Riziká prespávania

Takže si sa rozhodol, že nebudeš mať sex až do svadby. Počul si dôvody, pre ktoré sa oplatí počkať a súhlasíš s Božím plánom pre svoje telo a dušu. Dobré znamenie.
Ak ale nežiješ v jaskyni/mimo civilizácie, určite vieš, aké jednoduché je toto rozhodnutie urobiť, no oveľa ťažšie dodržať. Randenie, potĺkanie sa či písanie si správ s osobami opačného pohlavia so sebou prináša veci, ktoré budú výzvou pre tvoj záväzok k čistote.

Riziká prespávania

Veľa sa hovorí o tom, ako ďaleko je príliš ďaleko a kde je hranica čistoty, ale ja chcem byť na chvíľu špecifická, lebo boj o čistotu je skutočný a existuje niekoľko zvykov (zlozvykov), ktorým sa treba vyhnúť alebo sa ich vzdať, ak chceme uspieť v snahe milovať ako Kristus.

Tak, toto je skutočnosť: spať v jednej posteli s chlapcom alebo dievčaťom, ktorý nie je tvojím manželom či manželkou, je zlý nápad.

Keď som chodila na strednú, moji rodičia mali presné pravidlá o tom, kde sa môžem (spoločensky) stretávať s chlapcami. Keď sa chlapci zastavili u nás doma, mohli sme sa baviť len v obývačke. So zasvietenými svetlami. A moji rodičia boli vždy doma. Na vysokej, ktorú som navštevovala, platili podobné pravidlá: chlapci nesmeli ostať na noc v našich izbách (niežeby bolo v našich maličkých izbách viac miesta ako pre dve osoby). Potom som skončila štúdium na výške a šokovalo ma zistenie, že pre mnohých je prespávanie u osôb opačného pohlavia úplne bežnou praxou, začínajúcou sa už na strednej alebo vysokej.

„Ale veď spolu nemáme sex!“ niektorí rýchlo podotknú. „Tá osoba sa mi ani nepáči! Po rande alebo diskotéke je to úplne bežné!“ vysvetľujú iní.

Tieto výhovorky mi pripomínajú Marthu a jej čokoládové tyčinky. Keď mala moja sestra Martha štyri či päť rokov, mala veľmi maškrtný jazýček. Skutočne vedela vybabrať so systémom. Vedela, že si na raňajky nesmie len tak dať Snickers. Podišla k svojej mikulášskej čižme, vytiahla z nej niečo sladké a položila to vedľa svojho taniera. Keď jej naša mama povedala, že to na raňajky nesmie zjesť, nevinne odpovedala: „Viem. Len sa na to rada pozerám.“

Sladkosti milovala a položiť ich vedľa misky s cereáliami, aby na nich mohla pozerať, ovoniavať a ochutnávať ich, bolo jednoducho príliš veľa pokušenia

Keď sa mama otočila, aby nám zabalila desiatu, Martha čokoládu otvorila a držala ju pri nose, pričom zhlboka vdychovala jej vôňu. „Martha,“ hovorievala jej mama a pozerala na ňu varovným pohľadom. „Len to ovoniavam!“ oponovala Martha.

Potom našla odvahu a začala čokoládu podvedome olizovať. „Však tú čokoládu neješ, Martha?“ Zakričala mama z druhého konca izby. „Nie!“ odpovedala. „Áno, ješ!“ zasyčali sme na ňu. „Nie,“ rozhorčene oponovala. „Len to ochutnávam.“

O päť minút neskôr už bolo po čokoláde. Bola úplne bez šance.

Len Martha vie pravdu, ale ja si nemyslím, že niekedy mala v pláne zjesť na raňajky Snickers. Martha bola svedomité dieťa a pravidlá priam milovala. Ale sladkosti milovala tiež a položiť ich vedľa misky s cereáliami, aby na nich mohla pozerať, ovoniavať a ochutnávať ich, bolo jednoducho príliš veľa pokušenia. Pre mnohých z nás by to bolo príliš veľa.

Milý príbeh.  Ale čo má spoločné s prespávaním u opačného pohlavia?

