V čom spočíva zrelosť vzťahu? - Nesprávne kompromisy

Mnohí z nás majú skúsenosť s tým, že sa nám rozpadne vzťah a my skúmame, čo sa stalo, kde to krachlo, keď všetko bolo predtým také dokonalé. Často sme v rovine obviňovania toho druhého, vieme presne povedať, čo ten človek spravil a čo prispelo k nášmu rozchodu. Nikdy však nie je chyba len na jednej strane. A mnohí z nás nikdy nedospejú k zrelému vzťahu, pretože vstupujú do ďalšieho a zas do ďalšieho bez toho, aby si uvedomili, že aj oni robia chyby. Zrelý vzťah nevybuduješ, ak ty sám si nezrelý. Vždy totiž budú tvoje vzťahy založené na žabomyších vojnách a obviňovaní sa navzájom.

V čom spočíva zrelosť vzťahu? - Nesprávne kompromisy
Foto: © freepik.com

​Akú chybu si teda spravil ty vo svojich vzťahoch? Možno mi povieš, ja som nespravil nič zlé, to on bol taký a taký. Fajn. Pozrime sa napríklad do vzťahu ženy a muža, kde sa po rokoch z muža vykľuje alkoholik a je k tomu ešte aj agresívny. Akú chybu spravila žena, keď ona bola tá, ktorá sa snažila, aby bolo dobre, aby nemal dôvod na hnev? Veď ona nespravila nič.

Keď Ježiš hovorí o poslednom súde, kde sa rozdelia ľudia do dvoch skupín, opisuje, ako tým zatrateným vraví: „...čokoľvek, čo ste NEUROBILI jednému z mojich najmenších, ani mne ste NEUROBILI.A tu sme pri koreni veci. Čo tá žena NEurobila? Je jasné, že celá tá situácia sa nestala tak, že jedného rána sa muž zobudil, vypil liter pálenky a začal byť agresívny. Nikto sa zo dňa na deň nestane alkoholikom. Čo však tomu mohlo predchádzať?
 

Zrelosť spočíva v tom, že ako pár si dokážeme nájsť čas osamote, sadnúť si a bez emócií si vysvetliť, ako veci vnímame.


Často sa vyskytne v našich vzťahoch kompromis. Chodíš s chlapcom, idete si niekam sadnúť, samozrejme, nikdy nie „nasucho“, možno sa stane dokonca aj to, že na diskotéke pri „lepšej nálade“ sa s niekým nepohodne a pobijú sa. Na druhý deň to prejdete smiechom a ešte to beriete ako skvelú historku, ktorú budete rozprávať svojim deťom. Alebo tvoja priateľka sa rozhodne, že sa vyberie na „predstavenie“ – dámsku jazdu do baru, kde sa predvádza pánsky striptíz. Zasmeješ sa, veď o nič nejde, nech si užije, ja som nad vecou. Alebo tvoj chlapec z času na čas spraví žiarlivostnú scénu, pretože si si dovolila ísť von s partiou, v ktorej boli aj chalani. Zalichotí ti to, veď on ťa tak ľúbi, že žiarli na každého chlapa, ktorý sa na teba pozrie. Či možno tvoja priateľka sa vyberie bez teba na pár dní do zahraničia s kamarátom a na nete potom nachádzaš fotky, ako si užívali zábavu – ale veď o nič nejde, veď sú len kamoši. Možno tvoj chalan sa zvykne otáčať za peknými dievčatami alebo pozerať sa do výstrihov s odpoveďou, veď sa len pozerám, veď na to mám oči. A ty si povieš, jasné, nech sa pozrie, veď nič zlé nerobí. Možno žijete v jednom byte (tvárite sa už ako manželia) a tvoja priateľka sa ešte nechce viazať, hoci vek na to už máte. Vraví ti, že ešte máte čas na svadbu, treba si užiť život. Alebo ťa niekedy niečo zraní a tvoj chlapec ťa odbije slovom: „Čo reveš? Nerob mi hanbu!“ A ty si povieš, v pohode, veď aj tak ma ľúbi a ja jeho.
 

