Čo muža privedie k tomu, aby požiadal ženu o ruku? (výsledky ankety)

Každá žena, ktorá sa cíti povolaná do manželstva, čaká na moment, kedy pred ňou pokľakne jej partner a položí jej otázku: „Vezmeš si ma?“ Mnoho žien v tejto dobe však rieši problém, že ich polovičky sa nevedia rozhýbať. „Chodíme spolu už x rokov a stále ma nepožiadal. Ja neviem, čo mám robiť.“ Skôr než by som sa venovala tomu, čo máte robiť, chcela som zistiť, čo vedie mužov k tomu, že sa vyslovia.

Čo muža privedie k tomu, aby požiadal ženu o ruku? (výsledky ankety)
Foto: © pexels.com

Rozhodla som sa teda urobiť prieskum. Spolu s Bezhraničnou sme sa pýtali mužov ženatých aj slobodných, mladých aj starších, veriacich aj neveriacich túto otázku:

Čo podľa Teba privedie muža k tomu, aby požiadal ženu o ruku?

Z nášho prieskumu sme zozbierali viacero nasledovných odpovedí:

(Odpovede sú usporiadané zostupne podľa veku. Ak je v danej vekovej skupine viacero odpovedí, sú usporiadané abecedne.)

 

60-50 ROKOV

1. Ján (61) ženatý, veriaci

Aby nebol sám. Chce si založiť rodinu, aby jeho rod pokračoval. Chce po sebe niečo zanechať, ak sa teda nerozhodne pre zasvätený život.

2. Ľubomír (56) zasnúbený, neveriaci

Mňa k tomu priviedlo to, že som chcel stráviť život po jej boku a chcel mať s ňou dieťa. Veľmi som si obľúbil aj jej deti, takže to bol ďalší bod. Chcem, aby mali úplnú rodinu a moje meno. No ale hlavný dôvod je, že ju milujem a chcem, aby to bolo oficiálne.

3. Ľubomír (51) ženatý, neveriaci

Tehotenstvo, bohužiaľ...

 

49-40 ROKOV

4. Peter (48) ženatý, veriaci

Myslím, že muža k tomu dovedie láska, ktorá je základným motívom. Túžba po spoločnom živote, po založení rodiny. Uzavretie sviatostného manželstva je realizovaním aj legalizovaním vzťahu.

5. Jaro (47) ženatý, veriaci

Že si s ňou vieš predstaviť život a kým si ju nevezmeš, tak s ňou nemôžeš zdieľať spoločné lôžko...

6. Edo (42) ženatý, veriaci

Mňa priviedlo to, že som vedel, že je to žena, s ktorou chcem stráviť celý život. A preto som ju požiadal o ruku. A čo privedie muža k tomu? Tak je to presvedčenie, že našiel tú správnu ženu. Že už vyvrcholil ten čas rozlišovania.

7. Martin (42) ženatý, veriaci

Túžba po rodine, zázemí.

 

39-30 ROKOV

8. Bohuš (39) slobodný, veriaci

Príjemná atmosféra v tej chvíli, zaľúbenosť, spokojnosť s charakterom.

9. Pali (39) ženatý, veriaci

Priviedla ma k tomu manželka... :)

10. Peter (39) ženatý, veriaci

Láska a túžba po rodine, deťoch...

11. Vojto (36) slobodný, veriaci

          Nič.

12. Jano (35) ženatý, veriaci

Jej múdrosť, nežnosť, vystupovanie, zhovorčivosť, krása, výnimočnosť, radosť a naša spoločná láska a jednota ma priviedli k rozhodnutiu, že toto bude žena, s ktorou chcem prežiť život a naše spoločné chvíle.

13. Ľubo (35) ženatý, veriaci

Chce spraviť toho druhého šťastným.

14. Peter (34) zadaný, veriaci

Spoločná viera v Boha, spoločné záujmy a láska.

15. Štefan (34) ženatý, veriaci

Schopnosť komunikovať a spoločné hodnoty.

16. Peter (33) ženatý, veriaci

Uvedomil som si, že je to žena, s ktorou chcem stráviť zvyšok života.

17. Tobiáš (33) slobodný, veriaci

Keď vidí svoju partnerku, ako súčasť jeho života, ako druhú polovicu, bez ktorej by jeho život už nebol úplný a vie, že je to ona, za ktorú sa obetuje, ktorú bude chrániť, o ktorú sa bude starať a bojovať každý deň a bude chcieť pre ňu urobiť to, čo by ani pre seba nedokázal.

18. Tomáš (33) slobodný, veriaci

           Čas.

19. Michal (31) zadaný, veriaci

Nájde tú správnu ženu, s ktorou sa porozpráva o všetkom, čo je témou z rôznych hľadísk v živote, čiže nie je problémom rozhovor o vízií spoločného vzťahu, o faktoroch ktoré vzťah posúvajú podľa ich spoločnej mienky dopredu alebo dozadu.

20. Milan (31) ženatý, veriaci

Jedného dňa si uvedomí, že treba ich vzťah posunúť ďalej. Že už túži byť úplne dospelý, založiť rodinu, vychovávať deti a viesť usporiadaný život pod jednou strechou s človekom, na ktorom mu záleží najviac na svete.

21. Pavol (31) ženatý, veriaci

Chcel som každý večer zaspávať pri nej a zobúdzať sa s ňou. No a keď som sa dozvedel, že čakáme bábo, tak ma to nabudilo k tomuto odhodlaniu. Milujem ju už 9 rokov. Deň čo deň, až dodnes.

22. Zdeno (31) slobodný, veriaci

Túžba po rodine, láska.

23. Dalibor (30) zadaný, veriaci

Najprv je dôležité mať rovnaké hodnoty a podobný pohľad na život. Najdôležitejšie je mať vieru a Boha na prvom mieste. Ak sa vzťah vedie v spolupráci s Bohom, všetko ostatné je v poriadku. Môj prípad bol taký, že som sa konkrétne pýtal Boha /modlil sa, či daná osoba je tá pravá pre mňa a prosil Ho, nech mi dá nejaké znamenie a stalo sa. Každopádne veľa ľudí vraví, že keď príde tá pravá osoba, tak to proste vieš. Môj prípad - už po prvých stretnutiach som mal pocit, že sa poznáme veľmi dlho a všetko bolo také prirodzené.

Moje rady: mať Boha na prvom mieste, neurobiť si z toho druhého Boha, otvorene sa baviť o manželstve a budúcnosti (rodina, deti, práca atď.), zažiť rôzne situácie, nielen kávičku, kino atď. (odporúčam turistiku, pomôcť spoločne rodičom v nejakých prácach atď. – tam sa veľa ukáže) a v neposlednom rade sa modliť k Bohu, aby Boh viedol vzťah. A potom už Boh dá určite jasnú odpoveď.

