Organizovali sme Púť mladých na horu Butkov

Čo? Púť mladých? To existuje? Nie… Ale vlastne už áno! :) Poď sa s nami pozrieť, ako to celé prebiehalo a čo všetko sme zažili v nedeľu 12. júna 2022 v Skalnom sanktuáriu Božieho Milosrdenstva na hore Butkov.

Organizovali sme Púť mladých na horu Butkov
Foto: © Gabriel Bis

Ako to vzniklo?

Totiž našou prvotnou túžbou bolo zorganizovať púť niekde mimo Slovenska (ehm… nielen bolo, stále to JE našou túžbou). Avšak kvôli zložitejšej organizácii a pre nedostatok času sme rozmýšľali nad ’’jednoduchšou’’ variantou - nebola až tak jednoduchá. :)

A prečo púť pre mladých?

Veľa (ne)katolíkov si myslí, že púte sú len pre babičky alebo starších ľudí, že ak sa nepomodlíš na tej púti aspoň 3 ružence, nezúčastníš sa nekonečnej sv. omše alebo nezakúpiš si nejakú vec z obchodíku s devocionáliami (nie, ani ja som nevedela, čo to slovo znamená :)) to si vlastne ani nebol na žiadnej púti… skrátka, že púte nie sú pre súčasnú generáciu mladých ničím zaujímavé. Áno, niečo na tom bude… ale práve preto sme sa rozhodli program púte prispôsobiť tak, aby mladí mohli stretnúť Boha na tejto svätej ceste - na púti. Aby Boh dokázal komunikovať s mladými ich jazykom, a aby z tejto púte odišli s tým, že Boh je na ceste s nimi. Tak veríme, že sa nám to podarilo a že ho reálne na tejto Púti mladých stretli.

Témou bola RADOSŤ

Počas programu sme sa mali možnosť troška zastaviť a premýšľať, čo nám radosť DÁVA, čo nám ju BERIE a ako môžem ROZDÁVAŤ radosť ja osobne zase druhým. Tieto naše myšlienky sme zhmotnili na papier a pri sv. omši sme to všetko odovzdali do rúk, ktoré boli za nás pribité na kríži. 

Áno, bola teda aj sv. omša, ale troška netradičná. Pre túto púť si Pán pripravil aj špeciálneho celebranta, ktorý žije mladým srdcom, a keď ho stretnete, nedá sa vám ostať zamračeným, saleziána o. Vlada Plašeka. Pripravil si špeci kázeň, v ktorej si urobil prieskum a požičal si názory mladých, a teda v čom oni sami žijú radosť v každodennosti.

Bolo neskutočne inšpiratívne počúvať hĺbku a jednoduchosť niektorých odpovedí týchto mladých.

(O. Vlado, ak toto čítaš, chceme sa ti aj takýmto spôsobom poďakovať, že si prijal pozvanie a že si sa aj takto slovom vyzbrojil na srdcia našich mladých!)
 

Rap ako modlitba na záver

Už ste niekedy zažili rap na pútnickom mieste? My áno! :) O takúto energickú bodku za celým programom sa postarali chlapci z kresťanskej rapovej skupiny TowMeot. Hudbu, tanec a rap vystriedalo slovo a svedectvá týchto mladých mužov, ktoré si pripravili pre našich mladých.

Napriek zložitej organizácii to všetko vyšlo veľmi dobre a pre nás bol šok, keď sme na tejto púti stretli a mali možnosť sa porozprávať aj s hŕstkou starších, ktorí sa odvážili kráčať s nami a boli unesení z tejto netradičnej púte. Zároveň nás povzbudili, aby sme niečo takéto vytvorili aj budúci rok.

Tešíme sa takémuto záujmu a ak Pán dá budeme v niečom podobnom pokračovať ďalej. Vidíme sa teda na ďalšej akcii Bezhraničnej!

FOTKY (všetky) nájdeš na tomto odkaze (klik)

VIDEO z tejto púte nájdeš na Youtube projektu Bezhraničná láska (klik) alebo aj tu:

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!