Pravý domov je ten, ktorý nemá múry

V čase, keď máme všetkého dosť, valí sa na nás hŕba povinností, sme pod tlakom, v strese, zúfalstve, beznádeji ...

Pravý domov je ten, ktorý nemá múry
Foto: © pexels.com

Nastávajú situácie, kedy vieme sami sebe ublížiť najviac. Reakcie sú často poháňané hnevom, zúrivosťou, rozčúlením sa, nenávisťou... Nie je to dobré pre naše telo, no predovšetkým ani pre našu dušu. Denne riešime mnoho vecí, ktoré môžu v očiach iných vyzerať banálne. Problémy v práci, náročná škola, neschopnosť nájsť si priestor v kolektíve, strach zo vzťahu alebo problémy v partnerstvách či pri výchove detí, a mnoho iného. Všetko to spôsobuje bolesť nášmu bezbrannému vnútru, ktoré často nemá zbraň, aby sa bránilo. Alebo má?

Dochádza k situáciám,  keď sú naše reakcie použité ako zbraň, čo však vedie k ďalšiemu ublíženiu – sebe aj iným. Krik, hnev, konanie bez premyslenia, posudzovanie a súdenie, klamstvo, ohováranie, nevrlosť voči iným. Je toho celkom dosť.

Čo je však podstatné: svet je miesto, ktoré bolo vytvorené Stvoriteľom. Chcel, aby sme tu žili v láske a mali všetkého dostatok. Chce to aj teraz. Ale okrem Jeho lásky, ktorou nás denne zaplavuje, je na svete aj niečo iné.

Pravý opak dobra; diabol, ktorý nám podsúva polená pod nohy, a my sa na nich v našej nepozornosti často potkneme. Potom sa dostávame do situácii, kedy sme nespokojní so svojou prácou, pretože nás kolega rozčúlil a šíril o nás nepekné reči.

Sme nahnevaní, pretože nám partner prestal venovať toľko pozornosti ako doteraz, a bojíme sa, čo sa mohlo stať.

Sme smutní, pretože sme nemali možnosť počuť od svojich rodičov milujúce slová, nikdy sme neboli docenení, nikdy nám nejaký muž neopätoval úsmev, alebo máme pocit, že nie sme dosť dobrí.

Stávame sa skleslými, mrzutými, nepokojnými, nahnevanými a zlými. Ale to Stvoriteľ nechcel.

Tento svet ti dáva najavo, čo môžeš a čo nie. Ukazuje ti, čo si a čo nie si. Prikazuje ti správať sa určitým spôsobom, pretože inak sem nepatríš. Naznačuje ti, že máš hodiť kameň, ktorý bol hodený do teba.
 
Ale tvoj skutočný domov nemá múry. Neprikazuje, nekritizuje, nesúdi. Ale miluje.

Ale tvoj skutočný domov nemá múry. Neprikazuje, nekritizuje, nesúdi. Ale miluje.

Náš Pán mi dal do života ľudí, ktorí ma viedli a pomohli pochopiť jeho Slovo.

Od toho času sa mi vrylo do srdca nádherné Slovo, ktoré má denne sprevádza – a viem, že tento svet nie je mojím pravým domovom. „Ale hľadajte najprv kráľovstvo Božie a Jeho spravodlivosť a všetko toto bude vám pridané“ (Mt 6, 33). Je to nádherný odkaz pre každého raneného, pre každého opusteného, pre každého, kto sa nachádza v súžení. Boh ti hovorí, čo je tvojou úlohou.
Hľadaj najprv kráľovstvo Božie! Čo to znamená? Hľadaj samotného Boha. Pretože keď ho hľadáme, dá sa nám nájsť. Dáva nám možnosť, aby sme ho našli.

Bude s tebou aj vo chvíli, keď sa trápiš, aj vo chvíli keď si šťastný. Najprv máš svoju tvár nasmerovať na Boha a hovoriť s ním o veciach, a potom konať. On nedáva múry, dáva lásku a slobodu. Dáva priestor, ktorý je nekonečný a milosť, ktorou nám odpúšťa. Dáva skutočný domov! Hovorí ti, že keď príde búrka, keď máš veľa povinností, keď už nemáš silu, On je tu.

​Keď sa k nemu vrátiš, budeš ho hľadať celým srdcom, tak smútok vystrieda radosť, slzy smiech a strach zo srdca zmizne. 

Keď sa k nemu vrátiš, budeš ho hľadať celým srdcom, tak smútok vystrieda radosť, slzy smiech a strach zo srdca zmizne. Ostane len pečať lásky vo tvojom vnútri a prenádherný pocit, že vo svete múrov nie si sám.
 
Ak sa teda budeš nabudúce trápiť, spomeň si na kráľovstvo, ktoré ti prisľúbil.

Autor: M.Š.

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!