Chceš, aby nebolo toľko zlomených sŕdc a použitých tiel?

Niekde som čítala, že dnes ľuďom veľmi záleží na tom, aby pili čistú vodu, dýchali čistý vzduch. Čo tak byť čistým mužom či ženou?

Chceš, aby nebolo toľko zlomených sŕdc a použitých tiel?
Foto: © pexels.com

To dnes už nie je dôležité?  Prečo sa tak upustilo od čistoty tela (mravnej čistoty)?  Prečo sa dnes ľuďom ponúka nezriadený životný štýl, tzv. sloboda?  Kde sa stratila úcta človeka k človeku a k sebe samému, k svojmu telu?

Je ti jedno, žena, že sa dnes na teba muži pozerajú iba ako na „telo“? Je ti jedno, že za náruč, ktorú ti poskytnú, ty dávaš seba ako tovar? Nevieš si predstaviť, koľko žien, ktoré kedysi žilo takto, dnes v manželstve túžia po tom, aby si ich manželia vážili. Aby ich milovali také, aké sú, s ich vnútornou krásou. Aby im dali to správne miesto, ktoré im ako manželkám patrí. Žiaľ...len ťažko sa toho dočkajú, keď si pred svadbou nevážili samé seba. Dnes, ako manželky, sú považované rovnako za „kus“, ktorý bude manželovi „naporúdzi“ vždy, keď dostane chuť.  

A ty, muž, je ti jedno, že tvoja žena patrila do náručia už toľkých mužov? 

A ty, muž, je ti jedno, že tvoja žena patrila do náručia už toľkých mužov? Je ti jedno, že tá, ktorá má byť tebou milovaná, obdivovaná, chránená, je dnes iba používaná? Raz taká môže byť práve tvoja dcéra.

Je len a len na nás, aby sme to zastavili. Je len a len na nás, aby sa to zmenilo. Aby nebolo toľko zlomených sŕdc a použitých tiel, ako keby to boli veci, ktoré si dnes oblečiem, no zajtra ich odhodím, lebo mi nesedia? Človek nie je vec, má svoju hodnotu, svoje pocity, vôľu, svoje túžby. Pred tým všetkým nás má chrániť predmanželská čistota. 

Ja viem, dnes je to mnohým na smiech. A ako keby nestačilo, je tu ešte jedno slovné spojenie, a to je: manželská čistota. Do kelu, čo si to tí katolíci ešte nevymyslia? Hádam v manželstve sa všetko môže, ak už to zakázali pred ním, nie?  

Je to pravda, ale len z časti. Manželská čistota neznamená nemať sex☺. Manželská čistota znamená mať sex, ale mať ho tým správnym spôsobom. V plnosti, plodnosti a láske. Sex, ináč aj“ manželské objatie“, má byť telesným vyjadrením sľubu, ktorý si manželia v deň „D“ dali. A akékoľvek použitie antikoncepcie ho porušuje. Či je to hormonálna, bariérová (kondóm), prerušovaný styk alebo iné…

Manželská čistota znamená mať sex, ale mať ho tým správnym spôsobom. V plnosti, plodnosti a láske.

Všetko to hovorí: “Chcem ťa, ale nie s tvojou plodnosťou, nie takú, aká si, tvoja plodnosť mi prekáža.“ Možno si poviete, že nie ste Mária Terézia a nechcete mať 16 detí, takže ináč to nepôjde. Ja vám chcem povedať, že to ináč ide. 

Sú to  metódy prirodzeného  plánovania  rodičovstva (PPR). Tieto metódy sledujú prirodzené príznaky ženskej plodnosti a vedia bezpečne predchádzať počatiu, ale aj počatie dosiahnuť. Áno, viem, že sa to zdá komplikované a antikoncepcia je predsa rýchlejšia, jednoduchšia a hlavne je všetko ponechané na ženu. No chcem, aby ste vedeli, že to antikoncepčná doba naučila ľudí „používať sa“. A to je jeden z dôvodov, prečo si muži nedokážu vážiť svoje manželky. Nenaučili sme ich to my, ženy.  