Požehnaný deň.

24. Ján Dvorský (30) ženatý, veriaci

ROZHODNUTIE – je potrebné spraviť ten krok, rozhodnúť sa pre tú ženu.... Ísť do toho s tým, že po inej už túžiť nebudem.

VIERA - viera v to, že i keď vidíš na nej tie nedokonalosti, chyby a nedostatky... Tak veríš v to, že s Božou pomocou dokážeš ten neotesaný kameň vybrúsiť – konkrétny príklad: manželka pred svadbou mala veľký strach až odpor voči deťom (zranenia z puberty od rodiny) a materstvu (ja som deti miloval – nevedel som si predstaviť, že deti nebudeme mať)... keby som tlačil na manželku už pred svadbou, že to takto musí byť atď., tak by som našu lásku zadusil... Keďže sa i po svadbe cítila v tejto veci slobodná, čoraz viac v nej rástlo materstvo, dnes máme 6-mesačného chlapca a nevie si predstaviť život bez neho. A verím v Boha, že ak bude chcieť, budeme mať ďalšie a manželka to nebude brať ako povinnosť, ale ako požehnanie od Boha.

LÁSKA – láska k Bohu a k nej.... že všetko čo príde, tak že spolu zvládneme.... žena potrebuje mať oporu a istotu v mužovi, že ju neopustí ani v dobrom, ani v zlom... nie je umenie milovať partnerku, keď sme šťastní, zamilovaní, na dovolenke atď., ale umenie je milovať ženu, keď je nahnevaná, smutná, keď má svoje dni .... nie slovami, ale skutkami – napr. snažiť sa ju pochopiť; vypočuť – pýtať sa, i keď zaryto mlčí; umenie ticha a zahryznutia si do jazyka – na rozdiel od nezmyselnej hádky i keď sa ty (muž) cítiš v práve (možno v dnešnej dobe je to považované, že muž je pod papučou), ale podľa mňa je to láska a prejav lásky muža k žene.... nie je podstatné, čo si myslia kamaráti, dôležite je to ako to vníma partnerka.

25. Jan (30) slobodný, veriaci

Nový začiatok.

26. Juraj Vlk (30) ženatý, veriaci

Výnimočnosť mojej manželky. Hoci sme veľmi rozdielni a zažívame si svoje krásne chvíľky i tie ťažšie, ona bola tá jediná, pre ktorú som sa rozhodol. Iste. Každý deň stretávam krajšie, lepšie a možno i svätejšie ženy avšak to, čo ju odlišuje od nich je práve to, že ona je tá jediná, pre ktorú som sa rozhodol, že budeme spolu kráčať do Neba.

27. Lukáš (30) ženatý, veriaci

Svoju manželku som požiadal o ruku, pretože ju veľmi ľúbim a bol som si istý vzájomnou láskou po mnohých spoločných zážitkoch, vzájomných rozhovoroch a rozhovoroch s Bohom. Manželka ma priviedla bližšie k Bohu a stále sa spoločne ťaháme vo viere. Božia láska nemá hraníc, tá nás spojila navždy.

28. Martin (30) ženatý, veriaci

Láska. Kam ďalej by som náš vzťah už vedel posunúť, ako kompletne odovzdať svoje srdce žene, ktorú milujem? V tomto zväzku sa z muža a ženy stane jedno telo, ako keby jedna bytosť. Je to úžasné svedectvo lásky.

29. Milan (30) ženatý, veriaci

V mojom prípade to bol pocit, že som našiel niekoho, s kým si viem predstaviť, že strávim celý život, že sme skrátka kompatibilní. A oženiť som sa chcel, nechcel som žiť len tak nadivoko. Myslím, že to tak má byť.

30. Miňo (30) zadaný, veriaci

Ja si myslím, že bezhraničná láska.

31. Tomáš (30) zadaný, veriaci

To, že cíti jednotu s danou ženou, nie vlastné šťastie, ale jej a cíti, že je to jeho a jej cesta k svätosti, k budovaniu Božieho kráľovstva už tu na Zemi láskou a plodením. A to napriek všetkým pochybám a strachu, že to nevyjde. Potom je to túžba po telesnom spojení, samozrejme, muž cíti, že to všetko, čo prežíva vo vzťahu smeruje k plnému odovzdaniu a aj po ňom zdravo túži. Ďalej je to túžba zdieľať s niekým koho miluje spoločné chvíle, radosť, spomienky, aj starobu, nezostať sám a byť s človekom, ktorého miluje a nevie si predstaviť život bez neho.

 

29-20 ROKOV

32. Daniel (29) ženatý, veriaci

Miloval som teraz už terajšiu manželku (a aj milujem) a chcel som s ňou zdieľať všetko. Chcel som ju mať stále po svojom boku a chrániť ju. Pri nej som sa a aj sa cítim viac mužne.

33. Matej (29) ženatý, veriaci

Boh a láska, ktorú vo mne zapálil. Nikdy som necítil to, čo cítim k manželke k žiadnej inej žene a mal som ich mnoho. Nebola vo mne žiadna pochybnosť. Nič sme nemali, žiadne majetky, domy, autá, iba jeden druhého, Boha a našu lásku. A nebál som sa, vzali sme sa. Vedeli sme len, že ostaneme v zahraničí pracovať, to bolo všetko a moje rozhodnutie bolo jasné. To je ona! Vedel som to. Presne moja polovica, ako puzzle zapadla. Muž to vie. Aspoň podľa mňa, tak súdim. Necítim žiadne ale.... je len jej meno a bodka v mojom srdci. :)

34. Lukáš (29) ženatý, veriaci

Vedomie, že je to žena, s ktorou chcem stráviť život.

35. Ondra (29) ženatý, veriaci

Že byla princezna.

36. Pavol (29) zadaný, veriaci

Zasnúbil som sa len nedávno, a tak to mám ešte v živej pamäti... To rozhodnutie trvalo dlho a vôbec sa nerodilo ľahko, som muž starej školy a zasnúbenie pre mňa znamenalo, že som sa rozhodol stráviť zvyšok pozemského života práve s ňou... Na premýšľanie o zasnúbení ma priviedol kamarát Peter, gréckokatolícky kňaz, ktorý mi pri spovedi hovoril príbeh o tom, ako s manželkou boli na svadbe, takmer na deň presne rok po tej svojej, a hlavne jeho rozprávanie o tom, ako mu ten obyčajný rok prišiel úplne neobyčajný... Postupne som si jeho rozprávanie prechádzal a zistil som, že priateľku neľúbim, ale úprimne ju milujem, a chcem s ňou stráviť zvyšok svojho života :)

Takže mňa k zasnúbeniu priviedla spoveď ;)

37. Róbert (29) zadaný, veriaci

Napadajú mi tieto veci. Jednou z vecí je moja viera v Boha, ktorý nás učí zodpovednosti jeden k druhému. Ďalšou je, že chcem dať už záväzok svojej milovanej, že s ňou rátam, že ju ľúbim a túžim jej venovať svoj život a byt pre ňu jediný. Tým jej chcem dokázať, že inú už nechcem, chcem jej zároveň vyjadriť svoju vernosť a dať predmanželský sľub, že chcem byť len jej a túžim, aby bola len moja :-). Zároveň to vnímam ako posunutie vzťahu ďalej, kde túžim po tom, aby sme boli požehnaní Bohom. Zasnúbenie vnímam ako zodpovednosť.

