Byť katolíkom a hľadať si lásku online

Ľudia zvykli považovať online randenie za dosť zahanbujúce: Ak sa musíte pripojiť na internet, aby ste si našli svoju drahú polovičku, vtedy ste určite nešikovný nájsť si ju v spoločnosti. Avšak tento stereotyp už dnes vymizol. Katolíci všetkých vekových skupín sa obracajú na internet, aby si našli svoju životnú lásku nie preto, že majú nedostatok schopností vyhľadať ju v spoločnosti. Želajú si nájsť niekoho, kto vyznáva rovnakú vieru. Chcú stretnúť online svojho budúceho manžela/budúcu manželku.

Byť katolíkom a hľadať si lásku online
Foto: © pexels.com

Prečo sa už ľudia nespoliehajú na tradičné spôsoby hľadania si svojho manžela/svojej manželky? Tri páry, David (51) a Tricia Nevarez, Jonathan a Adrienne Farrow, Meg (58) a Jim Huening (61) prezrádzajú svoje dôvody, kvôli čomu hľadali svojho manželského partnera online.

Zakladateľ stránky CatholicSingles.com (zoznamky pre slobodných katolíkov) sa zoznámil so svojou manželkou na svojej vlastnej webovej stránke.

Keď David Nevarez ukončil štúdium na vysokej škole, hľadal na internete webové zoznamovacie stránky, aby si našiel priateľku - katolíčku. Avšak nenašiel žiadne takéto webové stránky pre katolíkov.

A ako vraví: „Jedinú náboženskú stránku, ktorú som našiel, bola len pre protestantov a nie pre katolíkov. Tak mi napadla myšlienka vytvoriť katolícku stránku na zoznamovanie a uvedomil som si, že je potrebné, aby som ju vytvoril.“.

Vedený Duchom Svätým, David založil v roku 1997 CatholicSingles.com. Odkedy založil túto webovú stránku, všíma si, že počet jej užívateľov sa zvyšuje a ľudia prestávajú mať zahanbujúci pocit z hľadania lásky online. 

„Myslím si, že táto zmena nastala vtedy, keď masmédiá začali tému hľadania lásky cez internet uvádzať ako prijateľnú. Ak ste vtedy pozerali relácie ako Oprah, mohli ste v nich sledovať ako krásne by bolo nadviazať známosť cez internet,“ povedal.

Podobne, David verí, že aj zaneprázdnenosť Američanov prispela k tejto zmene.

„V súčasnosti sú ľudia takí zaneprázdnení a tak veľa sa rozptyľujú, že nájsť si čas na osobnú komunikáciu niekedy považujú za druhoradé a uprednostnia všetko ostatné,“ povedal. „Potom, ako ľudia odchádzajú z vysokej školy, hľadajú si niekoho, s kým by sa zoznámili... Webové stránky ako naše sú pre nich perfektným spôsobom, aby sa pripojili k ďalším katolíkom, ktorí tiež hľadajú niekoho, s kým majú spoločnú vieru.“

Duch Svätý ho viedol k tomu, aby pomohol ďalším ľuďom nájsť si manželov, alebo manželky. David si tiež za ten čas našiel svoju životnú lásku. Potom, čo sa Davidovi začalo dariť v práci, sám začal používať CatholicSingles.

„Nedal som nikomu o tom vedieť, že som spravoval webovú stránku CatholicSingles.com, až pokým som sa s danou osobou nezoznámil. Keď som sa zoznámil s viacerými členmi, bol som však veľmi spokojný, pretože som vedel, že to pomohlo mnohým ľuďom,“ povedal. „Keďže nám ľudia začali posielať úspešné príbehy, v pokore som bol súčasťou toho, čo sa dialo.“

Tricia sa pripojila ku CatholicSingles v roku 2010 potom, čo jej kamarátka úspešne nadviazala známosť cez internet.

„Bola som nervózna, ale rozhodla som sa aspoň zistiť, o čom tá zoznamka celá bola,“ povedala Tricia. Tricia bola tiež motivovaná tým, že sa presťahovala z New Yorku do Los Angeles, v ktorom sa ocitla len s niekoľkými kamarátmi, ktorí vyznávali katolícku vieru. Tricia po presťahovaní do Los Angeles sa preto  zúčastňovala svätej omše sama.

„Len som očakávala, že sa zoznámim s novým priateľom, ktorý vyznáva rovnakú vieru. Možno, ale iba možno by sme sa hneď spriatelili,“ povedala Tricia.

„No, nielenže som sa zoznámila s novým priateľom - zoznámila som sa s mojím budúcim manželom. Nebol len členom - bol vlastníkom stránky CatholicSingles.com.“

David a Tricia oslavovali svoje piate výročie svadby 23. júla 2016.

„Keby tá stránka neexistovala, nikdy by sme sa nestretli. Boli sme od seba vzdialení dve hodiny cesty, ale napriek tomu sme jeden druhého dostatočne zaujali a  dali sme sa dokopy. Vždy, keď sme chceli byť spolu, riskovali sme dlhú jazdu,“ povedal David. „Mali sme po štyridsiatke a nikdy predtým sme neboli zosobášení, takže vždy je nádej a spôsob ako si nájsť životného partnera.“

David povzbudzuje každého, kto si hľadá manžela/manželku, aby skúsil nadviazať známosť cez internet.

„Myslím si, že tí, ktorí sa touto možnosťou nezaoberajú, môžu mať mylný názor, že tá stránka je určená len pre niektoré vekové skupiny ľudí, alebo len pre niektorých ľudí vzhľadom na hĺbku ich viery,“ povedal.

Ale v skutočnosti sa členovia odlišujú v demografickom zložení a vzhľadom na hĺbku ich viery.

„Členovia sú rôzni; od tých, ktorí sa učia o katolíckej viere, najmä ide o ľudí, ktorí sa obrátili na katolícku vieru a katechumenov, po katolíkov od narodenia,“  povedal. Čo máme spoločné je naša viera a naša túžba prežívať ju v priateľskom vzťahu, z ktorého môže vzniknúť manželský vzťah. Katolíci, ktorí sa neobávajú nadviazania známosti cez internet a nemajú strach hovoriť trochu o sebe sú úspešní najčastejšie.“

Jon a Adrienne boli kamaráti na Facebooku 

Jon a Adrienne navštevovali katolícku školu v Oregone od materskej škôlky po piatu triedu a dokonca boli kamarátmi na Facebooku. Táto dvojica začala vážnejší vzťah až keď si všimli jeden druhého na CatholicMatch.com (zoznamky pre katolíkov, hľadajúcich vhodného manželského partnera).

Začiatkom roka 2014, 28-ročná Adrienne sa cítila nepokojná, lebo stretávala len mužov, ktorí nechápali jej vieru, tak sa rozhodla zaplatiť predplatné CatholicMatch. Keď na ďalší deň 29-ročný Jon vyhľadával niekoho, s kým by si rozumel a uvidel jej fotku, hneď ju spoznal.

Nekontaktoval som Adrienne, odkedy odišla z našej školy v šiestej triede, ale boli sme „kamaráti“ na Facebooku. Nevedel som, či bola single, alebo či hľadala životného partnera. Raz, keď som ju uvidel na zoznamovacej stránke CatholicMatch, bolo jednoduché sa rozhodnúť, či jej mám pomôcť s konverzáciou, preto som začal rozhovor, aby som zistil, kam tento rozhovor smeruje,“ povedal Jon.

Keď Adrienne dostala správu od Jona, hneď spoznala svojho starého spolužiaka, do ktorého bola počas celého obdobia navštevovania základnej školy tiež zaľúbená. Až neskôr sa mu s tým priznala. Obaja mali záujem o osobné stretnutie, ale nepredpokladané služobné cesty a snehová búrka izolovala pár na tri týždne. Kvôli tejto situácii sa nemohli stretnúť, napriek tomu, že obaja žili v Portlande, v oblasti Oregon. Keď nakoniec šli na prvé spoločné rande, