Prečo by mal každý kresťan meditovať

Viackrát sa mi stalo, že som sa s niekým rozprával, alebo som prednášal a spomenul som slovo “meditácia” a bolo zle. Bol som trochu prekvapený, že toto slovo pre nás veriacich má negatívny náboj. Nemá ho však prečo mať.

Prečo by mal každý kresťan meditovať
Foto: © pexels.com

Meditácia je spôsob modlitby. A nie hocijaký. V budúcnosti si povieme viac o modlitbe, ale dnes sa pokúsim dotknúť len čisto meditácie. V prvom rade chcem povedať, že keď hovoríme o kresťanskej meditácií nemyslíme nič budhistické (Zen), hinduistické, nič spojené s východnými filozofiami a bojovými umeniami a dokonca ani nič pohanské. Naša meditácia je niečo iné.

Meditácia sa často dnes zamieňa za rozjímanie. Môžeme to volať akokoľvek, ale ide tu o niečo iné ako o “bežnú” modlitbu. Pokiaľ ide o náš duchovný život a rast, svätí učitelia Cirkvi (svätý Ján z Kríža a svätá Terézia z Avily) hovoria o viacerých úrovniach modlitby a duchovného života. Vokálna modlitba (teda modlitba slovami nahlas) je prvá a základná úroveň. Nad ňou je ďalších osem. Svätý Ján z Kríža vo svojej knihe Výstup na horu Karmel dokonca skonštatoval, že väčšina duší skončí na tejto prvej úrovni a nikdy sa neposunie vyššie. Tak aby to nebola pravda pre nás, skúsme sa pozrieť na to, prečo je dobré meditovať a ako na to.

Svätá Terézia z Avily dáva jeden pekný a myslím dostatočný dôvod na meditáciu. Podľa nej sa nedá duchovne dostať na vyššiu úroveň bez meditácie. Takže ak sa zaujímate o rozvoj svojej modlitby a snažíte sa o dokonalosť, meditovať by ste mali. Ďalším dôvodom je, že práve cez meditáciu sa naša duša upokojí a dokáže sa sústrediť na veci večné, nie na tie pozemské. Cez dni ktoré žijeme sa zamýšľame (meditujeme) nad toľkými vecami. Toľko času trávime zamýšľaním sa nad tým, ako ďalej v práci, čo na večeru, čo si oblečiem, kedy pôjdem tam a tam, čo si to tá svokra myslela, keď mi povedala to a to, prečo ma nechce ten alebo tá, prečo neodpisuje, keď to videl pred 90 sekundami a podobne. Neustále rozmýšľanie nad týmito vecami nás do neba neprevedie. Nikto teda nemôže povedať, že nevie ako meditovať, pretože to robíme vlastne celý deň. Akurát neuvažujeme nad Bohom a tým, aký je a aký by som mal byť ja, ale nad inými ľuďmi a vecami.

...ak hľadáte pokoj a rast, meditácia je cesta, ktorou sa môžete vydať.

Ďalší dôvod súvisí čiastočne s duchovným bojom. Či už sa nám to páči, alebo nie, na nás ľudí majú vplyv aj duchovia – dobrí (anjeli) ale aj zlí (démoni). Nechcem nikoho strašiť, tak len veľmi v skratke – zlý duch mi vie dať do hlavy zlé myšlienky. Nie je to nič šialené, Cirkev tak učí už skoro 2000 rokov. Myšlienky, ktoré mám, môžu pochádzať z troch zdrojov – od Boha, odo mňa samého, alebo od zlého. Často sa nám všetkým stáva, že sa stane istá situácia, ktorá sa už stala veľa krát, ale zrazu nám to, čo sa stalo vadí oveľa viac. Niekto alebo niečo zrejme malo vplyv na to, ako tú vec vidíme. Pretože zrazu ju vidíme inak, zrazu nás to vytáča, hnevá a provokuje do zlých skutkov. Netvrdím, že vždy sú zlé myšlienky od zlého, pretože aj my sami máme v sebe niektoré veci, ktoré zatiaľ nie sú v poriadku. A toto je presne to, v čom mi meditácia môže pomôcť. Vidieť veci, ako ich vidí Boh. Rozmýšľať nad Božími vecami a princípmi mi pomôže časom tieto princípy uskutočňovať vo svojom vlastnom živote. Meditácia mi pomáha filtrovať myšlienky a hneď ako mi napadne niečo, čo nie je Božie, všimnem si to, pretože meditujem nad tým, čo Božie je. Keď človek medituje, stane sa časom oveľa pokojnejším, keďže vnútorný pokoj je jedným z ovocí dobrej meditácie.

Dnes sa často o meditácií nehovorí a vlastne ani neviem prečo. V našej tradícii má meditácia svoje stále miesto. Človek nemôže čítať svätých a nevšimnúť si, že toto bol spôsob modlitby, ktorý oni praktizovali najčastejšie. Bol jeden svätý (zabudol som jeho meno), ktorý sa snažil meditovať stále. Pracoval na poli a miesto toho, aby sa rozprával so svojimi spolupracovníkmi, meditoval. Keď mal prestávku na obed, zjedol svoju porciu a zvyšok času sa tváril, že spí, aby ho ostatní nevyrušovali a on meditoval. My to však nemusíme robiť presne ako on, ale verím, že si všetci vieme na takúto modlitbu cez deň nájsť čas. Je možné meditovať viac krát denne v kratších časových úsekoch. Pokiaľ by sa chcel niekto spýtať, koľko času je dobré denne meditovať, tak svätí pre laikov odporúčali pól hodinku denne. Pre kňazov a sestry viac. Tento spôsob modlitby je to, čo mne osobne pomohlo najviac rásť a úprimne aj sa najviac ukľudniť počas náročných dní. Čiže ak hľadáte pokoj a rast, meditácia je cesta, ktorou sa môžete vydať.

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!