Ktorý typ osobnosti si a aký dopad to má na tvoj (duchovný) život?

Občas sa naším životom preženie búrka a zmení nádherné azúrové pobrežie na Hirošimu. Aspoň to tak vyzerá... A naopak, niekedy sa postupom času nazbierajú zdanlivé „maličkosti“ a zmenia krištáľovo čisté jazierko na zapáchajúcu nádrž.

Ktorý typ osobnosti si a aký dopad to má na tvoj (duchovný) život?
Foto: © unsplash.com

Začni vo svojej izbe. Poobzeraj sa okolo seba. Si spokojný s tým, ako to okolo teba vyzerá?  Alebo si typ človeka, ktorý neznesie zrnko prachu na poličke? Prekáža ti, keď tvoj poriadok niekto naruší, alebo si kráľom svojho chaosu a nepotrebuješ mať veci pod kontrolou?

Otrok poriadku

Pre ostatných môže byť nepochopiteľné, prečo máš neustále upratané a tvoja izba vyzerá ako z katalógu. Ver mi, poznám to. Keď dopiješ kávu a musíš isť umyť hrnček, vstaneš z postele a hneď si upravíš paplón, o komínkoch v skrini ani nehovorím. Jednoducho sa cítiš dobre, keď má každá vec svoje miesto.

Na jednej strane wau, úžasné, si poriadkumilovný človek. Ale pozor! Pokiaľ nedokážeš mať pokoj vo svojom srdci pri neumytom tanieri a neustále napomínaš ostatných, aby pre TVOJE dobro dbali na čistotu, niečo nie je v poriadku... Začína to malým nepokojom, môže to prerásť do nespokojnosti, pretože to nie je podľa TVOJICH predstáv.

Teraz sa pozri na svoj život. Máš presné predstavy a očakávania ako by mal tvoj život vyzerať? Máš pekne naplánovaný deň, mesiac, rok...? Gratulujem, práve si sa stal sám sebe pánom. Ak sa hneváš, že ťa niekto pri TVOJOM pláne vyrušil klopaním na dvere, ak si nervózny pri nečakanom stretnutí a nemáš čas na život iných, tak mám pre teba novinku. Si egoista!

Nebol si stvorený pre seba, ale si darom pre všetkých. Dobrá správa je, že Boh prišiel na túto zem, aby zbúral tvoje múry, ktoré si si tak dlho budoval. Dovoľ mu narušiť Tvoj systém a priprav sa na ten JEHO. Pretože Jeho plán je lepší, krajší, napínavejší a omnoho zábavnejší. Nechaj sa Ním prekvapovať, pretože On je Bohom zázrakov.

Stratený v chaose

Možno ti tento článok zatiaľ nič nehovoril, pretože si úplne iný typ. Si spokojný so svojím životom, pretože nepotrebuješ mať všetko pod kontrolou. Proste salámista. Nervy ti robia akurát tak ľudia, ktorí zbytočne stresujú a stále ťa obmedzujú svojimi pravidlami a požiadavkami. Vadí ti, že si nemôžeš vychutnať čipsy s vyloženými nohami na stole. Stoličku pod kopou prádla nevidíš a miluješ pocit, keď si po dlhom dni vyzuješ ponožky rovno pri posteli.

Si obkolesený vecami, ktoré nutne potrebuješ mať blízko pri sebe a preto sa cítiš spokojne aj vo svojom neporiadku. Čuduješ sa ľuďom, ktorí ti nedovolia jesť v posteli a nechápeš prečo by si mal utierať prach, keď aj tak sa znova napráši. Super, že si flegmoš, ale pozor! Znova tu niečo smrdí, a tým nemyslím tie ponožky...

Pozrime sa do tvojho vnútra...Žerie ťa vnútorný nepokoj, že nevieš kam všetky tie veci patria? Strácaš prehľad vo svojich úlohách a nepamätáš si, čo si komu sľúbil? Nič nestíhaš a všetko robíš na poslednú chvíľu. Nervozita, hádky a stres sú čoraz častejšie. Chceš to napraviť, ale nevieš, kde začať. Topíš sa v chaose a zúfalo túžiš po pokoji...

Poznám niekoho, kto ti dokáže pomôcť.. Ten Niekto už vylial všetku svoju krv, aby zachránil tú tvoju. Dáva zmysel všetkému. Prišiel, aby si našiel pokoj. Dôveruj mu! Všetko bude v poriadku. Niekedy z Tvojho života odstráni veci nepotrebné a nahradí staré novým. Odovzdaj sa mu. Otvor srdce a nechaj Ho, aby vyčistil Tvoje vnútro a uzdravil Tvoje rany. Pretože On Ti bude rovnať chodníky...

Niekde medzi nebom a zemou

Mám rada poriadok a mám rada ľudí, ktorí ho nemajú radi.. Preto je pre mňa výzva skrotiť túto moju úchylku pre dobro ostatných. V časoch, keď som myslela len na seba a svoje priority, som bola celá žeravá, keď mi niekto doma prebehol po čerstvo umytej dlážke... Potom som spoznala Niekoho, kto videl môj nezmyselný sebecký perfekcionizmus. A mal ma stále rád.

Uvedomila som si, že dôležitejší ako umytá podlaha je pokoj v rodine. Nevadí mi, že nestíham všetko, čo som chcela, pretože viem, že najdôležitejšie je mať čas pre Boha. Učí ma, že zmeškaný autobus, či rozliaté mlieko je súčasťou Jeho plánu. Nemusím sa znepokojovať, keď to má pod kontrolou Boh, môj Otec. Veď všetko stvoril a vie lepšie ako ja, čo mi prospeje.

Matka Tereza sa modlila: "Pane daj mi, čo mi chceš dať a vezmi si, čo mi chceš vziať." V tejto odovzdanosti sa nechávam viesť v tanci s Ním. V mojom srdci sa usídli radostný pokoj. A ak sa mi niečo nepodarí, nerozhodí ma to len tak. Pýtam sa: Čo mi tým chceš Otče povedať?

Odpoveď nájdem na kolenách pred Eucharistiou. Tam sa všetky moje starosti rozplynú. Zrazu už nie je podstatné či mám alebo nemám poriadok. Pretože dôležité je byť s Ním tu a teraz. Nehovorím, že jedna adorácia vyrieši všetky Tvoje problémy. Nie. Iba to, že keď zameriam svoj pohľad na Ježiša, na jeho rany, na Jeho lásku, vidím viac ako moje problémy. Vidím cez prah mojej izby. Ľudí, pre ktorých sa obetoval.

Nezáleží na tom, čo je okolo Teba, keď je v strede Boh. Pre Neho si dôležitý Ty sám. Nie Tvoj poriadok, či chaos. Si súčasťou Jeho plánu. Pomôž mu Ho naplniť. Vyber si slúchadlá z uší. Načúvaj, pozeraj, pomáhaj... Možno práve cez Teba sa dotkne srdca človeka...

Autorka: Zdenka Greštiaková

Pozn.red.: Autorka nie je psychologička a článok nemá slúžiť ako psychologická analýza. Jeho zámerom bolo pomenovať základné tendencie k organizovanosti či naopak chaosu v bežnej populácii a premostiť ich do oblasti vzťahu s Bohom. Ak ktokoľvek pociťuje vo svojom živote spomínané fenomény ako veľmi výrazné, obmedzujúce, či negatívne ovplyvňujúce jeho život či medziľudské vzťahy, môže vyhľadať konzultáciu so psychológom, ktorý najlepšie posúdi mieru jeho ťažkostí a ich príčiny.

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!