Päť známych manželských rád, ktoré mi takmer zničili manželstvo

Ľudia obľubujú dávať iným rady do manželstva, aj keď ich o to nik nežiada. Zvlášť, keď sa stretnú s novomanželmi.

Päť známych manželských rád, ktoré mi takmer zničili manželstvo

Počas prvých mesiacov nášho manželstva s Johnom s nami takmer všetci (a ich mamy) cítili potrebu zdieľať lekcie manželského poradenstva. Problémom však je, že to bolo naozaj zlé. Veľmi zlé rady. Také zlé, že som presvedčená, že keby sme sa ich držali, neboli by sme dnes spolu tam, kde sme. Aj keď musím uznať, že existujú aj dobre spracované knihy pre manželov a zmysluplné rady do manželstva, pokladám za dôležité, aby človek len tak bezhlavo neaplikoval do svojho života niečo, čo sa javí ako dobré iba kvôli tomu, že to každý vraví. Skutočnosť, že niečo funguje u jedného človeka, automaticky neznamená, že to bude fungovať u všetkých.

Predkladám vám teda výber 5 najhorších, i keď dobre mienených rád do manželstva, ktoré sme si doteraz vypočuli:

 

1. ŠŤASTNÁ MANŽELKA = ŠŤASTNÝ ŽIVOT

Nedávno, keď som bola na večierku, pristúpili ku mne snúbenci s mojou knihou o manželstve v ruke. Zaviazali sa, že ju spoločne do manželstva prečítajú. Nastávajúci ženích sa pozrel na mňa, na knihu, vzápätí na svoju budúcu manželku a zasmial sa: „Štastná manželka = šťastný život, však?“

Nie, pane, to nie je celkom to, čo som chcela povedať. Presnejšie, vôbec to nie je to. A ak si tú knihu prečítate dôkladne, sám to veľmi rýchlo zistíte. Unavuje ma, keď túto frázu počúvam stále dookola. Frázu, ktorá preceňuje potreby manželky ako akéhosi jediného termostatu určujúceho teplotu domova.

Je nespochybniteľné, že manželstvo nás povoláva uprednostniť nároky iných pred tými svojimi. Sme povolaní, aby MY bolo v našom konaní viac ako JA. Nebezpečenstvo tejto rady však spočíva v tom, že podporuje pasivitu muža a dominanciu ženy. Je potom smutné pozorovať jej účinky vo vzťahoch, kde sa toto nerovnomerné rozloženie síl ďalej prehlbuje do iných častí života.

Túžite po šťastnom živote? Potom prestaňte vyzdvihovať JU a znevažovať JEHO, respektíve naopak. Učte sa manželstvo vnímať skrz vzorec MY > JA.

 

2. ŽENY SÚ EMOCIONÁLNE A MUŽI VIZUÁLNI

Ďalšia nešťastná fráza, ktorá mi roky nedala pokoja. Odkedy si pamätám, sa mi vrývalo do hlavy , že čo sa týka myslenia a vyjadrovania, muži sú vždy vizuálni, a ženy sú vždy emocionálne.

Problémom tohto názoru je, že medzi ženou a mužom vytvára širokú priepasť. Navyše, nenecháva žiadny priestor pre zodpovednosť a uvedomenie si toho, kým sme a čo robíme.Muži sú vizuálni, takže vždy budú pokúšaní pornografiou, chcú sex, a túžia po ženách. Ženy sú emocionálne, takže zo všetkého spravia divadlo, zápasia s nekontrolovateľnými emóciami, a rozhodujú sa nie rozumom, ale srdcom.

Je mi až zle, keď si uvedomím, ako nás vie táto strohá fráza priviesť do bojov a nedorozumení, ktoré sme ani nikdy nechceli.

Hoci je možné, že určité pohlavie viac inklinuje k nejakej problematickej oblasti, pravdou zostáva, že my všetci, muži aj ženy, sme od svojej podstaty náchylní k všetkým týmto oblastiam. Prijatím tejto frázy medzi sebou akurát tak vytvoríme nehybnú hranicu stereotypov, v ktorej nezostane priestor pre pochopenie a vzájomné prepojenie v našich životných zápasoch a skúsenostiach.

V zdravom manželstve, aj ženy musia byť zodpovedné sa svoje myšlienky a dávať si pozor na to, čo vnímajú svojimi očami. Takisto, muži musia byť ochotní učiť sa vyjadrovať svoje city a vnímanie zdravým spôsobom.

OBAJA sme teda vizuálni, a OBAJA sme aj emocionálni. Naučme sa chváliť Boha aj tým, ako tieto protipóly v sebe ovládame.

