Keď si príliš dobrý chlapec

Veľa mužov zostáva single z trochu absurdného dôvodu – sú až príliš dobrí. Majú veľa kamarátok, rozumejú ženám a ich problémom, ale z ich priateľstiev sa nič hlbšie nevyvíja. Žena im po týždňoch a mesiacoch vzájomného „okukávania“ oznámi: Prepáč. Zostaneme len kamaráti. Si pre mňa až príliš dobrý. Dáva to vôbec logiku?

Keď si príliš dobrý chlapec
Foto: © pixabay.com

Na prvý pohľad nie. Chcem vyjadriť súcit všetkým mužom, ktorí už okúsili takéto odmietnutie. Viem, že je to zraňujúce a musí vás to veľmi bolieť. V nasledujúcom texte sa posnažím vysvetliť, v čom robíte chybu, kde je priestor na zlepšovanie sa a najmä - Vám chcem dodať odvahu a motiváciu do ďalších dní. Pretože ste muži a Pán Boh sa s Vami nepomýlil. V každom z Vás drieme kus poriadneho chlapa, ale treba ho objaviť, dať mu rozlet a nechať, nech sa prejaví v plnej svojej prirodzenosti. Takže čítajte s otvoreným srdcom a nádejou v šťastný koniec!

Ako môžem byť až príliš dobrý?

Príliš dobrý chlapec je označenie pre chlapca, ktorému chýba zdravý stupeň mužského ega a z neho prameniace vlastnosti: sebadôvera, prirodzená túžba chcieť dobyť svet, niečo dokázať, niečo vedieť, niečo vybudovať. Ďalej je to túžba ochrániť ženu a slabších ľudí, túžba po víťazstve, túžba po ovocí vlastného konania, akási neochromiteľná odvaha, vnútorná sila, zdravá agresivita v boji, kultivovaná živočíšnosť, ktorá núti muža byť neustále v pohybe, nuž a napokon rytierske srdce, ktoré ho učí byť tu pre celé ženské pokolenie.  Zdravý muž toto všetko v sebe ukrýva . A z tohto popudu si hľadá ženu – partnerku, ktorá ho bude vzácne dopĺňať, bude mu oporou a múdrou radkyňou. Bude zjemňovať jeho tvrdý racionalizmus, pomôže mu nahliadnuť na veci z iných uhlov, ponúkne emócie a intuitívne dojmy, ktoré číta zase po svojom, zo svojich vlastných ženských zdrojov a múdrosti. Takto by to malo vyzerať ideálne. Ale nevyzerá. Príliš dobrý chlapec toto neprezentuje, takto sa neprejavuje, a preto si nepritiahne ani partnerku, ktorá by vykazovala zdravý stupeň prijatej ženskosti. Preto je „pridobrý“, lebo sa javí príliš mäkko ba až zženštilo, chýba mu totiž všetko to silácke, čo sme menovali vyššie.

3 signály príliš dobrého chlapca

1. Dobrák od kosti, vždy súhlasí, nikdy sa neprotiví. Niektorí muži sú presne takýto. Akoby im chýbala základná túžba bojovať za pravdu a prezentovať svoj názor. Mlčia, neprotirečia, nekladú odpor, lebo sa boja konfliktu a nechcú nič pokaziť. Ich odpoveď znie často: „Máš pravdu.“  Alebo: „Nech je ako ty povieš“ a každú zdravú ženu ide z takéhoto chlapa poraziť. My ženy totiž nesmierne potrebujeme vašu racionalitu! Potrebujeme vaše zdravé uvažovanie, ktoré je oslobodené od emócii! Preto kladieme toľko otázok a chceme počuť Váš názor. A tak drahí muži, vedzte, že váš názor nás zaujíma. Nemusíte byť tvrdohlavý a svojhlavo trvať na svojom, ale hovorte o tom, ako veci vidíte vy. Učte sa uvažovať nad svetom a tieto úvahy nám sprostredkujte, lebo ich potrebujeme. Ste polovicou, ktorá nám chýba.

