Ako sa tieto Vianoce ''nekŕmiť'' očakávaniami našich blízkych?

Zdá sa mi, že Vianoce bývali jednoduchšie, keď som bola dieťa. Vtedy som bola plná úžasu a vzrušenia z toho všetkého navôkol. Pod stromčekom boli darčeky s mojím menom a každý z nich skrýval iné prekvapenia. Veľa sa odo mňa neočakávalo. Moja rodina by sa ma pýtala otázky ako: “Dostávaš dobré známky? Ako ide futbal? Máš v škole veľa kamarátov?“ Odpovede boli jednoduché: “Jasné. Futbal ide skvele. Zbožňujem mojich priateľov.“ A to bolo všetko. No teraz?!

Ako sa tieto Vianoce ''nekŕmiť'' očakávaniami našich blízkych?
Foto: © pexels.com

Stačí pár nevinných otázok počas rodinnej večere a cítim sa byť ako pred súdom: “Ako sa ti darí v práci? Ako dlho máš v pláne tu ešte zostať? A čo randenie? Máš priateľa?“ 

“V práci je to fajn a som dostatočne zabezpečená. Hmm, minulý mesiac ma jeden muž pozval na kávu, ráta sa to ako rande? Vlastne, platila som za ňu ja, takže asi nič. Nie, žiaden priateľ...“ Medzitým si môj trinásťročný bratranec vedľa mňa píše so svojím dievčaťom a ja som upadla do úplnej štvrťročnej krízy, kým sa zemiaková kaša dostala na stôl. Prečo nemám priateľa? Prečo som stále v tej istej práci? Kedy konečne rozbehnem svoju kariéru? A ako môže mať toto dieťa frajerku? Veď nevie ani šoférovať.

...cítim sa byť ako pred súdom: “Ako sa ti darí v práci? Ako dlho máš v pláne tu ešte zostať? A čo randenie? Máš priateľa?“ 

Vianoce sú krásnym obdobím obdarúvania sa a trávenia času s ľuďmi, na ktorých nám záleží, no niekedy si však práve vtedy uvedomíme, že život nie úplne podľa našich predstáv. Pozeráme sa okolo seba, na rodinu, priateľov alebo ľudí, ktorých poznáme od nepamäti, a je ťažké neporovnávať náš život s tým ich. Práve tu by sme vám chceli ponúknuť nejaké to povzbudenie a praktické veci, ktoré vám môžu pomôcť. Takže tu sú štyri spôsoby, ako prosperovať počas týchto Vianoc:
 

NEHRAJTE POROVNÁVACIU HRU

Toto je váš život. Nebude vyzerať ako život niekoho iného, pretože to tak ani nemá byť. Boh vo vás tvorí niečo úplne nové. Chce s vami rozprávať príbeh, ktorý doteraz ešte neexistoval. Je nesprávne porovnávať svoj život s ostatnými. Nechajte Ho vziať vás na vašu jedinečnú vlastnú cestu a dostať z vás všetok talent, vášeň, odvahu a krásu, ktorá sa vo vás ukrýva.
 

UMLČTE HANBU

Hanba má jedno pravidlo. Nehrá férovú hru. Je jednou z najobľúbenejších nástrojov Nepriateľa. Cela jeho práca je ničiť všetko, čo sa dá (Jn 10, 10). Zahanbí vás buď preto, že pracujete až príliš tvrdo alebo práve naopak, že pracujete nedostatočne. To isté spraví, keď sa vydáte/oženíte príliš mladá/ý, či príliš stará/ý. Zahanbí vás za to, že ste vo svojej minulosti sexuálne zašli príliš ďaleko alebo že ste nezašli dosť ďaleko. Nedá sa nad ním zvíťaziť. Vždy si na vás nájde nejakú chybu, za ktorú sa máte hanbiť.