38. Roman (29) slobodný, veriaci

V prvom rade vnímanie cez rôzne okolnosti (Božie Slovo, modlitba,...), že tú ženu mi poslal do života Boh a po vzájomnom spoznávaní príde krok k rozhodnutiu cez Boží pokoj, že s tou ženou chcem stráviť zvyšok života a že jej túžim neustále preukazovať lásku (vedenie, opora, ochrana, starostlivosť,...), ktorá je vo mne vďaka Bohu.

39. Tomáš (29) zadaný, veriaci

Zistili sme, že v podstatných veciach spĺňame vzájomné požiadavky, milujem ju a už nebolo na čo čakať.

40. Vlado (29) slobodný, veriaci

Z môjho pohľadu je muž pripravený požiadať ženu o ruku vtedy, ak cíti, že ho robí šťastným, zaujíma sa o neho, je centrom jej záujmu (u veriacej hneď po Bohu) a vie si s ňou predstaviť, ako si spolu založia rodinu, v ktorej budú prebývať v šťastí i NEŠŤASTÍ, v zdraví i v CHOROBE, v bohatstve i v CHUDOBE ... až kým ich smrť (nie HÁDKY) nerozdelí.

P.S.: veľkým písmom sú uvedené dôvody (nezasekol sa mi Caps Lock), ktoré dnes manželov vedú k rozvodom, hoci si to pred Bohom sľubovali.

41. Fero (28) ženatý, veriaci

Vedomie toho, že je to pravá láska.. Moju manželku som požiadal o ruku práve pre to, že som videl, že je pre mňa tá pravá... Momentálne máme dcérku, ktorá je naším pokladom. Dúfam, že naša láska vydrží.

42. Pavel (28) slobodný, veriaci

Nakoľko som slobodný, je to pre mňa zaujímavá otázka. Čo by mňa k tomu priviedlo, hm. Sám neviem, čo by to mohlo byť, ale približne asi toto: výraz v tvári ženy, ten milujúci plný lásky a dôvery voči mne.

43. Sebastián, (28) ženatý, veriaci

Túžil som byť viac so svojou polovičkou, zdieľať s ňou naozaj všetko. A úprimne, veľmi sme po sebe túžili aj telesne. Nešlo to už inak, ako si ju vziať :)

44. Štefan Achberger (28) ženatý, veriaci

Som sa pre ňu rozhodol.

45. Zbyňěk (28) ženatý, veriaci

Po 2-3 letech se (pro věřícího) vývoj vztahu nepříjemně zpomalí, protože narazí na hranici společného bydlení, intimity (nejen sexuální) a limitovaného množství společných aktivit např. může být problém společná dovolená, služba apod. V téhle fázi už by oba měli mít jasno, jestli chtějí do manželství vstoupit. Pokud bere muž vztah vážně, je totiž právě zasnoubení nutný krok k manželství, tedy k otevření nekonečného množství dalších možností, jak vztah rozvíjet a odstranění překážek, které je neustále potřeba trpět a obcházet (opět nejen fyzických). Popravdě nerozumím tomu, jak by bylo možné to neudělat, protože není jiný způsob jak naplnit touhu po ženě tak, jak to Bůh zamýšlel od počátku, než odevzdat se cele, nebo zvolit život single.

46. Filip (27) zadaný, veriaci

Presvedčenie, že chcem svoj život do jeho konca zdieľať s ňou, mojou už teraz snúbenicou. K tomuto presvedčeniu som prišiel postupne, ako sme spolu chodili a spoznávali jeden druhého. Po čase, keď som spoznal jej dobré a samozrejme aj zlé stránky (ktoré akceptujem a nie sú pre mňa tak zásadné, že by som s tým človekom nevydržal v manželstve) mi prišlo nejako tak prirodzené, že to asi bude moja druhá polovička, ktorú chcem spoznávať a stále objavovať, čo sa v nej skrýva (lebo ma stále niečím vie prekvapiť).

47. Ján (27) ženatý, veriaci

Jde více o potvrzení, nejdůležitější je potvrzení od Hospodina, které jsem přijal po delších modlitbách a delším půstu. Další může být poznání v nekomfortních podmínkách (tábor či voda, kde dlouho prší; atd.). Důležité je poznat se i v situacích, které bychom si sami rozhodně nevybrali a nejsou ideální, aby nás ten druhý poznal takové, jací opravdu jsme, nejen se scházet ve dvou za zavřenými dveřmi, k čemuž pomáhá i setkávání s rodinami, s přáteli. Obzvlášť rodiče chtějí pro svoje děti "to" nejlepší, a proto je i jejich úsudek důležitý, i když jejich manželství nefunguje či ještě něco horšího, tak bych nad jejich úsudkem nelámal hůl.

48. Michal (27) ženatý, veriaci

Vždy som chcel to, aby sme ja aj manželka mali prvý sex až po svadbe, preto sme nemohli zbytočne odďaľovať sobáš kvôli domu, autu, psovi... Priorita bola spoznať sa do takej miery, ako to ide, vedieť, že obaja máme základné hodnoty rovnaké a na tých menej prioritných sa budeme vedieť dohodnúť. Preto sme sa po cca roku chodenia zasnúbili.

49. Michal Ď. (27) zadaný, veriaci

Vidí s ňou pozitívnu budúcnosť bez problémov. Ale treba si ju hlavne preklepúť. ☺ A to každú...

50. Pavol (27) slobodný, veriaci

Je presvedčený o tom, že práve táto žena má byť jeho a že je to Božia vôľa a treba vzťah posunúť ďalej.

51. Tomáš (27) slobodný, veriaci

Láska k tej žene a vedomie, že chcem s ňou prežiť celý život.

52. Kristián (26) slobodný, veriaci

Túžba prežiť s danou ženou zvyšok života.

53. Lukáš (26) slobodný, veriaci

Túžba spečatiť vzťah, posunúť ho na novú úroveň – manželstvo, rodina a tiež možno to, ak badá rovnakú túžbu na partnerkinom správaní. :)

54. Martin (26) zadaný, veriaci

Obecně jsou ty důvody řekl bych různé...

