Boli sme na tripe so sv. omšou v EKO-kostolíku sv. Ladislava v Debradi!

Zhon v práci s obmedzeniami, množstvo školských povinností, uzavretosť popri opatreniach posledného roku. Toto všetko vyústilo do výzvy vystúpiť zo seba, prekonať sa, otvoriť dvere novým výzvam. Jednou z nich bol aj trip ku nie až tak známemu kostolíku s prívlastkom EKO pri obci Debraď. Pre tamojších obyvateľov ide o významné pútnické miesto a keďže sa nachádza v Národnom parku Slovenský kras, nie je možné ho obnoviť (info z roku 2006). So skupinou mladých sme sa na toto čarovné miesto 17. júla pozreli bližšie.

Boli sme na tripe so sv. omšou v EKO-kostolíku sv. Ladislava v Debradi!
Foto: © Ferri Marcin

Odchod z parkoviska v Debradi... bolo niečo po 10:00 hod., smer rastlinný kostolík. Ako sme putovali, príroda navôkol nás osviežovala nielen tieňmi svojich porastov, ale aj jej krásou. Krásou pre oči, ale aj pre dušu… Vyvetrali sme sa, spoznali sme nových ľudí, zasmiali sme sa, vytvorili ďalšie vzácne priateľstvá, zahrali sme hry... Cieľ nášho výletu sme mali po pár chvíľach pred sebou. V spomínanom rastlinnom kostolíku sv. Ladislava sme strávili viac či menej intenzívny čas s Ježišom. Svätú omšu celebroval o. Boris pôsobiaci v Dóme sv. Alžbety v Košiciach. Povzbudil nás, aby sme nezabúdali vychádzať zo seba a stávať sa tak darom pre druhých. Následne sme si ešte užili chvíle rozhovorov i hier a spoločne sa vrátili späť do miesto stretnutia - Debraď. Kde sme sa rozpŕchli každý so svojou hŕstkou spomienok, myšlienok, zážitkov a emócii.

 

Prečo EKO-kostolík? Vyrástol z RASTLÍN!

Legenda hovorí… :) Ale teraz vážne. Aká je pravda? Jeho steny a strecha sú zhotovené z dreva a popínavej zelene. Táto jedinečná sakrálna stavba je postavená na základoch zničeného chrámu z 13. stor., ktorý nevydržal nápor Tureckých vpádov.

Napriek búrlivej minulosti nás tento kostolík a jeho okolie prekvapilo tichom a pokojom, ktoré sme čerpali z jeho útrob.
Celú legendu a ostatné pikošky si o ňom môžeš prečítať v našom článku 10 turistických tipov, ktoré stojí za to vidieť.

Ako sa páčilo účastníkom?

• ,,Určite to bol čas, ktorý sa spolu oplatilo stráviť, a na ktorý budeme v dobrom spomínať. Tešíme sa na ďalšie spoločné výlety.’’ - Stanka J.

• ,,Správny životný štýl umožňuje zveľaďovať aj práve takýto typ aktivít. A na svoje si pri tom príde takmer každý: či už cez samotný pohyb do prírody, ktorý je žiadaný viac, než kedykoľvek pred koronou... rozhovory a zábava, spoločenské hry, oddych v tichu počas sv. omše.’’ - Feri M.

• ,,Rada stretávam nových ľudí. A to bol asi aj dôvod, prečo som pozvanie od kamarátky, ísť na výlet, neodmietla. Môžem s istotou povedať, že by som šla zas. Okrem samotných nových ľudí ma opäť očarila krása Slovenskej prírody a prostredia, v ktorom sa  ukrýva nádherný rastlinný kostol sv. Ladislava. Nedá mi nespomenúť, že pre mňa najvzácnejšou chvíľou bolo slávenie sv. omše s o. Borisom. Na chvíľu som si v predstavách spomenula na pôvodných obyvateľov. Možno aj oni kedysi slávili obrady v prírode podobne, ako sme ich slávili my. Tento čas ma obohatil duchovne, ale daroval mi aj poznanie pravej radosti v spoločnosti priateľov. Už teraz sa teším na nové zážitky s nimi!’’ - Veronika K.

• ,,Páčilo sa mi, že sme šli ako skupinka. Že sme sa mali o čom porozprávať, že som videl nový kostolík. Taktiež aj omša a kázeň, hra na konci a dobrý pocit z nachodených kilometrov.’’ - Jaroslav M.

• ,,Bol som pri rastlinnom kostole prvý raz a veľmi sa mi páčilo prostredie a tiež to, že stavba stojí na zrúcanine pôvodného kostola. Tiež som rád, že som stretol zopár ľudí, zahrali sme niečo, pokecali a pomodlili sa.’’ - Gorazd Š.

Ďakujeme otcovi Borisovi za povzbudzujúce slová o vystúpení zo svojej uzavretosti a samoty.
Za krásny spev počas svätej omše a za zabezpečnie fotografií ďakujeme: Stanke J., Zuzane. T., Veronike K.
Za písanie článkov: Veronike K., Stanke J.
...odvozy, rozhovory a kúsok spoločného oddychu...

Tešíme sa už na ďalšie príjemné a požehnané spoločné akcie! :)


Autor: František Marcin & Stanislava Jacková

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!