10 faktov, ktoré by ste mali vedieť o svojej plodnosti

Myslíte si, že väčšina žien má 28-dňový cyklus? Skúste o tom ešte popremýšľať.

10 faktov, ktoré by ste mali vedieť o svojej plodnosti
Foto: © pexels.com

Jedného dňa  mi priateľka povedala: Som si celkom istá, že najvyššiu šancu otehotnieť máš v čase menštruácie. 

Ale neprekvapilo ma, že si to myslela. Existuje veľa mýtov, ktorými sme zaplavení, pokiaľ ide o zdravie žien.

Ako odborníčka v oblasti verejného zdravia sa pokúšam bojovať proti týmto mylným predstavám vždy, keď môžem. Napríklad pri niekoľkých príležitostiach počas môjho absolventského programu v oblasti zdravia matiek a detí som  pozvala priateľov a kolegov na diskusný večer o plodnosti. Sprostredkovala som im poznatky z mojej štúdie o špičkovom výskume a z prebiehajúcich rozhovorov s odbornými lekármi a vedcami. Výsledkom bolo pútavé a zábavné  rozprávanie sa o sexe, láske a živote. Tiež sme vyvrátili i niekoľko mýtov.

Niektoré rozhovory pobavili, napríklad tie o tom, čo sme sa naučili (a nenaučili) na strednej škole o sexe. Ďalšie boli dôvernejšie a zahŕňali úprimné priznanie si  toho, čo chceme, aby naši partneri pochopili o našej sexualite a plodnosti. Takmer všetky tieto rozhovory poukázali na to, koľko mylných predstáv - a vecí, ktoré ešte bude treba vo vede objaviť - o našej plodnosti existuje.

Po tom, čo sme sa zasmiali, poľutovali, poodhaľovali v rámci rozhovorov s mnohými ženami a prekonzultovali s odborníkmi, dospeli sme k desiatim faktom o plodnosti a verím, že si ich každá žena zaslúži poznať:

1. Priemerný menštruačný cyklus trvá dvadsaťosem dní, ale väčšina menštruačných cyklov takých nie je.
Je jednoduché zameniť si  "priemer" s "väčšinou". Ak je priemerná dĺžka menštruačného cyklu približne dvadsaťosem dní, potom to musí znamenať, že väčšina menštruačných cyklov trvá dvadsaťosem dní, správne? Nie celkom.
V štúdii s viac ako dvoma tisíckami menštruačných cyklov zistili výskumníci z univerzity v Utahu (The Office of Cooperative Reproductive Health), že 28-dňová dĺžka predstavuje len asi 13 percent z cyklov. Rozloženie dĺžky cyklu vyzerá ako zvonová krivka so stredom okolo 28. dňa, čo znamená, že existuje veľa variabilít v priemernej dĺžke cyklu.

2. Takmer každá rôznorodosť v dĺžke menštruačného cyklu je dôsledkom predovulačnej fázy vášho cyklu plodnosti.
Ovulácia je uvoľnenie vajíčka z vaječníkov. Prvá časť cyklu (pred ovuláciou) sa mení z mesiaca na mesiac z dôvodu stresu, faktorov životného prostredia, hormonálnej nerovnováhy alebo z iných príčin. Druhá časť cyklu (po ovulácii až do nasledujúcej menštruácie) zvyčajne ostáva relatívne stabilná. Ak si zaznamenávate svoju plodnosť a všimnete si premenlivosť, povedzte o tom svojmu lekárovi.

3. Ovulácia nastáva v štrnásty deň v menej ako desiatich percentách cyklov.
Za prvý deň cyklu sa počíta prvý deň menštruácie. Niekedy predpokladáme, že ovulácia prebieha v štrnástom dni cyklu, teda priamo uprostred tohto mýtického priemerného 28-dňového cyklu. Z výskumu z univerzity v Utahu vyplýva, že rovnako ako dĺžka celého cyklu sa mení aj deň ovulácie.
Prečo je to dôležité? Je to dôležité z mnohých dôvodov, ktoré presahujú rámec tohto článku, ale poďme sa pozrieť na to, ako to ovplyvňuje napríklad tehotenstvo. Skoré určenie tehotenstva  predpokladá  "priemerný" 28-dňový cyklus a ovuláciu v "priemernom" štrnástom dni. Kým sa neskôr v tehotenstve nedosiahnu lepšie časové údaje pomocou ultrazvuku, alebo pokiaľ nepoužívate metódy plánovania tehotenstva, a teda viete presný dátum počatia, je pravdepodobné, že tento 28-dňový predpoklad odhalí predpokladaný termín narodenia vášho dieťaťa. Rozdiel môže byť v pár dňoch. Alebo možno aj v niekoľkých  týždňoch, čo by mohlo byť príčinou rozdielu medzi tým, že doktor si myslí, že vám treba pôrod vyvolať namiesto čakania na prirodzené pôrodné bolesti, pretože ste už v 42. týždni, zatiaľ čo vy ste vlastne ešte iba v 40. týždni.

4. Je pravdepodobnejšie, že otehotniete, ak máte sex pred ovuláciou (nie po).
Existuje mylná predstava, že akonáhle sa vajíčko uvoľní (ovulácia), budete môcť otehotnieť pravdepodobne hocikedy až do nasledujúcej menštruácie. Opäť, nie tak celkom.
K počatiu môže dôjsť iba v jeden deň. Avšak pohlavný styk, ktorý vedie k tehotenstvu, sa môže uskutočniť v deň ovulácie alebo aj niekoľko dní pred ovuláciou. Prečítajte si čísla 5 a 6 a zistíte prečo.

