Workoholizmus: Novodobá nástraha manželstva (príbeh)

Dnes Vám prinášame osobnú skúsenosť našej čitateľky, ktorá sa v manželstve netrápi s nedostatkom peňazí, ale, paradoxne, s nedostatkom pozornosti a lásky od manžela... Aj to prináša workoholizmus.

Workoholizmus: Novodobá nástraha manželstva (príbeh)
Foto: © pexels.com

Až v tomto období som si viac uvedomila vplyv práce na rodinný život. Homeoffice,  v súčasnosti taký častý pojem... No naša rodina ho poznala oveľa skôr než v roku 2020.  Pochádzam z východného Slovenska. Z malej dediny, kde som sa osobne stretávala s pliagou ľudstva – alkoholizmom. Máme ho priamo v rodine, v susedstve, v obci. Tak bežný a tak málo riešený problém mnohých rodín a s tým spojené domáce týranie. Nič pekné ani dobré to teda nebolo. Snívala som o novej šťastnej rodine, a vieš čo? Je to tu zas. Alkoholizmus? Nie! No rodina je opäť ukrátená o hlavu, a to inou pliagou zvanou aj workoholizmus.

Môj manžel má dve práce. A každý nám závidí. Máme predsa dve autá, krásne zariadené bývanie. No prinieslo to požehnanie? Nie, milý priateľu. Žiadna závislosť požehnanie nikdy neprinesie. Aj keby si býval v zlatej klietke. Žijem ako vdova. Večne sama a lásku si teda kúpiť nedokážem. Aj keď mám peniaze na najlepšie plastické procedúry. Ani krása mi manžela nevrátila.

Začalo to nenápadne. Občasné nadčasy, túžba po lepšom živote, krásne sny. Do toho partia správnych ľudí, teraz už viem, že to boli ľudia s rovnakým problémom, s pocitom nedostatočnosti a s túžbou dokázať sebe aj svetu, že majú hodnotu. A oni ju majú, ale nie preto, že veľa zarábajú, ale preto, že sú. Že si ich Boh tu stvoril a nechal, nech milujú Jeho, seba aj ľudí vôkol.

A akýkoľvek iný plán, než tento Boží, nie je dobrý. Lebo diabol Ťa bude stále nútiť, aby si získal viac, urobil viac, zarobil viac, mal viac, dokázal viac. Jedine Bohu stačí, že si. Aj keby si nemal nič. Navádzam tým ľudí k nečinnosti a povaľačstvu? Veď muž sa má postarať o rodinu! Súhlasím, je dobré, keď má muž dobre platenú prácu  a vie zabezpečiť svoju rodinu. Ale miernosť je dar Ducha Svätého. Aj Láska. Aj trpezlivosť. A tá veľa ľuďom chýba. Nemusíš mať všetko hneď v 20-tke. Nedaj sa oklamať a spáliť túžbou po veľkom dome a rýchlom aute a dokonalej žene a ešte lepšej motorke a čo ja viem po čom všetkom ešte mužské (aj ženské) srdcia túžia.

Buď rozumný a miluj Boha. Daj Ho na prvé miesto a počúvaj Ho, aj Boh oddychoval a chce to naučiť aj Teba. A zároveň aj Boh pracoval a aj to Ťa túži naučiť. Tak nám Pán Boh pomáhaj.

Kristína

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!