Ako vybudovať skvelý vzťah - 7 princípov zdravého vzťahu

Kým som bol nezadaný, nedokázal som si predstaviť svoju potenciálnu manželku s veľkými krivými prstami na nohách.
Skôr než sa začnete smiať, dobre si pozrite svoj zoznam toho, ako by vaša budúca manželka/manžel mala alebo nemala vyzerať.
Dnes, po sedemnástich rokoch manželstva je pre mňa približne polovica z vecí na mojom zozname, ktoré sa kedysi zdali také dôležité, úplne nepodstatná.

Ako vybudovať skvelý vzťah - 7 princípov zdravého vzťahu
Foto: © pexels.com

Ak si hľadáte potenciálneho manžela/manželku, pozrite sa na základné princípy zdravého vzťahu: 

1. ZDRAVÁ KOMUNIKÁCIA

Rozprávanie je jednou z najdôležitejších činností v manželstve. V živote nastáva množstvo situácií, kedy nie je jasné ako ďalej.  Vtedy manželia potrebujú komunikovať a nájsť riešenie.
V rozprávaní nemusíte byť profesionálmi. Potrebujete sa len čestne popasovať s problémami a spoločne nájsť riešenia. 
Časť komunikácie je ako „práca v poli“. Tento bejzbalový výraz znamená, že chytíte a spracujete všetko, čo sa k Vám dostane. Ak je napríklad jeden z manželov veľmi extrovertný a celý deň rozpráva, druhý sa musí naučiť spracovať takýto komunikačný štýl bez toho, aby ho to vyčerpalo. 
Alebo ak jeden z manželov rád rozpráva o hlbokých veciach, druhý nemusí byť nevyhnutne rovnaký, ale mal by sa naučiť správne reagovať. 

2. ROVNAKÁ DUCHOVNÁ CESTA

„Neťahajte jarmo s neveriacimi“. (2 Kor 6,14)
Zmiešané manželstvá niekedy fungujú, no duchovná stránka ovplyvňuje množstvo odvetví života: prázdniny, výchovu detí, etické otázky, zvládanie stresu, trávenie voľného času, či a kde chodiť do kostola, aké knihy čítať, ako sa Váš charakter časom vyvíja. 
Keď manželia nie sú na jednej duchovnej vlne, je pre oboch ťažké zdieľať skutočne dôležité veci. 

3. SKUTOČNÉ PRIATEĽSTVO

Dokážete spoločne stráviť deň a nebyť zo seba večer otrávení? 
Predtým, než sa rozhodnete vstúpiť do manželstva, naplánujte si strategické rande, kde budete robiť niečo nudné a nezaujímavé. Choďte spolu poslať balík alebo na nákup do drogérie. Umyte riady. Prečo? 
Pretože je veľmi jednoduché chodiť na vzrušujúce rande: koncerty, kiná, horské dráhy. Ale ak spolu trávite čas len pri vzrušujúcich činnostiach, ľahko sa stane, že sa zamilujete do aktivity a nie do človeka. 
Veľkú časť života venujeme rutinným záležitostiam. Ak sa o seba stále zaujímate aj pri čakaní v rade na pošte, ste na dobrej ceste. 

4. VZÁJOMNÉ POROZUMENIE

Každý človek prispieva k určitej atmosfére prostredia. Je potrebné pochopiť, akú atmosféru vyžaruje Váš budúci manžel/manželka.
Osoba, s ktorou chodíte, je možno introvertným milovníkom kníh a rada trávi večery doma alebo na prechádzkach v prírode. To ovplyvní všetko: od kariéry cez rodičovský štýl výchovy, atmosféru domácnosti až po miesto, kde budete tráviť dovolenku. 
Možno je Váš potenciálny manžel/manželka zapálený, stále v pohybe, čo niektorí zbožňujú, no iní nie. 
Nemusíte byť rovnaký ako Váš manžel/manželka. Moja žena má v sebe korene texaskej a kalifornskej výchovy. Jej rodina bola vo všetkom otvorená – či už išlo o prejavovanie náklonnosti alebo vyjadrenie nesúhlasu.
Ja som bol vychovaný rezervovaným, slušným, vždy sa ospravedlňujúcim kanadským štýlom. Emócie sme si nechávali pre seba. 
Na týchto veciach sme teda museli spoločne popracovať. 

