5 tipov ako sa stať pre niekoho tou pravou

“Láska je trpezlivá…” 1 Kor 13, 4. Nie náhodou začína apoštol Pavol svoj hymnus na lásku práve týmito slovami. Múdry chlap a my ho zato všetci zbožňujeme, však? Len keď nás náš milujúci nebeský Otecko necháva čakať roky rokúce na človeka, ktorý by sa zjavil v našom živote a mal o nás záujem, začíname si hovoriť, že sme sa v tej trpezlivosti napraxovali už akurát dosť. Keďže si však nijako nepomôžeme a toho pravého si jednoducho v žiadnom katalógu nenájdeme (aj keď taká internetová zoznamka je tomu dosť podobná, že?), tak musíme vymyslieť, čo urobiť s tým strašne dlhým časom čakania, ktorý práve prežívame. Môžeme napríklad začať štrikovať alebo skladať päťtisíc dielikové puzzle, ale mám aj zopár lepších rád.

5 tipov ako sa stať pre niekoho tou pravou
Foto: © pexels.com

1. ​Rozlišuj svoje povolanie

Chápem, že si odmalička pri hre s bábikami snívala, že raz budeš manželka a matka a rozumiem tiež tomu, že sa ti pri pohľade na sympatického muža rozbúcha srdce ale napriek tomu ťa povzbudzujem venovať aspoň jednu krátku a serióznu myšlienku predstave, či ťa Pán nevolá do zasväteného života. Do kláštora nevstupujú ženy, ktoré by netúžili mať deti alebo sa im nepáčili pekní muži :-) Skôr sú to ľudia, ktorí pochopili, že sa oplatí obetovať niečo krásne pre niečo ešte väčšie a krajšie. Ak nič iné, budeš mať aspoň jasno v tom, kam smeruješ. Ako hovorí apoštol Peter: “Upevníš si svoje povolanie a vyvolenie.” Je tiež možné, že ťa Boh chce mať v živote slobodnú. Možno pocítiš, že si povolaná do takej intenzívnej služby, že máš také dary a talenty, ktoré potrebujú všetok tvoj čas a pozornosť. Možno si vyvolená na to, aby si naplno a mimoriadnym spôsobom budovala Božie kráľovstvo a nerozptyľovala sa ničím iným. Teraz máš dosť času premýšľať nad tým. Zodpovedaj si preto poctivo tieto otázky. Zmyslom života totiž nie je vydať sa, ale dostať sa do neba. A na toto sa často zabúda.

2. Dozrievaj ako osobnosť​

Nikto z nás sa nenarodil ako hotový človek, aj keď sa niektorí z nás občas tak správajú. Ty sama najlepšie vieš, aké zranenia si so sebou nesieš, z čoho máš strach, ktorým výzvam by si mala čeliť a v čom sa ešte môžeš zlepšiť. Je dosť možné, že ak to neurobíš teraz, neskôr už na to nebudeš mať čas ani príležitosť. Čítaj dobré knihy, zúčastňuj sa rôznych seminárov a prednášok, spoznávaj nových a inšpiratívnych ľudí, cestuj, prijímaj nové výzvy. Nájdi si spoločenstvo, zapoj sa do nejakej služby alebo dobrovoľníckej činnosti. Objavuj a rozvíjaj svoje dary a talenty. Ak nie teraz, tak kedy?

3. Prehlbuj svoj vzťah s Bohom

Každý vzťah rastie tým, že venujeme čas a zvláštnu pozornosť tomu, koho chceme spoznať a pripravujeme svoje srdce na to, aby sme ho mohli milovať. Ty máš teraz k dispozícií všetok čas, ktorý môžeš venovať len a len Bohu. A skús sa vyhnúť myšlienke na to, že Ho už dostatočne poznáš a miluješ. Stále je v čom rásť a jednou z najdôležitejších vecí je rásť práve v modlitbe. Vyjdi zo svojho stereotypu a vyskúšaj sa modliť inak. Ak je to možné nájdi si duchovného vodcu alebo spovedníka. Buď v kontakte s ľuďmi, ktorí majú za sebou už nejakú cestu s Bohom a skúsenosť duchovného života a uč sa od nich. Nechaj sa viesť a poradiť si. Vždy keď sa budeš cítiť osamelo spomeň si, že Pán je vždy s tebou. Urobte si teda krásny čas vo dvojici. Až raz budeš stáť pri sporáku s kypiacou polievkou a plačúcim dieťaťom, budeš spomínať na čas, keď si mohla len tak hodiny sedieť niekde v kaplnke a meditovať o tom, ako ťa Otecko miluje.

4. Udržuj si starých a získavaj nových priateľov

Priateľstvo je spolu s rodinou nesmierne dôležitým a vzácnym darom. Treba sa oň starať. Nezabudni na ľudí, ktorí sú v tvojom živote už dlhší čas a daj im pocítiť, akí sú pre teba dôležití. Práve oni sú často tí, o ktorých sa môžeš vždy oprieť, a ktorí ti zdvihnú telefón aj o druhej ráno, keď sa budeš trápiť s nejakým problémom. Nezabúdaj sa im teda poďakovať a dať im neustále a znova najavo, akí sú pre teba vzácni. Buď však otvorená aj novým stretnutiam a neuzatváraj sa do malého súkromného geta či akéhosi “elitárskeho” spoločenstva, v ktorom už neprúdi čerstvý vzduch otvorenosti a prijatia. Skús sa na každého človeka dívať ako na dar od Boha, ktorý ťa môže niečím obohatiť. Niekedy nám Pán dáva spoznať svoju vôľu a cesty cez ľudí, o ktorých by sme to nikdy nepovedali. Teda dosť bolo predsudkov a škatuliek o tom, kto sa k tebe či k vám do partie hodí a kto nie. Maj otvorené srdce a uvidíš, koľko prekvapení zažiješ na svojej ceste. 

5. Pripravuj sa už teraz na rolu manželky a matky

Že ešte nemáš rodinu? No a čo! Nie je žiaden dôvod nesprávať sa tak, akoby si ju už mala. Nadbehneš si čas a budeš viac pripravená. Nevieš variť? Tak do toho! Máš málo skúseností s deťmi? Šup-šup, obehni všetky svoje mamičky-kamarátky a nauč sa, ako treba to malé klbko chytiť a pritom nezadusiť. Žijú tvoji blízki a priatelia vo vzťahu či manželstve? Výborne! Pýtaj sa, zisťuj, všímaj si, uč sa. Snívaj, vymýšľaj, plánuj. Buď im nablízku, získavaj rozhľad a skúsenosti. Uč sa na chybách iných. Ak si spoznala, že práve povolanie do manželstva je to pravé pre teba, potom istotne ani Pán nenechá na seba dlho čakať. Teraz už vieš, že to raz príde. Máš výhodu, že môžeš byť viac a lepšie pripravená.

Hlavne nezabudni, že byť sám nie je žiaden stratený čas, nie je to ani choroba, ani prekliatie. Je to iba jedna z mnohých etáp v tvojom živote. Vychutnaj si ju, užívaj si ju, vyťaž z nej maximum a hlavne v nej kráčaj spolu s Ockom, ktorý ťa ňou prevedie. S Ním vlastne nikdy nie si tak úplne sama, čo je vlastne celkom fajn predstava. :-)

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!