Poriadok vs. chaos: Čo je pravda a ako filtrovať informácie?

Pozorovaním sa veľa učíme. Máme omnoho väčší rozhľad ako naši predchodcovia. Vidíme vojny, katastrofy, protesty, násilie doma, krik v spoločnosti... Áno, aj ohováranie v politike nás formuje. Vytvárame si názory podľa správania tých, ktorí sa nazývajú DOSPELÝMI. Tí, ktorí nie sú schopní niesť zodpovednosť, prenechávajú výchovu celebritám a idolom. Pod kopou takého neporiadku sa ťažko zorientuje aj skúsený moreplavec. Preto pre objavenie Pravdy, je najskôr potrebné upratať neporiadok. Vytvoriť si vlastný názor.

Poriadok vs. chaos: Čo je pravda a ako filtrovať informácie?
Foto: © freepik.com

„Kým si ten bodrel neupraceš, nepôjdeš vonku!“  Aj takto to občas v mojom detstve vyzeralo. Neporiadok sa stal väzením a sloboda „tam vonku“, bola zrazu nedosiahnuteľná. Alebo aspoň časovo limitovaná slovom „kým“. Dnes sa ľudia utiahli k internetu a svet „tam vonku“ už neláka. 

Možno má len tá sloboda inú formu. Pre niekoho je vyjadrením vlastných názorov, hodnôt... niečoho, za čo sa oplatí bojovať. Avšak čo robiť, keď je všetko dovolené? Za čo vlastne bojovať? Niekedy pozorovaním všetkých boxerských diskusií sa mi zdá, že už nepotrebujeme mať dôvod na boj. Len chceme víťaziť. Odniesť sa so vztýčenou hlavou, pýšiť sa svojou pravdou... Omyly sa nenosia.
 

„Čo je pravda?“, spýtal sa Pilát Ježiša pred jeho odsúdením na smrť. Mal v rukách moc a bol zmätený. Nedokázal rozpoznať, čo je dobro a čo zlo.


Pozorovaním sa veľa učíme. Máme omnoho väčší rozhľad ako naši predchodcovia. Vidíme vojny, katastrofy, protesty, násilie doma, krik v spoločnosti... Áno, aj ohováranie v politike nás formuje. Vytvárame si názory podľa správania tých, ktorí sa nazývajú DOSPELÝMI. Tí, ktorí nie sú schopní niesť zodpovednosť, prenechávajú výchovu celebritám a idolom. Influenceri sa nenadarmo tak volajú... Ovplyvňovači. Udávať smer, povedať nadávku bez servítky priamo do očí, čo na tom, že niekoho zraním. Je to predsa súčasťou mojej show.

Do toho BORDELU sa sem tam primieša nejaký tichí hlas svedomia. Nezrozumiteľne len šumí v pozadí niečo o pravde. „Čo je pravda?“, spýtal sa Pilát Ježiša pred jeho odsúdením na smrť. Mal v rukách moc a bol zmätený. Nedokázal rozpoznať, čo je dobro a čo zlo. 

Z jednej strany počuješ: „Každý má právo na život!“ a z druhej: „Každý má právo na slobodnú voľbu!“

Z jedného konca: „Môžeš sa rozhodnúť kým chceš byť – mužom, či ženou, slobodne sa rozhodni. Miluj koho chceš!“ Z iného: „Muž je mužom a žena ženou. Iba v normálnej rodine, kde je otec muž a matka ženou vyrastie zdravý a šťastný jedinec.“

Do toho sa mieša korupčná politika, fastfoodová enviromentalistika, a ešte iná nezdravá ideologistika. Mladý človek, nečudujem sa ti, že zažívaš chaos. Nečudujem sa, že máš depresie, úzkosť a samovražedné sklony. Pod kopou takého neporiadku sa ťažko zorientuje aj skúsený moreplavec. Preto pre objavenie Pravdy, je najskôr potrebné upratať neporiadok. Vytvoriť si vlastný názor. 

Záleží však ako to urobíš.
 

Ako vysávač

Nasaješ všetko. Nielen smeti, hračky, drobáky, ale kde tu aj ponožky. To robíš, keď prijímaš všetky názoryprispôsobuješ sa im. Osobne nemám veľmi rada tieto typy ľudí, pretože nikdy neviem, čo si vo svojom vnútri naozaj myslia. Z každého rožku trošku:  napr.: ...neverím v karmu, ale rád pozerám horory, pomáham druhým (iba keď sa mi chce), praktizujem jógu, ich modlitby a rituály, čítam si horoskopy. Na krku nosím krížik, na zápästí červenú šnúrku... Chodím v nedeľu do kostola a občas sa presocializovane opijem. Iba aby som vyhovel norme.  Povedzme si narovinu. Guľáš.
 

Zametač

Smeti zhrniem po povrchu, niektoré zametiem pod koberec. Hlavne, že je naoko čisto. Takto žije aj mnoho z nás kresťanov. Nikomu neubližujem, starám sa len o svoje veci, nehreším, nepijem. Naoko som dobrý človek. To sused ten pije a vyváža sa na novom aute ako divý. Nezávidím, konštatujem.  Neohováram, veď to pravda. Adoráciu povinne odkľačím, ruženec odrapocem a spokojne spím. A že Boh je prítomný, živý? No to určite... Pravdu rovno zamietnem.
 

Umyvátor

Z môjho pohľadu je to najlepší spôsob objavenia Pravdy.

Ak patríš medzi tento druh ľudí, tak vieš rozlíšiť, čo je špina, smeť a čo užitočná vec. Títo ľudia väčšinou odstraňujú špinu láskyplným umývaním (nielen svojej podlahy). Aby si špinu dobre umyl, musíš si kľaknúť na kolená. Niekedy je to práca náročná a vyžaduje trpezlivosť. Dobrý pocit z čistoty je odmenou za námahu. Keď ti Duch zjaví, čo je Pravda a čo lož, všetko ostatné začne dávať zmysel. Tvoja cesta sa preto stane jasnejšou.

Čo to znamená v praxi? Nechaj ľudí dohovoriť, neskáč do reči, neprerušuj ich. Rešpektuj ich názor. Pozoruj, ako sa ich myšlienky odzrkadľujú v ich živote. Ak niekde robia chybu, s láskou ich usmerni. Snaž sa vždy hľadať dobro.

Prečo by si sa mal vlastne o Pravdu snažiť? „...poznáte pravdu a pravda vás vyslobodí...“ (Jn 8, 32). Všetko, čo by si na tomto svete získal, je ničím v porovnaní s tým, keď zistíš na čo si bol vlastne stvorený. Zmysel, ktorý pravda dáva, všetko ostatné poupratuje. 

Čo ostáva, ak si si už upratal všetky svoje hodnoty? Predsa ty sám! Každý z nás má v tomto svete miesto. Tak ako kniha na poličke a sveter v skrini. Zisti, čo je tvojím poslaním a nájdeš čo už od vekov hľadáš...


Autor: Zdenka Balážová
 

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!