12 úprimných sľubov, ktoré nezačujete počas sobáša

Keď sa teraz obzerám späť, uvedomujem si, že som o manželstve veľa nevedel. Slová, ktoré som manželke sľúbil na našej svadbe, boli idealistické a romantické. Nie veľmi odlišné od tradičných sľubov, ktoré počujete takmer na každej svadbe. "Budem s tebou v zdraví a chorobe, v šťastí a v nešťastí, až kým nás smrť nerozdelí."

12 úprimných sľubov, ktoré nezačujete počas sobáša
Foto: © freepik.com

​Je tomu už 6 rokov, čo sme si s Tiffani vyslovili manželské sľuby. Ako väčšina párov, ktoré sa budú čoskoro brať, mali sme predstavu o tom, ako bude naše manželstvo vyzerať. Veď sme predsa mali napozerané Gungorove videá, prečítali sme niekoľko kníh o manželstve a trávili sme čas so staršími manželskými pármi.

Keď sa teraz obzerám späť, uvedomujem si, že som o manželstve veľa nevedel. Slová, ktoré som Tiffani sľúbil na našej svadbe, boli idealistické a romantické. Nie veľmi odlišné od tradičných sľubov, ktoré počujete takmer na každej svadbe: "Budem s tebou v zdraví a chorobe, v šťastí a v nešťastí, až kým nás smrť nerozdelí."

S týmito sľubmi je všetko v poriadku. Ale teraz vážne! Kto skutočne chápe, čo znamenajú?

Viem, čo si myslíte: "Prečo sú manželské sľuby dôležité?"

Manželské sľuby sú sľuby. Ale nie hocijaké sľuby. Manželské sľuby sú značky, ktoré vás vedú manželstvom. Takže hoci nie som proti písaniu manželských sľubov, z ktorých by mal radosť aj Casanova, som proti sľubom, ktoré sú viac romantické a pocitové, ako praktické a úprimné.

Buďme realistickí. V kultúre vyvyšujúcej romantickú lásku nepotrebujeme ďalšie Shakespearovské manželské sľuby. Potrebujeme sľuby, ktoré budú tvarovať a ovplyvňovať naše manželstvá.

Tu je 12 pravdivých manželských sľubov, ktoré nebudete počuť na sobáši.
 

1. Sľubujem, že nikdy nebudem flirtovať, žiadať alebo túžiť po pozornosti opačného pohlavia

Keď sa sobášite, sľubujete vernosť vášmu partnerovi. Sľubujete mu exkluzivitu. Sľubujete mu, že nebudete flirtovať, žiadostivo túžiť alebo vyhľadávať pozornosť niekoho z opačného pohlavia. Sľubujete chrániť si myseľ od obrazov niekoho iného, ako je váš manžel/manželka.

Nebudete počúvať hudbu, ktorá degraduje ľudí. Nedovolíte svojím očiam pozerať sa na obrázky alebo videá zobrazujúce ľudí ako objekty a vzťahy ako príležitosť k zneužitiu. Toto je prirodzené, však?
 

Emocionálna nečistota je omnoho menej viditeľná ako tá fyzická, avšak môže byť rovnako ničivá.


Avšak, keď sľubujete svojmu partnerovi exkluzivitu, sľubujete viac ako fyzickú čistotu. Sľubujete rovnako aj emocionálnu čistotu. Sľubujete, že sa nikdy nebudete zaujímať o sekretárku v práci alebo sa nenecháte chlácholiť niekým opačného pohlavia.

Emocionálna nečistota je omnoho menej viditeľná ako tá fyzická, avšak môže byť rovnako ničivá. Musíte bojovať o darovanie všetkých svojich pocitov, túžob o urobenie dojmu, svojej pozornosti, bojov, hlavybôľov a všetkého medzi tým, svojmu partnerovi. Tieto veci nepatria iným ľuďom. Bojujte za čistotu - aj fyzickú, aj emocionálnu.
 

2. Sľubujem, že nikdy nebudem očakávať fifty-fifty manželstvo

Neexistuje niečo ako fifty-fifty manželstvo. V manželstve si nemôžete počítať skóre. Neexistuje nič ako férový vzťah. To je zmluva.

Dávajte 100% seba samých každý deň. Niekedy 100% nebude veľa. Avšak počas týchto dní dôverujte, že váš partner vás podrží. Zanechajte myšlienky na vyžadovanie si toho, čo si myslíte, že vám náleží.

Len dávajte. Dávanie je základom lásky a srdcom toho, ktorý stvoril manželstvo - Boha.
 