 

3. MANŽELIA SI MUSIA KAŽDÝ TÝŽDEŇ NIEKAM VYRAZIŤ

V prvých rokoch manželstva bolo pre nás splnenie tejto “rady“ skutočne nereálne. Výdavky na jedlo, benzín, stráženie detí – náš rozpočet sa nezriedka blížil k červeným číslam. Počas ďalších rokov zaneprázdnenosť prácou, starostlivosť o domácnosť, tri deti – stále nemáme príležitosť vytvoriť si tradíciu a pravidelne si ísť užiť spoločný večer.

Ale vyraziť si VON nie je znakom zdravého vzťahu. Vyraziť si SPOLU ním je. Nie je to teda o tom, ako často idete von, ale ako spoločne trávite čas. V dôverných rozhovoroch, komunikácií, prekonávaní konfliktov, vzájomnom povzbudzovaní, službe tomu druhému, a dávaní tomu druhému pocit, že je pre vás výnimočný.  

Nie je teda ani tak dôležité raz sa nahodiť a vyraziť si do mesta, ako to môže byť zábavné a dôležité každý jeden krát aj iným spôsobom. To je práve fakt, ktorý odlišuje páry, ktoré sú ochotné “zájsť až za hlbinu“ a pracovať na komunikácií a spoločnom živote každý jeden deň.

Manželia si nepotrebujú každý týždeň niekam vyraziť, ale musia sa naučiť každý deň uprednostňovať toho druhého. Kiežby nám to niekto povedal skôr.

 

4. NÁJDI SI NIEKOHO, KTO ŤA DOPLNÍ

Keby som si túto príšernú manželskú radu zobrala k srdcu, asi by mi zruinovala manželstvo, alebo by som zostala sama. Ak sa na vzťah pozeráme optikou toho, „čo nás doplní“, nasadzujeme si tým ružové okuliare romantického zidealizovaného pohľadu.

Táto fráza nás mätie k predstave toho, že sme akísi polovičatí ľudia, ktorí potrebujú niekoho druhého, aby sa stali kompletnými. To však nie je v schopnostiach žiadnej ľudskej bytosti. Ak vstupujeme do vzťahu s myšlienkou, že práve on v nás všetko skompletizuje, otvárame sa skôr spoluzávislosti než vzájomnej závislosti. Pravda je však jasná: spoluzávislosť nie je to isté, čo jednota.

Nevstupujme do manželstva z núdze, vstupujme do manželstva z lásky. Nevstupujme do manželstva preto, že bez seba navzájom nám niečo chýba. Vstupujeme do manželstva, pretože spolu je nám lepšie.

 

5. MANŽELSTVO JE O TVOJOM ŠŤASTÍ, A AK S NIEKÝM NIE SI ŠŤASTNÝ, NEMAL BY SI S NÍM BYŤ

Táto hláška už medzi nami nanešťastie stihla tak zľudovieť, že keď som nedávno videla v televízií muža uvažujúceho, či zotrvať v manželstve slovami: „Nemal by som byť s niekým, s kým nie som šťastný...“, rozbolel ma žalúdok.

Aký presný obraz egocentrickej spoločnosti, v ktorej žijeme. Spoločnosti, v ktorej je každý jedinec presvedčený o tom, že hlavným cieľom života je JEHO OSOBNÉ šťastie. Aký prízemný a plytký zmysel života!

Manželstvo nie je o tvojom šťastí! Je o niečom oveľa väčšom. Oveľa lepšom.

Žijeme vo svete, ktorý si VYŽADUJE obetavosť manželov... a zároveň sa snaží im ju vziať. Učíme sa ukazovať svoju moc, bojujeme, kto „má navrch“. Chceme robiť iba to, čo sa pre nás zdá správne, a netolerujeme nič iné. Svet nás chce zmiasť, že láska znamená robiť to, čo nás robí šťastnými.

Ale láska, skutočná láska, nie je pocit, ale rozhodnutie, skutok.

Ak pri vstupe do manželstva je vaším hlavným cieľom vaše osobné šťastie, budete sklamaní. Pretože, či sa vám to páči alebo nie, prídu chvíle, dni, týždne, a možno aj obdobia, kedy v manželstve nebudete šťastní. Manželstvo nie je jednoducho iba o vašom šťastí, je o bezhraničnej láske, láske bez podmienok. O rozhodnutí milovať aj vtedy, kedy by bolo jednoduchšie rozhodnúť sa nemilovať. Neberte si niekoho, kto vás „urobí šťastným“. Berte si niekoho, kto vás bude milovať bez ohľadu na to, čo vám život prinesie do cesty.

Nie všetky manželské rady sú správne. Buďte teda k sebe samému i k sebe navzájom takí láskaví a naučte sa poznať ten rozdiel.


Zdroj: https://truelovedates.com/marriage-advice-that-ruined-my-marriage/

Preklad: Veronika Teťáková

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!