Namiesto toho, aby ste počúvali hlas hanby, počúvajte hlas, ktorý vám hovorí, že ste dosť dobrí. Pracujete dostatočne. Milujete dostatočne hlboko. To, čo dávate stačí. Vy ste dosť dobrí, pretože ste boli stvorení na samotný obraz Boží a On vás stvoril s určitým zámerom a poslaním. Ste dosť dobrí, pretože Boh vás tak veľmi miluje, že bol ochotný zaplatiť za vás najvyššiu cenu. Ste dosť dobrí, pretože aj tam, kde sa cítite byť slabí, Boh prichádza a ukazuje svoju silu.
 

BUĎTE ÚPRIMNÍ O TOM, KDE SA NACHÁDZATE

Je v poriadku byť k Bohu otvorený ohľadom sklamania. Je oukej priniesť k Nemu svoju bolesť a nesplnené očakávania. Je v poriadku hovoriť Mu o svojich nenaplnených snoch. Začnite teraz, kde ste a dovoľte mu, aby vás priviedol do súladu s tým, čo o vás hovorí. Pravdou je, že to všetko robí pre vaše dobro (Rim 8:28). Zatiaľ to nemusíte vidieť ani cítiť. Môžete mať sny, na ktoré už veľmi dlho čakáte. Môžete mať dokonca pocit, že ste stratili všetku nádej alebo schopnosť snívať, ale toto nie je koniec. Ešte stále ste uprostred svojho príbehu a čaká vás ešte veľa dobrého.
 

KŔMTE SA DOBRÝMI VECAMI

Trochu sme rozprávali o načúvaní Božiemu hlasu a nie hlasu Nepriateľa. Jednou z možností ako to dosiahnuť počas týchto Vianoc je dávať si pozor na to, čím sa kŕmite. Pravdepodobne viete, že napchávať sa sladkosťami a podobnými maškrtami, ktoré sú veľmi chutné no zároveň nezdravé, nie je dobrý nápad. Nebudete sa po nich cítiť dobre a taktiež nebudete mať chuť ani na veci, ktoré sú pre vás prospešné, ako napríklad taká zelenina. Úplne rovnako to funguje s vašou dušou a duchom. Ak sa budete kŕmiť rozkošnými no nerealistickými vianočnými filmami a rozhovormi s rodinou a priateľmi o tom, ako zaostávate vo svojom 5- ročnom pláne, tak potom sa nebudete vôbec cítiť skvele.

Namiesto toho sa postarajte o to, aby ste svoj život napĺňali vecami, ktoré sú dobré pre vaše telo, dušu a ducha. Môže to napríklad znamenať, že si vyjdete na prechádzku a popri tom si vypočujete nejaký povzbudzujúci podcast. Alebo si vypočujete časť z Biblie, zatiaľ čo budete nakupovať alebo sa chystať von, možností je veľa. Oplatí sa napĺňať sa pravdou, pretože, keď Nepriateľ príde a bude sa vás snažiť oklamať, nebude u vás priestor pre jeho lži. 

Ak sa budete kŕmiť rozkošnými no nerealistickými vianočnými filmami a rozhovormi s rodinou a priateľmi o tom, ako zaostávate vo svojom 5- ročnom pláne, tak potom sa nebudete vôbec cítiť skvele.

Naším prianím v tomto vianočnom období je, aby ste si skutočne mohli užiť čas, ktorý je pre vás určený na oddych, regeneráciu, trávenie času s rodinou a oslavu jedného z najväčších darov, aké sme kedy dostali. Ponorte sa do Jeho Slova. Hodujte na Božích zasľúbeniach. Odpočívajte v Jeho dobrote a pamätajte, že má pre vás naplánované oveľa lepšie veci, než si dokážete predstaviť.

Modlíme sa za hojné požehnanie pre vás a vašu rodinu, zatiaľ čo sa spoločne vydáte do nového roka. 
 


Autor: Andrea Alley
Preklad: Daška Pačanová
Zdroj: moralrevolution.com

 

 

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!