Prečo žiť vo vzťahu čisto (1.časť)

Láska je nádherný dar. Je to niečo, čo oživuje naše dni. Keď človek ľúbi, zvyčajne koná len na základe svojich pocitov, ktoré sú často nesmierne horúce. A práve vtedy každý túži po tom, aby tá láska vytrvala...práve taká – horúca, príťažlivá, radostná. Čo však robiť, aby to tak bolo? Čo ak predmanželská čistota môže dopomôcť k tomu, aby naša láska dozrela, a tak prekonala aj obdobia, kedy bude chladnúť? Iste si sa aj ty už pozastavil nad tým, aký je zmysel predmanželskej čistoty. Má vôbec v dnešnej dobe miesto alebo je to len zastaralá téma, čosi, čo vymyslela Cirkev, aby mala ľudí pod kontrolou? Môj 6 – ročný vzťah, v ktorom sme sa rozhodli dodržať predmanželskú čistotu, ma naučil zopár vecí, ktorých ovocie vidím doteraz, dnes už aj v manželstve. Mnohí nám povedia, musíš žiť čisto, lebo to tak chce Boh, lebo je to tak dobré...Ale koľkí z nás sú skutočne presvedčení o tom, že to dobré naozaj je? Chcem teda uvažovať a nájsť dôvody, prečo život v čistote môže byť skutočne obohatením pre vzťah aj manželstvo.

Prečo žiť vo vzťahu čisto (1.časť)

​1. Žena túži byť dobýjaná, muž dobýjať

Začnem úplne od začiatku. Žena bola stvorená s túžbou byť milovaná a nielen to. Túži po tom, aby ju niekto dobýjal. Muž bol zas stvorený, aby bojoval a ženská krása ho k tomu pozýva. Tieto túžby sa teda dokonale dopĺňajú.

Všetko má svoj čas. Čo ak muž bojovať nemusí, pretože ľahko dostane, čo sa mu zažiada? Všetci vieme, že to, čo získame námahou, je pre nás vzácnejšie a viac sa z toho dokážeme tešiť. Nie je to tak aj u vás, muži, že žena, ktorá sa vám nehodí do náručia hneď na prvom (druhom, treťom) rande, je pre vás príťažlivejšia? Nevzrastie vo vás voči nej úcta? Rovnako boj, ktorý muž musí podstúpiť o ženu, mu pomáha odvrátiť zrak od vonkajšej krásy a upriamiť sa na bohatstvo, ktoré sa skrýva v ženskom srdci. Akú chybu teda robí žena, keď rýchlo a ľahko odovzdá mužovi to najvzácnejšie, čo má - panenstvo? Oberá predovšetkým seba o dôstojnosť, muž stratí rýchlo voči nej úctu, použije dar, ktorý dostal a s veľkou pravdepodobnosťou ho skôr či neskôr odhodí. Žena potom stráca voči mužom dôveru a prestane si vážiť samú seba. Myslí si, že to najvzácnejšie, čo môže ponúknuť, je jej telo. Muž sa z neho poteší. A teší sa možno ešte nejaký čas, kým neuvidí krajšie alebo príťažlivejšie stvorenie. Ty preňho nebudeš príťažlivá navždy, lebo si mu nedala možnosť ponoriť sa do niečoho hlbšieho, tešiť sa z hĺbky tvojej duše. To je rozmer, ktorý ho nikdy neomrzí...ani keď sa krása tela stratí...

Žena túži byť dobýjaná. Nebuď teda ľahkou korisťou. Nechcem tým teraz povedať, aby si sa hrala na nedostupnú, no ponúkaj krásu, ktorá pretrvá, obohatí, buduje.

2. Povrchnosť

Nie je ťažké rozlíšiť páry, ktoré vo vzťahu žijú nečisto, od tých, ktoré majú čistý vzťah. Muž sa ženy dotýka inak, keď už spolu intímne žijú. Nech by sa to akokoľvek snažil ukryť, je v dotykoch odvážnejší ako predtým. Muži sú totiž fyzické typy. Ak sa mu už raz žena dovolila dotknúť jej tela, vždy ho bude lákať dotýkať sa jej. Muž v čistom vzťahu sa ženy dotýka s úctou. Ale ešte omnoho podstatnejší rozdiel spočíva v tom, že nečistý vzťah je oveľa plytkejší. Takýto vzťah skĺzne k tomu, že partneri sa upriamujú na fyzickosť viac, ako na čokoľvek iné. Vyhľadávajú samotu a záujem o spoznanie partnera sa zvrhne len na uspokojenie túžob a „spoznanie“ jeho tela.