Takéto nevinné začiatky veľkých pádov často prehliadame

Z tohto sa rodí alkoholizmus, agresivita, chorobná žiarlivosť, nezodpovednosť, necitlivosť, nevera... len človek vo svojej naivite a snahe žiť bez problémov a výmeny názorov sa snaží veci zľahčovať a povie si, že sa to zmení. Stala sa ti takáto situácia? Ako si reagoval/a? Mlčaním preto, aby si nestratil/a toho človeka? Tak potom sa nečuduj, keď o pár rokov dospejete k tomu, že sa to, čo sa tak „nevinne“ rodilo, stane skutočnosťou.
 

Láska nie je o mlčaní. Láska je o raste. Ak chceš budovať zrelý vzťah, potrebuješ sa s tvojím drahým rozprávať o tom, čo vás zraňuje, čo sa vám nepáči.


Láska nie je o mlčaní. Láska je o raste. Ak chceš budovať zrelý vzťah, potrebuješ sa s tvojím drahým rozprávať o tom, čo vás zraňuje, čo sa vám nepáči. To, že budeš veci zľahčovať, že sa budeš tváriť, že sa ťa to nedotýka, že si „nad vecou“, nikomu nepomôže. Pretože to všetko ťa skôr či neskôr dobehne. Zrelosť spočíva v tom, že ako pár si dokážeme nájsť čas osamote, sadnúť si a bez emócií si vysvetliť, ako veci vnímame. Je potrebné stanoviť si hranice. Takto sa môžete vyhnúť mnohým pádom v budúcnosti a konečne, aj definitívnemu rozpadu vzťahu. Preto láska prekračuje svoje hranice, láska buduje pevné základy aj za cenu obetí a sebazaprenia.


Zrelý vzťah a zrelý človek sa nezrodí zo dňa na deň - buduje sa roky

Potrebuješ však vykročiť zo seba a v mene lásky začať konať. Nie, láska nie je prehliadať chyby druhého, láska spočíva aj v napomínaní, usmerňovaní a chránení pred pádom. Potrebujeme sa chrániť navzájom, pretože diabol je veľmi ľstivý. Ak vieš, že tvoj priateľ má sklon k alkoholizmu, upozorni ho na to, kým bude neskoro. Ak vnímaš, že tvoja priateľka je bezdôvodne žiarlivá (a to sa v pravdivosti pozri aj sám na seba, či naozaj nemá dôvod), povedz jej to s láskou, vypočuj ju, nájdite príčinu, prečo to tak cíti a modlite sa za slobodu. Ak vidíš, že tvoj priateľ je ľahkovážny a bez zodpovednosti si chce užívať život a ty sa tomu máš jednoducho prispôsobiť, povedz mu to. Nečakaj, že jedného dňa sa zobudí ako zodpovedný.
 

Nie, láska nie je prehliadať chyby druhého, láska spočíva aj v napomínaní, usmerňovaní a chránení pred pádom.


Čas chodenia je vzácnym časom. A ver mi, že to, čo počas neho nevybudujete, to, čo neodstránite zo svojho vzťahu, sa v manželstve veľmi ťažko buduje či odstraňuje. Skôr by som povedala, že sa tak už neudeje. Počas chodenia sa totiž budujú hranice aj vyberajú cesty. Ak naučíš svojho milovaného či milovanú, že si môže nezodpovedne užívať, že sa môže kedykoľvek opiť, že sa k tebe môže správať necitlivo a vykašľať sa na teba, keď ti je ťažko, že môže zneužívať tvoju dobrotu, že ti môže robiť žiarlivostné scény či psychicky ťa vydierať, že všetko vybavíš zaňho, že nemusí s tebou chodiť do chrámu či modliť sa a tak ďalej, je naivné čakať, že v manželstve sa z neho/nej stane niekto iný.

Pretože všetko to, čo ste NEurobili pre toho druhého, sa ti raz vráti aj s úrokmi. Chceš zrelý vzťah? Osloboď sa od svojich detských romantických predstáv a pouvažuj, čo vlastne chceš do budúcnosti. V pravde si zodpovedz, nakoľko tvoj vzťah tak vyzerá a čo mu ešte chýba a spoločne hľadajte cesty, ako sa tejto predstave priblížiť už dnes. Nie, pravdivosťou nestratíš, práveže získaš. 

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!