Rozísť sa- či nerozísť

Hádky, neúcta, znechutenie, sklamanie. Aj tak môže vyzerať vzťah. Naberie nesprávny kurz, zvyšuje obrátky odcudzenia, znižuje intimitu a v hlave sa stále častejšie objavuje: „Naozaj to má takto vyzerať?“ Rozísť sa- či nerozísť... Postáť na križovatke rozhodnutia hoci aj dlhšie sa určite oplatí.

Rozísť sa- či nerozísť
Foto: © pexels.com

Evina chyba- robíme ju aj my? 
Stále ma udivuje, prečo Eva v raji nepočkala na Boha a neuistila sa, ako to malo celé byť.
Niečo mi ale stále navráva, že nechcela počkať, nechcela, aby jej Boh do toho hovoril, aby jej zakázal urobiť to, čo je zlé.
Obávam sa, že v mnohých prípadoch rozchodov nemá Boh zasa raz žiadne slovo- a žiaľ žiadnu šancu dať veci do poriadku a osláviť sa na nás.

V mnohých prípadoch rozchodov nemá Boh zasa raz žiadne slovo- a žiaľ žiadnu šancu dať veci do poriadku a osláviť sa na nás.

Taká investícia a nič z toho?
Keď uzatvárame sporenie alebo poistky so sporením, môže sa stať, že po čase sa nám nepáči výška splátky, celá vec nás začne zaťažovať, ale keď sa zamyslíme nad jej zrušením, veľmi rýchlo si to môžeme rozmyslieť. Prečo? Povieme si: už som vložil taký obnos peňazí, nemá zmysel teraz o ne prísť a nič z toho nemať. Ako si ceníme dni, mesiace, roky svojho života? Čím viac z nich sme investovali, tým viac by sme mali čakať s rozchodom a dobre ho premodliť a premyslieť. Dlhoročný vzťah by nemal skončiť jednou hádkou, či nevydarenou dovolenkou. Vzťah trvajúci týždeň by mal rozchod riešiť aspoň deň, vzťah trvajúci rok aspoň mesiac, 5 ročný vzťah aspoň pol roka. Každý vzťah má aj ťažšie časy a obdobia- a bude mať aj ten nový, takže nemá zmysel utekať od jedného k druhému. A samota, ktorá sľubuje, že tak by to bolo najlepšie...? Protirečí Bohu, ktorý hovorí, že : „NIE JE DOBRÉ ČLOVEKU SAMÉMU“.

Dlhoročný vzťah by nemal skončiť jednou hádkou, či nevydarenou dovolenkou. Vzťah trvajúci týždeň by mal rozchod riešiť aspoň deň, vzťah trvajúci rok aspoň mesiac, 5 ročný vzťah aspoň pol roka. 

Jednoducho to nefunguje...
To môže byť úplná pravda. Vzťah nie je perpetum mobile, ktorý poháňa prvotná láska. Vzťah potrebuje nalievať lásku stále- a tá ľudská často nestačí. Potrebujeme čerpať z nekonečnej Božej lásky, ktorá všetko dúfa, všetko verí, všetko vydrží. Obdobie chodenia spolu je obdobím spoznávania do manželstva- a to môže skončiť aj rozchodom. Nemusí to znamenať, že nie sme pre seba tí praví, ale že sa tými pravými pre seba nechceme stávať. V tom má každý slobodnú vôľu a ak už v tomto málo záväznom období nie sme ochotní učiť sa milovať toho druhého tak, aby tomu aj on rozumel a nestojí nám za to, rozchod je úplne namieste. Snúbenectvo a manželstvo predstavujú ale iný level. V snúbenectve si obzvlášť treba dať pozor na hru diabla, ktorý túži po tom, aby ľudí rozdelil a zničil manželstvo ešte skôr, než vznikne. Treba sa zamyslieť nad tým, že nás nikto nenútil vybrať si toho človeka a rozhodnúť sa iba pre neho. Čo nás k tomu viedlo? Zjavne, tento človek nás niečím presvedčil kráčať s ním životom a iní nie. Často opakovaná podpásovka od diabla, že: „Toto manželstvo nikdy nemalo vzniknúť“ potrebuje odpoveď Božími prostriedkami: „Čo Boh požehnal, človek nech nerozlučuje.“ A keď Boh požehnáva, dáva do vena všetko preto, aby sme to manželstvo zvládli natoľko, aby bolo pre nás “príjemné a ľahké“. 

Vzťah potrebuje nalievať lásku stále- a tá ľudská často nestačí. Potrebujeme čerpať z nekonečnej Božej lásky, ktorá všetko dúfa, všetko verí, všetko vydrží. Obdobie chodenia spolu je obdobím spoznávania do manželstva- a to môže skončiť aj rozchodom. Nemusí to znamenať, že nie sme pre seba tí praví, ale že sa tými pravými pre seba nechceme stávať. 

Nehanbite sa poradiť
Vo finančných záležitostiach niekedy až dychtivo vyhľadávame poradcu, ktorý by nám ušetril navýšené úroky. Keď to vo vzťahu škrípe, hoci sa modlíme, je na mieste sa opýtať: no nie hocikoho! Hľadajte človeka s dobrým ovocím povolania- lebo ako hovorí Božie Slovo: „Strom poznáte po ovocí“. Hľadajte človeka, ktorý má skúsenosť, nie iba predstavy. Hľadajte človeka, ktorý miluje Boha- a kvôli Nemu a s Ním vám bude schopný pomôcť. A bude to stáť za to. 

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!