Z poradne: S jedným mužom som vo vzťahu, s druhým si intímne píšem. Čo mám robiť?

Do našej Bezhraničnej poradne nám prišla tentoraz otázka od ženy, ktorá žije v dvoch vzťahoch súbežne, avšak každý prežíva na inej úrovni. V jednom prevláda frustrácia, v druhom túžba po vzrušení. Ako sa na túto situáciu pozerá Boh a ako by to mohla vyriešiť Božím pohľadom na jej situáciu? Na tieto otázky hľadal odpoveď katolícky kňaz o. Peter Olas.

Z poradne: S jedným mužom som vo vzťahu, s druhým si intímne píšem. Čo mám robiť?
Foto: © freepik.com

Otázka:

Ahojte, som veriaca, mám pár rokov priateľa a áno, aj spolu spávame, ale nebývame spolu. Pred rokom sme však mali dosť zlé obdobie a začala som si písat s iným a píšem si s ním dodnes. Prvotným dôvodom bola frustrácia a túžba po vzrušení, ale už sa toho nedokážem vzdať. Sú v tom aj fotky (sexuálne ladené), a hoci sa mi to hrozne páči viem, že to nie je správne. Nikdy som priateľa nepodviedla, ale viem že som schopná to raz urobiť. Cítim, že náš vzťah nemá budúcnosť pretože sme veľmi rozdielni, ale čo sa týka toho druhého chlapa... je v tom len vášen, ale rozumieme si aj ako ľudia. Čo mám robiť?


Odpovedá katolícky kňaz o. Peter Olas:

Ahoj, vďaka za úprimnosť. Vzťahy sú vždy zdrojom veľkých milostí, ale aj skúšok. Pozrime sa na to všetko pekne po poriadku. 

V prvom rade je dobré porozmýšľať, na čom je postavený tvoj vzťah. Boh to zatiaľ nie je, lebo si úplne zmiererená s myšlienkou porušovania jeho usporiadania vzťahov. Napriek tomu sa ním môže raz stať, no len ak mu to ty sama dovolíš. Pravdepodobne je teraz tvoj vzťah postavený na prirodzenej ľudskej túžbe byť milovaná, chápaná a chránená. To je dobrá túžba, no našim vzťahom môžeme dať úplne nový rozmer, ak do nich priberieme Boha. S Bohom môžeš hovoriť o svojom vzťahu, modliť sa za svojho milovaného a snažiť sa nastavovať svoj vzťah podľa Božej vôle, ktorá je pre nás vždy to najlepšie riešenie. 

Zatiaľ Božiu pomoc vo svojom vzťahu nemáš, no nie preto, že by ti Boh nechcel pomôcť, ale preto, že ťa maximálne rešpektuje. Kto miluje, ten rešpektuje. Nechce sa ti do toho motať, kým si chceš veci organizovať podľa seba. Je preto ťažšie zvládať vzájomné konflikty, lebo ich riešenie celkom závisí od tvojich ľudských síl. Akonáhle pozveš do svojho vzťahu Boha, uvidíš, koľkých problémov ťa vie ušetriť. 

Je normálne, že ak prežívaš so svojím priateľom krízu a váš vzťah nie je postavený na vyšších hodnotách, tak budeš za neho hľadať náhradu. Viem, že to nie je ľahké, ale skús ísť na to z opačného konca. Skús najprv budovať komunikáciu a vzájomné spoznávanie, bez toho, aby si sa nechala uniesť vášňou. Aj tá má svoj čas a aj tá je dobrá, no ak jej dáš od začiatku voľný priebeh, v značnej miere obmedzíš vaše vzájomné spoznávanie.

Chcel by som ťa povzbudiť k tomu, aby si sa nebála riešiť svoje vzťahy s Bohom. To sa ale nedá iba “tak trošku”. Ak je pre teba Boh dôležitý, skús ho brať aj s jeho slovom, ktoré máme v Biblii, a s jeho vôľou, ktorá je tam opísaná pre naše dobro. Ak dal príkaz “nezosmilníš”, tak nie preto, aby nám zabránil plno rozvinúť našu lásku. Veď on sám je Láska. Dal ho preto, lebo nás stvoril a vie, čo je v nás. On vie najlepšie, ako naše srdce funguje a spoločný sexuálny život uzavrel až do manželstva, pretože je posvätný a výlučný. Tvoje telo patrí len jednému mužovi, mužovi tvojho srdca, s ktorým budeš môcť stráviť zvyšok svojho života. 

Čo sa týka otázky “čo robiť”, jeden z postupov môže byť tento: premysli si, či chceš investovať do svojho prvého trojročného vzťahu. Stojí ti tvoj priateľ za to, aby si za neho bojovala alebo vnímaš, že to nie je ono? Ak ti za to stojí, druhý vzťah je potrebné ukončiť, pretože to nie je obyčajné kamarátstvo, ale hľadáš v ňom viac. Ak ti za to ten prvý nestojí, buď úprimná a ukonči ho. Ak sa však vložíš do toho druhého vzťahu, platí znova všetko to, čo sme si povedali. Ak chceš byť v ňom požehnaná, pozvi doň Boha. Ak chceš skutočne poznať svojho priateľa, spoznávaj najprv jeho srdce. Nezostaň pri očarení telom. 

Prajem ti, aby si to všetko dobre premyslela a rozlíšila. Verím, že naberieš odvahu aj na to, aby si do toho všetkého naplno pozvala Boha, ktorý je Láska, a ktorý sa teší z dvoch zaľúbených sŕdc. 


Potrebuješ aj ty poradiť vo vzťahu? Neboj sa a napíš nám svoju otázku cez tento formulár (klik sem) - tvoju otázku vieme zverejniť aj anonymne a zmeníme aj údaje, cez ktoré by ťa ktokoľvek mohol identifikovať ako to môžeš vidieť aj v tejto poradňovej otázke.

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!