Nový dokumentárny film o šťastných koncoch manželských kríz je dostupný aj online

(Bratislava, 9. marec 2020) – Vo štvrtok 5. marca 2020 mal v priestoroch bratislavskej Malej scény STU premiéru nový slovenský dokument Manželstvá z tlakového hrnca. Tvorcovia v ňom zachytili skutočné výpovede štyroch manželských dvojíc, ktoré otvorene hovoria o tom, že do ich vzťahu vstúpila kríza a ako ju prekonali. Súčasťou filmu je rozprávanie ženy, ktorá žije v „otvorenom“ manželstve a práve toto spoločné rozhodnutie jej a jej manžela spôsobilo v ich vzťahu skutočnú krízu.

Nový dokumentárny film o šťastných koncoch manželských kríz je dostupný aj online

Trailer: https://youtu.be/eLpusyEOVfQ

Na premiére sa zúčastnili tvorcovia filmu, režisérka Lívia Halmkan a manželia Stano (kamera, strih) a Mária (dramaturgia) Piatrikovci, ale aj účinkujúci vo filme. Práve im bola po premiére venovaná najväčšia pozornosť, keďže nabrali odvahu vo filme porozprávať svoj náročný príbeh.   

"Bol som veľmi  zvedavý aj na iné príbehy vo filme. V každom príbehu si človek vidí tie svoje veci. Ak niekto rozpráva druhým príbeh, pomáha tým druhým. To bola moja motivácia ísť do toho. Aby aj iní ľudia videli, že krízy sa dajú riešiť. V okolí máme veľa párov, ktoré majú krízu (je jedno, čím je zapríčinená) a neveria, že by sa to mohlo vyriešiť. Dúfam, že tento film niektorým otvorí oči," povedal po premiére jeden z účinkujúcich vo filme. Jeho manželskú krízu spôsobila vlastná závažná depresia.

Film Manželstvá z tlakového hrnca je prirodzeným pokračovaním projektu Tlakový hrniec. Tvorcovia sa rozhodli film ponúknuť online na stránke www.tlakovyhrniec.sk. „Dúfame, že príbehy vo filme a aj ďalšie príbehy, ktoré plánujeme natačať budú inšpirovať mnohých, najmä tých, ktorí momentálne zápasia s nejakým problémom v manželstve. Veríme, že ak je to dobrý a správny projekt, nájdeme aj financie na ďalšie pokračovanie,“ hovorí Mária Piatriková, dramaturgička filmu. 

Tím Tlakového hrnca má v pláne natáčať ďalšie príbehy šťastných koncov manželských kríz. V súčasnosti je ich 11 a postupne budú dostupné na webe projektu. 

Nápad natočiť film vznikol pri realizácii projektu rýchlych a výživných debát so stredoškolskými študentmi v projekte Tlakový hrniec. Autorka projektu Lívia Halmkan sa  v debatách často stretávala s názorom študentov a študentiek, že ak nastane vo vzťahu ťažká kríza, vzťah je naveky poškodený a treba si nájsť nového partnera. Ešte pred natočením filmu Lívia vytvorila anonymný dotazník, v ktorom približne 200 ľudí odpovedalo na otázky týkajúce sa manželskej krízy a jej dosahu na vzťah. „Prekvapili ma dva výsledky dotazníka. Prvý bol ten, že drvivá väčšina z odpovedajúcich priznala, že prežili manželskú krízu. Druhý,  ktorý som nečakala, bol ten, že takmer všetci následne povedali, že po prekonaní krízy bol ich vzťah ešte pevnejší.“ 

Tento moment viedol tvorcov k natočeniu filmu, ktorý je v týchto dňoch už hotový.  “Pri strihaní filmu nás viackrát prekvapilo, s akou odvahou nám účinkujúci vyrozprávali na kameru svoje najväčšie zlyhania. Ich úprimnosť a intimita je krehká a paradoxne aj veľmi silná. Je pre nás zvláštne, že od niekoho, kto si v manželstve prešiel naozaj ťažkou krízou, počujeme,  že manželstvo ako také má preňho hodnotu, “ hovorí o filme jeho spoluautorka Mária Piatriková. 

Lívia Halmkan od roku 2018 realizuje projekt rýchlych a výživných debát Tlakový hrniec so stredoškolskými študentmi. Vyvinula vlastný koncept, aby počas jednej vyučovacej hodiny (45 minút) študenti zaujali vlastný postoj. Hovorí s nimi na tému neplánovaného tehotenstva, pornografie a partnerských vzťahov. Debaty s nimi ju inšpirovali natočiť tento film. 

Mária Piatriková vyštudovala divadelnú réžiu a dramaturgiu na VŠMU v Bratislave. Spoluzakladala a umelecky vedie Divadlo K (Projekt Kekse). Inscenovala predstavenia: Ofélia, REUÍZOR, Pokojíček, Cirkus, Tólkšou!, Mŕtve duše a Nezachytené fotografie. Na filme participuje ako dramaturgička.

Stanislav Piatrik je vizuálny umelec. Študoval voľné výtvarné umenie na AKU v Banskej Bystrici. V projektoch používa výrazové prostriedky ako video, fotografia, performancia a priestorové inštalácie. V súčasnosti žije a tvorí v Bratislave, kde s Máriou Piatrikovou rozbiehajú Štúdio Lazaretská.

Podrobné informácie o projekte Tlakový hrniec i o dokumentárnom filme Manželstvá z tlakového hrnca nájdete na www.tlakovyhrniec.sk

Kontakt pre médiá:
Lívia Halmkan: film@tlakovyhrniec.sk, 0915212087
 

Tlakový  hrniec vznikol v roku 2018 ako samostatný vzdelávací projekt občianskeho združenia Fórum života. Fórum života je platformou pro-life organizácií a jednotlivcov od roku 2001. Svojimi aktivitami scitlivuje verejnú mienku v prospech života, pozitívne komunikuje hodnotu života a ľudskú dôstojnosť a navrhuje systémové riešenia v ochrane ľudského života. Pôsobí v regiónoch Slovenska, v teréne, v poradných orgánoch a v medzinárodných organizáciách.

Aktivity a projekty Fóra života sú zamerané na prevenciu a vzdelávanie (Tlakový hrniec, konferencie Vyber si život, 25. marec – Deň počatého života, Sviečka za nenarodené deti, Cena Antona Neuwirtha) a na konkrétnu pomoc (Sieť pomoci, Zachráňme životy, centrum Femina). Je zriaďovateľom Poradne Alexis a spoluzriaďovateľom gynekologických ambulancií Gianna v Žiline, Terezka v Poprade a sociálneho podniku Labore.

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!