Čo robiť pre to, aby si nebol chlapcom, ale zrelým mužom

Vstal si ráno a pozrel do zrkadla, a pýtaš sa ako Jason Bourne vo filme Agent bez mena, kto si? A čo máš robiť? Čudné? Nie, je to realita mnohých mužov dnešnej doby. Chceš plakať, slobodne, ale nepomôže ti to. Chceš to zmeniť? Tak potom tieto riadky sú venované práve tebe.

Čo robiť pre to, aby si nebol chlapcom, ale zrelým mužom
Foto: © pexels.com

​Vo filme Jason Bourne je mladý chalan, ktorý sa snaží nájsť kým je. Ale počas celej trilógie, ako sa snaží prísť na to kým je, zisťuje, že vie rozprávať plynulo niekoľkými jazykmi, vie rozpoznať nebezpečenstvo, má perfektné analytické a priestorové myslenie a okrem toho ovláda sériu bojových umení.

V prvom rade je pochopiteľné, že je zaskočený tým a nerozumie sebe samému. Ale to je v poriadku, lebo sa nevie stotožniť s tým kým je.

Nemusíš vedieť takéto veci ako on, ale podstatné je začať s poznaním seba samého.

Poznáš svoje schopnosti? Svoje talenty a dary? Poznáš svoje limity a hranice?

Nie, tak prvým momentom je sadnúť si do samoty a ticha modlitby. Toto je bod, od ktorého sa môžeš odraziť. Videl si niekedy nejaký zápas v bojovom umení? Pred každým zápasom má bojovník čas len sám pre seba v svojej šatni na samostatnú koncentráciu, následne na to príde Coach, ktorý mu povie pár rád a dá mu akési požehnanie na zápas a pošle ho do ringu, odkiaľ sa ale už vrátiť po svojich nemusí. Presne takto vyzerá práca na seba dozrievanie muža. Hovoríš si, že to určite nie, tak dovoľ mi, preniesť ti to do zrozumiteľnejšej reči.

Na prvom mieste v tvojom živote má byť Boh, ak tam bude čokoľvek iné, časom sa rozpadne.

Ako druhé si si v tomto filme mohol všimnúť, že Jason Bourne musel prijať životné skutočnosti, v ktorých sa nachádzal, či sa mu to páči alebo nie. Máš nejakú disfunkciu? Nakrivo obočie, si nízky, máš málo svalov oproti rovesníkom či čokoľvek iné? Pokračuj prijatím týchto skutočnosti v tvojom živote.

Zrkadlom pre prijatie seba samého, takého aký si, je, či sa porovnávaš s inými. Ak áno, tak ti hovorím, že si sa neprijal. Nerieš druhých, rieš seba. Každý je zodpovedný za seba samého a za svoje konanie a správanie.

Zrkadlom pre prijatie seba samého, takého aký si, je, či sa porovnávaš s inými. Ak áno, tak ti hovorím, že si sa neprijal. Nerieš druhých, rieš seba. Každý je zodpovedný za seba samého a za svoje konanie a správanie.

Zmeň to, čo zmeniť môžeš, ostatné nechaj na Boha.

Zapamätaj si, že aj tá najväčšia nezmyselnosť s Bohom dáva zmysel.

V živote treba kráčať s Bohom, nie stáť na mieste a lamentovať, že čo všetko ti Boh zabudol dať, a čo nemáš, a čo nevieš. Skonči s týmto! Takého muža fakt nechce žiadna zrelá žena.

Ako si už asi pochopil, dozrievanie je proces. Je to dennodenný tréning na sebe samom, a keď myslím dennodenný, myslím naozaj každý deň, nie iba vtedy keď mám čas, a keď sa mi chce. A takto je to v duchovnom živote. Bohu nezáleží na tom, či v tom kostole si usmiaty, šťastný, smutný, zranený, cítiš sa tam hriešny, alebo čokoľvek iné. Boha zaujíma tvoj úmysel a zámer.

Buď zvíťazí tvoja túžba meniť sa a pracovať na sebe aj na úkor ťažkých životných udalostí, či lákavých aktivít (Televízia, Facebook), alebo to bude tvoje pohodlie, ktoré ti príde ako ľahšia voľba, ale do budúcna ti neprinesie nič. Cestu medzitým nehľadaj. Buď hráš za Boží tím, alebo hráš proti Nemu.