2. Je extrémne závislý na našej pozornosti a záujme. Niekto by povedal – zniesol by aj modré z neba, len aby si nás udržal po svojom boku. Je správne, keď sa muž pre partnerku obetuje a ukáže jej svoj záujem. Ale je nesprávne, ak robí všetko – a zrádza pri tom aj sám seba a svoje hodnoty – len aby ju nestratil. Takýto muž sa stáva manipulovateľným a žena ho podvedome začne zneužívať. Keďže vždy ustúpi a vždy urobí všetko „len aby dobre bolo“, stáva sa nástrojom na dosiahnutie cieľov ženy. Je to hrozné a smutné, ale je to tak. Preto je nevyhnutné, aby muž držal slovo a vedel sa svojej žene aj postaviť. V zásadných a hodnotových otázkach, vždy držal stranu pravde a správnej veci. Po drobnom konflikte sa žena uprace a ešte bude aj vďačná, že má muža, ktorý ju takto nebojácne usmernil.

3. Akoby sa bál vybudovať svoj život a extrémne si neveril. Príliš dobrý chlapec je väčšinou práve preto príliš dobrý, lebo si myslí, že takým byť musí  - inak ho ľudia neprijmú. Preto trpí prílišnou sebakontrolou, obmedzuje sám seba, nedáva svojím ambíciám a túžbam zelenú. Prejavuje sa to v realite aj tak, že sa bojí riskovať, ide po vychodenej strednej cestičke a žije tak trochu šedý a podpriemerný život. V štýle „takto nič  nepokazím“ radšej volí prácu pod svoju úroveň a schopnosti, radšej sa príliš nerozvíja, radšej od života príliš veľa nechce. To je absolútne popretie vlastnej mužnosti a spreneverenie všetkých talentov a síl, ktoré od Boha dostal. Či sa to už mužom páči alebo nie, sú tu od toho, aby kultivovali tento svet. Majú dôležité poslanie, dostali schopnosti, zdravie, racionalitu a mnoho talentov, aby ich využili pre dobro druhých. A my ženy ich za to milujeme. Chceme ich obdivovať, chceme sa starať o ich pohodlie, chceme byť starostlivé, lebo si takýchto mužov neskonale vážime. Ak je muž ale takýto nemužný a „kvázi dobrý“, pretože vlastne nič nerobí, za nič nebojuje a udupal v sebe akúkoľvek vášeň, tak vlastne vôbec nie je dobrý. Dobro je v tomto duchu len preoblečené zlo.

Pridobrí chlapci sú na konci dňa tí, ktorí sú najviac frustrovaní. Nadávajú, že ženy chcú len takých mužov, ktorí majú drahé autá a veľa peňazí. Ale často si zostávajú hovieť vo vlastnej priemernosti, sabotujú samých seba, nechcú sa uvidieť, konfrontovať, postaviť sa realite čelom, lebo je príjemnejšie zvaliť vinu na ostatných. Na príliš vyberavé ženy. Na zlých mužov, ktorí ich zneužívajú. Dobre. Som si vedomá, že toto je veľký náklad. Preto prichádza katarzia, úľava a balzam na vaše zranené duše. Drahí muži, píšem to všetko z lásky k Vám.

Ako z toho von? A prečo som práve taký?

Poviem to takto. Zo svojho života viem, že ak je muž veľmi neistý alebo naopak neuveriteľne egocentrický, je za tým zlá výchova a nezdravá láska matky. Možno ste boli vychovaní ako tí chlapci, ktorí sú neustále chorľaví, neustále bola do vás zasievaná neistota a nedôvera vo vlastné schopnosti. Boli ste tí milovaní synáčikovia, ktorí sa bez prílišnej starostlivosti svojej matky však úplne stratia a v živote nič nedosiahnu. Je extrémne veľa matiek, ktoré takto dekompenzovali svojich synov, zbavili ich pôvodnej živočíšnej sebaistoty a zdravého ega, ktoré im malo pomôcť preraziť vo svete a v spoločnosti. Výsledok výchovy najčastejšie osciluje okolo dvoch extrémov. Buď ste príliš dobrý chlapec a vôbec si neveríte. Žijete odtrhnutí od seba samých, ani netušíte, po čom vlastne túžite a čo máte v živote robiť. Alebo druhý variant – vzopreli ste sa a vybudovali také silné a nepriestrelné ego, že cez neho nevidíte a stávate sa nedostupným, vôbec si neviete priznať chybu a žijete vo svete, kde sú všetci tupci, len vy ste ten génius. A teraz čo? Ako z toho von? Nie, riešením nie je obviňovať panovačnú matku a slabého otca. Riešením je naša katolícka viera a tvrdá práca na sebe.