5. TRVALÁ FYZICKÁ PRÍŤAŽLIVOSŤ​

Niekedy ľudia v potenciálnom manželovi/manželke hľadajú iskru. Alebo chcú tú najlepšie vyzerajúcu osobu v miestnosti. No z dlhodobého hľadiska ani jedno z toho nie je podstatné. 
Ak od Vašej manželky/manžela očakávate, že bude vždy tou najlepšie vyzerajúcou osobou v okolí, na Vás oboch tým kladiete veľký tlak. Okrem toho, v živote stretnete mnohých ľudí, ktorí pre Vás môžu byť atraktívni a takéto situácie budete obaja musieť zvládnuť bez toho, aby ste tým Vášmu manželstvu ublížili.  
Fyzická príťažlivosť prichádza a odchádza. Starnutím, nehodou či chorobami sa môže zmeniť. Ak Váš manžel/manželka začne mať vrásky (počítajte s tým), škvrny, nadváhu alebo sa dokonca časom stane na pohľad znetvoreným, aj tak ho stále musíte milovať a byť mu oddaný. Fyzická príťažlivosť samozrejme má svoje miesto na zozname, no netreba jej prikladať veľkú váhu. 
Ak ste si zidealizovali určitý typ postavy, výšku či farbu vlasov, mali by ste prehodnotiť, čo vlastne hľadáte. 

6. JEDNOTNÝ CHARAKTER A INTEGRITA 

Mladé ženy niekedy priťahujú „zlí chlapci“. Mladých mužov niekedy priťahujú „divoké dievčatá“. 
Chodiť s nebezpečným človekom sa niekedy môže zdať zábavné (alebo ani nie). Ale položte si otázku: Je toto skutočne osoba, s ktorou chcem byť navždy? 
Váš manžel/manželka by mala byť osobou plnou integrity, súcitu, láskavosti a nádeje. 
Zamerajte sa na to, ako sa človek, s ktorým chodíte, správa k ostatným. Je nepríjemná k vrátnikovi? Klame? Je stále nahnevaný? „Šteká“ na Vás alebo Vás ponižuje? 

7. OCHOTA UROBIŤ ZÁVÄZOK

Keď sa pozriete na osobu, s ktorou chodíte, viete si predstaviť, že by ste boli manželmi? Napĺňa vás tento obraz spokojnosťou? 
Niekedy spokojnosť pramení z konečného rozhodnutia. Niekedy je to pocit, ktorý postupne nadobudnete.
Keď som mal okolo 20 rokov, chodil som s mladou ženou, ktorá na papieri vyzerala skvelo, no vždy sa zdalo, že som sa do vzťahu musel premáhať. Napokon sme sa rozišli. Nebol som ochotný urobiť s ňou záväzok a vedel som, že si to od svojho manžela zaslúži. 
Keď som začal chodiť so ženou, ktorá sa neskôr stala mojou manželkou, nikdy som sa k žiadnemu rozhodnutiu nemusel nútiť. Takmer od začiatku som bol ochotný zaviazať sa.
Naopak, ona musela bojovať s tým, či si ma má vziať, a trvalo jej to dva roky. Keď sa napokon rozhodla, bolo to hlboké, skutočné a pevné rozhodnutie. 
To je v poriadku. Niekedy človeku môže trvať dlhšie, kým ho ten druhý začne fyzicky priťahovať. Príťažlivosť je silná, len trvá dlhšie, kým sa vybuduje. 

Autor: Marcus Brotherton

Preklad: Katarína Pisarčíková

Zdroj: https://relevantmagazine.com/life/relationships/foundational-traits-every-great-couple

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!