Čas chodenia je časom spoznávania sa. Nie však v rovine telesnej. Nech by tvoj partner akokoľvek uspokojil tvoje telesné túžby, čo z toho, keď s ním máš žiť denno-denne, zdieľať všetky sféry života a nebudete schopní zhodnúť sa v názoroch na život, vieru, výchovu či počet detí, plánovanie rodičovstva a mnohé iné. Čas chodenia je darom práve vtedy, ak naplno využijeme jeho potenciál. Pozri sa okolo seba: Koľko dnešných párov skutočne pozná a zhoduje sa vo svojich hodnotách, postojoch, názoroch na život, vieru…? Ak dokážeme využiť čas spoznávania v čistote, budujeme dom na skale. Ak počas chodenia zistíme, že sa naše názory na život nezhodujú alebo ten druhý má vlastnosti (či závislosti), ktoré mi prekážajú, je omnoho jednoduchšie vzťah zanechať.

3. Nachádzanie jednoty

Keď vstúpiš do vzťahu, skôr či neskôr nájdeš na partnerovi niečo, čo sa ti nebude páčiť. Možno to bude len drobnosť, možno len spôsob vyjadrovania myšlienok či (ne)riešenia problémov. Nech by si hľadal/a akokoľvek dlho, dokonalého človeka nenájdeš. Vieš, prečo? Je to jednoduché – veď ani ty nie si dokonalý/á. Každá ruža má tŕne. Dôvody sú rôzne – pochádzame z rozličných rodín, ktoré majú odlišné spôsoby života, máme iné povahy, ale predovšetkým – vzťah tvoria muž a žena – čo je samo o sebe dosť podstatný rozdiel. Aby sme sa z tejto rozdielnosti dokázali tešiť a dopĺňať sa, je potrebný čas skúmania postojov, myslenia, pohľadov na veci, situácie...ako som už spomínala, na to slúži čas chodenia. Neoberme sa o chvíle nachádzania jednoty. Tá telesná bude bonusom, keď poskladáme kúsky mozaiky a vytvoríme tak nádherný obraz. Až potom môžeme jednotlivé časti lepiť dokopy. Vieme dobre, ako by to dopadlo, keby sme lepidlo nanášali naslepo a zlepili akýkoľvek kúsok, ktorý by nám prišiel pod ruku. Vznikol by z toho poriadny chaos. A snaha zložiť obraz správne a odtrhnúť od seba časti, ktoré k sebe nepasujú – to by spôsobilo nenávratné škody a mohlo tak poškodiť celé dielo, no nie?

4. Silné citové puto

Okamih prvej sexuálnej skúsenosti je najmä pre ženu hlboko zapísaný. Je vedecky dokázané, že s tým, ktorý je pre ženu prvý v sexuálnej oblasti, si vytvorí nezmazateľné puto. Aj keby jej ten muž nepredstaviteľne ublížil, vždy v nej bude rezonovať, kto bol jej prvý a je veľmi pravdepodobné, že ju bude vnútorne tiahnuť k nemu späť. Len Božia milosť dokáže napomôcť získať v tejto oblasti slobodu, preťať nečisté putá a obnoviť v človeku tzv. duchovné panenstvo.