V mém případě jsme prostě v průběhu chození spolu zjistili, že chceme dál být spolu (a ne jen tak nezávazně) a protože jako věřící to tak máme tak svatba byl "další level" pokračování a vývoje našeho vztahu. Doufal jsem, že ona je ta pravá a neuměl jsem si představit žádnou jinou ženu se kterou bych do manželství šel. K žádosti o ruku mě přivedlo zhodnocení tady těch všech věcí; taky jsem v té době dodělával školu a prostě už tak nějak bylo na čase :-) (oba jsme to tak cítili)

55. Matej (26) zadaný, veriaci

Vnútorné presvedčenie, že je to tá pravá. Chcem ju robiť šťastnou.

56. Matúš (26) slobodný, veriaci

Osobne si myslím, že je to taká istota, že ona je tá pravá, s ktorou chcem zostať navždy. Aj keď človek si nie je nikdy istý. Ale ak ten vzťah viedli s Bohom, tak je všetko ok. Lebo s Bohom je všetko ok. :)

57. Patrik (26) zadaný, veriaci

Keď si budem istý, že je tá práva a nepotrebujem hľadať už žiadnu inú, pretože ona je dokonalá a chcem s ňou stráviť celý život. Taká, ktorá mi rozumie aj bez toho, aby som jej niečo musel povedať.

58. Peter (26) zadaný, veriaci

Láska a to, že s ňou chcem stráviť celý svoj život.

59. Bez mena (26) ženatý, veriaci

Mať osobu, s ktorou strávim celý život, tzn. nebyť sám, ale mať rodinu...

Láska, túžba robiť toho druhého šťastného.

Túžba po deťoch.

Sex.

60. Ferino (25) zadaný, veriaci

Pekný deň.

Ak mám pravdu povedať, nad touto otázkou som už veľakrát rozmýšľal. Budujeme náš vzťah tri roky a ja sa pomaly uchyľujem k tomu, že pokľaknem pred mojim dievčaťom. Už na začiatku vzťahu som sa Boha pýtal, či to má zmysel začínať si s týmto dievčaťom. Aby som len zbytočne nezranil jemne ženské srdce.

A dnes aj vďaka vám uvažujem, prečo je ona tá, s ktorou chcem prežiť život.

Je to jej radosť, jednoduchosť, azda krása a jemnosť srdca, ktoré Boh stvoril tak zázračne ? ..

Mňa osobne k požiadaniu o ruku vedie túžba po manželstve. Túžba po rodine, túžba po sviatostnom vzťahu muža a ženy. Po vzťahu, ktorý požehnáva sám Boh. Túžba vytvoriť sviatostnú rodinu. Vytvoriť nerozdeliteľné puto. Boh mi ukázal, že má montérky a celé tri roky pracuje spolu s nami na našom vzťahu a v deň svadby zoberie zváračku a svojou láskou nám dokopy nerozdeliteľne zvarí srdcia. Podobne ako my muži zvárame železo. Taký je Boh úžasný...

Ženie ma túžba urobiť moju priateľku šťastnou.

Mať manželstvo, ktoré nič nepremôže. Mať v manželstve živého Krista.

Byť na ceste, ktorú od počiatku pre nás pripravil Boh. Byť normálny a zároveň svätý. Verím, že muž dokáže urobiť veľa vecí, ale v manželstve dokáže Boh spoločne skrze muža a skrze jeho ženu utvoriť omnoho väčšie veci. Sviatostné manželstvo je tým najväčším motorom, ktorý ma ženie k tomu, aby som sa navždy odovzdal jedinej žene. A keď vidím ako sa moja priateľka smeje s deťmi na hojdačke, ako doma veľmi pomáha každému, komu môže, ako robí všedné nudné veci s radosťou a odhodlaním, keď sa ma snaží povzbudiť v práci, keď ma pochváli aj za drobné veci, keď sa len usmeje, alebo keď mi upečie koláč.

Keď varí, keď sa smejeme, keď je milá a ctí si svojich rodičov, keď je milá ku každej osobe, ktorú stretne, keď je presne taká, aká bola stvorená a nesie v sebe radosť Boha, radosť do života, keď môžeme spolu prežívať čistotu, keď má oblečené dlhé cudné šaty a je jednoduchá a krásna. Keď ................

To všetko mi dáva istotu, že ona je žena, s ktorou túžim mať to sviatostné manželstvo.

Pozdravujem všetkých, ste úžasní, že prinášate do vzťahov Krista. + Buďte požehnaní.

61. Gabriel (25) slobodný, veriaci

To záleží, či ako východzí bod pre túto otázku uvažujeme začínajúci vzťah, alebo už niekoľko rokov dozretý a to až tak, že bez svadby by zrejme aj zhnil. V tom druhom prípade zrejme stačí uvedomenie si, že už by obaja chceli konečne kopulovať. :-) (poznámka: divný kresťanský pohľad) Ale predpokladajme vzťah, v ktorom sa chlapec a dievča stretávajú asi rok a strávia týždenne spolu cca 6-12 hodín. Muž si musí zodpovedať niekoľko otázok typu: Bola by dobrou matkou a vernou manželkou, na ktorú sa môže spoľahnúť aj v ťažkostiach? Ale predovšetkým: "A chcem ja byť pre ňu dobrým manželom? Dokážem jej odpustiť aj miliónkrát? Má náš vzťah šancu vydržať? (kresťanská poznámka: Tu sa veriaci môže oprieť o pomoc zhora, kdežto neveriaci potrebuje vyššiu mieru istoty. So, don't worry, be happy.)

Už sa mi nechce príliš rozpisovať, ale ja fakt nechápem, prečo niektorí odkladajú sobáš tak dlho. "Až po škole." alebo "nemáme ešte vlastný byt" Blázni! Veď ak majú jeden druhého a úprimne sa milujú, tak všetko ostatné je len materiálna ozdoba. A pritom "pohŕdajú" Božím požehnaním pre ich vzťah.

62. Jakub (25) slobodný, veriaci

Oddanosť. Vedomosť, že sme pre seba najdôležitejšie osoby vo svojich životoch.

63. Jakub (25) slobodný, veriaci

Slobodné rozhodnutie pripútať sa k žene založené na láske k Bohu a k nej samotnej.

64. Ján (25) zadaný, veriaci

Láska k nej ma k tomu priviedla. Bez lásky muž ženu len tak nepožiada o ruku.

65. Jozef (25) slobodný, veriaci

Chcel by som s ňou zostarnúť, zdá sa mi super ako budúca matka, myslím, že mi ju pripravil sám Boh, teším sa na manželské spolužitie so všetkým, čo k tomu patrí. :)

66. Lukáš (25) slobodný, veriaci

Láska, že s ňou zažívam magické chvíle. Pocity naozajstnej pravej lásky.

