10 inšpirácií ako stráviť Silvester

Silvester sa nám už pomaly blíži a s ním prichádzajú otázky ako zmysluplne, duchovne a zároveň radostne oslávime koniec starého a začiatok Nového roku. Pripravili sme si preto pre vás prehľad inšpirácií a na záver aj niekoľko konkrétnych podujatí, ktoré Vám odporúčame.

10 inšpirácií ako stráviť Silvester
Foto: © pixabay.com

Rodina

Jedným z najčastejších typov je prežiť Silvester v kruhu svojej rodiny. Je to posledný deň v roku, kedy si môžete celá rodina sadnúť za spoločný stôl, pripraviť kapustnicu, zemiakový šalát, kačicu alebo podobné typické jedlá a užijete si tak spolu poslednú tohtoročnú večeru. Následne odídete do obývačky, zapnete televízor, zabalíte sa do deky a v teplých papučiach si všetci pozriete nejaký zaujímavý Silvestrovský program našich slovenských a českých celebrít :) Potom si o polnoci pripijete a štrngnete pohárikom vychladeného šampanského. Poprajete si šťastný Nový rok, zavoláte svojim známym a pôjdete spať alebo pred polnocou sa spoločne vyberiete na námestie Vášho mesta, kde zažijete nádherný ohňostroj, stretnete sa so svojimi známymi, poprajete si veľa zdravia a Božieho požehnania do Nového roku a vrátite sa do svojich príbytkov, možno ešte raz pripijete a ... 

Pri tomto type trávenia Silvestra Vám odporúčam nezabudnúť na priame utužovanie a rozvíjanie rodinných vzťahov, aby Váš posledný deň v roku neskončil len pozeraním do televízora či smartfónu. Môžete sa napríklad zahrať nejakú spoločenskú hru, prípadne sa môžete len tak rozprávať o uplynulom roku a o tom, po čom túžite v novom roku, pretože Vaše príbehy sú omnoho zaujímavejšie ako tie, ktoré uvidíte v televízore. Môžete prípadne debatovať aj pri prezeraní fotoalbumov.

Plesy, zábavy či diskotéky

Veľmi obľúbeným hlavne u mladých ľudí je stráviť Silvester v kruhu svojich priateľov. Môžete stráviť posledný deň v roku a prvý deň v novom roku honosne, obliecť si krásne spoločenské šaty a vybrať sa na nejaký novoročný ples. Prípadne si môžete len tak sadnúť do nejakého baru alebo ísť na diskotéku. Závisí na Vás o aké typy podnikov máte záujem :) Pokiaľ máte nad 18 rokov a nepreženiete to s alkoholom nie je na tom nič zlé a nikto vás nemôže za to odsudzovať :) Určite ešte existujú aj slušné podniky so slušnou spoločnosťou, ktorá nemusí byť za každú cenu kresťanská, pretože som presvedčený, že kresťania nemusia žiť v nejakej kresťanskej bubline, ale majú prichádzať aj na iné miesta (nielen do kostolov či na rôzne kresťanské podujatia), aby prinášali Svetlo Kristovo tam, kde ho nemá kto priniesť. Nemusíte rovno vyťahovať Bibliu alebo gitaru a začať im hrať najnovšie piesne od ESPÉ či Lámačských chvál :) Stačí, ak svojou prirodzenosťou ukážeš ostatným, že kresťan môže byť originálny, štýlový, moderný a veselý a nemusí pritom zarmucovať Ježiša. 

Ohňostroj na námestí

Stretnúť sa s priateľmi môžete aj na námestí. Vo viacerých mestách sa koná o polnoci nádherný ohňostroj, špeciálny silvestrovský program a niekde aj diskotéky. Nezabudnite si zobrať aj fľašu šampanského, aby ste si mali o polnoci s čím pripiť :) Ja osobne alkohol nepreferujem a viem sa zabaviť aj bez neho (som totiž sangvinik) :) S kúpou pyrotechniky to tiež neprežeňte, nech nezačínate v novom roku s nízkym stavom na vašom bankovom účte. 

Polnočná sv. omša alebo adorácia

V niektorých obciach, ale hlavne mestách sa koná na prelome rokov polnočná sv. omša. Prípadne adorácia, ktorá o polnoci končí požehnaním so sviatosťou Oltárnou. Môžete sa tak spolu stretnúť so svojimi veriacimi priateľmi spoločne v kostole, poďakovať Bohu za predchádzajúci rok a zároveň prosiť o Božie milosti a požehnanie v ďalšom roku. Či už máš super partnerský vzťah alebo tvoj vzťah prežíva krízu alebo si čerstvo po rozchode, prípadne už dlhodobo nevieš nájsť svoju polovičku alebo si rozvedený – každý môže prísť načerpať k Zdroju pravej lásky, pokoja a nádeje.
Ak váš kostol nie je na Silvester otvorený, môžete prípadne osloviť aj Vášho pána farára, či by nespravil polnočnú sv. omšu alebo adoráciu. Ak vieš hrať na nejakom hudobnom nástroji a pekne spievať, tak bude veľmi fajn, keď adoráciu oživíš svojim talentom. Po sv. omši alebo o polnoci po adorácií sa môžete s ostatnými veriacimi stretnúť pred kostolom, na fare alebo pastoračnom centre, doniesť so sebou nejaké koláčiky, šampanské alebo varené víno a môžete spoločne osláviť prvé chvíle Nového roku. Takto môžete spolu budovať jednotnú farskú rodinu.

Silvester so svojim spoločenstvom 

Skús sa popýtať či neorganizuje vaše farské alebo modlitbové spoločenstvo spoločný Silvester. Radi ťa určite medzi seba privítajú. Alebo ak si už v nejakom spoločenstve zorganizujte si spoločný Silvester s hudbou, aktivitami, tanečnou zábavou, kultúrnym, spoločenským a duchovným programom.
Ja viem napríklad o týchto spoločenstvách, od ktorých sa môžete inšpirovať:
Spoločenstvo Piar 
Fotky zo Silvestra Spoločenstva Piar
https://www.facebook.com/pg/piar.sk/photos/?tab=album&album_id=1510855345676452
Spoločenstvo SP
Fotky zo Silvestra Spoločenstva SP
https://www.facebook.com/pg/spolocenstvosp/photos/?tab=album&album_id=1713386962046189


Silvestrovský wellness pobyt alebo dovolenka pri mori

Pre manželské páry dávame do pozornosti možnosť zarezervovať si ubytovanie vo wellness hoteli v Tatrách alebo v niektorom kúpeľnom meste. Vo väčšine z nich je zabezpečený aj silvestrovský program pre hostí hotela.
Slnečnú dovolenku, nádherné pláže a teplé more môžete zažiť aj na Silvestra v niektorej z exotických destinácií ako je napríklad Dominikánska republika, Kuba, Thajsko...

Sám

Niekoľkokrát som sa vplyvom okolností rozhodol zažiť Silvester úplne sám na kopci medzi dedinami, kde som mal skvelý výhľad na mnohé veľkolepé ohňostroje okolitých miest a dedín. Pre mňa to bol zaujímavý čas tráviť Silvester len ja a On. Bol to pre mňa čas plný inej ako každodennej atmosféry. Bol to čas pokoja, stíšenia a radosti v spoločenstve s Bohom vo vedomí toho, že do Nového roka vstupujem s Ním. Ak sa rozhodnete pre tento typ nezabudnite si pozrieť počasie, lebo ak by Vás mala zastihnúť hmla a zlé počasie, tak z tohto typu strávenia Silvestra nebudete maž až takú veľkú radosť.

A teraz Vám dávam do pozornosti pozvánky na 3 konkrétne podujatia:

Silvester a Nový rok v Medžugorí

Vybrať sa na Silvestra môžete aj do inej krajiny a dozvedieť sa ako sa oslavuje príchod Nového roku práve tam. Jednou z možností je zažiť Silvester v Medžugorí, kde na Vás čaká bohatý program. Táto púť sa koná na 7 dní od 28.12.2018 do 3.1.2019. Každý deň je v Medžugorí modlitbový program spojený so sv. omšou a adoráciou, môžete absolvovať spoločný výstup na horu Podbrdo, kde sa zjavila Panna Mária. Výstup bude doprevádzaný modlitbou sv. ruženca. Ďalší výstup bude na kopec Križevac spojený s krížovou cestou. Najkrajšou bude však celonočná silvestrovská adorácia, kde môžete poďakovať za uplynulý rok a privítať Nový rok 2019 slávnostnou polnočnou svätou omšou. Po večernej sv. omši bude predstavenie chlapcov a dievčat z komunity Cenacolo, ktorí vytvoria živý Betlehem. Po polnočnom programe bude v penzióne spoločné silvestrovské posedenie aj s občerstvením ako darček pre všetkých pútnikov zdarma. Bude tu aj možnosť zúčastniť sa na zjavení vizionárky Mirjany, ktorá sa modlí za neveriacich. Samozrejme budete mať aj individuálny program a čas na nákup suvenírov a darčekov. 

Domček

Silvestrovské stretnutie vo Vysokej nad Uhom je pre mladých, ktorí:
- túžia duchovne načerpať na konci roka,
- radi by zažili príchod Nového roka v spoločenstve s inými mladými.

Podujatie je rozdelené na dve samostatné akcie, a to Duchovná obnova a Silvester (alebo kombinácia duchovnej obnovy a Silvestra).
Bližšie informácie: 
Facebook event: https://www.facebook.com/events/119388995671075
Web: https://domcek.org/pages/silvester-2018

Taizé 

Zúčastniť sa môžeš aj 41. európskeho stretnutia mladých pripravované komunitou z Taizé, ktoré sa bude konať v Madride od 28. decembra 2018 do 1. januára 2019. Spojí tisíce mladých ľudí na novej etape púte dôvery na zemi, ktorú začal brat Roger koncom sedemdesiatych rokov.
Madrid je otvorené a rôznorodé mesto, ktorého obyvatelia pochádzajú z celého Španielska ako aj z iných krajín. Mnohé rodiny budú pripravené otvoriť v duchu pohostinnosti svoje príbytky pre pútnikov, ktorí sa zhromaždia z celej Európy. 
Bližšie informácie: 
https://www.taize.fr/en_article23306.html?fbclid=IwAR0g7MqTMW-3983tgtFqSzr-f8mKAric6y6_nm4BxBGM422RTIYGDPnLmXM

Tých tipov ako stráviť Silvestra je mnoho a určite oveľa viac. Budeme radi, keď sa aj ty s nami podelíš a napíšeš nám ako aj ty budeš tráviť tohtoročný Silvester.

Prajem Vám správny výber strávenia Silvestra, ale hlavne, aby ste ho oslávili s Ním.
Mnoho požehnaní v roku 2019 nielen v oblasti lásky a partnerských vzťahov Vám praje
Lukáš Košťál, autor a koordinátor projektu Bezhraničná.sk

 

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!