Vzťah na diaľku - Či a ako na to?

Veľa z nás sa v živote zaručene dostalo do situácie, keď sa zamilovalo. Zamilovali sme sa do človeka, ktorý sa možno zamiloval do nás. Ale malo to jeden malý háčik, možno vo vašich očiach aj dosť veľký. Vzdialenosť medzi vami bola príliš veľká. Bola taká veľká, až sa vám zdala z rozprávania iných neprekonateľná. Aké je to však v skutočnosti? Je vzdialenosť neprekonateľná? Je možné vybudovať dobrý vzťah, hoci vás delia stovky kilometrov?

Vzťah na diaľku - Či a ako na to?
Foto: © pexels.com

Áno, vzťah na diaľku je niečo diametrálne odlišné od toho klasického, v ktorom dvaja ľudia žijú v jednom meste, prípadne v obciach nie veľmi vzdialených od seba. Nie je však nemožné vybudovať vzťah, ktorý delí veľká vzdialenosť, no je potrebné dať mu čosi naviac. Vyžaduje to od oboch mnoho vecí, čo v obyčajnom vzťahu možno nie je potreba, alebo je čas vo vzťahu na to, aby sa to vybudovalo. Avšak vo vzťahu na diaľku je to potrebné budovať skôr, možno aj hneď. Rád by som sa teda dotkol pár vecí, ktoré sú naozaj potrebné pre takýto vzťah:

Rozlišovať

Ak som sa zamiloval. Ak k danému človeku cítim čosi viac, čo nie je už asi len „obyčajné priateľstvo“. Ak uvažujem nad tým, či chcem ísť s daným človekom do vzťahu, je veľmi podstatné rozlišovať, či to tak je dobré pre nás oboch. Tu nie je rozdiel, či je to môj sused, alebo to je človek bývajúci na druhom konci republiky. Ľudia, ktorí sú však od seba vzdialení viac, musia rozlišovať o to viac, musia zvážiť viac vecí. Treba sa neustále pýtať Boha, seba samého a svojho srdca tiež, či tento človek je ten, kto je pre teba Bohom pripravený od narodenia. Možno vás to stojí hodiny kľačania pred eucharistiou, ale ak budete mať správne rozlíšené, nech dopadne tento vzťah akokoľvek, budete mať o 50% lepšie znášanie problémov, pretože si budete istí, že Boh to pre vás takto pripravil.

Vzájomné vykomunikovanie

Možno to znie zvláštne, lebo to tak aj znie. Možno je to niečo, čo v bežných začiatkoch vzťahu nie je potrebné, lebo skutočne nie je. Možno sa vám to zdá náročné, lebo to rozhodne náročné je, no je potrebné tento krok spraviť skôr, ako sa do takéhoto vzťahu pustíme. Prečo? Ten druhý často nemusí vedieť ani vnímať to, že ty si sa do neho/nej zamiloval. Veď sa predsa často nestretávate, možno takmer vôbec a emócie a city sa cez telefón rozhodne preniesť nedajú.

Nehľaď na svoje pohlavie, ani na to, kto by s tým celým mal začať. Prelom ľady a začni ty. Možno práve ten druhý má strach a bojí sa. Možno si nie je istý, či je to správne. Možno má zranenia z odmietnutia a bojí sa sám niečo začať. Je potrebné v jednoduchosti prísť za daným človekom a vysvetliť mu, ako veci vidím ja, ako to cítim, ako sa v daných situáciách cítim... Nenechať to však len na mojej strane, treba viesť o tom všetkom dialóg. Obaja spoločne vyjadriť svoj pohľad a ďalej nad tým uvažovať.

Vstúpiť do toho spoločným pevným rozhodnutím

Ak prejdete úvodné 2 fázy a ste si naozaj istí, prichádza čas urobiť finálne rozhodnutie. Prichádza však aj otázka, ako a kedy ho urobiť. Toto je čas, ktorý je paradoxne dlhší ako v bežnom vzťahu. Naozaj radšej ešte všetko prekomunikovávať, hľadať veci, ktoré sú ešte podstatné vyriešiť skôr, ako potom začínať vzťah v neistote a strachu.