67. Maroš (25) slobodný, veriaci

Mám kamarátov, ktorí sa ženia napriek tomu, že do partnerky neboli zamilovaní, takže si myslím, že muži sa ženiť chcú, ale niečo im v tom bráni, prípadne by otázka mala stáť, čo robiť, aby ste ich od tohto kroku neodradili. U každej dvojice to môže byť individuálne, ale ja by som to zhrnul do 3 prekážok:

  1. Muži si ženy nevážia a chcú si iba užívať a prípadne až v neskoršom veku ženiť –> nechávajú si zadné dvierka.
  2. Muži sú od žien naučení, že byť verný sa neoplatí a že dôležitejšia je nejaká iskra. (muž sa dlhší čas kamaráti s dievčaťom, neskôr sa zamiluje, ale ona to neopätuje, lebo tam nie je iskra. Muži sú tiež nútení budovať neúprimné vzťahy založené na dynamike mačky s myšou/bozkoch v horšom prípade sexe (mnohí muži tvrdia, že k vzťahu potrebuješ sex inak vzťah nebude mať iskru...)) –> Ako viem, že manželstvo má budúcnosť, keď vzťah stojí na vode?
  3. Muži neveria, alebo si nie sú vedomí, že ich ženy ich môžu mať rady aj s ich chybami. Viete, niekedy mám pocit, že niektoré ženy vedia lepšie, aký by mal byť muž, než samotní muži.

68. Marvin (25) ženatý, veriaci

Vedel som si s ňou predstaviť spoločný život, máme spoločné hodnoty, boli sme spolu dostatok času, aby sme sa spoznali, mal som slobodu sa rozhodnúť, nebolo to pod tlakom.

69. Matej (25) slobodný, veriaci

Ak sa niekedy dostanem do bodu, že budem chcieť ženu požiadať o ruku, bude to preto, že si budeme rozumieť, náš vzťah nás bude oboch napĺňať, budeme vedieť riešiť problémy spoločne, že v nej budem vidieť budúcnosť... Budem to proste cítiť, resp. vedieť vo svojom vnútri. Budem z toho samozrejme nervózny, budem vo svojom vnútri frflať na to, že musím kupovať nejaký prsteň, a nedajbože ešte čo potom bude starostí a ženských vrtochov ohľadom svadby. Hrôza pomyslieť. Keď tá žena bude pre mňa znamenať toľko, že tieto veci sa stanú len drobnosťami na pozadí niečoho väčšieho, tak vtedy si budem istý, že do toho chcem s ňou ísť. :)

70. Orsino (25) slobodný, veriaci

Po nějaké době ve vztahu s dívkou buď postupně nenachází jistotu, že toto je to co chce on i Bůh i ona, anebo naopak tato jistota roste a proto dívku požádá, aby se před Bohem stala jeho ženou.

71. Patrik Popróči (25) slobodný, veriaci

Láska a túžba spojiť naše životy v dobrom aj v zlom. :)

72. Pavol (25) zadaný, veriaci

Vnútorný hlas od Boha.

73. Peter (25) zadaný, veriaci

Dôvera partnerke, láska k nej a rozhodnutie, že s ňou chcem ostať do konca života za všetkých okolností, aj keď poznám jej chyby. :)

74. Sebi (25) zadaný, veriaci

Istota, ktorú som nikdy v živote nepociťoval tak silno, ako teraz, že je to ta pravá. :)

75. Vladimír (25) zadaný, veriaci

Chcem s ňou spoločne kráčať za Kristom a privádzať k Nemu aj iných.

76. David (24) zadaný, veriaci

Láska, city k určitému člověku.

77. Dávid (24) zadaný, veriaci

Tak samozrejme je to láska k partnerke, ktorá sa prejaví práve požiadaním ženy o ruku, pričom požiadanie je iba prvým krokom a symbolom toho, že mám o priateľku vážny a trvalý záujem, a že som ochotný prežiť s ňou zvyšok života aj v dobrom aj v zlom.

PS: Druhým krokom je uzavretie manželstva :)

78. Juraj (24) slobodný, veriaci

Láska a túžba, že sa o ňu chcem deliť s ňou... Veríme, že manželstvo Boh požehnáva a stávame sa jedným telom. Byť jedno telo s osobou, ktorú milujem, je asi najviac. J

79. Juraj (24) slobodný, veriaci

Myslím si, že si musí byť istý tým, že sa dokáže postarať o rodinu v dnešnej dobe hlavne po finančnej stránke a samozrejme aj aby mali kde bývať.

80. Majo (24) zadaný, veriaci

Svoju Snúbenicu som požiadal o ruku, lebo som chcel náš vzťah posunúť na inú úroveň, čo sa aj podarilo. Od zásnub na dovolenke v Čiernej Hore sa náš vzťah naozaj posunul a teraz sa nevieme dočkať nášho veľkého dňa, kedy si pred Pánom povieme "áno". :)

81. Marek (24) slobodný, veriaci

Uvedomenie si, že je to človek bez ktorého by jeho život bol prázdny/prázdnejší.

82. Michal (24) zadaný, veriaci

Jsem zasnoubeny a za tyden se žením a řekl bych, že me k tomuto rozhodnutí přimělo spousta věcí např.: Láska a chuť být s mou bud. ženou celý život. Chci ke své ženě patřit a aby ona patřila ke mě. To že jsme si velmi rozuměli a byli spolu spokojení a šťastní, ale nemohu opomenout, že jsme chtěli vydržet v čistotě a chtěli si nechat sex až do manželství.

83. Michal (24) zadaný, veriaci

Poznání toho, že moje slečna mě miluje láskou, která zapírá sama sebe. Reflektuje svoje jednání a váží si mě, mých rozhodnutí atd. Díky tomu vím, že ji můžu důvěřovat a že společné rozhodnutí nebudou v budoucnu sobecká ale budou hledat dobrou toho druhého :-)

84. Oto (24) zadaný, veriaci

Moju zatiaľ ešte snúbenicu som požiadal hlavne preto, aby som posunul náš vzťah do roviny, kedy to naozaj myslím vážne, až tak, že som ochotný ísť aj proti predstavám našich rodičov.

85. Richard (24) zadaný, veriaci

           Výzor:

86. Tomáš (24) slobodný, veriaci

Bláznovstvo.

87. Anton (23) slobodný, veriaci

Som si istý, že je tá pravá (Bohom stvorená "pre mňa a ja pre ňu").

88. Ján (23) slobodný, veriaci

Že ju miluje, je rozhodnutý a pripravený s ňou stráviť zvyšok života. Že sa chce spolu s ňou približovať Bohu. A že je presvedčený, že ona to vidí rovnako.

