Prečo žiť vo vzťahu čisto (2.časť)

Láska je nádherný dar. Je to niečo, čo oživuje naše dni. Keď človek ľúbi, zvyčajne koná len na základe svojich pocitov, ktoré sú často nesmierne horúce. A práve vtedy každý túži po tom, aby tá láska vytrvala...práve taká – horúca, príťažlivá, radostná. Čo však robiť, aby to tak bolo? Čo ak predmanželská čistota môže dopomôcť k tomu, aby naša láska dozrela, a tak prekonala aj obdobia, kedy bude chladnúť? Iste si sa aj ty už pozastavil nad tým, aký je zmysel predmanželskej čistoty. Má vôbec v dnešnej dobe miesto alebo je to len zastaralá téma, čosi, čo vymyslela Cirkev, aby mala ľudí pod kontrolou? Môj 6 – ročný vzťah, v ktorom sme sa rozhodli dodržať predmanželskú čistotu, ma naučil zopár vecí, ktorých ovocie vidím doteraz, dnes už aj v manželstve. Mnohí nám povedia, musíš žiť čisto, lebo to tak chce Boh, lebo je to tak dobré...Ale koľkí z nás sú skutočne presvedčení o tom, že to dobré naozaj je? Chcem teda uvažovať a nájsť dôvody, prečo život v čistote môže byť skutočne obohatením pre vzťah aj manželstvo.

Prečo žiť vo vzťahu čisto (2.časť)
Foto: © pexels.com

Článok je pokračovaním ​​​Prečo žiť vo vzťahu čisto​ (1.časť).

8. ...lebo to robia všetci!

Ďalším z tých prevratných dôvodov dnešnej doby je vysvetlenie: „...veď to tak robia všetci!“ Isto poznáš porekadlo – každý je strojcom svojho šťastia. Podľa mňa najväčšia hlúposť, akú môže človek urobiť, je žiť podľa niekoho názoru. Viem, je ľahšie ísť s prúdom, nevystrkovať hlavu z davu...Len otázka potom je, či ten tvoj „poradca“ bude niesť aj dôsledky tvojich rozhodnutí. Najjednoduchšie je povedať človeku, vyskúšaj to s ním...sama som zažila, že som „skúsila“ vzťah s niekým nie zo svojho presvedčenia, ale pod tlakom okolia..pretože všetci mali niekoho, len ja ešte nie. Toto skúšanie je veľmi bolestivé a zraňujúce. Málokedy spraví človeka naozaj šťastným. A ešte horšie je, keď takíto ľudia na základe tejto príťažlivosti alebo tlaku (že tak robia všetci) skočia do nečistoty. Dôsledky môžu byť rôzne – pošliapaná hodnota po rozchode, výsmech od „ex“, neželané tehotenstvo...a vtedy sa títo ochotní „poradcovia“ rozpŕchnu a ty musíš niesť tieto bremená sám/sama. Teda uvažuj prv ako bude neskoro, čo chceš v živote dosiahnuť a akou cestou sa k tomu dopracuješ.

9. Chcel/a by si byť x-tý/á v poradí?

Jeden z najsilnejších dôvodov pre mňa bol práve tento. Čistota bola vždy pre mňa posvätnou oblasťou. Nepotrebovala som hľadať dôvody. V srdci som mala jasno, odkedy si pamätám, že si sexuálny život chcem nechať do manželstva. Z čisto praktických dôvodov som si napr. nevedela predstaviť, že by som sa mala v celej svojej zraniteľnosti (tak, ako ma „Boh stvoril“), ukázať pred viacerými mužmi. Prepadla by som sa od hanby, keby som sa dozvedela, že moji „ex“ sa rozprávajú, aké to so mnou bolo (s čím som sa skutočne stretla). Taktiež som si nevedela predstaviť, že by môj manžel mal už sexuálnu skúsenosť s niekým iným. Asi by som neustále rozmýšľala nad tým, či ma neporovnáva s tou druhou (alebo by som sa s ňou určite neustále porovnávala ja). Je paradoxné, že muži, ktorí majú za sebou niekoľko sexuálnych skúseností, chcú za manželku ženu, ktorá je ešte „nepoškvrnená“. Veď kto by chcel už nahryznutý koláč?

