Kto to vlastne chodí na Vianoce?

,,Prestaňte sa stresovať; na Vianoce príde Ježiško, nie kontrola z hygieny.“

Kto to vlastne chodí na Vianoce?
Foto: © Andy Jaško

Myšlienka, ktorá ma pobavila, no predsa mala v sebe aj čosi hlbšie, nad čím som zostala premýšľať.

Nestáva sa aj nám, že zabúdame, koho príchod na Vianoce vlastne očakávame? Nie kontrolu z hygieny, ani návštevu z pekární, ani exkurziu z hračkárstva. Na čo sa vlastne na Vianoce pripravujeme? A čo je dôležitejšie? Pripraviť domov, alebo si pripraviť srdce? Iste, dôležité sú obe. No mnohokrát si zamieňame poradie. Viac nám záleží na tom, aby bolo všetko upratané, darčeky nakúpené, napečených nespočet druhov koláčov, stromček perfektne vyzdobený...

A v tom celom zabúdame na to, že sme nepripravili to najdôležitejšie. Svoje srdce.

Pri štedrovečernej večeri sa pomodlíme Otčenáš, Zdravas a Sláva Otcu, možno zájdeme na polnočnú, a tým pre nás končí duchovný rozmer Vianoc. Spoločnosť to podporuje. Komerčný zmysel Vianoc sa stáva prvoradý. A my sa tým nechávame veľmi ľahko strhnúť. Je predsa ľahšia hodinka pečenia ako chvíľka sebareflexie a pohľadu do svojho vnútra. 

Nedajme sa zotročovať konzumnou spoločnosťou a klamstvom Zlého, že sviatky sú pretekom o dokonale pripravenú domácnosť. 

Pred každou významnou udalosťou je mnoho prípravy. Tak ako pred návštevou prezidenta natiahnu červený koberec, a tým si ho uctia a uznajú ako dôležitú osobu, rovnako, ba niekoľkonásobne viac by sme mali aj my sami natiahnuť červený koberec pre Ježiša, Kráľa Kráľov, vo svojom srdci. Odstrániť horu pýchy, poliať živou vodou vyschnuté vzťahy a najmä vzťah s Bohom Otcom, vyviesť kopec odpadkov zbytočností, narovnať pokrivené svedomie a všetko to vyzdobiť radostným očakávaním. Ten, Ktorý príde, nie je len tak hockto. Je to Ten, Ktorý nás miluje viac, ako svoj život. Ten, Ktorý je stelesnená Láska. Ten, Ktorý podstúpi ukrutnú smrť len preto, aby nás zachránil. A On pritom veľmi dobre vie, že nie všetci prijmú túto záchranu. No aj tak to urobil. A urobil by to znova. Za mňa. Za teba. Nechal sa vysmiať, opľuť, doráňať, mučiť, no nepreriekol jedného krivého slova na svojich trýzniteľov. A zomrel aj za nich. Aká obrovská láska to musí byť. A my namiesto toho, aby sme venovali svoju pozornosť Jeho narodeniu a príprave svojho srdca, venujeme pozornosť akciám na vianočné darčeky a tomu, či máme upečených dostatok druhov zákuskov. Príde mi to choré. 
Zmeňme to. Nedajme sa zotročovať konzumnou spoločnosťou a klamstvom Zlého, že sviatky sú pretekom o dokonale pripravenú domácnosť. Vypnime to. Tak nebude napečených 10 druhov sladkého, budú dva. Naša obývačka nebude vyzerať ako obchod pred výpredajom, ale pod stromčekom sa bude nachádzať „len“ jeden darček pre nášho milovaného. Nebude výzdoba v každej izbe, nebude dokonale upratané. Ale bude pripravené to najdôležitejšie; príbytok pre nášho Záchrancu, Ktorý nás učí pravému významu života a pravej láske. 

A garantujem vám, že túto zmenu budú cítiť aj ostatní okolo vás. Pretože Vaše srdce bude otvorené Tomu, Ktorý je Láska, taktiež bude z vášho srdca Láska prúdiť. A tak sa aj ostatní okolo vás budú cítiť omnoho lepšie ;) 

Žehnám sebe i vám, aby sme dokázali svoje srdce otvoriť; aby sme hľadeli na to, čo je skutočne dôležité a aby nám Boh Otec pomáhal očistiť naše vnútro a pripraviť sa tak na príchod Lásky. +

 

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!