Ak sa však rozhodnete, je potrebné vstúpiť do toho osobne, naraz a pevne rozhodnutí vytrvať. Spoločne preto, že začínať vzťah cez telefón, list, alebo iným spôsobom je ako jesť v online reštaurácii. Možno sa pozriem na jedlo aké je pekné, ale nenajem sa z neho, ani neviem ako chutí a či v skutočnosti je také, ako na obrázku. Naraz preto, lebo sa často stáva hlavne mladším, že jeden z páru si myslí, že sú už spolu, druhý o tom ešte ani len nechyruje, alebo ešte potrebuje čas. Ak sa toto rozhodnutie neurobí naraz, často odchádza ten uponáhľaný zo vzťahu veľmi skoro. Pevne rozhodnutý musíte byť práve pre to, aby ste boli ochotný a schopný vykonávať veci okolo tohto vzťahu.

Znie to určite komplikovane, možno aj nemožne, ale dá sa to. Dá sa dostať aj cez tento bod a vstúpiť do krásneho vzťahu na diaľku.

Dôvera

Bez dôvery žiaden vzťah nemôže fungovať. V čom je však táto dôvera dôležitejšia a náročnejšia? Tým, že nie je možnosť byť s partnerom pravidelne, že nemôžeme tráviť spolu toľko času a tiež nie je možné byť v neustálej komunikácii 24 hodín denne, 7 dní v týždni, je potrebné dôverovať danému človeku. Súvisí to aj so žiarlivosťou a miernym obmedzením sa. Ja musím dôverovať priateľovi/priateľke, že mi je stále verný. Musím mu dôverovať, že nerobí niečo, čo by ma sklamalo. Musím však urobiť aj ten opačný krok. Musím sa snažiť získať si jeho dôveru. Bez nej to nejde. Taktiež nemôžem robiť veci, ktoré by možno len mohli zničiť jeho dôveru vo mňa.

Tiež je naozaj podstatné dôverovať sebe. Dôverovať si, že mu dokážem veriť a že naopak ja nesklamem jeho dôveru. Dôverovať si vo všetkom, čo je potrebné pre tento vzťah.

Komunikácia

Už tu bola toľkokrát spomínaná, že ťažko písať k nej ešte niečo viac. Avšak vzťah bez neustálej komunikácie a kontaktu nemá potenciál vydržať. Treba komunikovať o všetkom, čo sa deje, do čoho sa púšťam, čo robím, ako sa mám, čo mám nové, aby ten druhý vedel, kde som, čo robím a nemusel mať o mňa strach.

V rámci tejto komunikácie je tiež potrebné spolu riešiť rôzne otázky vášho vzťahu, hľadať riešenia na problémy, ale aj spoločne hľadieť do budúcnosti a na to, ako môže a bude ďalej napredovať tento vzťah.

Modlitba

Tak ako v každom vzťahu, aj vo vzťahu na diaľku má mimoriadne podstatnú úlohu modlitba. Tu ju má však o to väčšiu, pretože sa nemôžete stretávať osobne. Modlitba je však geniálnym spôsobom, ako sprevádzať môjho partnera/ku, zároveň možnosť spojenia, a to najdôležitejšie - žehnania tomu druhému. Sprevádzať ho môžem modlitbami neustále, ak viem, že ho čaká niečo náročné, sprevádzam ho v danom čase modlitbami. Obrovskú silu má, ak sa obaja spojíte v jednom čase v spoločnej modlitbe, za váš vzťah a problémy, ktoré prežívate. Mnohým je aj osobnejšie, aj živšie, ak v tom čase spolu volajú a doslova spoločne trávia čas v modlitbe. Žehnanie je niečo, čo mnohí stále považujú za výsadu kňaza. Ja však môžem kedykoľvek prosiť môjho Otca, aby požehnával môjmu partnerovi. Stačia na to obyčajné jednoduché slová a môžem to urobiť kedykoľvek si na neho spomeniem. Využívajte túto možnosť, prosím.

Faktorov, na ktorých treba stavať vzťah na diaľku, by bolo naozaj veľa, no tu som sa snažil zhrnúť tie dôležité a základné kamene vášho domčeku, ktorý si staviate svojím vzťahom. Ak ste sa rozhodli pre takýto vzťah, kde je vzdialenosť väčšia ako je zvykom, držím vám palce, pretože to nie je nemožné. Nie je to tak hrozné, ako nám možno tvrdí naša spoločnosť, je to krásne a silné, ako málo iných vecí v našom živote.

Jakub Kohutiar

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!