Mnoho „múdrych“ už PPR nazvalo katolíckou antikoncepciou. A ja by som zasa mohla zacitovať učenie Cirkvi o „zle“ používania akejkoľvek antikoncepcie, ale to by ste s určitosťou odignorovali. No musím namietať na vyjadrenie „katolícka antikoncepcia.“ PPR je abstinenčná metóda, kde sa manželia v čase, keď predchádzajú počatiu, teda v čase zdržanlivosti, učia trpezlivosti, láske jedného k druhému. Učia sa, ako spolu komunikovať a venujú svoju pozornosť hĺbke a osobe človeka, s ktorým zdieľajú domácnosť. A zároveň nerobia nič, aby svoje manželské objatie (pohlavný styk) zneplodnili.

PPR je abstinenčná metóda, kde sa manželia v čase, keď predchádzajú počatiu, teda v čase zdržanlivosti, učia trpezlivosti, láske jedného k druhému. Učia sa, ako spolu komunikovať a venujú svoju pozornosť hĺbke a osobe človeka, s ktorým zdieľajú domácnosť.

Pri používaní akejkoľvek antikoncepcie či antikoncepčnom správaní sa často neovládajú svoje pudy a nezvládajú svoje „slobodné“ rozhodnutie. To zrejme nie je ani veľmi slobodné, keď vo chvíli, keď pociťujú najväčšiu túžbu po partnerovi, tak si ho musia aj vziať. Toto nie je sloboda. Sloboda je, keď sa môže človek rozhodnúť či áno, alebo nie. Je to ako keď dostanem obrovskú chuť niekomu vraziť, no práve sa to nehodí, a tak sa musím ovládnuť. A ovládnuť sa aj v manželstve je dôležité pre dobro vzťahu. Ak to nedokážu, potom sa dvaja ľudia zbližujú iba na tej najnižšej úrovni, a to na úrovni tiel. No človek je bytosť, ktorá má i dušu.
Možno to vyznieva ako nejaké naučené formulky patriace iba konzervatívnym a nemoderným kresťanom. No je mnoho ľudí, ktorí takto žijú, vrátane mňa. A môžem ťa ubezpečiť, že reálne sa to stane až vtedy, keď sa tvoj dom postavený na piesku začne rúcať. Ten môj, postavený na skale, stojí už niekoľko rokov a viem, že bude navždy.

Nikde nie je napísané, že manželstvá, ktoré používajú PPR sú „nerozbitné“, ale je to mizivé percento oproti tým manželstvám, ktoré nežijú manželskú čistotu. Štatistiky nepustia☺. No kašľať na štatistiky, ide o to, ako sa človek postaví k tej úlohe, ktorú má. Ako manžel či manželka. A konať zodpovedne neznamená  „spapkať“ pilulku, alebo sa o to postarať ináč. Sme rozumné bytosti, ktoré majú možnosť a schopnosť ovládať sa, narozdiel od zvierat.

Konať a byť zodpovedný je naučiť sa zodpovedne pristupovať ku svojmu telu, k telu svojho partnera a neponechať ho nežiadúcim účinkom liekov alebo iných prípravkov, len pre moju sebeckosť. Mohla by som napísať aj hŕbu nežiadúcich účinkov antikoncepcie, ale stále by vám ostala možnosť vzájomnej masturbácie ako náhrada za skutočný styk alebo prerušovaná súlož. 

No skutočná zodpovednosť nesie so sebou aj nutnosť milovať partnera takého, aký je, nie len jeho zovňajšok, ale i vnútro a prijať i dôsledok svojho konania a tým je nový život. To sa nedá naučiť, kým na prvom mieste v našom živote bude sex.

Telo môže ochorieť, zostarnúť, ale tá skutočná láska pretrvá, lebo láska to nie je niečo, čo dnes je a zajtra už nie. Láska, to sú predovšetkým skutky, ktoré konáme voči svojmu partnerovi a voči ostatným.

Preto ťa pozývam, mladý muž, mladá žena - žiť manželskú čistotu z lásky k sebe a k svojmu manželskému partnerovi a zároveň z lásky k Bohu, ktorý nás miluje bezhraničnou láskou a z tejto lásky nám dal aj niečo tak krásne, ako je manželské intímne spojenie, žité podľa návodu Vynálezcu Stvoriteľa).
 
Autor: Mária Margot

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!