O čom sú skutočné Vianoce?

Vianoce. Akonáhle zaznie toto slovo, v očiach mnohých ľudí sa objaví iskra lásky alebo im v srdci zazvoní zvonček pokoja. No niektorým sa pri slove Vianoce vtlačí do hlavy predstava o obchodoch, ktoré sú preplnené ľuďmi alebo úvaha o tom, či budú mať umelý alebo živý stromček. Ak sa radíte do tej prvej skupiny ľudí, tak je to ten lepší prípad a pravdepodobne viete, čo je na Vianociach to najkrajšie a najvzácnejšie. Nie sú to stromčeky, kapre, medovníky a ani darčeky. Vianoce sú o láske, pokoji, nádeji, vďačnosti a o mnohých iných maličkostiach.

O čom sú skutočné Vianoce?
Foto: © archív autora

O láske ?
Ó áno. Je tak nesmierne dôležité rozdávať lásku okolo seba. A nielen v situáciách, keď je to jednoduché. Vianoce nám dávajú skvelý priestor na preukazovanie lásky. Nemusíš urobiť niečo veľkolepé a dokonalé nato, aby si niekomu dokázal, že je milovaný. Stačí jeden milý pohľad, úprimný úsmev, ochota pomôcť alebo jednoduchý kompliment. Sú to veci, za ktoré nemusíš platiť...čiže to nie je nič drahé a predsa to môže potešiť, dokonca niekedy až roztopiť srdce. V malých skutkoch sa skrýva veľká moc. A pamätaj, najkrajší skutok je ten, o ktorom vieš len ty a Boh. Nevadí, že nie si zvyknutý robiť takéto maličkosti. Možno to chce niekedy odvahu, ale nie je to až tak ťažké, ako to vyzerá. Neboj sa vykročiť zo svojej komfortnej zóny a šír lásku okolo seba.

O pokoji ?
Človek by bol povedal, že najkrajšie na Vianociach je, keď máme pokoj v srdci. No v tejto dobe sa bohužiaľ opak stáva pravdou. Pre mnohých ľudí, na Vianoce, hrá v srdci hlavnú úlohu chaos. Obklopený akciovými letákmi uvažujeme, ako najviac ušetríme. Nevieme si vybrať podľa ktorého receptu budeme piecť, lebo internet nám ich ponúka aspoň sto. Nevieme sa rozhodnúť, či budeme mať tradičnú štedrú večeru alebo večeru podľa najnovších trendov; či bude náš stromček umelý a budeme tak chrániť lesy alebo, či bude živý a nebudeme tým podporovať plasty. A mohla by som pokračovať ešte dlho. Či chceme alebo nie, chaos nás vie veľmi rýchlo pohltiť. Čo takto sa na chvíľu zastaviť ? Skús si v týchto dňoch sadnúť aspoň na 10 minút a nič nerobiť. Nepozeraj sa na to či stíhaš alebo nie. Jednoducho si oddýchni a urob niečo pre seba. Načúvaj a hľadaj to, čo naozaj tvoje srdce potrebuje. Upokoj svoje vnútro a pôjde všetko ľahšie a budeš mať z týchto dní väčšiu radosť. Vychutnaj si čaro prítomného okamihu.

O nádeji ?
Vieš o akú nádej na Vianoce ide ? Nádej nepramení z najkrajšej vianočnej výzdoby alebo najdrahšieho darčeka. Najväčšou podstatou Vianoc je On. Ten, ktorý “nosí darčeky “. Ježiško. Áno, viem že sa na neho deti veľmi tešia, lebo on teší ich. Aj ja si pamätám, ako bol Ježiško s darčekmi pre mňa najdôležitejší. Ale rodičia, prosím vás skúste vaši deťom s láskou vysvetliť, že Ježiško na Vianoce nenosí len darčeky pod stromček. Prichádza s ním veľká nádej na nový, lepší život. Prišiel na tento svet, aby nás zachránil. Nato, aby nás naučil, čo je to pravá láska a viera...nato, aby nám otvoril oči a ukázal, aký Boh naozaj je. Nie je úžasné, že samotný Boh príde na svet, ako dieťa v plienkach ? Je obdivuhodné, ako sa nám dokázal priblížiť. To je to pravé čaro Vianoc, ktoré by sme mali vnímať.

O vďačnosti ?
Tak ľahko zabúdame na veci, za ktoré by sme mali byť vďačný. Ani ja nie som dokonalá. Sama si musí často pripomínať, čo je na Vianociach naozaj dôležité a za čo všetko môžem byť vďačná. Nie je samozrejmosť, že máme dobrú rodinu, že máme domov, do ktorého sa môžeme vždy vrátiť a sme v ňom vítaní. Nie je samozrejmosť, že máme priateľov, ktorí sú vždy pri nás a majú nás radi takých, aký sme. To, že môžeš vidieť očami krásy tohto sveta a to, že môžeš kráčať po tomto svete je dar. To že môžeš počúvať melódiu vianočných piesní je tiež dar. Skús tento večer poďakovať za všetko, čo máš vo svojom živote...za všetkých, s ktorými môžeš byť.

Jasné, že by sa ešte našli dôležité a neodmysliteľne veci, ktoré patria k Vianociam. Ale keď si uvedomíš aspoň tieto, budú pre teba Vianoce oveľa zázračnejšie a vzácnejšie. Žehnám ti vedomosť toho, že si milovaný, taktiež pokoj do tvojho srdca. Pamätaj na nádej, ktorú nám Ježiš v týchto dňoch dáva a buď vďačný aj za maličkosti.

Autor: Laura Gáliková

 

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!