89. Ján (23), slobodný, veriaci

Podľa mňa je to vidina, predstava spoločnej budúcnosti, na ktorej sa spoločne zhodnú počas randenia a rozhovorov a je si istý odhodlaním svojej partnerky (pevnosti v názore ženy; jasný cieľ ). "Chlap je ako námorník. Pri každej žene vylezie na rozhľadňu, keď vidí okolo iba more, nemá si kde predstaviť budúcnosť, keď však vidí zem, na tom sa už dá stavať". Samozrejme predstava zahŕňa zabezpečenie, starostlivosť o vzťah atď. (asi všetko racionálne) a pre kalkulovanie rizík.

90. Juraj (23) zadaný, veriaci

Láska. K žene a k bohu. Pocit, že ste našli v danom dievčati svoju dušu.

91. Lukáš (23) zadaný, veriaci

          City.

92. Marek Mihok (23) slobodný, veriaci

To, že ju ľúbim.

93. Michal (23) zadaný, veriaci

Istota v tom, že je tá pravá a že si s ňou viem predstaviť ostať celý život.

94. Michal (23) ženatý, veriaci

Jestli jde pouze o "požádání o ruku", tak mě přemluvila spolužačka, abych to udělal. Protože jsme se dohodli při tom, než jsme spolu začali chodit, že se vezmeme, pokud se nestane něco, co by nám v tom překazilo. A tak i když jsme měli termín svatby a spoustu věcí zařízených, tak mi spolužačka promluvila do duše, že jí přece nemůžu udělat to, abych ji nepožádal, a aby to nikdy nezažila. Tak jsem dal na její radu a požádal ji o ruku.

95. Peter (23) slobodný, neveriaci

Keď muž zbadá, že žena, ktorá vedľa neho ráno vstáva, je žena, do ktorej je schopný sa denne zamilovať ako prvýkrát.
Keď žena, ktorá s ním ide spať, vyzerá rovnako večer, ako ráno.
Keď žena, ktorá s ním ide spať, mu prináša radosť, ktorú si nedokáže kúpiť.
Keď s ženou, s ktorou zaspáva, prežíva nádherné chvíle počas dní.
Keď so ženou, ktorú má po svojom boku mal aj roztržky, ale so šťastným koncom.
Keď ženu, ktorú má vedľa seba nadovšetko miluje.

96. Peter (23) zadaný, veriaci

Odvaha a vnútorné poznanie, že je to najlepšia žena, budúca manželka a milujúca matka detí. V dnešnej dobe muž potrebuje mať aj vieru, že sa spolu zvládnu postarať o zakladajúcu sa rodinu, čo sa týka ekonomického charakteru.

97. Peter Melicherčík (23) zadaný, veriaci

Už dlhšiu dobu sme sa o tom rozprávali a plánovali spoločne život. Prišlo to úplne prirodzene a bol som k tomu odhodlaný už keď som objednával prsteň. Čiže keby príde skôr, tak ju aj skôr požiadam. Chcel som náš vzťah posunúť niekam ďalej a myslím si, že práve toto je jeden z hlavných spôsobov. Asi si už neviem predstaviť život bez nej a preto je jediná možnosť- svadba. Ku nej vedie iba jedna cesta a to cez zásnuby.

98. Štefan (23) slobodný, veriaci

          Rozhodnutie.

99. Alexander B. (22) zadaný, veriaci

Láska, spoločné smerovanie, ochota urobiť záväzok, vízia, ak sú v okolí ľudia, ktorí sú pre muža príkladom v tom, ak vie, že je schopný postarať sa o rodinu a zabezpečiť ich, ak si je vedomý svojho povolania.

100. Daniel (22) slobodný, veriaci

Spoločné podobné názory, čas strávený spolu, vedomie že sa môžem tej osobe odovzdať naplno.

101. Dávid (22) slobodný, veriaci

Láska a zhoda pováh, porozumenie na oboch stranách.

102. Domo (22) zadaný, veriaci

Privedie ho k tomu obrovská túžba po nej. Chce byť len jej a chce aby ona bola len jeho. Samozrejme, že to musí cítiť, no väčšinou je to podľa mňa žena ktorá nalieha :D a on si potom uvedomí, či to chce tiež.

103. Ján (22) zadaný, veriaci

Myslím si, že rozhodnutie požiadať o ruku svoje dievča/priateľku musí prísť oveľa skôr, než to muž nakoniec urobí. Ten spôsob je podľa mňa najkrajším vyjadrením mužovej rozhodnosti a zodpovednosti v láske. Ja osobne idem do vzťahu nie kvôli tomu, aby som "skúsil", ale s predpokladom, že raz si to moje dievča vezmem. Samozrejme, vždy mám čas svoje rozhodnutie prehodnotiť, no pokiaľ to je skutočne žena, ktorú milujem a viem si to s ňou predstaviť, tak rozhodnutie je jasné. Potom už povstáva otázka kedy a ako. Pokiaľ to muž nevezme po hlave, tak by mal rozmýšľať zodpovedne. Či je to dievča pripravené na taký záväzok, či náhodou nerobí náročnú školu alebo či nebráni tomu nejaká iná dočasná prekážka, kedy je lepšie byť ešte chvíľu trpezlivý. Myslím, že tiež veľmi dôležitá otázka je, či mám pre moju budúcu rodinu aspoň ako také zázemie, či už hmotné alebo čo i len "pár koruniek" na viac. Takže podľa mňa žiadosť o ruku prichádza po kladnom zodpovedaní dvoch hlavných otázok:

  1. Či poznáme dostatočne dobre jeden druhého a či moja priateľka je na to už pripravená.
  2. Či som pripravený ja, že sa ako Boží muž dokážem postarať o svoju ženu/rodinu, predovšetkým či som natoľko duchovne a osobnostne rozvinutý, že dokážem viesť a byť zodpovedný za všetky veci, ktoré sú spojené s rodinným životom.

104. Jozef (22) zadaný, veriaci

Myslím, že rozhodnutie prežiť zvyšok života s jedinou ženou by v ňom malo dozrieť, v čase chodenia by mal skúmať, či sa zhodnú v podstatných otázkach (viera, postoj k deťom, financie,...) a ak áno, nemal by váhať. ("V podstatnom jednota, v ostatnom sloboda a vo všetkom láska.") Ale myslím, že najsilnejším impulzom môže byť postoj k deťom, vidieť ju, ako sa správa k deťom. Vtedy môže mužovi prebehnúť hlavou niečo ako: „Chcem, aby tak vychovávala aj moje deti.“

105. Marián (22) slobodný, veriaci

Láska a pocit, že s touto ženou chcem ostať celý život, nech už bude akýkoľvek.

