10 turistických tipov, ktoré stojí za to vidieť

Pre malých aj veľkých, začiatočníkov či pokročilých, slobodných aj zadaných. Prinášame vám zopár nenáročných turistických tipov z každého regiónu, ktoré sa oplatí navštíviť.

10 turistických tipov, ktoré stojí za to vidieť
Foto: © unsplash.com

#1 Strážca lesa

Prvou turistickou atrakciou, ktorú si predstavíme, je Strážca lesa, nazývaný Groot. Nachádza sa v područí Nízkych Tatier na konci Liptovskej dediny Dúbrava. Svoje auto odparkujete pred neplateným parkoviskom pred vstupom do banského múzea a vydáte sa približne dva kilometre po asfaltovej ceste. Celú cestu vás budú sprevádzať repliky banského múzea a turistické atrakcie akou je napríklad aj oporný múr s vyobrazením stromov. Groot je jednou z najznámejších liptovských atrakcii. Je vrastený do zeme a v ruke nesie symbolický „oheň“. Možno nesie aj váš oheň, ktorý vo vás prebudí lásku k horám. 


Strážca lesa Groot držiaci ohnivú fakľu  /  Foto: kadetadeposvete.sk

#2 Rebrík do neba

Stredoslovenský región je bohatý na turistické atrakcie a je priam stvorený pre ľudí, ktorí s turistikou ešte len začínajú alebo hľadajú menej náročné turistické chodníčky. Nikomu z nás zrejme netreba prezentovať krásu Banskej Bystrice a jej okolia. Mnohí však ani len netušíme, aké atrakcie pre malých a veľkých sa v jej okolí nachádzajú. Jednou z nich je dedinka Dúbravica. Nachádza sa v nej hneď niekoľko atrakcii pre malých aj veľkých. Najznámejšou z nich je „Rebrík do neba“, ktorý sa nachádza na pár metrov od turistického rázcestníka „Ľahký kameň“, pričom na jej nájdenie vám budú stačiť základné google mapy, ktoré vo svojom vyhľadávaní poznajú Rebrík do neba a navedú vás tým správnym smerom. To však nie je všetko. V Dúbravici sa okrem iného nachádza aj prírodná sauna, rozhľadňa UNIMO a kostol svätej Žofie z 15. storočia. Celý čas vás pritom bude sprevádzať prekrásny výhľad na Krížnu a hlavný hrebeň Nízkych Tatier. Okolie Banskej Bystrice dýcha históriou a za zmienku v tomto regióne stoja istotne aj kostol svätého Martina zo 14. storočia či kostol svätého Františka Serafínskeho z 15. storočia. 


Rebrík do neba a sauna v Dúbravici  /  Foto: SME - Ján Krošlák; Renata Veltyova; perifernecentra.com

#3 Čertova skala

Skalný hríb Čertova skala je ojedinelý prírodný úkaz nielen na Slovensku, ale v celej strednej Európe. Jedná sa o skalný balvan s hmotnosťou viac ako 17 ton, ktorý je uchopený na skalnom podlaží o veľkosti 58x38cm. Na Čertovu skalu sa dá najrýchlejšie dostať tak, že odbočíte z diaľnice smerom na Budču a pred obcou je potom odbočka na starú cestu. Dá sa tam odparkovať auto. To sa nachádzate už na zelenej turistickej značke. V turistických mapách nájdete toto miesto pod názvom Budča, Sietno. Netradičnosť tohto objektu bola v minulosti dôvodom pre vznik viacerých povestí o vzniku tejto zaujímavostí. Ľudia častokrát pripisovali nevysvetliteľným javom nadprirodzené až biblické vysvetlenia a tak aj tejto geologickej byzardnosti prischol názov Čertova skala. Za jej vznikom teda stál čert. Na internete nájdete veľa „čertovských“ vysvetlení a ak sa Vás náhodou budú vaše deti pýtať, ako vznikol tento útvar, môžete použiť niektorú z povestí.