10. Sebahodnota vs. charakter?

Dnešný svet je plný ľudí, ktorí navonok pôsobia sebavedome a šťastne, ale vnútorne sú rozorvatí a zranení. Muži sú pasívni a ženy zas príliš aktívne. To, čo bolo kedysi prirodzené, sa zrazu úplne obrátilo. Povedala by som, že myš naháňa mačku. Hlboká prázdnota v srdci ženy a túžba po láske ju núti hľadať kdekoľvek a zmieriť sa s kýmkoľvek, kto podľahne jej zbraniam. Médiá nám predstavujú spôsob života, ktorý bol kedysi odsúdený a dnes sme tak zahltení týmto divadlom (cez všemožné seriály, telenovely, ...), že sme si zvykli, že tak sa žije a je to normálne. Nevera, rozvody, intrigy, lacná láska. Muži sa stali pasívnymi, pretože nemusia bojovať. Stačí nahodiť masku frajera a hneď mu pri nohách leží niekoľko adeptiek. Žena tak zúfalo zápasí o mužovu priazeň, že stráca svoju hodnotu a bojuje tým, čo si myslí, že je na nej najvzácnejšie – svojím telom. Myslí si, že keď sa mu „dá“, udrží si ho. To všetko je dôsledkom rozbitých rodín, generácie zranených a zraňovaných ľudí, čo sa doslova dedí z rodičov na deti. Rodičia, ktorí lásku nedostali alebo poznali len nejakú atrapu lásky, často nie sú schopní túto bolesť prekonať a pokračujú v zažitej výchove. Výsledkom je prázdnota. To je to, čo definuje veľkú masu našej spoločnosti. Už mladé dievčatá idú „z postele do postele“ a každé sklamanie z rozbitého vzťahu ich posúva ďalej a ďalej...až kým úplne nestratia svoju hodnotu. Chlapci sú z toho nadšení, nemusia spraviť takmer nič a dievča sa im doslova núka – svojím oblečením, správaním, odvážnymi rečami...

Je ťažké nastúpiť na inú cestu...o to viac, keď má žena pocit, že už ani neexistujú muži, ktorí by boli „iní“. A keď sa nejaký na obzore objaví, hneď je okolo neho zástup iných, krajších, odvážnejších, ktoré chcú „uloviť dobrú rybu“. Ale pozor, žienky! Nie my máme „loviť“! Nie žena má naháňať a dobýjať. Myslíš, že si ťa muž bude vážiť viac, keď ťa ľahko získa? Ver mi, že ani tvoje telo ho k tebe nepriviaže. Bude možno chvíľkovo zaujímavé, ale napokon ho odplašíš svojou nespokojnosťou a nevyrovnanosťou, ktoré ti táto cesta zanechá v srdci. To, čo mužov k ženám priťahuje, je nežnosť a láska. Áno, viem, si príliš zranená, aby si bola nežná. Ľahšie je byť tvrdou a hrubou...to nás chráni pred ďalšími ranami. Ale toto svet nepotrebuje. Je tým zahltený. Buď náročná – práve ty! Pretože ty určuješ hranice! Nechaj mužov, aby bojovali o tvoje srdce, aby prekonali tvoje hradby. A vy, muži, vážte si ženy a pomôžte im objaviť ich krásu. Nie cez lacné slová, ťahanie medových motúzov popod nos. Majte odvahu, majte charakter.

A všetci, prosme Boha o uzdravenie...lebo iba tadiaľ vedie cesta von z tohto bludiska.

11. Túžba po naplnení

Už som spomínala, že v srdci človeka je obrovská prázdnota a prirodzene sa ju snažíme zaplniť láskou nejakého človeka. Vstúpime do vzťahu, istý čas to vyzerá ideálne, dokonalo, až kým nepríde problém, vytriezvenie a my pochopíme, že ten dotyčný predsa len nie je taký dokonalý, ako sa na začiatku zdalo. A tak hľadáme ďalej, s nádejou, že raz predsa príde ten „pravý/á“. Nepríde. Nie v zmysle, v akom to očakávame. Dokonalosť, ktorú hľadáme, v človeku nenájdeme. Aj keby tvoj/a priateľ/ka bol/a úplne úžasný/á, skôr či neskôr spraví niečo, čo ťa zraní. Každý človek robí chyby a čakať od niekoho, že bude dokonale napĺňať naše potreby, je naivné. Tvoj partner ťa nenaplní, aj keby si sa k nemu dostal neviem ako intímne...prázdnotu v srdci nezaplní ani sexuálny vzťah. To sú len chvíľkové naplnenia, ktoré sa často neskôr zmenia na strach a nepokoj (či sme neotehotneli, či ma nenechá, čo na to rodičia a známi...). A nesloboda, v ktorej žiješ, ešte viac prehĺbi tvoju prázdnotu. V skutočnosti jediný, kto ťa môže dokonale naplniť, je ten, ktorý je DOKONALOSŤ sama. To, čo hľadáš, je Boh.

12. Najlepšia investícia do manželstva

Ako som už spomínala, žijem v manželstve, 3 a pol roka. Hoci to nie je dlhý čas, ovocie našej snahy o predmanželskú čistotu vidím už teraz. Niekedy si mladí myslia, že keď sa vezmú, budú si svoju sexualitu užívať neobmedzene. Opak je však pravdou. Aj v manželstve sa stretneme s rôznymi problémami, chorobami, špecifickými etapami života (očakávanie dieťatka, popôrodné ťažkosti, nevhodná situácia počať ďalšie dieťatko). Je veľa situácii, kedy je jednoducho nemožné byť sexuálne spolu. A práve v týchto okamihoch si najviac uvedomujem význam predmanželského odriekania. Stretla som sa aj s problémami manželov v tejto oblasti, keď sa vyskytol nejaký zdravotný problém a bolo nevyhnutné sa na čas zrieknuť sexuálneho styku. Vtedy je veľmi ťažké hovoriť o odriekaní niekomu, kto pred manželstvom nežil čisto, a teda toto odriekanie nezažil. A takých situácií je v manželstve veľa – či je to len bežná choroba jedného z manželov, alebo nejaké vážne problémy, keď žena nemôže otehotnieť, pretože by to mohlo ohroziť jej život. Ďalej sa môže stať, že manželia počnú dieťatko, ale kvôli komplikáciám spolu nemôžu byť celé tehotenstvo, spomeniem aj zotavovanie ženy po pôrode, plánovanie rodičovstva a mnohé iné.

Nehovoriac o vážnych tragédiách ako ochrnutie jedného z manželov. Čo ak sa stane niečo také aj tebe? Opustíš svojho muža/ženu, pretože ti už nemá čo ponúknuť?

Mnoho manželov, ktorí žili nečisto, majú obrovský problém so žiarlivosťou a podozrievavosťou. Je otázne, prečo je to tak. Možno kdesi vnútri jeden z manželov (alebo obaja) cítia strach nad tým, že už nie sú tak príťažliví, zábavní, neprejavujú si toľko lásky, a vtedy môže prísť do života ich partnera niekto, kto tieto charakteristiky má. Dokáže ten môj partner odolať (keď ani pred svadbou sme svoje vášne nevedeli skrotiť)?

13. Lebo to hovorí Boh

Ako posledný dôvod, na ktorý chcem poukázať (ale určite nie reálne posledný), je fakt, že takto nám to radí Boh. Uvedomujem si, že to môže vyznieť provokačne, lebo mnohí máme práve s týmto problém – čo mi Boh chce prikazovať. Nerada nazývam Desatoro Božími príkazmi. Skôr ich vnímam ako usmernenia, smerovky, čosi ako dopravné značky. Boh nám ich dal, aby nám povedal, čo robiť, aby sme boli v živote šťastní, aby sme sa vyhli ranám, ktoré si často sami svojou naivitou (či hlúposťou?) spôsobíme. Ten, ktorý ťa stvoril, dokonale pozná svoje dielo, vie, čo je preňho najlepšie a čo je najdôležitejšie, miluje ho a chce mu dobre. Tak kým sa nechám viesť? Svetom a ľuďmi, ktorí nepoznajú dôsledky svojich činov alebo niekým, kto dokonale vie, ako čo dopadne? Uvedomujem si však aj to, že na takéto rozhodnutie je potrebná dôvera a skúsenosť lásky Otca, ktorá nikdy nechce pre nás zlo. A tak sa modlím, aby práve dôvera, ktorú často vkladáme do nespoľahlivých ľudí, prerástla do dôvery v Toho, ktorý ťa láskou odvekou miloval, a preto ti zachoval priazeň (Jer 31, 3).

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!