Poď na trip s Bezhraničnou - Dubinné

Pozývame ťa na ďalší z našich turisticko-duchovných tripov. Tentokrát do obce DUBinné (okres Bardejov) s témou: „Zakorenení a otvorení“! Pridaj sa k nám! Tento trip organizujeme spoločne s projektom Tripy mladých, ACM – Arcidiecézne centrum pre mládež a VIDES Slovakia.

Poď na trip s Bezhraničnou - Dubinné
Foto: © freepik.com

Prečo DUBinné?

Dubinné sme si vybrali pre svoj prínos v rámci mikroklímy. Uprostred tejto dediny sa totiž nachádza údajne najstarší strom na Slovensku. Podľa výskumov Kanadských vedcov - Dr. Suzanny Simardovej sa na všetkých koreňoch stromov na svete nachádzajú mykorhízne huby, ktoré umožňujú vzájomné spolužitie s inými stromami. Huby vrastajú do koreňov a dodávajú koreňom stromov živiny a vodu, ktoré tieto huby získavajú z pôdy. Inými slovami staršie stromy sú schopné odovzdávať živiny tým mladším a naopak. Vďaka starším sú tie mladšie stromy schopné čeliť napríklad rôznym nebezpečným lesným škodcom a napomáhať tým mladším. Zásluhu na tom, že je strom v Dubinnom v stave, akom sa práve nachádza, majú ale aj obyvatelia obce Dubinné, ktorí ho zachraňovali pred vyrúbaním počas bratríckeho hnutia na Slovensku (r. 1440-1465) zaplatením vysokého odstupného, na ktoré sa vyzbierali všetci obyvatelia dediny. A to počas 1. a 2. svetovej vojny. Aj toto je jeden z dôvodov ktorý znásobuje jedinečnosť tohto miesta. Viac o sile týchto stromov nájdeš tu: Inteligentné stromy.


© Ferri Marcin

Bohatá história

V 18. storočí sa podľa legendy obyvateľom tunajšej obce v korune stromu zjavila Panna Mária a preto na kmeň stromu pripevnili jej obraz a neskôr vybudovali kaplnku ktorá tam stojí dodnes.

 

Návrat ku koreňom?

Pamätajúc a hľadiac aj na tie naše korene, ktoré nám umožňujú prežiť aj tieto ťažšie časy, chceme pamätať aj na svojich starým rodičov či priateľov, ktorým vďačíme za to, kým sme a čo máme. A práve aj na tento úmysel bude odslúžená svätá omša, ktorá bude o 16.00 v kostolíku Mena Panny Márie v Dubinnom. Preto ťa pozývame prežiť tento vzácny spoločný čas.


© Ferri Marcin

Program:

cesta k dubu v Dubinnom - Dubinné 3533 https://goo.gl/maps/cFze5K7ZWXcSZf4bA

  • 16.00 - sv. omša v kostole Mena Panny Márie Dubinné 1

celebrovať ju bude o. Ján Kulan (moderátor ACM) https://goo.gl/maps/V26yCgybCQj1kXSh7

 

Doprava:

V prípade potreby dopravy z Dubinného do Šašovej - uveďte vo formulári v kolonke miesto pre tvoju poznámku alebo otázku tento textík: *Prosím o viac info ohľadom dopravy* a my budeme ťa budeme informovať. Ak by si mal nejaký problém môžeš sa informovať na tomto čísle u Feriho: +421 942 742 152.

 

Čo si treba zobrať?

Odporúčame si zobrať: prikrývku hlavy, dostatok tekutín počas poobedia, ale aj teplúčke oblečenie (pretože toto jesenné počasie je nevyspitateľné), dobrú obuv, respirátor (kvôli tomu, že sv. omša bude slúžená v kostole) a samozreme papaníčko: zn.: vezmi koľko zješ.

 

Covid-19 info: Vzhľadom na neustále meniacu sa situáciu ohľadom ochorenia Covid-19, je nutné sledovať aktuálne opatrenia a nariadenia krízového štábu.

 

Toto podujatie je BEZPLATNÉ, ale je treba sa naň ZAREGISTROVAŤ (registrácia nižšie)!

PRE PRIHLÁSENIE SA, KLIKNI SEM!

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!