3. Sľubujem, že urobím evanjelium poslaním nášho manželstva

Väčšina manželstiev je problematických, pretože ich cieľom je vzájomný vzťah. Zabezpečiť si stabilitu, založiť rodinu a nájsť spoločenstvo, je poslaním väčšiny manželstiev. Už vám to dochádza?

Ale Boh stvoril manželstvo, a pretože ho stvoril, jeho cieľ je omnoho širší ako sebecké žiadosti. Cieľom je Ho osláviť. Dokonca aj v kresťanských kruhoch len pramálo párov urobí evanjelium poslaním svojho manželstva. A toto vysvetľuje, prečo Pavol povedal, že je lepšie NEženiť sa. Váš záujem bude rozdelený medzi vášho partnera a Boha.

Vaším cieľom na zemi je slúžiť Bohu. Každodenne. Toto poslanie sa nezmení tým, že sa zosobášite. Ale ak to nebudete robiť vedome, snaha zapáčiť sa partnerovi sa dostane pred službu Bohu.

4. Sľubujem lásku tomu, kto si teraz, nie tomu, kým chcem, aby si bol

Pre zdravie svojej duše a svojho manželstva ma teraz počúvajte. Nemôžete zmeniť svojho partnera. Nemáte takú moc. Ak je toto váš cieľ, tieto dve infekcie nakazia váš vzťah - trpkosť a pasívna agresivita.

Roky sme sa s Tiffani snažili zmeniť jeden druhého. Až kým sme sa o to neprestali snažiť a nezačali si užívať jeden druhého, nezakúsili sme vzájomnú blízkosť.

Jedným z význačných tajomstiev manželstva sú dvaja ľudia s rozličnými hodnotami učiaci sa milovať, obohacovať a ctiť si jeden druhého. Nie je to ľahké, ale práve preto sa potrebujete spoliehať na Boha a prijímať jedinečné hodnoty, ktoré vkladá do každej osoby, vrátane vášho partnera.
 

Manželstvo nie je výzva na hľadanie šťastia alebo celistvosti. Boh ťa stvoril celistvého. Potrebuješ sa naučiť milovať seba samého predtým, ako sa budeš pokúšať prijímať alebo dávať lásku.


Zdá sa to príliš jednoduché, pretože to je... Len milujte človeka pred vami. Netúžte po opravenej verzii vášho partnera. Neočakávajte deň, kedy sa váš partner zmení. Len milujte terajšiu verziu svojho partnera. Ak budete toto robiť, vaše manželstvo sa zmení.
 

5. Sľubujem, že nikdy nebudeš zodpovedný za moje šťastie

Manželstvo nie je výzva na hľadanie šťastia alebo celistvosti. Boh ťa stvoril celistvého. Potrebuješ sa naučiť milovať seba samého predtým, ako sa budeš pokúšať prijímať alebo dávať lásku.

Keď je druhý človek zodpovedný za vaše šťastie, začnete ho uctievať. Potom sa stanete podozrievaví. Budete kontrolovať jeho Facebook, SMS-ky a zmeškané hovory. Je to úbohý spôsob života. Je to hrozný recept na kvalitný vzťah.

Verte v muža alebo ženu, ktorým vás Boh stvoril, aby ste boli. Potom budete slobodní k milovaniu vášho partnera spôsobom, akým Boh zamýšľal.
 

6. Sľubujem, že ti objasním moje očakávania

Toto bola asi najväčšia bariéra v našom manželstve počas prvých rokov. Tiffani a ja sme mali očakávania, ktoré ovplyvňovali naše rozhodnutia a tvarovali chápanie nášho manželstva.

Očakávania, ktoré mala Tiffani odo mňa, boli ovplyvnené jej otcom. Tiffani má úžasného otca. Rešpektujem ho. Veľa som sa od neho naučil. Ale ja nie som Tiffaninin otec. Rovnako moje očakávania od Tiffani boli tvarované mojou mamou. A ja mám úžasnú mamu. Avšak nie je fér čakať od Tiffani, aby robila veci ako moja mama. Tieto nerealistické očakávania boli príčinou mnohých sklamaní.
 

Ak chcete, aby vaše manželstvo rástlo, je nevyhnutné tu pre svojho partnera byť. 


Váš partner by nikdy nemal zakúšať sklamania z dôsledku nevedomosti. Vyjadrujte svoje očakávania jasne. Všetky. Buďte v tom dôslední. Čo očakávate od svojej manželky? Čo od manžela? Ako by malo podľa vás vyzerať manželstvo? Ako by mal vyzerať sex?

Ak neviete vyjadriť svoje očakávania buď preto, že o nich neviete, alebo sa ich hanbíte vyjadriť, je to red flag (pozn. prekl. červená vlajka) signalizujúca, že ešte nie ste pripravení na manželstvo.