Čertova skala nad Budčou  /  Foto: PlanetSlovakia.sk

#4 Tajch Ottergrund

Tajch Ottergrund je najvyššie položená vodná nádrž v Štiavnických vrchoch. Nachádza sa 801 m.n.n. a je viac menej ukrytý pred mnohými návštevníkmi. Svojou polohou a nízkou hladinou poskytuje športové a turistické vyžitie pre mnohých návštevníkov. Okrem toho, že vám ponúka Banskú Štiavnicu ako na dlani, tak v zimnom období celý zamŕza a deťom tak poskytuje možnosť korčuľovania a hokeja. Ottergrund patrí medzi najromantickejšie a najfotogenickejšie tajchy v celom okolí Banskej Štiavnice. Je z neho krásny výhľad na Banskoštiavnickú kalváriu. Vedie sem trasa náučného chodníka Milana Kapustu od tajchu Červená studňa, kde sa nachádza aj verejné parkovisko. Cesta od parkoviska k tajchu Ottergrund trvá približne jednu hodinu. 


Ottergrund nad Banskou Štiavnicou  /  Foto: turisticky.sk

#5 Dražovský kostolík

K najromantickejším miestam na Slovensku istotne patrí kostolík týčiaci sa nad Nitrou neďaleko obce Dražovce. Tento kostolík stojí na mieste, kde v dobe železnej stálo hradisko a samotný kostol tu stojí od 12. storočia. Dražovský kostolík alebo kostol svätého Michala Archanjela je najstarší románsky kostol na Slovensku a otvorený je jedine 29. septembra, keď má meniny Michal a v kostole je svätá omša na počesť archanjela Michala. 
Legenda hovorí, že keď kostolník upratoval kostol, na krátku chvíľu ho osvietila žiara. Pozrel sa k oltáru a uvidel Pannu Máriu s dieťatkom v ruke. Zjavenia sa zobrazovali stále častejšie až do chvíle, kým okolo kostola neprešiel pastier. Z kostola sa mu náhle začínala ozývať hlasná hudba, no keď nazrel dnu, nikoho nevidel. Len postavu pripomínajúcu Pannu Máriu, ktorá sa smutne pozerala na ošarpané steny. Od tej chvíle sa dedinčania starajú o kostolík ako o svoj najcennejší poklad.
Kostolík nájdete pomerne ľahko. Kúsok od kultúrneho domu leží turistický smerovník , ktorý vás navedie na zelenú turistickú značku. Tá vás bude viesť asfaltovou cestou cez dedinku až do lesa k rampe, kde odbočíte doľava na lesnú cestičku a po pár metroch ste na mieste.  


Dražovský kostolík v nad dedinou Dražovce  /  Foto: shutterstock

#6 Miléniový kríž

Veľmi peknou a zaujímavou cirkevnou atraktivitou, ktorú nájdete na Záhorí, je Miléniový kríž. Tento 27 metrov vysoký kríž bol postavený v roku 2000 ako pamiatka na dvojtisíce narodenie Pána Ježiša Krista. Nachádza sa neďaleko obce Rybky, prístup k nemu je možný aj autom a je ideálnym miestom na spojenie turistického výletu s neďalekou obcou Šaštín-Stráže alebo kopca Márie Magdalény. 
V mieste, kde sa krížia ramená kríža je z prednej i zadnej časti umiestnený symbol jubilejného roku Pána 2000 s priemerom 2 metre. Jedná sa o reliéf s piatimi holubicami rôznych farieb, ktoré symbolizujú 5 rozličných svetadielov. Po obvode symbolu si môžete všimnúť nápis „Kristus včera, dnes, naveky“. Súčasťou kríža je aj vybudovaná krížová cesta so 14 zastaveniami a kaplnka Božieho milosrdenstva
Z vlastných skúseností a turistických ciest po Slovensku myslím, že Záhorie je zrejme časť Slovenska s najväčším počtom krížov, kaplniek a kostol. Zasvätené kríže vás sprevádzajú doslova na každom kroku. Mestá a obce ako Senica, Skalica, Holíč, či Plavecký Štvrtok sú plné krásnych sakrálnych pamiatok. Kto by mal však chuť na kúsok samoty alebo nájdenie seba samého v prírode, môže zájsť na neznámy kopec: Kopec Márie Magdalény.


Miléniový kríž pri dedine Rybky  /  Foto: rtvs.sk 

Kopec Márie Magdalény je najvyšším a zároveň najväčším bodom Záhorskej nížiny. Má 297 m n. m. a patrí k pútnickým miestam. Priamo na kopci sa nachádza kaplnka sv. Márie Magdalény. Táto pamiatka z roku 1668 sa nachádza na ceste medzi obcami Borský Mikuláš a Bilíkove Humence. Z cesty je vidieť len peknú vežičku, ktorá vykúka z hustého porastu. Turistiku k nej zvládnu nielen mladí ,ale aj starší a deti.


Kaplnka Márie Magdalény na kopci Márie Magdalény  /  Foto: planetslovakia.sk

#7 Vodné mlyny Oblazy v kvačianskej doline

Veľmi pekným a históriou dýchajúcim miestom ideálnym pre výlet s deťmi alebo vhodným pre turistické začiatky, je Kvačianska dolina. Kvačianska dolina je národná prírodná rezervácia pripomínajúca tiesňavu. Je plná krásnych vodopádov a zákutí z ktorých môžete dovidieť až k samotným Tatrám. V jednom z výhľadov je vidieť aj Jánošikovú tvár „vytesanú v skalách“. Hovorí sa, že počas daždivých dní to vyzerá, akoby Jánošík plakal. Pod dolinou sa nachádza v obci Kvačany platené parkovisko, takže sa nemusíte báť o svoje auto. Z parkoviska sa vydáte po červenej značke približne dva a pol kilometra až k rázcestníku „Oblazy“. Odtiaľ to je už pár metrov po modrej značke k vodným mlynom v Kvačianskej doline. V rozprávkovom prostredí, si môžete oddýchnuť, odbehnúť k neďalekému Ráztockému vodopádu, prípadne spoznať históriu a fungovanie týchto pamiatok. Vodné mlyny spravujú a opravujú miestni dobrovoľníci z občianskeho združenia a aj vďaka ich práci môžete vidieť, ako sa žilo v minulosti. 
Komu však bude málo a turistiky nemal dosť, môže sa vydať ďalej po modrej značke do Prosieckej doliny cez dedinu Vyšné Borové. Čakajú naň nenáročné rebríky a plno ďalších krásnych vodopádov, ktoré v extrémnych suchách vyschýnajú a po daždivých dňoch zas ožívajú. Modrá značka vás privedie k rázcestníku „Ústie Prosieckej doliny“, kde je potrebné napojiť sa na žltú značku ,ktorá vás navedie do Kvačian. Celý úsek Kvačianskej a Prosieckej je však celodenná záležitosť a zaberie vám viac ako osem hodín. 

Vodné mlyny v Kvačianskej doline  /  Foto: ranckralovalehota.sk

#8 Chata pri Zelenom plese

Brnčalka alebo chata pri Zelenom plese je asi najmilšou turistickou chatou v Tatrách. Svojou nenáročnou polohou je prístupná širokej verejnosti počas celého roka. Okolité prostredie chaty vás poteší skutočnou horskou atmosférou. Jastrabia veža, Kozí štít, Veľká Svišťouvka či Kežmarský štít dotvárajú chate skutočné horské prostredie. Túra nie je náročná pre malých i veľkých a ten, kto s turistikou ešte len začína, si istotne túto trasu zamiluje. Svoje auto môžete nechať na platenom parkovisku „Biely potok“ a odtiaľ sa vydať žltou turistickou značkou približne sedem a pol kilometra nenáročným terénom. Chata okrem reštauračných služieb ponúka aj ubytovanie a ideálnym miestom pre akýkoľvek druh turistiky.


Chata pri Zelenom plese v pozadí Jastrabej veže /úplne naľavo/ Veľkej a Malej zmrzlej doliny  /  Foto: flog.pravda.sk

#9 Tatliakova chata a Roháčske plesá

Ďalším spomedzi mnohých nenáročných a krásnych miest vhodných pre začiatočníkov a výlety s deťmi, sú istotne Tatliakova chata a Roháčske plesá. Oproti chate pri Zelenom plese sa jedná dokonca o ľahšiu turistiku a z môjho pohľadu aj krajšiu túru. Auto môžete odparkovať na parkovisku s názvom „Parkovisko pod Spálenou“ a na ňom nájsť rovnomenný rázcestník. Zelená značka vás zavedie na rázcestnik „Rázcestie Šindľovec“ a následne budete pokračovať asfaltovou cestou po červenej značke smerom k Tatliakovej chate. Tatliakova chata je prístupná počas celého roka a poskytuje okrem reštauračných služieb poskytuje aj ubytovacie služby. Pri chate sa nachádza rázcestník „Bývala Tatliakova chata“, ktorý vás po zelenej značke navedie na Roháčske plesá. Pojdete približne jeden a pol kilometra kým neprídete k samotným plesám. Roháčske plesá sú ikonou Západných Tatier a svojou nenáročnosťou sú atraktívnym miestom pre malých i veľkých. Treba však dodať, že sú prístupne len v období od 13.6.-31.10. kvôli turistickej uzávere prírody. Aj zvieratá chcú mať svoj oddych.


Roháčské plesá v Západných Tatrách  /  Foto: fotky.sme.sk

#10 Rastlinný kostol svätého Ladislava

Priznám sa, že po mnohých a mnohých štítoch a kopcoch, ktoré som prešiel ma čoraz viac lákajú menej známe a unikátne miesta. Jedným z nich je kostol svätého Ladislava v dedinke Debraď. Určite nehľadajte prekrásne fresky a veľkolepý oltár, ktoré zdobia každý kostol. Je postavený len zo základov pôvodného kostola a trámov červenej borovice. Nie je tam žiadna strecha a ani vitráže. Je to kostol, uprostred ktorého rastie strom. Súčasťou je aj kamenný oltár. Na bohoslužobné účely slúži oficiálne raz v roku, a to počas odpustovej slávnosti. A neoficiálne? Stačí si zadovážiť kňaza :). Pôvodný kostol bol zničený viackrát. Najskôr bol vypálený Turcami a neskôr ho zničil bývalý režim vládou ŠTB. Neďaleko kostola vyviera prameň známy ako Ladislavova vyvieračka. Podľa jednej z legiend sa na mieste, kde vyviera prameň zastavilo vyčerpané vojsko Uhorského kráľa Ladislava, ktoré bojovalo proti Kumánom. Svätý Ladislav odišiel bokom od svojho vojska, aby sa mohol modliť k Bohu. Vo svojej modlitbe ho žiadal o pomoc pre svojich vojakov. Počas modlitby mu napadlo urobiť niečo neobvyklé. Mečom urobil do zeme tvar kríža. Vtom z toho miesta vytryskol veľmi intenzívny prameň vody, prameň svätého Ladislava.


Rastlinný kostolík svätého Ladislava  /  Foto: kosiceregion.com

#BONUS

Ak sa chystáš či už na tieto miesta alebo aj niekde inde a nemáš moc s kým ísť, poď s Bezhraničnou! Daj LIKE na našu FB stránku Púte mladých / Tipy na tripy a sleduj novinky, kde budeme nahadzovať turistické akcie aj s duchovným programom, ktoré chystáme počas celých prázdnin.
Tak ŠUP ŠUP, neseď doma, poď stretnúť nových ľudí, zašportovať si, odreagovať sa, vypnúť, zažiť srandu, divočinu a mnoho ďalšieho, čo si pre nás pripraví Pán... :) 
Viac info zvereníme už čoskoro na vyššie uvedenej FB stránke.
Tešíme sa na požehnaný čas s tebou!

- Admin tím projektu Bezhraničná láska
Autor článku: Lukáš

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!