106. Martin (22) slobodný, veriaci

Uvedomí si, že s ňou chce stráviť celý život.

107. Maťo (22) slobodný, veriaci

Rozhodnutie, ktoré je podporené Božím milosrdenstvom, ktoré nám pomáha prijať človeka s jeho chybami, s jeho náladami a s tým, že si dokážeme odpustiť, že nie sme pre toho druhého úplne vysnívaným, ale predsa sa cez to milosrdenstvo milujeme takí, akí sme, .. Boh nám cez svojho Syna posiela milosrdenstvo a lásku, a preto aj v manželstve musíme byť traja - žena, muž a Láska, inak sa k nám to milosrdenstvo nedostane v takej miere, aby sme si vedeli odpustiť každú chybu a bez Neho nevieme ani ozajstne milovať.

108. Maťo (22) zadaný, veriaci

Rozhodnutie, že budem svoje dievča a budúcu ženu milovať do konca života. Nie je to zložité! Proste to musíš chcieť.

109. Norbert Michálek (22) slobodný, veriaci

Podľa mňa je to túžba, aby žena, o ktorú má záujem, bola šťastná. Taktiež aj kvôli tomu, že len pri nej nachádza zmysel života. Dodáva mu odvahu a sebavedomie, ktoré muž potrebuje, aby mohol byť tým správnym mužom.

110. Oliver (22) slobodný, neveriaci 

Láska.

111. Peter (22) slobodný, veriaci

Že si uvedomí, že ona je tá pravá, to znamená, že je to Božia žena, ktorá bude skvelou matkou detí a ktorú on bude môcť urobiť šťastnou a milovať ju.

112. Stanislav (22) zadaný, veriaci

Ja si myslím, že muž to vycíti a bude vedieť, kedy je ten správny čas na to, aby spravil ten krok, ako to spravil aj s Bohom, keď uzavrel zmluvu o vzťahu s ním. Je to krok viery a odhodlania a dôležité je sa za to modliť.

113. Boris (21) zadaný, veriaci

Nekonečná láska a neviem si bez nej predstaviť svoj život.

114. Ján (21) slobodný, veriaci

Rozhodnem sa, že s ňou strávim celý život.

115. Marcel (21) zadaný, neveriaci

Keď ju naozaj ľúbi a vie si s nou predstaviť život. Rozumie si s nou vo všetkých smeroch vrátane postele.

116. Marek Fedurco (21) slobodný, veriaci

Myslím si, že ak sa niekto takto rozhodne, tak určite nad tým viackrát premýšľal, lebo požiadať ženu o ruku nie je také rozhodnutie, ako keď si kúpime v obchode tričko, ale je to rozhodnutie, ktoré ovplyvní celý život. Ak si rozumejú, majú sa radi, majú rovnaké hodnoty a pohlaď na svet, ak sa mu tá šťastná páči a prežili veľa pekných chvíľ (kopec zážitkov, výletov, sviatky, ale aj pri bežných činnostiach) a pozná ju naozaj dobre, lebo je rozdiel byť stále usmievavý a byť stále dobre naladený, ak všetko ide ako má, ak sa darí, ak sme zdraví, ak máme prácu, a rozdiel je, aj keď tieto veci ozaj nefungujú...takže môj názor je, že muž, ak všetko zváži, ak sa nad všetkým zamyslí, že je to žena, práve tá žena, o ktorej ruku chce žiadať, tak by mal mať v tejto otázke jasno.

117. Maroš (21) slobodný, veriaci

Pocit istoty, lásky a dôvery. Ale v prvom rade istota toho, že spolu kráčajú za Bohom.

118. Martin (21) slobodný, veriaci

           Zvyk.

119. Samuel (21) slobodný, veriaci

Odvaha a dôvera Bohu i žene. A samozrejme v prípade, že je odhodlaný s ňou žiť po celý svoj život.

120. Aleš (20) slobodný, veriaci

Pevnosť rozhodnutia stráviť s ňou zvyšok života, sociálne okolnosti (napr. doštudovaná škola) a istota o jej oddanosti.

121. Boris (20) zadaný, veriaci

Je to nutný krok k svadbe. Dáva uistenie žene, že to muž myslí vážne.

122. Daniel (20) zadaný, veriaci

Rozhodnutie.

Rozhodnutie, že chce zdieľať šťastie a lásku s niekým druhým. Chce mať na blízku osobu, ktorú miluje a dôkladne pozná z každej strany, všetky dobré a aj zlé stránky, a napriek tomu, chce tvoriť s tým človekom harmonický vzťah, ktorý bude fungovať. Aj v dobrých časoch a aj zlých...

Myslím, že každý muž túži aby sa staral a ochraňoval. A najmä tú najbližšiu osobu, s ktorou chce tvoriť vzťah. Toto muža napĺňa, aby jeho žena vedela, že je v bezpečí a pri svojom mužovi cíti ochranu.

Myslím si, že by to mal byť jeden z najdôležitejších aspektov, pre ktoré sa muži rozhodujú do manželstva.

Milovať svoju ženu a chrániť ju.

A samozrejme, v tom všetkom kráčať spolu s Bohom celý život

123. Dávid (20) zadaný, neveriaci

Môj názor je, že muž cíti k žene, že je ta jediná, výnimočná, ktorá ho dokáže robiť šťastným po zvyšok života. Čiže, keď si je istý sám sebou a svojím vzťahom a chce ho posunúť ďalej.

124. Dominik (20) slobodný, veriaci

Chce jí veřejně a před Bohem slíbit věrnost. Myslím, že to je i takové vyznání, že sám jsem poloviční a k plnohodnotnému životu potřebuji druhou půlku.

          125.  Feri (20) zadaný, veriaci

Keď vidíš, že dievča je pre teba rozhodnuté, je ochotné pre teba veľa obetovať a vieš, že je na to zrelé.

126. Filip (20) slobodný, veriaci

Viera v to, že je to žena, s ktorou je muž pripravený zdieľať svoj život.. Do jeho konca.

127. Ján (20) zadaný, veriaci

To, ako sa rozhodla zmeniť na dievča mojich snov.

128. Jozef (20) slobodný, veriaci

Túžba, láska a Boh :)

129. Marek (20) slobodný, veriaci 

Nič.