7. Sľubujem, že ti nikdy nepoviem, "odpúšťam ti", pokým to naozaj tak nebudem myslieť

Váš partner vás zraní a vy zraníte jeho. Keď sa to stane, skúmajte svoje srdce, hľadajte Boha a odpustite svojmu partnerovi tak, ako Boh odpustil vám. Neodpúšťajte podmienečne. Nehovorte, "odpúšťam ti", ak si v skutočnosti ukladáte chyby vášho partnera ako muníciu pre budúcu hádku.

Pokým neodpustíte rovnakým spôsobom, akým Boh odpustil vám - úplne a bezpodmienečne - múr vo vašom vzťahu sa bude dvíhať vyššie a vyššie. Intimita sa nakoniec kvôli horkosti a pasívnej agresivite stane úplne nemožnou a vaše manželstvo bude vyzerať ako medzi dvoma spolubývajúcimi pod jednou strechou.
 

8. Sľubujem, že tu budem pre teba, že ťa budem povzbudzovať v tvojich snoch, že ti pomôžem stať sa mužom alebo ženou, akým/akou máš byť podľa Božieho plánu

Mnohokrát nebudete mať pocit, že tu chcete byť pre svojho partnera. Ale ak chcete, aby vaše manželstvo rástlo, je nevyhnutné tu pre svojho partnera byť. Ako to v praxi vyzerá? Tu je niekoľko príkladov:

  • Modlíte sa za svojho partnera.
  • Utvrdzujete svojho partnera v jeho silných stránkach a obdarovaniach.
  • Viac sa sústredíte na pozitívne stránky partnerovej osobnosti a správania, ako na tie negatívne.
  • Pomáhate partnerovi napĺňať sny a využívať talenty.
  • Robte váš vzťah bezpečným miestom pre ťažké otázky a hlboké rozhovory.

Ak budete na strane svojho partnera, rozkvitne ako kvet a bude vstupovať do svojich vzťahov, práce a podobne, s hrdosťou a odvahou. Žije váš partner s hrdosťou a odvahou?
 

​9. Sľubujem, že sa nikdy nebudem sťažovať na naše manželstvo vo všeobecnosti alebo na teba, najmä nie pred druhými

Boh stvoril manželstvo ako súkromný vzťah medzi dvoma ľuďmi. V dobe sociálnych médií je v podstate všetko dostupné virtuálnemu publiku. Súkromie je vnímané ako skúposť, takmer akoby 6 miliárd ľudí malo právo na plný prístup k vášmu životu. Neuverte tejto lži.

Vaše manželstvo je súkromné. Keď máte medzi sebou spor, vaše priateľky nemusia vedieť, že váš manžel je blbec. Váš kamarát nepotrebuje počúvať, aká iracionálna a smiešna je vaša manželka. Nik okrem vášho partnera by nemal poznať intímne detaily vášho sexuálneho života. Nezverejňujte vzťah, ktorý Boh stvoril pre súkromie.
 

10. Sľubujem veriť v to, že to najlepšie je pred nami bez ohľadu na to, ako dobré alebo zlé to je teraz

Bez ohľadu na okolnosti vo vašom manželstve sa nikdy nepozerajte viac do zrkadla ako cez čelné sklo. Rovnako potrebujete veriť, že najlepšie ešte len príde. Prečo? Pretože Boh je futurista. 

Vždy vedie ľudí smerom k budúcnosti, smerom do neznáma. Tento budúci moment je zakorenený v nádeji. V nádeji, že nepoznané je lepšie ako poznané, pretože Boh stvárňuje cestu.
 

Manželstvo je o blízkosti a blízkosť si vyžaduje čas a exkluzivitu. Prakticky to znamená, že sa potrebujete naučiť hovoriť nie. 


Avšak tu narážame na klamstvo tohto sveta: "Budúce okolnosti sú odvodené od súčasných aktivít." Takže, ak je vaše manželstvo v úbohom stave práve teraz, v budúcnosti nebude o nič lepšie. Avšak budúcnosť nie je závislá na externých vplyvoch. Odvíja sa od vnútorného nastavenia.

Inými slovami, potrebujete si zvoliť uveriť, že zajtra bude lepšie ako dnes. Ak to spravíte, stane sa to pravdou bez ohľadu na konanie vášho partnera.
 