5. Potrebujeme sa „spoznať“

Tento mýtus je jedným z najrozšírenejších klamstiev, ktorými dnešná spoločnosť apeluje a tlačí tak na mladých, aby si to spolu „skúsili“ už pred svadbou. Pozrime sa teraz na to čisto prakticky. Predstav si, že ste nejaký čas vo vzťahu. Spoznávate sa, tešíte sa zo seba, trávite spolu čas, veľa sa rozprávate, máte množstvo spoločných zážitkov. A potom príde deň, keď sa rozhodnete skúsiť, či vám to bude klapať aj v sexuálnej oblasti. Strávite spolu noc, ráno sa zobudíš a vedľa na vankúši nájdeš lístok: „V noci to bolo o ničom...asi by nám to neklapalo...Maj sa.“ Šialená predstava? Veď v tom spočíva tá spomínaná skúška, či nie? Naozaj sme schopní zahodiť to, čo sme budovali len preto, že nám to „neklape“? Alebo si to skúsime hneď na prvom rande, aby sme nemali čo ľutovať? Podľa mňa je to o voľbe priorít. Je otázkou, na čom stojí náš vzťah, resp. na čom ho chceme postaviť. Postačí nám, keď budeme dokonale ladiť v sexuálnej oblasti, ale v ostatných sa budeme strácať, pretože sme nevenovali dostatok času ich budovaniu?

Ktosi mi raz rozprával o človeku, ktorý prirovnal sexuálny život ku koláču. Keď prvýkrát ochutnáš koláč, zoznamuješ sa s jeho chuťou, vychutnávaš si každé sústo. Predstav si, že je to jediný koláč, ktorý ochutnáš. Nebudeš nariekať, že ten druhý koláč bol lepší...pre teba bude najlepší ten tvoj. V tom je krása a význam predmanželskej čistoty. Sexuológovia tvrdia, že hľadanie jednoty v sexuálnej oblasti trvá roky. Aj v tom je čaro manželstva. Celý život máme čo objavovať a budovať. Celý náš spoločný život je plný výziev, ku ktorým sa môžeme postaviť spoločne v dôvere jedného voči druhému.

6. Takí chlapi už nie sú

Často sa stretávam s tým, že najmä dievčatá, ktoré chcú žiť čisto, sú terčom výsmechu a jeden z najčastejších argumentov (poväčšine práve od ľudí, ktorí o svoje panenstvo už prišli) je, že je naivná, lebo takí chlapi už nie sú. A ja ťa chcem uistiť: Sú! Len asi nie na miestach, v ktorých sa títo ľudia pohybujú. Áno, stále sú muži, ktorí sa rozhodli žiť čisto až do manželstva. Možno sa ťažšie hľadajú, ale oplatí sa na nich počkať a najmä, nebáť sa stáť si za svojím názorom. Často tento výsmech ľudí je spôsobený istou ľútosťou (ktorú by však málokto z nich priznal), že sa nerozhodli rovnako.

7. Tlak najbližších

V dnešnej dobe, ktorá hovorí veľa o homosexuáloch a lesbičkách, tieto názory často zastrašujú aj rodičov. Stretla som sa dokonca aj s tým, že rodičia (či iní členovia rodiny) sa vysmievali zo svojho dieťaťa, či je normálny/a, keď nemá priateľa/priateľku alebo žijú čisto, ba dokonca aj s tým, že mama v určitom veku „zohnala“ dcére partnera, pretože gynekológ jej povedal, že je najvyšší čas prísť o panenstvo. Súčasný spôsob života dostihol aj staršiu generáciu a dnes sa stretávame s dvoma extrémami – buď sú rodičia príliš prísni a tvrdí a svojim deťom nedovolia samostatne takmer ani dýchať, alebo zas naopak, keďže oni zažili taký tvrdý režim, doprajú svojim deťom až priveľkú slobodu. Nezastávam ani jeden z týchto extrémov. No myslím si, že rodič má byť ten, ktorý svoje dieťa chráni...a jednou z oblastí, ktorú je potrebné chrániť, je oblasť čistoty. Je ťažké hovoriť mladým o čistote, keď ich rodičia žijú opak, prípadne sa im za to dostane ešte aj výsmechu. Dnes sa v spoločnosti udomácnil trend, najprv dieťa, potom (možno) svadba. Len je zaujímavé, prečo potom toľko rodičov narieka nad svojimi deťmi, že sú nešťastné alebo sa rozvádzajú... Čo zasejeme, to budeme aj žať, no nie?

Pokračovanie článku Prečo žiť vo vzťahu čisto (2.časť)

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!