5. Vajíčko zostáva nažive dvanásť až dvadsaťštyri hodín po ovulácii.
Potom vajíčko odumrie a už nie je možné počať skôr než v nasledujúcom cykle.

6. Naopak, zdravé spermie môžu prežiť niekoľko minút až dní.
Prečo je to tak? Prečo existuje tak veľa variácií v tom, ako dlho môžu spermie prežívať? To, ako dlho žijú zdravé spermie vo vnútri ženy, závisí od typu prítomného hlienu.

Niekoľko dní pred ovuláciou a v deň ovulácie produkujete typ cervikálnej tekutiny, ktorá je číra a ťažká kvôli vysokým hladinám estrogénu a nízkym progesterónom. Ak sa pozeráte na tento typ hlienu pod mikroskopom, vyzerá ako nádherné kanály, v ktorých môžu spermie plávať a prežiť niekoľko dní.

Po ovulácii hladiny estrogénu náhle poklesnú a hladiny progesterónu začnú stúpať. Keď k tomu dôjde, prestanete produkovať druh hlienu podporujúceho spermie. Namiesto toho začnete produkovať taký typ hlienu, ktorý pod mikroskopom vyzerá doslova ako kamenná stena. Spermia v ňom nemôže plávať, žiť a preto odumrie v priebehu niekoľkých minút až hodín.

Teraz dáva fakt č. 4 spomenutý vyššie väčší zmysel! Vajíčko sa uvoľní; a ak ste mali sex ešte niekoľko dní pred ovuláciou, spermie sú živé, šťastné, zdravé a pripravené na oplodnenie vajíčka ihneď. Takže ak sú hormonálne hladiny v určitom rozsahu a produkujete číry a ťažný hlien, v ktorom sa spermiám darí, je vyššia  pravdepodobnosť, že otehotniete, ak máte sex pred ovuláciou.

7. To, že sa vaša teplota počas menštruačného cyklu mení, neznamená, že to budete aj cítiť.
Meranie bazálnej telesnej teploty je jedným zo spôsobov potvrdenia ovulácie. Vaša bazálna telesná teplota stúpa po ovulácii a zostáva zvýšená až do nasledujúcej menštruácie. Niektoré ženy sa však divia: „Ak je to pravda, prečo to necítim?“
Rast teploty je iba o desatiny stupňa. Potrebujete teplomer, ktorý meria teplotu na desatiny alebo dokonca stotiny, aby ste tento posun spozorovali. Keď sa tak deje, je to okrem iných znakov plodnosti  jasným potvrdením toho, že ovulácia počas cyklu naozaj nastala.

8. Mimo „okienka plodnosti“  je pravdepodobnosť otehotnenia veľmi, veľmi nízka.
Bez minimálneho množstva hlienu je veľmi nepravdepodobné, že spermie v krčku maternice prežijú, a preto je veľmi nepravdepodobné, že otehotniete. Pre niektoré ženy môže byť ťažké určiť, aký druh hlienu produkujú a či im naznačuje, že sa blíži ovulácia, pretože druhy hlienu môžu byť pre rôzne ženy celkom odlišné. Ak sa chcete spoľahnúť na pochopenie typu hlienu krčka maternice, aby ste dosiahli tehotenstvo alebo mu zabránili, má zmysel stretnúť sa s poradkyňou na to vyškolenou.

9. Nepravidelné cykly nebránia tomu, aby ste sa dozvedeli viac o príznakoch vašej plodnosti.
Niektoré ženy môžu predpokladať, že pochopenie znakov plodnosti je určené len pre ženy s "pravidelnými" cyklami alebo pre ženy, ktoré sa aktívne pokúšajú otehotnieť. Ako ste si prečítali vo viacerých bodoch vyššie, rozdiely v dĺžke cyklu, ako aj v trvaní plodných dní, sú prirodzené. Nie je nutné mať  "pravidelné" cykly, aby ste sa dozvedeli viac o svojej plodnosti. Nepravidelný cyklus je v skutočnosti dôvodom navyše, prečo týmto veciam venovať pozornosť.

Ženy, s ktorými som hovorila, súhlasili, že na to, aby ste čo najlepšie pochopili svoju plodnosť, je nevyhnutné nechať sa poučiť vyškolenými poradcami, mať motiváciu učiť sa a rozvíjať komunikáciu medzi partnermi.

10. A nakoniec, ak máte pocit, že o týchto veciach ste si priali vedieť už skôr, ste na správnom mieste.
Tisíce žien v celej krajine sa rozhodli naučiť to, čo sa mali o sexe dozvedieť na strednej škole. Za posledné roky nám aplikácie na plodnosť, ako napríklad Glow, Kindara, Ovuline a ďalšie, pomáhajú sledovať príznaky plodnosti s digitálnym uľahčením. Dúfam, že ste si užili túto skrátenú verziu našich večerných diskusií. Poznanie je silou, najmä pokiaľ ide o reprodukčné zdravie.

Poznámka autorky: Špeciálna vďaka patrí Josephovi B. Stanfordovi, M.D., MSPH, z Univerzity v Utahu (Office of Cooperative Reproductive Health), ktorý tento článok so mnou prekonzultoval.

Autor: Nancy Helen Demaria

Preklad: Vierka Urigová

Zdroj: https://verilymag.com/2015/11/fertility-womens-health-menstrual-cycle-hormones-ovulation-charting

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!