Aj Jason Bourne musel každý deň vstať a formovať sa. Jednoducho hral s kartami ktoré mu Boh rozdal. A tak aj u teba, buď zvíťazí tvoja túžba meniť sa a pracovať na sebe aj na úkor ťažkých životných udalostí, či lákavých aktivít (Televízia, Facebook, Instagram alebo chodenie na diskotéku, či nadmerné požívanie alkoholu, flirtovanie, atď...) a voľného času, alebo to bude tvoje pohodlie, komfort, ktorý ti príde ako ľahšia voľba, ale do budúcna ti neprinesie nič. Cestu medzitým nehľadaj. Buď hráš za Boží tím, alebo hráš proti Nemu.

Ako som už vyššie spomínal Jason Bourne bol dosť dobre vytrénovaný – preto bol taký dobrý a schopný čeliť toľkým problémom. Ako trénuješ ty? Ako sa formuješ? Plníš si povinnosti, alebo dávaš priestor komfortu? Nemusíš hneď ovládať 3 bojové umenia, či 4 cudzie jazyky. Začni s maličkosťami. Si ochotný ísť vyniesť smeti, keď vidíš, že nikto doma alebo na intráku to nechce spraviť? Zvládneš umyť riad po nedeľnom obede po celej rodine, aj keď vieš, že za to nedostaneš pochvalu? Poupratuješ celý byt či internátnu izbu, aj keď si to skoro nikto nevšimne?

Hovoríš si, že však to nemá zmysel, keď to nikto nevidí. Naopak! Oni nemusia vidieť v danom momente. Ale pamätaj, ty to nerobíš len pre nich, ale robíš to najmä pre seba. Preto, aby časom, keď budeš mať dievča, si vedel tieto činnosti robiť prirodzene, a nie len preto, aby si sa jej zapáčil. Sám by som neveril, čo všetko sú schopné ženy vidieť a všimnúť si na mužovi. Sú to detaily, od vône, strihu oblečenia, vlasov, až po špinavé topánky, otvorenie dverí do kaviarne, či pomoc pri nakupovaní a odnesení ťažkých vecí.

Nie nadarmo sa hovorí, že to čo sa za mlada naučíš, to na staré kolená ako by si znovu našiel. A že zvyk je železná košeľa. Jednoducho, ty sa formuješ hlavne kvôli sebe, nie kvôli tej Lenke z toho zboru, ktorá sa ti tak veľmi páči, ale ona si ťa nevšíma. Všimne si ťa v pravý čas, neponáhľaj sa, a možno si ťa nevšimne ona, ale všimnú si ťa ďalšie 2 dievčatá.

Trpezlivosť je jedna zo základných vlastností správneho charakteru Božieho muža. 

Všetci v dnešnej dobe chcú všetko hneď. Nikto nechce čakať. A to je chyba! Trpezlivosť je jedna zo základných vlastností správneho charakteru Božieho muža. Uč sa byť trpezlivý. Božia logika je iracionálna, ako možno aj dávnejšia predpoveď počasia doktora Ilka. Ale ona je iracionálna pre nás, z dôvodu, že v písme je napísané: „moje cesty nie sú vašimi cestami a moje myšlienky, nie sú vašimi myšlienkami.“ Boh chce od nás dôverný vzťah. Nie však taký na oko, že keď sa kamaráti pozerajú, tak na omši aj spievam a modlím sa a inak odídem z kostola a žijem ako najhorší pohan.

V Izaiášovi je krásne podobenstvo, keď prichádza prorok Samuel povolaný Bohom a má pomazať budúceho kráľa, a pýta sa Izaiho na jeho synov, on mu ukáže jeho synov, krásnych, urastených, svalnatých a na prvý pohľad by si z nich asi nejedno dievča vybralo svojho nastávajúceho, lebo vyzerajú, že majú všetko, avšak Boh hovorí pri každom z nich Samuelovi, že si nevybral ani jedného. A tak sa pýta Izaiho, či nemá ešte nejakého syna a on hovorí, že má, ale on pasie ovce, tak, že pošle poň. A čuduj sa svetu, je to ryšavý, modrooký a relatívne nízky chlapec, možno ani svaly nemal a bol to čistý chudý hipster. Pochopiteľne Samuel mal možno tendenciu hodiť nejakú uštipačnú poznámku, že Bože, nesranduj, to tohto krpca mám pomazať? No Boh hovorí veľmi jasnú vetu. Vytiahni tulec, a pomaž ho olejom, lebo tohto som si vybral, avšak nenechaj sa oklamať jeho výzorom, lebo človek pozerá na zovňajšok, ale Ja vidím do srdca. 

