Manželstvo nie je „konečná“. Je to štartovacia čiara!

To, čo ničí manželstvá, je z veľkej miery náš nezáujem alebo naša lenivosť. Sme až príliš zaneprázdnení tým, čo všetko musíme stihnúť, spraviť, vyriešiť, objednať, kúpiť, opraviť a ďalších X vecí, ale kde pri tomto všetkom si nájdeme čas pre našu vzácnu polovičku? Koľko času jej máme venovať? Dnes vám prinášame osobný príbeh manželov Srncových, ktorým ďakujeme za zdieľanie svojho svedectva s nami. :)

Manželstvo nie je „konečná“. Je to štartovacia čiara!
Foto: © všetky foto: archív manželov Srncovcov

V prvom rade chcem poďakovať Pánu Bohu za moju manželku Lenočku, že mi pred viac ako tromi rokmi povedala svoje ÁNO, ktoré znamenalo aj ÁNO, dávam ti súhlas k tomu, aby si mi ukázal, ako veľmi  ma MILUJEŠ! Nemyslela tým „áno, si frajer, dokázal si to a teraz:

- už kašli na mňa, však si ma už získal,

- už Ti nemôžem utiecť,

- už nemusíš nič robiť,

- už nemusíš dobýjať moje srdce,

NIE! Na toto mi SVOJE ÁNO nepovedala!

BOHUŽIAĽ,  mnohí chlapi majú časom naozaj podobné myšlienky, ALE to je jedno veľké KLAMSTVO!

Ako sa asi môže cítiť žena:

- keď jej muž dvorí,

- keď dáva svojej milej komplimenty a snaží sa pre ňu urobiť nemožné.

Myslím si, že sa cíti byť Výnimočná a nadobúda pocit, že má nesmiernu hodnotu.

ALE teraz sa zamyslite:

- ako sa môže cítiť táto istá žena, keď jej už manžel nevenuje takú istú pozornosť ako vo vzťahu,

- keď svoj čas a svoje nasadenie už nesmeruje jej, ale svojim záľubám, práci, uteká radšej s priateľmi na „jedno“ pivko, ako by mal byť doma s deťmi/manželkou...

Výnimočná sa už asi necíti.

Okej, nie každý manžel pije, fajčí a aj práci sa treba venovať, chodiť von s priateľmi je ok, venovať sa záľubám, rozvíjať svoje dary... Toto všetko je fajn a myslím si, že pre chod zdravého manželstva potrebné, ALE všetko treba s mierou!

To, čo ničí manželstvá, je z veľkej miery náš nezáujem alebo naša lenivosť. Sme až príliš zaneprázdnení tým, čo VŠETKO musíme stihnúť, spraviť, vyriešiť, objednať, kúpiť, opraviť a ďalších X vecí, ale kde pri tomto všetkom si nájdeme čas pre našu vzácnu polovičku? Koľko času jej máme venovať? Sám som si tým prešiel po roku v manželstve. AŽ po ROKU! Až keď mi moja manželka povedala, že jej venujem svoj „odpadkový“ čas. To je tá časť dňa pred spaním počas umývania zubov a pomodlením sa pred spaním, pretože celý deň som sa naháňal za X vecami, čo som potreboval urobiť. Neurobte rovnakú chybu aj vy!  Dobrá správa je, že sa dá stále s tým niečo urobiť, ak to skutočne CHCETE!

AKO?

Nájdite si so svojou polovičkou čas alebo si vyhraďte niektoré dni v týždni, ktoré budú patriť iba VÁM!

Skúste v tento deň poprosiť svoju rodinu, blízkych, priateľov, aby Vám niekedy pomohli so strážením detí, aby ste mali spoločný čas VÁŽNE len jeden pre druhého.

Modlite sa spolu! Tým najdôležitejším bodom je spoločná modlitba!

V našom manželstve stále veľmi pomohla a stále pomáha.  VŽDY,  keď sme potrebovali pomôcť, či už našej Láske alebo s čímkoľvek. Žehnajte si a budujte vzťah s Nebeským Otcom. Lebo len taký silný, aký je tvoj vzťah s Nebeským Otcom, môže byť silný vzťah v manželstve.

Rozprávajte sa, choďte do hĺbky s otázkami, neriešte veci, čo riešite každý deň ako platenie šekov, čo na obed alebo typické klišé: „No čo, ako sa máš?“ Buďte kreatívni, pýtajte sa na otázky čo Vám obom niečo dajú, pýtajte sa, ako sa cíti v práci/pri zaspávaní, uspávaní detí/s (takým) kolegom/(takou) kolegyňou... Pýtajte sa to, čo vás reálne a úprimne zaujíma. Možno budú prvé otázky veľmi „silené“ pre Vás oboch a zo začiatku sa budete cítiť nepríjemne,  ale  po nejakom čase sa to bude upravovať, až to bude pre Vás úplne bežné a na podobnú komunikáciu si zvyknete.

Chodievajte na výlety. Viem, že je to náročné nájsť si pri tom všetkom čas na výlet, ale o to bude tento čas pre Vás oboch výnimočnejší a tento výlet si môžete aj predĺžiť v horskej dreveničke, v stane alebo ako my - sklopiť sedačky a nocovať v aute (doteraz na to rada spomína).  Zažívajte spoločne nové zážitky, chodievajte na miesta, na ktoré ste dlho chceli ísť, ale z nejakého dôvodu ste tam nešli alebo ste nemali jednoducho čas.

Čítajte si spolu alebo hrajte spoločenské hry. Možno pre niekoho to môže vyznieť detinsky, ale ktovie? Možno Vás to chytí a bude to pre Vás skvelý spoločný oddych.

Cvičte spolu, behajte, crossfitujte, posilňujte, ale hlavne robte aktivity spoločne.

Nájdite si spoločnú záľubu a venujte sa jej. Rozvíjate to, na čo máte spoločne talent. Prípadne sa snažte naučiť Vášho partnera to, čo ide Vám a ONA nech naučí TEBA to, čo baví ju.

Toto všetko sú základné typy, ako sa starať o vaše spoločné manželstvo. Ak dôvod Tvojho nezáujmu k Tvojej Manželke je iný a vážnejší, tak pros Pána Boha o silu a Odpusť svojej manželke (ak je dôvod na odpustenie). Odpusť sám sebe, vyspovedaj sa na spovedi a bojuj s Novým Štítom.

Buď čestný, úprimný, neklam, venuj sa svojej manželke naplno. POZERAJ sa jej do očí počas rozprávania a nie na telku, snaž sa pochopiť to, čo Ti Tvoja polovička v daný  moment hovorí. NEHRAJ sa vždy na pána „opravára“. TVOJA partnerka nechce od Teba vždy radu! (Keď ju bude potrebovať, tak si ju vypýta). Chce len, aby si ju vypočuli a bol k nej empatický, buď sám sebou. Vymýšľaj pre ňu stále niečo nové, čo ešte nezažila, napríklad raňajky do postele. Rozosmievaj ju, buď k nej zdvorilý, nepokladaj jej problémy za maličkosti alebo málo podstatné.

Nezabúdaj: Žena je dar od Boha! Toto si treba uvedomiť!

Šťastný je muž, ktorý má dobrú ženu, dvojnásobný je počet jeho dní (1 Sir 26).

Michal Srnec

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!