5 krokov ako v sebe začať budovať MUŽA, ktorým skutočne MÁM byť:

1. Obnovte kontakt so svojím vnútrom. Viem, znie to veľmi abstraktne. Ale musíte to urobiť. Vráťte sa do svojich detských čias a spomínajte na to, akým ste chceli byť mužom. O čom ste snívali, aké ste mali ambície. Priznajte si sami pred sebou všetky vlastné neistoty a bolesti. Ale aj túžby a vášne. Akým mužom chcem byť naozaj? Aká verzia mňa by sa mi páčila?

2. Prijmite sa takí, akí ste. Nie, toto nie je fráza. Ale celoživotná úloha. Možno v sebe objavíte kopu nedokonalostí, komplexov, podivných neslobôd. No a čo! Všetci ich vo vnútri máme a prežívame. Boh vás chce presne takýchto. Presne takýto máte v Jeho očiach nekonečnú hodnotu. Vaše slabosti nie sú preňho žiadnou prekážkou. Ešte stále máte veľa času, aby sa z Vás stali dospelí a silní muži. Je jedno, koľko máte rokov a čo všetko sa vám v živote stalo. Rozhodnite sa, že nech je vaša východisková situácia akákoľvek, s Bohom to zvládnete. Lebo tak to je!!!

3. Začnite sa mať radi. Skutočne radi. Pracujte na svojej duševnej a fyzickej kondícii. Musíte si zvýšiť sebavedomie. Určite sú talenty, ktoré by ste mohli rozvíjať. Schopnosti, ktoré by ste sa chceli naučiť. Začnite pravidelne cvičiť, zdravo jesť, kúpte si oblečenie, ktoré vám dodá šmrnc a sexappeal. (Zožeňte si na to kamošku, ktorá má vkus.) Sledujte správy, vzdelávajte sa, čítajte knihy, chodievajte do prírody rúbať drevo, pomôžte žene s nákupom, babičku skúste previesť cez cestu. Buďte hrdinom, buďte rytierom, konajte dobro a za chvíľu budete nenormálne príťažlivý, lebo už budete slobodný a nebudete hľadať sebaistotu vonku.

4. Intenzívny duchovný život. Veľmi odporúčam začať žiť intenzívnym duchovným životom. Denne odovzdávajte Bohu svoju mužnosť, svoje vnútro, ideálne pri premenení. Nezabudnite, že Kristus najviac rozumie človeku a pomôže Vám plne rozvinúť svojho mužského génia. Kúpte si literatúru, ktorá vás bude motivovať vo viere, buďte apoštolom, buďte učeníkom, nechajte sa úplne pretvoriť Božím dotykom a nezabudnite sa pravidelne zasväcovať Panne Márii. Ona už s Vami urobí poriadky a to tak, že budete kukať!

5. Uverte, že sa s Vami Pán Boh nepomýlil. Narodili ste sa ako muž a ste plnohodnotný muž. Je jedno, či sa na to cítite alebo čo hovoria ľudia, toto je pravda podčiarknutá samotným stvorením. Boh od Vás nechce, aby ste mali milióny na účte a stali ste sa riaditeľom americkej banky. Ježiš bol stolár a predsa nebolo väčšieho muža, ako bol On. Ide o to naplniť svoj potenciál, ktorý Vám bol zverený. Naplniť svoje poslanie. Každý má konkrétne talenty, konkrétnu životnú cestu. Nebojte sa objaviť tú svoju a už teraz verte a tešte sa, lebo bude krásna!

Držím Vám palce a zo srdca Vás objímam. Vaša druhá polka.

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!