Buďte triezvi a bdejte, lebo Váš protivník, diabol, obchádza ako revúci lev a hľadá, koho by zožral.​

1 Pt 5, 8 nám hovorí: „Buďte triezvi a bdejte!“, lebo „Váš protivník, diabol, obchádza ako revúci lev a hľadá, koho by zožral.“ Toto nemá prirovnať chalana alebo babu, ktorí ťa pozývajú u nich prespať, k revúcemu levovi - ale je to výzva k bdelosti / ostražitosti, výzva vyhnúť sa nielen hriechu, ale aj situáciám (alebo príležitostiam), ktoré by k nemu mohli viesť.

Ako som už spomenula, keď som začala v 20-ke randiť, naučila som sa, že toto prespávanie nie je ničím výnimočným a že namiesto toho, aby ma chlapec odprevadil k dverám, upravil posteľ a stiahol perinu. „Len ostaň,“ povedal. „Nepokúsim sa mať s tebou sex, môžeš mi veriť.“

Čas rozhodnutia. Bola som unavená. Bola som sama. Nevinne spolu stráviť noc sa zdalo byť neškodným a dospeláckym spôsobom, ako ukončiť zábavný večer. V mysli mi však vírili dôvody, prečo odísť:

Príležitosť na hriech

Bola to príležitosť na hriech. Večera, film, prechádzka v parku. Toto všetko sú spôsoby, ako niekoho spoznať a pri ktorých pravdepodobne nehrozí prekročenie hranice k sexuálnemu hriechu, keďže by to bolo čudné a nelegálne. Môžeme zažiť sexuálne pokušenie pri jedení nachos, ale zrejme na to nebudeme reagovať. Vliezť s niekým pod prikrývku v tmavej izbe je však niečím, čo sa dá nazvať „príležitosťou k hriechu.“ Možno hriechu hovoríme „nie“, ale neodchádzame (alebo neutekáme) od neho. Spať pri chlapcovi alebo dievčati je dramatickým krokom, ktorý nás približuje k ťažkému hriechu.

Poburujúce 

Mohlo by to byť zdrojom pohoršenia. Keď Kristus kázal o hriechu, svojim učeníkom povedal, že „nie je možné, aby neprišli pohoršenia, ale beda tomu, skrze koho prichádzajú! Tomu by bolo lepšie, keby mu zavesili mlynský kameň na krk a hodili ho do mora, akoby mal pohoršiť jedného z týchto maličkých“ (Lk 17, 1 - 2). Wow, skutočne (je to tak). Keď randíme (alebo „rozprávame“, alebo robíme čokoľvek iné, aby sme spoznali opačné pohlavie), máme zodpovednosť pomôcť druhému vyhnúť sa hriechu. Ale nežijeme v bubline - naše činy vidia naši priatelia i rodina. Aj keby som u niekoho prespala a „nič sa nestalo“, čo by si moji priatelia a rodina pomysleli? Čo by o mne dotyčný chalan natáral na druhý deň? Kto môže nasledovať môj príklad a v dôsledku toho upadnúť do ťažkého hriechu?

R-E-Š-P-E-K-T

Chcela som preukázať úctu svojmu budúcemu manželovi. V tom momente to možno mohli byť roky predtým, ako ho stretnem. No aj tak som tomuto mužovi - ktokoľvek to mal byť - túžila môcť povedať, že pred ním nikto iný nebol. Nielenže som si nechávala sex až do manželstva, ale tiež som nemala v pláne hrať sa s niekým na (spoločnú) domácnosť. Teraz, keď som vydatá, by som v žiadnom prípade neurobila niečo, čo by ohrozilo moju vernosť Jimovi. Chránenie záväzku voči môjmu manželovi bolo pre mňa zvykom, ktorý som si vybudovala oveľa skôr, ako som kráčala k oltáru.

Ak to s nasledovaním Krista myslíme vážne, musíme to myslieť vážne aj s vyhýbaním sa hriechu. Keď Martha nechala rozbalenú čokoládu vedľa svojej misky s cereáliami, nakoniec sa stala jej raňajkami. Prespávanie u tvojej drahej polovičky (alebo u prvého človeka, s ktorým si chodil, alebo do ktorého si bol buchnutý, či u náhodnej osoby, ktorú si stretol na párty) je veľkým krokom k ťažkému hriechu.

Boj o čistotu je skutočný, ale skutočné je aj potešenie / spokojnosť, keď vieme, že sa učíme milovať ako Kristus. Buď rozvážny. Buď ostražitý. Neprespávaj.

Autor: ALISON BLANCHET

Originál: http://lifeteen.com/blog/many-hazards-co-ed-sleepo...

Preklad: Mirka Strážiková

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!