Po kom ženy túžia?

...

„Skutoční muži už asi vymreli,“ vzdychla si a nervózne pohodila hlavou. Chcela som reagovať, no tok jej myšlienok bol rýchlejší. „Nehľadám predsa princa z rozprávky. Chcem len nájsť normálneho chlapa, nie milého chlapca.“ Náš rozhovor trval dlho, a keďže podobné názory zdieľa veľa žien, stal sa podnetom k napísaniu článku o tom, čo ženy od partnera skutočne očakávajú.

Po kom ženy túžia?
Foto: © Instagram swetllushprior & @pavelwieczorek

Za posledné desaťročia sa postavenie žien v spoločnosti radikálne zmenilo. V súčasnosti sú ženy oveľa emancipovanejšie a psychicky silnejšie, ako to bolo v časoch našich starých mám. Vedia sa o seba postarať a nie sú v takej miere odkázané na mužov, ako to bolo v minulosti.  
Čo sa však určite nezmenilo, je túžba ženy mať po svojom boku partnera, ktorý sa bude o ňu starať, a ktorý urobí všetko pre to, aby sa cítila bezpečne.  

Túžba ženy je mať po svojom boku partnera, ktorý sa bude o ňu starať, a ktorý urobí všetko pre to, aby sa cítila bezpečne. 

Nepochopenie toho, čo ženy chcú

Muži často protestujú a prehlasujú: „Ženy nevedia, čo chcú.“
Na jednej strane sa vraj tvárime, že všetko zvládneme bez mužskej pomoci, na druhej strane sa nám vraj nepáči, ak nás muži nechajú prebrať iniciatívu.
Pripúšťam, že niekedy je ťažké sa v nás vyznať...  V nasledujúcich riadkoch sa preto dozviete, čo väčšina žien v mužovi hľadá.  

Chceme mužov – hrdinov

V žiadnom prípade však nemám na mysli filmových hrdinov. V ženskom ponímaní je hrdinom muž, ktorý sa dokáže obetovať pre tých, ktorých skutočne miluje. Muž, ktorý dokáže obetovať svoje pohodlie a poraziť vlastný strach.

V ženskom ponímaní je hrdinom muž, ktorý sa dokáže obetovať pre tých, ktorých skutočne miluje. Muž, ktorý dokáže obetovať svoje pohodlie a poraziť vlastný strach.


Či som ti neprikázal: Buď silný a udatný, neboj sa a neľakaj sa!? Veď Pán, tvoj Boh, je s tebou pri všetkom, čo podnikneš!“ (Kniha Jozue 1,9).

Chceme byť ochraňované

Každá žena hľadá v partnerovi aj ochrancu. Muž by mal partnerke poskytnúť pocit bezpečia, a to nielen po fyzickej stránke, ale aj po stránke emocionálnej. Ženy podvedome hľadajú muža, ktorý je schopný ich chrániť a urobiť všetko pre to, aby sa cítili bezpečne.

Muž by mal partnerke poskytnúť pocit bezpečia, a to nielen po fyzickej stránke, ale aj po stránke emocionálnej.

Chceme muža zodpovedného

V každom vzťahu, nielen v partnerskom, je veľmi dôležité, aby sme sa mohli na partnera v každej situácii spoľahnúť. Zodpovednosť je vlastnosť, bez ktorej sa žiadny fungujúci vzťah nezaobíde. Každá žena preto hľadá muža, ktorý dodrží slovo a zodpovedá za svoje konanie bez ohľadu na to, v akej životnej situácii sa ocitne. Zodpovedný muž neuteká pred problémami a zodpovedne sa k nim postaví. Za žiadnych okolností nenechá partnerku v problémoch samotnú.

Zdvorilosť nie je prežitok

Hoci súčasná spoločnosť vytlačila určité spôsoby správania bokom a mnoho mladých ich považuje za prežitok, určite aj v modernej spoločnosti každá žena ocení, keď nám muž otvorí dvere, nadviaže konverzáciu ako prvý, prevezme aktivitu pri organizovaní stretnutia, prinesie kvety, prípadne nás odprevadí k autu alebo na zastávku.
Zdvorilosť zo strany muža je znakom, že má dobré spôsoby, no neznamená, že nás chce hneď požiadať o ruku.

Mužnosť

V mužskej psychike sú zakorenené archetypy mužnosti, ktoré potrebujú byť aktivované (Bojovník, Kráľ, Milovník, Mudrc). Muž musí objaviť jednotlivé úlohy podľa archetypov a aktivovať ich.
Ježiš Kristus je perfektným stelesnením všetkých archetypov.
 
“Každý muž je vo svojom vnútri bojovník. Ale rozhodnutie, či bude bojovať, záleží od neho.” John Eldredge

Muž ako dobrý otec

Mnoho žien v súčasnosti vychováva z rôznych dôvodov svoje deti bez partnera. Bremeno výchovy je však skutočne veľmi zaväzujúce a starostlivosť o deti by mala byť záležitosťou obidvoch partnerov. Každá žena preto podvedome hľadá partnera, ktorý má predpoklady byť dobrým otcom pre ich deti.

Chceme vedieť, kam vzťah smeruje

Ženy nemajú rady, ak nevedia, na čom sú. Chcú vedieť, či vzťah niekam smeruje. Ak majú pocit, že si muž necháva otvorené dvere pre iné príležitosti, sú vo vzťahu nespokojné. Často sa stáva, že muž je vo vzťahu spokojný, no žena chce viac. Práve preto je potrebné, aby sa partneri rozprávali nielen o tom, ako si predstavujú budúcnosť, ale aj o tom, čo chcú v prítomnosti. 

Milovať niekoho predstavuje nepretržité riziko, že naše srdce bude zlomené. Ak by sme sa chceli od tohto rizika uchrániť, nemohli by sme do žiadnych vzťahov vstupovať. 

Vzťah prináša vždy riziko

Muž, ktorý je pripravený na vzťah, je pripravený prevziať na seba aj riziko. V žiadnom vzťahu totiž nie je možné predvídať, ako sa bude vyvíjať a kam bude viesť. Milovať niekoho predstavuje nepretržité riziko, že naše srdce bude zlomené. Ak by sme sa chceli od tohto rizika uchrániť, nemohli by sme do žiadnych vzťahov vstupovať. Fungujúci vzťah však vyváži všetky riziká a dáva nám zadosťučinenie, že podstupovať riziko stojí za to.
 
Čo teda ženy skutočne chcú? Ženy chcú muža, ktorý:
·         má jasno v tom, v čo verí;
·         je si istý sám sebou;
·         nemá strach vyjadriť svoj názor, za ktorým si stojí;
·         je ochotný sa obetovať v prospech tých, ktorých miluje.
 
Fungujúci vzťah si vždy vyžaduje rovnaké úsilie oboch partnerov. Treba na ňom neustále pracovať, obrusovať hrany, neuhýbať pred problémami. Žena, ktorá túži po kvalitnom dlhodobom vzťahu, preto potrebuje nájsť partnera do každého počasia.
 
Autor: Dana Žňavová

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!