Modeling a túžby po uznaní a prijatí

Vo veku štrnásť rokov som na krátky čas vstúpila do lákavého sveta modelingu. Chcem sa v krátkosti podeliť o svoje skúsenosti.

Modeling a túžby po uznaní a prijatí
Foto: © pexels.com

Raz počas prázdnin cestou z diskotéky v miestnom kultúrnom dome ma oslovili dve mladé ženy, len o pár rokov staršie odo mňa. Mala som štrnásť rokov. Opýtali sa, koľko meriam a potom mi položili otázku, či nechcem robiť modelku. Jasné, bola som nadšená. Na prvé cvičné fotenie prišiel na chvíľu so mnou aj môj hrdý otec. Očarená som počúvala, aká som fotogenická, aké mám výborné črty, aký som univerzálny typ. Malo to jeden háčik. Samozrejme, vyzvali ma, aby som schudla.

V tom čase som mala 63 kíl pri výške 181 cm. Bolo mi zo strany predstaviteľov renomovaných zahraničných agentúr odporúčané schudnúť 15-20 kg, aby som mala šancu uplatniť sa aj v zahraničí.

Modeling, v ktorom som nakoniec strávila len rok a pol, mi veľa dal i vzal.

Modeling, v ktorom som nakoniec strávila len rok a pol, mi veľa dal i vzal. Absolvovala som tri kurzy choreografie, pár mesiacov som mala osobného trénera a naučila som sa cvičiť vo fitku. Absolvovala som dve prehliadky, niekoľko fotení, niekoľko castingov, bola som v módnom časopise, naučila som sa líčiť seba i druhých, odhadnúť, kto je ako fotogenický, pózovať a viem, ako nafotiť niekoho tak, aby vyzeral dobre. Viem odhadnúť, čo komu pristane a nepristane. Možnosti fotografie a líčenia, hra svetla, tieňov, farieb, póz a doplnkov ma naozaj fascinovali. Fotili sme v ateliéroch i vonku. V tom čase boli návraty k móde 70. a 30. rokov. Bolo to kúzelné.

Ako 14 ročná som absolvovala niekoľko diét, cyklov užívania Herbalifu, bežne som pila čaje na preháňanie. Niektorým dievčatám to otvorí cestu k anorexii, ja som (našťastie!) nemala takú vôľu drasticky sa obmedzovať v jedla. Výsledok tlaku na schudnutie však nepriniesol požadované výsledky, po roku a pol som s modelingom skončila. Je to zaujímavý a lákavý svet, ale tvrdý. Pre formáciu osobnosti nezrelého mladého človeka nie je veľmi vhodný.

Viacerí ľudia, ktorí ma obklopovali, otvorene pohŕdali nevinnosťou, zásadami, vernosťou, morálkou či vierou. Ako teenagerka som však mala pocit, že sú zaujímaví. Šéfku agentúry som obdivovala, bola sebavedomá, tvorivá, veľmi podnikavá a šikovná. Mala som ju rada a považovala som ju za svoj vzor a blízku kamarátku. Pochopila som, že nemôžem ako 15-ročná tak drasticky chudnúť. Oči mi otvoril po pár rokoch rozhovor s touto šéfkou agentúry v časopise, kde de facto priznala, že my modelky sme vlastne len vešiaky na šaty. To, čo sa mi predtým niekoľko ľudí snažilo povedať, som zrazu uvidela aj ja sama.

Túžba po úspechu a uznaní bola spojená s túžbou po priateľstve a prijatí. 

Po mnohých rokoch si hovorím, že som vlastne rada, že to nevyšlo. U mňa to bolo o to ťažšie, že tá túžba po úspechu a uznaní bola spojená s túžbou po priateľstve a prijatí. Nenaplnenie tej druhej bolo nepochybne bolestivejšie ako tej prvej.
Dlho mi trvalo, kým som si uvedomila, že tu nešlo o skutočné priateľstvo. Akonáhle som prestala byť perspektívna, “priateľstvo” skončilo.

Svet modelingu zameriava pozornosť na povrch, výzor a postavu. Vyžaduje dokonalosť, pohŕda nedokonalosťou, vytvára veľký tlak na výkon a vzhľad. Zvlášť pre mladé dievčatá to môže mať veľký dopad na ich psychiku, sebavedomie, ale aj zdravie. Ak vstúpi do modelingu žena, ktorá prijíma samu seba, je sebavedomá, má jasné hodnoty a hranice, je zrelá, nevidím v tom až taký problém. Pritom dievčatá začínajú s modelingom aj v mladšom veku, 12-17 ročné a v tomto veku má takéto predpoklady máloktorá.

Ak sa ma niekto pýta, či dovoliť dcére či vnučke ísť do modelingu, som opatrná a skôr neodporúčam.

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!