130. Michal (20) zadaný, veriaci

Myslím, že ak muž ženu miluje a ona jeho tiež, dostanú sa po čase do určitého bodu, kedy by to malo prísť aj samo, všetko chce čas :)

131. Miroslav (20) zadaný, veriaci

Aktuálna otázka, keďže plánujem zásnuby a doviedol ma k tomu čas. Je čas byť slobodný, je čas na to a ono a je čas aj s niekým spojiť život. Hlavne ak si myslím že je to práve orechové. :)

132. Zdeněk (20) slobodný, veriaci

Dost se na to těším, zatím to tedy moc neřeším, protože si myslím, že mám ještě pár let. Ale jednou se těším, že potkám holku, s kterou budu chtít zůstat nafurt, věřím, že to jednoduše rozpoznám, začnu s ní chodit a po nějaké době, kdy do ní budu bláznivě zamilovaný jí požádám o ruku, celý to bude originální, silný a nezapomenutelný zážitek. Taky věřím, že bude mnohem lepší, než je ideál, který si teď vůbec jen dokážu představit.

 

19-15  ROKOV

133. Adam (19) zadaný, veriaci

Vedomie, že ju miluje, že sa rozhoduje a chce ju milovať až do konca života. Spoločný život, rodina, záujmy... Samozrejme, požiadaniu o ruku by mala predchádzať modlitba! Spýtať sa Boha "ešte raz": „Pane je to tá pravá? Je to tá, ktorú si pre mňa vybral?“ A Boh vždy odpovie. Dá nám silu, odhodlanie a lásku do toho kroku.

134. Dominik (19) zadaný, veriaci

           Láska.

135. Jaroslav (19) zadaný, veriaci

Láska k nej a túžba prežiť celý život s ňou.

136. Kristián (19) slobodný, veriaci

Presvedčenie, že je to moja chýbajúca polovička, ktorá ma dopĺňa, no zároveň prijíma takého, aký som.

 137. Lukáš (19) slobodný, veriaci

Môj názor je, že keď muž chce požiadať ženu o roku, tak za tým stojí hlavne to, že si je istý tým, že ona je tou pravou ženou v tom jeho živote a že to, že ju žiada o ruku, tým sa jej chce ako keby úplne oddať, verí jej úplne bezhranične a hlavne taktiež verí v Boha a verí v to, že tú ženu mu ju zoslal Boh a že Boh je spokojný s tým, že práve oni dvaja majú byť spolu. Mňa osobne k tomu bude viesť to, že tú ženu budem nesmierne ľúbiť, milovať, ctiť si ju, vážiť si ju, že budem chcieť žiť v súlade s tým, čo chce ona, ja a aj s božími pravidlami a že budem oddaný Bohu a budem veriť jemu, že mi vybral tu najsprávnejšiu pre môj život.

138. Marek (19) slobodný, veriaci

Povedal by som, že to je túžba zdieľať môj život s niekým iným, túžba žiť život naplno a byť zjednotený s tou druhou osobou nielen pozemsky, ale aj putom, ktoré je Božie.

139. Martin (19) slobodný, veriaci

           Láska.

140. Martin (19) zadaný, veriaci

Každého muža k tomu privedie niečo iného. Ja zatiaľ netuším, čo ma k tomu privedie, ale verím, že keď príde ten správny čas, tak to budem cítiť. Verím že pri mne bude môj Nebeský Otec a dodá mi potrebnú silu a odvahu.

141. Samuel (19) slobodný, veriaci

Žiadosť o roku ženy je veľmi vážne rozhodnutie, ktoré predchádza ešte vážnejšiemu. Ak muž vie, že žena, ktorú chce požiadať o ruku je žena, ktorú miluje celým srdcom a je rozhodnutý milovať ju aj vo chvíľach, ktoré nie sú vždy ľahké a budú omnoho ťažšie, ako mohli byť už v partnerskom vzťahu, keď vie, že je pripravený uchopiť rolu manžela a otca, keď vie, že žena, ktorú chce požiadať o ruku bude dobrou matkou pre ich spoločné deti, .... vtedy sa zrodí rozhodnutie požiadať ženu O ruku.

142. Ľubomír (18) slobodný, veriaci

Láska k dievčine, čas strávený s ňou a vedomie, že je ta pravá, s ktorou chce stráviť ten svoj voľný čas, nie na pár dní, či mesiacov, ale do konca, žiadne hry! Spoločný čas strávený s Bohom. Spoločné záujmy a zmýšľanie.

143. Martin (18) slobodný, veriaci

Láska, viera, dôvera.

144. Martin (18) zadaný, veriaci

Je to individuálne, ale samozrejme, že hlavne láska k dotyčnej žene. Keď je chlap ochotný pre tú ženu obetovať všetko a milovať ju za každých okolností. Vtedy je pripravený si ju vziať.

145. Samuel (18) slobodný, veriaci

Nepožiadal som, ale myslím si, že ak obaja cítia túžbu odovzdať sa Bohu a ak cítia, že ich Boh môže v tomto vzťahu posilniť. :)

146. Viktor (18) zadaný, veriaci

Láska ku svojej druhej polovičke a to, že s ňou chce byť celý život a chce byť len jej a všetko robiť len s ňou a milovať ju do konca života.

147. Vladimír (16) zadaný, veriaci

Podľa mňa to, že ak je s ňou nič ho nebolí, nič mu nechýba a cíti sa s ňou ako v siedmom nebi..

 

Toto sú odpovede mužov na moju otázku. Každého k tomu vedie niečo iné, ale myslím, že všetci sa zhodujú v tom, že v sebe cítia, že toto je žena, s ktorou chce byť po zvyšok svojho života, už nechcem hľadať žiadnu inú a chcem sa usadiť.

 

Poďakovanie

Opýtaným mužom ďakujem za spoluprácu. Vďaka Vám som si uvedomila, že je tu ešte mnoho veriacich mužov odhodlaných žiť kresťanský život a predať vieru ďalším generáciám. Vaše manželky, priateľky a možno aj budúce priateľky môžu byť hrdé na to, aké krásne vyznania ste sem mnohí napísali. Som rada, že ste sa so svojimi myšlienkami, názormi a postojmi podelili a tak pomohli nám – ženám aspoň troška pochopiť ten váš mužský svet.

Vaše odpovede však nemusia pomôcť len ženám, ale aj mnohým ďalším mužom. Možno niektorí zistia, prečo je dôležité požiadať ženu o ruku, objavia dôvody, ktoré v sebe nevedeli nájsť alebo ich pomenovať, naberú odvahu a tak urobia tento vážny krok v ich vzťahu, pripravení na ďalšiu úroveň. :)

Ak si muž a chcel by si sa so svojím názorom podeliť, no nedostal si sa k ankete, budem rada, ak ho napíšeš do komentáru pod článkom (uveď prosím aj tvoj vek,  stav (ženatý/zadaný/slobodný) a či si veriaci/neveriaci). Za každý ďalší názor sme veľmi vďační.

Poznámka autorky: Niektoré odpovede som musela štylisticky upraviť, aby boli gramaticky správne, avšak myšlienku som sa snažila zachovať. :)

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!