11. Sľubujem, že budem chrániť naše manželstvo od vonkajších vplyvov vrátane detí, práce a svokrovcov

Manželstvo je o blízkosti a blízkosť si vyžaduje čas a exkluzivitu. Prakticky to znamená, že sa potrebujete naučiť hovoriť nie. Choďte a cvičte sa v tom. Dr. Henry Cloud vo svojej knihe Hranice v manželstve hovorí, že: "Manželstvo je práve tak silné, ako drahé sú prostriedky na jeho ochranu."

Povedať "áno" externým vplyvom znamená povedať "nie" vášmu manželstvu. Áno, zraníte city iných ľudí. Vaši rodičia tomu nebudú rozumieť. Možno vás aj budú pokladať za sebcov. Váš golfový turnaj nemusí vyjsť. Priatelia vám možno budú posielať pasívno-agresívne SMS-ky, pretože s nimi netrávite čas. Vaši kolegovia v práci si možno budú myslieť, že ste ľahostajní, pretože sa rozhodnete stráviť noc s partnerom miesto práce neskoro do noci na projekte. Nanešťastie aj vaše spoločenstvo môže mať nemiestne poznámky.

Dávam vám to do pozornosti, pretože toto je cena, ktorú musíte platiť za ochranu vášho manželstva. Ak to nebudete robiť, vaše manželstvo zlyhá. Môžete mi veriť, je jednoduchšie tento sľub implementovať v prvý deň manželstva ako po rokoch.

12. Sľubujem, že obklopím naše manželstvo spoločenstvom kresťanov, ktorí nás budú povzbudzovať a podporovať

Buďme realisti. V určitom bode to budete chcieť vzdať. Viem, čo si myslíte: "Ja nie. Nikdy by som neopustil svojho partnera." To je všetko pekne romantické, avšak ste naivní.

Manželstvo je šialene ťažké. Nakoniec vás váš partner hlboko zraní, stratíte vôľu investovať do vášho vzťahu alebo prídete k názoru, že manželstvo si vyžaduje viac práce, ako ste sa rozhodli mu venovať.

Keď príde toto obdobie, určujúcim faktorom medzi vzdaním sa a rozhodnutím ísť ďalej bude práve vaša komunita. Ak vaša komunita bude kŕmiť vaše ego a sebecký postoj, ľahko prekročíte hranicu. Rovnako bude ľahšie hranicu prekročiť, ak žijete bez lokálnej cirkevnej komunity. Ak sa však vo svojom manželstve obklopíte komunitou kresťanov, ktorí sú za vás, hranica sa len tak ľahko neprekročí.

Prítomnosť kresťanskej komunity je tak dôležitá, že počas sobášov, ktoré vykonávam, žiadam od prítomných sľuby voči mladomanželom. Po tom, ako si vymenia sľuby mladomanželia, vstane obecenstvo. Pýtam sa ich následne dve otázky:

1. _____________  (pár, ktorý sa sobáši) prosili o modlitby a podporu, keďže začínajú spoločné manželstvo. Zaväzujete sa za nich modliť, keď budú pracovať na budovaní trvácej a hlbokej lásky?

2. ______________(pár, ktorý sa sobáši) bude pre pestovanie vzájomnej lásky potrebovať odhodlanie a trpezlivosť. Zaväzujete sa ku každodennej podpore v každom smere, keď budú budovať kristocentrické manželstvo?

Po každej otázke obecenstvo odpovedá: "Budeme". Vidieť zástup hľadieť na pár a sľubovať im, že sa budú za nich modliť a podporovať ich, je veľmi mocné.

Príliš dlhú dobu sa manželské sľuby sústreďovali na pocitovú, romantickú lásku a nie na praktické, pevné stĺpy. Tieto sľuby pravdepodobne nebudete počuť na nijakej svadbe, ktorej sa zúčastníte. Sú však nevyhnutne potrebné pre vybudovanie manželstva, ktoré vydrží.

6 rokov manželstva ma naučilo jedinú vec. Manželstvo je najnáročnejšie, najodmeňujúcejšie, najbolestnejšie, najradostnejšie dobrodružstvo, ktorého sa zúčastníte. Keď prídu životné búrky, niekoľko dobre naformulovaných pocitových viet vôbec nepomôže. Potrebujete niečo praktickejšie. Niečo viac realistické. Potrebujete závory, ktoré vám pomôžu nezísť z cesty.

Mojej žene: Veľmi ťa milujem. Ďakujem, že si mi zrkadlom, aby som sa stal lepším mužom, manželom, otcom a nasledovníkom Ježiša. Milujem každý deň s tebou. Milujem každý spoločný okamih.

Mám vás všetkých rád. Nech je Bohu sláva navždy. Amen!


Autor: Frank Powell

Preklad: Andrej Kamenský

Zdroj: http://www.faithit.com/12-honest-vows-wont-hear-at...

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!