Svedectvo: Som gay, katolík a som v pohode

Veľa som už počul o tom, aká je Cirkev zlá, aká fanatická len preto, že bráni manželstvu gayov. Ako vôbec nechápe homosexuálov a aká je k nám, gayom, nepriateľská. No moja reakcia býva skôr: Robíš si zo mňa srandu? Hovoríme o tej istej Cirkvi?

Svedectvo: Som gay, katolík a som v pohode

Občas keď idem na spoveď, spomeniem pred kňazom, že som gay, aby bol v obraze. Vždy sa stretávam s dvomi typmi odpovedí: súcit, povzbudenie a obdiv, pretože život v celibáte je náročný a v dnešnej dobe nemoderný; alebo naopak vôbec nič, ani len náznak povšimnutia, ako keby som vyslovil len to, že som sa prejedol na Vianoce.​

Z týchto dvoch možností sa prikláňam k prvej – veď kto nemá rád, ak ho iní považujú za hrdinu? – ale druhá dáva väčší zmysel. Byť gayom neznamená, že som špeciálny či dokonca neobyčajný. Znamená to len, že môj život nie je vždy jednoduchý. (Aké prekvapenie!) A ako mi môj kamarát povedal, keď som mu nedávno oznámil, že som homosexuál: Ak by to nebolo tak, našlo by sa niečo iné, čím by si mohol byť. Mysliac tým, že nikto nežije bez bremena, či už takého alebo onakého. Ako povedal rabín Abraham Heschel: “Čo môže vedieť človek, čo nikdy netrpel?”
 

Takže Cirkev nebráni manželstvu homosexuálov, pretože je to zlé; bráni tomu, pretože je to nemožné, tak nemožné, ako je nemožné vyžiť z piesku.


A kde sú všetci tí fanatickí katolíci, o ktorých som počul? Keď som o tom povedal pred rokom mojej rodine, zareagovala s láskou a porozumením. Nikto sa nezačal ku mne správať, akoby som bol chorý. Nikto so mnou nezačal zaobchádzať inak alebo sa na mňa posmešne pozerať. To isté platí aj o mojich kamarátoch – katolíkoch, ktorým som to povedal. Majú ma radi takého, aký som.

V skutočnosti jediný raz, kedy som bol šokovaný, znechutený či pochybujúci, jediný raz, čo som si všimol, že sa ku mne ľudia začali správať inak, bolo po tom, ako som sa o mojej homosexualite zdôveril niekomu, kto zastáva životný štýl homosexuálov dnešnej doby. 
 

Celibát? Ty musíš byť blázon!

Vďaka za toleranciu, ktorá panuje napriek rôznym názorom. Za niečo som gay-aktivistom vďačný – pomáhajú ľuďom uvedomovať si rozšírenosť homosexuality, odbúravajú homofóbiu medzi ľuďmi – ale zároveň mi sťažujú situáciu, aby som bol pochopený, aby ma druhí prijali takého, aký som aj s tým, v čo verím. Ak teda túžim po nezaujatosti, prijatí a porozumení, vyhľadám katolíkov.
 

Byť gayom neznamená, že som špeciálny či dokonca neobyčajný. Znamená to len, že môj život nie je vždy jednoduchý.


Je ťažké byť gayom a katolíkom zároveň? Áno, pretože ako každý, aj ja túžim niekedy po veciach, ktoré nie sú pre mňa dobré. Cirkev mi tieto veci nedovoľuje, nie preto, že by bola skúpa, ale preto, že je dobrá matka.

Ak by môj syn alebo dcéra chceli jesť piesok, povedal by som im: to nie je na jedenie, nenasýti ťa to, len ti bude z toho zle. Možno by moja dcéra mala nejakú príčinu, prečo jej piesok chutí väčšmi než jedlo, ale aj tak by som jej ho nedovolil jesť. A ak by bola dokonca ešte aj malá a tvrdohlavá, určite by som jej to nedokázal úplne presvedčivo zdôvodniť – proste by som jej to musel len zakázať. Aj keby si myslela, že som k nej zlý.
 

Cirkev nebráni manželstvu homosexuálov, pretože je to zlé

Bráni tomu, pretože je to nemožné, tak nemožné, ako je nemožné vyžiť z piesku. Cirkev (aj ja) verí v svet, ktorý je niečím skutočným, ktorý stvoril Boh – stvoril ženy a mužov, vymyslel sex a manželstvo od základov. V takomto svete nemá čo robiť manželstvo dvoch rovnakých pohlaví. Nezapadá to do Božieho zámeru a my nemáme dovolenie narušiť Boží zámer.

Ak týmto veciam neveríš, ak veríš, že muži a ženy, sex a manželstvo sú čímkoľvek, čo si ty zmyslíš, tak potom dobre: už nie je toho mnoho, o čom by sme hovorili. Nie je to svet, v akom žijem ja.
 

Je ťažké byť gayom a katolíkom zároveň – je ťažké byť hocikým a katolíkom – pretože nie vždy dostanem to, po čom túžim.


Takže, áno, je ťažké byť gayom a katolíkom zároveň – je ťažké byť hocikým a katolíkom – pretože nie vždy dostanem to, po čom túžim. Ukážte mi náboženstvo, v ktorom vždy dostaneš to, čo chceš a potom vám ja ukážem, aké je to náboženstvo darebné a lenivé. Nič, pre čo by ste žili alebo umierali či len vstali ráno z postele. Môže to byť niečo také ako vysnívaný svet Johna Lennona, ale pravdupovediac, John Lennon bol tak trocha hlupák.
 

Mám teda zapredať svoju vieru, aby som si mohol vziať muža?

Mám sa zriecť svätej omše, Eucharistie a všetkého ostatného kvôli tomu? Byť katolíkom znamená veriť v Boha, ktorý na mňa neustále čaká v kaplnke, dúfajúc, že sa pri ňom aspoň na desať minút zastavím, aby mohol uzdraviť moje srdce a zahrnúť ma svojou nekonečnou láskou. Čo je viac – toto všetko alebo sex s niekým, kto sa mi páči? Prajem si teda, aby každý, či už heterosexuál alebo homosexuál, mal tak krásny život, ako mám ja.

Viem, že toto nie je veľmi uspokojivá odpoveď. Myslím, že žiadne slová nezodpovedajú takú otázku. Snažím sa preto, aby môj život bol uspokojivou odpoveďou na túto a iné otázky: Na čo sú ľudia? Čo je to láska a o čom je? Ako sa zbavíme nášho sebectva, aby sme mohli viac milovať Boha, blížnych a seba? Treba na tom teda stále pracovať.


Autor: Steve Gersham

Preklad: Lucia Janečková

Zdroj: lifeteen.com

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!