Recenzia: To keby sme vedeli... pred svadbou!

Kníh o vzťahoch, manželstve a riešení problémov medzi partnermi je napísaných mnoho. V dobe, kedy sme obklopení nielen tlačou, ale aj internetovými článkami, fórami a blogmi, je niekedy náročné vybrať si hodnotné informácie. Preto vám chcem priblížiť knihu, ktorá do veľkej miery obohatila môj vzťah a posunula ho vpred na ceste k manželstvu.

Recenzia: To keby sme vedeli... pred svadbou!

Autor v 12 kapitolách rozoberá najčastejšie problémy, s ktorými sa partneri môžu stretnúť v začiatkoch svojho manželstva. Jedná sa o:

 1. tému zamilovanosti, ktorá sama nestačí na vybudovanie pevného manželstva, 
 2. dve štádia romantickej lásky, 
 3. správanie, ktoré často preberáme po rodičoch, 
 4. riešenie konfliktov bez hádok, 
 5. spôsoby ospravedlnenia, 
 6. odpustenie, 
 7. fakt, že „toalety sa nečistia samy“, 
 8. financie, 
 9. ako na obojstranné sexuálne uspokojenie, 
 10. vzťah k partnerovej rodine, 
 11. spiritualitu a
 12. vplyv osobnosti človeka na vzťah. 

Každá kapitola začína príbehom o danom probléme v manželstve, nasleduje jeho analýza spôsoby, ako ho vyriešiť. Na to nadväzujú otázky pre diskusiu, prípadne jednoduchá úloha na vypracovanie. Po týchto kapitolách nájdete dodatok v podobe zhrnutia, ako budovať zdravý predmanželský vzťah. Na záver sú v knihe cvičenia – doplňujúce otázky o vzájomnom spoznávaní sa, rodine, úspechoch a vyváženosti medzi vami v intelektuálnej, emocionálnej, sociálnej, duchovnej a fyzickej stránke

Kniha je napísaná veľmi pútavo, preto budete mať o záživné čítanie postarané. Nechýbajú v nej mnohé skúsenosti z manželského života, či už priamo autorove, alebo jeho klientov. Štýl, akým vás autor zasvätí do tejto problematiky, vám pomôže ľahšie otvoriť následnú diskusiu. Môže sa stať, že pri niektorých kapitolách si s partnerom poviete, že presne takto funguje váš vzťah a otázky si zodpoviete za pár minút. Niektoré z nich ste už možno počas vzťahu aj riešili. Avšak môžete naraziť aj na otázky, ktoré vám ani nezišli na um, že by bolo dobré ich prediskutovať. Hoci sa jedná o vážne témy, nemali by ste dovoliť, aby sa rozhovory v prípade odlišných názorov zmenili na hádku. Keď ešte nie ste v manželstve, nemusíte tieto problémy vyriešiť hneď teraz. Zatiaľ vám postačí vedomie, že ich v budúcnosti budete riešiť a môžete sa na ne pripraviť, prípadne premýšľať o možnom riešení. 

Táto diskusia má byť príjemným spôsobom spoločného trávenia času, kedy sa dozviete viac o tom druhom. 


Zdroj: album Veroniky Košťálovej 

Pre mňa bolo čítanie tejto knihy a následné rozhovory veľkým prínosom. Vždy som čítala ja a priateľ počúval, prípadne ma prerušil, keď chcel niečo k danej téme povedať. Keď sme kvôli povinnostiam nemohli byť spolu, čítala som pri spoločnom videohovore. Ak máte vzťah na diaľku, môžete to robiť podobne, alebo si môžete knihu kúpiť obaja a dohodnúť sa, že si za určitý časový úsek prečítate jednu kapitolu a keď sa stretnete, preberiete otázky z diskusie. S priateľom sme sa pozreli hlbšie do tém, ktoré sme rozoberali predtým len povrchovo, prípadne vôbec. Zistili sme, akým spôsobom sa máme jeden druhému ospravedlniť a aké správanie sme prebrali po našich rodičoch. Zaujímavá diskusia bola aj o rozdelení domácich prác, o financiách, ale aj o slávení sviatkov (najmä o plánovaní vianočných a veľkonočných návštev mojich a partnerových rodičov). 

Knihu by som odporučila párom, ktoré sú už spolu niekoľko mesiacov a slovo svadba pre nich už nie je desivé a možno ani také vzdialené. Aj keď má v názve pred svadbou, je vhodná aj pre manželov, ktorí si s niektorými zo spomínaných oblastí nevedia rady a hľadajú spôsoby, ako svoje konflikty vyriešiť. Dôležitý je aj váš postoj, s akým knihu otvárate. Chcete svoj vzťah zlepšiť, preto je podstatné byť pripravený načúvať tomu druhému a keď sa stretnete s opačným názorom, neodsudzovať ho, ani ním nepohŕdať. Robíte to pre seba. Môžete sa pred každým čítaním knihy pomodliť, aby Boh otvoril vaše srdcia pre slová, ktoré vám bude chcieť váš partner pri diskusii povedať. 

Prajem vám príjemné čítanie a plodné diskusie plné radosti a porozumenia. 

Pozn. redakcie: knihu si môžete objednať z pohodlia domova aj na našom e-shope, stačí kliknúť tu. Ďakujeme. že podporujete projekt snažiaci sa pomáhať budovať zdravé vzťahy. 


Autor: Betka Krausová

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!