Prečo a ako sa modliť ruženec

Modlitba ruženca je pre mnohých, najmä mladých, spojená s obrovskou nudou. Z toho, čo si všímam okolo seba sa mi zdá, že ruženec je pre mladých ľudí nudný, pre ľudí v strednom veku úplne nezaujímavý a pre starších a dôchodcov je doslova nutnosťou. Prečo je tomu tak? Dôvodov je určite viacero a je mi jasné, že v každej spomenutej kategórii existujú výnimky. Či už si mladý alebo starý, myslím, že ruženec by si mal rozhodne zvážiť.

Prečo a ako sa modliť ruženec
Foto: © unsplash.com

Ako sa modliť ruženec

Ruženec je vokálna a zároveň meditatívna modlitba. Vokálna modlitba znamená, že sa ju modlíme nahlas, slovami. Meditatívna modlitba znamená, že pri nej zapájame svoj rozum a predstavivosť – v skratke sa zamýšľame nad tým, čo hovoríme. Rôzni svätí mali na modlitbu ruženca rôzne názory a rôzne “techniky” ako sa ho správne modliť, chcel by som však spomenúť hlavne dvoch z nich. Tých, ktorí mne najviac objasnili, ako na to: 

     1. Svätá Terézia z Avily bola učiteľkou Cirkvi v oblasti modlitby. V každej zo svojej kníh sa venuje modlitbe a tomu, ako sa modliť správne. Podľa nej je možné modliť sa zle, navzdory tomu, čo v jej dobe tvrdili teológovia. Aj vy ste možno počuli vetu “nedá sa modliť zle”. Táto svätá by s ňou zrejme nesúhlasila. Ona tvrdí, že pri modlitbe treba myslieť na pár vecí – na to, s kým hovorím (keďže modlitba je aj rozhovor), čo hovorím a na to, aký mám úmysel. Táto svätá hovorí, že pokiaľ sa človek modlí úplne bezmyšlienkovite, čisto naučene a zvykovo bez toho, že by sa zamýšľal nad tým komu, čo a prečo hovorí, nedá sa to nazvať modlitbou. V knihe Cesta k dokonalosti komentuje modlitbu Otče náš a v inej knihe modlitbu Zdravas´ Mária. Pri obidvoch radí, aby sme si uvedomovali komu tieto modlitby smerujeme a o čo v nich prosíme. Keďže ruženec sa skladá z viacerých modlitieb, pri každej z nich by sme sa mali snažiť mať na mysli už spomínané body – komu, čo a prečo hovorím. Podľa nej je teda neprípustné modliť sa modlitbu, pri ktorej sa na tieto veci nesústredím, pretože ako sama hovorí, toto modlitba nie je. 

     2. Svätý Louis de Montfort, ktorý písal mnohé knihy o Panne Márii a svätom ruženci hovorí podobne, avšak berie do úvahy aj našu nesústredenosť a fakt, že počas dňa toho často máme veľa. Tvrdí, že modliť sa ruženec je možné a dobré aj počas každodenných činností, pri ktorých sa viac-menej sústrediť vieme, napríklad prechádzky, cestovanie vlakom, mestskou dopravou, čakanie u doktora a im podobné. Uvádza aj príklady svätých, ktorí sa ruženec modlievali práve v takýchto situáciách. Tento svätý hovorí, že modlitba ruženca je tak silná, že má moc, aj keď sa ju modlíme len ústami, bez meditatívnej zložky.

Myslím si, že si môžeme niečo zobrať od oboch týchto svätcov a modliť sa ruženec, aj keď máme 20 minút nerušeného času doma, ale aj keď niečo robíme. Ako som už spomínal, viacerí svätí sa takto modlili a dobre skončili. Nechcem však zmenšovať dôležitosť sústredenia sa pri tejto modlitbe, ak je samozrejme možná a ako by povedali svätí, je dokonalejšie sa ho modliť lepšie a sústredene.
 

Prečo sa modliť ruženec

Teraz sa pozrime na dôvody prečo je dobré sa ruženec modliť. Je ich mnoho a pre potreby tohto článku spomeniem tie, ktoré mne (aj iným, o ktorých viem) pomohli sa k tejto modlitbe s radosťou každodenne vracať. 

Prvý dôvod pre mňa boli mariánske zjavenia po celom svete, ktoré uznala Cirkev. Myslím hlavne zjavenie vo Fatime, Akite, Lurdoch, La Salette a ďalšie. Tieto zjavenia mali čosi podobné a to, že Panna Mária vždy pripomínala “Modlite sa ruženec” a v niektorých z nich k tomu dodáva “každý deň”. Už tento fakt, že Mária sama toto od nás chce, by nás mal k modlitbe ruženca priviesť. V týchto zjaveniach Mária hovorí hlavne o tom, aby sme sa modlili ruženec za hriešnikov, čiže v tomto zmysle sa vlastne modlíme za celý svet, vrátane nás samotných. Mária nás ďalej vyzýva do modlitby ruženca aj za duše v očistci, keďže my sme tí, ktorí im môžu pomocť a prostredníctvom ruženca im vyprosiť skorší odchod z očistca. V neposlednom rade nám Mária hovorí, aby sme sa modlili ruženec za Cirkev, keďže je to Kristova nevesta. 

Ďalší dôvod, ktorý spomeniem je fakt, že každý náš hriech by sme mali napraviť. Sú hriechy, ktoré sa napraviť dajú ľahko, niečo ukradnem – vrátim to. Sú hriechy, ktoré sa naprávajú veľmi ťažko, niekoho ohovorím – je veľmi ťažké zastaviť šírenie informácii, ktoré vypustím o niekom do sveta. A potom sú hriechy, ktoré sa napraviť nedajú – vraždy, znásilnenia, zlé trávenie svojho času a podobne. Svätý Augustín hovorí, že všetky hriechy by sme mali napraviť a ak to nejde, mali by sme sa modliť, aby to, čo sme spôsobili svojimi hriechmi Boh obnovil, keďže v istých prípadoch je to nad naše sily. Svätí hovoria, že Ježiš prijíma ruženec ako istú formu nápravy našich hriechov. Tak sa modlíme aj v ruženci Božieho milosrdenstva “… na odčinenie našich hriechov a hriechov celého sveta.” Pretože ak sme k sebe úprimní, každý z nás má čosi, čo v minulosti spravil, alebo práve teraz robí, alebo v budúcnosti spácha, čo sa vrátiť a napraviť nedá. A za každý tento hriech, ktorý zostane “nenapravený” budeme tráviť čas v očistci.

Dúfam, že aspoň niektorých z vás motivuje tento článok do tejto úžasnej modlitby. Ak by ste chceli o tejto modlitbe vedieť viac, odporúčam knihu od svätého Louisa de Montfort Tajomstvo Ruženca. Je to krátka kniha, s veľa príkladmi, ktorá vám mnohé veci ešte viac objasní. 

Kráľovná najsvätejšieho ruženca, oroduj za nás.


Tiež si môže vypočuť náš video-rozhovor s pátrom Brunom Donovalom na tému Ruženec je cesta na k Bohu s Máriou, (stačí kliknúť)

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!