Si sklamaný, znechutený alebo otrávený na tvojej ceste za formáciou, tak ti poviem, že je to úplne bežné.

Cesta do neba vedie po tŕnistej, kamenistej a úzkej ceste. Sám Kristus hovorí: „Kto chce ísť za mnou, nech zaprie sám seba, vezme každý deň svoj kríž a nasleduje ma!“ Boh nepotiera med okolo úst nikomu, hovorí priamo, jasne a tvrdo ústami svojich prorokov či kňazov. Podstatné je, či sme ochotní nechať sa ním formovať a nebyť neustále namyslený a myslieť si, že ty máš patent na všetko.

Predstav si akú tŕnistú a nepríjemnú cestu musel prejsť Jason Bourne, o ktorom som ti písal vyššie. Utekal z krajiny do krajiny, bol prenasledovaný, viedol niekoľko bojov. A cesta do večnosti je to isté. Je to neskutočný boj, je to dobrodružstvo plné pádov, zranení, bolestí, sklamaní ale aj víťazstiev, výziev a uzdravenia, no na konci ťa čaká neporušiteľný veniec, ale len pre tých, ktorí to nevzdajú v polovici cesty.

Stav single nie je za trest. To je požehnanie pre teba. Je to stav, kedy môžeš na sebe vo všetkom naplno pracovať.

Boh ti dal dostatok darov a talentov, aby si žil na tomto svete, ale hlavne, aby si vytrval na tom mieste kde si. Nechaj Boha konať, nesnaž sa byť stále ten, ktorý diktuje Bohu, čo chceš ty. A neutekaj z práce do práce, zo školy či spoločenstva do inej komunity. Ani neutekaj zo vzťahu s dievčaťom do ďalšieho vzťahu. On to dobre vie, prečo chce aby si sa ponoril do ticha, samoty a modlitby. On jediný vie, čomu ťa potrebuje ešte naučiť. Stav single nie je za trest. To je požehnanie pre teba. Je to stav, kedy môžeš na sebe vo všetkom naplno pracovať, aby keď raz budeš mať vzťah a rodinu si z toho ťažil. Muž je formovateľný do cca 30. roku. Potom by mal on sám vedieť viesť a byť darom pre druhých, ale ak však ty tento drahocenný čas premárniš, tak budúcej generácii nebudeš schopný odovzdať nič, budeš s prepáčením k ničomu. A čo keď más 28, 29 alebo 30?  Som už k ničomu? Nie, lebo Boh ti dal zažiť veci tak, aby si sa prepracoval k tomuto momentu uvedomenia si skutočností, že treba na sebe začať od dnes pracovať. Začni dnes, ale nečakaj výsledky už zajtra, o týždeň, či mesiac.

Boh prichádza ako jemný vánok, ktorý hasnúci knôt nedohasí a nalomenú trstinu nedolomí.

Boh bude konať, ale nie tak, aby si to ty videl a spyšnel, ale tak, aby to videli všetci ostatní a oslavovali Boha, ktorý je na nebesiach.

Ty ako muž musíš prijať, že v tvojom živote dostaneš od života tvrdé rany. Podstatným však je to, či si ochotný opäť vstať a bojovať.

Jednoducho, ty ako muž musíš prijať (či chceš, či nie), že v tvojom živote dostaneš od života tvrdé rany. Podstatným však je to, či si ochotný opäť vstať a bojovať. Spadol si z nudy, alebo z trápenia sa pre nejaké dievča do masturbácie? Nevadí, vstaň, choď k Bohu, očisti sa a začni znovu. Boh neprišiel na tento svet hľadať spravodlivých, ale hriešnikov, ktorí chcú ísť za ním. 

Si človek a muž, nie si dokonalý a nikdy ani nebudeš, prijmi to a prijmi tiež, že máš svoje slabosti. Nenechaj sa ovplyvňovať tým, že muž je tu od výkonu a dokonalosti. Blbosť!​ Garantujem ti, že ak budeš raz zomierať, tak na smrteľnej posteli nebudeš riešiť ani svoj plat, ani veľkosť domu, kvalitu sexu, či počet partnerov. Bude ti záležať na tom, či si nechal na tomto svete nejaký odkaz, a aby si mal človeka, ktorý pri tebe bude stáť aj v takej ťažkej chvíli. Ale aby si bol mužom, ktorý nechá veľký odkaz na tejto zemi, či už svojej rodine, deťom, známym alebo priateľom, tak na tom musíš pracovať už dnes. Nie zajtra. Zajtrajška sa nemusíš ani dožiť.

Nemáš čas od Boha na to, aby si ho zabíjal videohrami, pornom, masturbáciou, flirtovaním, opíjaním sa, atď. Boh ti dal čas a miesto na to, aby si niečo na tomto svete spravil.

My žijeme v akejsi ilúzií, že naša formácia počká, že ja si chcem ako mladý 20 ročný muž užívať, ale to je sprostosť. To je blud, ktorý nám tlačia média do hlavy. Naopak, ty nemáš čas. Nemáš čas od Boha na to, aby si ho zabíjal videohrami, pornom, masturbáciou, flirtovaním, opíjaním sa, atď. Boh ti dal čas a miesto na to, aby si niečo na tomto svete spravil. A ver mi, že tie slová zo Sv. Písma sú pravdivé, že „kto veľa dostal, od toho sa bude veľa požadovať.“ A Boh myslí všetko seriózne a vážne, aj keď je niekedy iracionálny srandista.

My muži sa veľmi bojíme zmeny a niečoho nového. Bojíme sa stratiť kontrolu, lebo tam musíme zliezť z toho trónu vlastného egoizmu, ale poviem ti pravdu, nikdy nebudeš mať v ničom 100% kontrolu. 

Bojíme sa pokoriť. Lenže pokora nie je slabosť. Pokora je cnosť. Byť pokorný znamená byť veľkým pred Bohom. Boh sám veľmi vyzdvihuje mužov vo Sv. Písme ktorí boli pokorní. Hovorí o nich veľmi krásne, a okrem toho im sám Boh dáva priazeň. Teraz sa pýtaš, tak čo je to byť pokorný?

Pokorný človek pozná pravdu o sebe. Pozná svoje kvality, talenty, dary, avšak pozná aj svoje zlé vlastnosti, chyby a svoje slabé miesta. Najpodstatnejšie ale je, že pokorný muž robí veci v Božom svetle s Bohom a pre Božie dielo.

Inak povedané : V živote nie je dôležité to, čo robíš (akú pracovnú pozíciu zastávaš). Dôležité je, či robíš to, čo chce od teba Boh, a tak, ako to chce Boh. Na ničom inom nezáleží.

V živote nie je dôležité to, čo robíš (akú pracovnú pozíciu zastávaš). Dôležité je, či robíš to, čo chce od teba Boh, a tak, ako to chce Boh. Na ničom inom nezáleží.

Ako vyzerá tvoja pravidelná modlitba?
Pýtaš sa každý deň Boha pri rannej modlitbe: „Bože, čo chceš dnes aby som spravil? Čo chceš odo mňa dnes?“

Vieš oddychovať? 
Pri oddychu nemyslím tým hranie sa na počítači, či inak zabíjať čas. Myslím tým prechádzku v prírode, rozhovor s priateľmi bez mobilu v ruke, robením si selfie na instagram, či komentovaní statusov. Proste jednoduchý a pritom plnohodnotný čas, z ktorého sa vraciaš do svojich bežných aktivít naplnený radosťou, energiou, elánom, úsmevom a povzbudením.

Ak nevieš oddychovať je to veľká chyba. Nauč sa to. Nie si stroj, si človek. A keď už sám Boh na siedmy deň oddychoval, tak sa nehraj na Boha ty, a oddýchni si aj ty.

Pracuješ na sebe nejakou maličkosťou denne?
Práca na sebe – zmena prichádza veľmi pomaly? Nechce sa ti čakať? Tak si spomeň na ten výrok, že čo za nič nestojí, nič nestojí!

Boh a ani nikto iný za teba v živote nebude robiť kroky. Avšak Boh ti povie čo máš robiť. A ako ti to povie? To už nechaj na Neho...

Autor: Roman Šarlina

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!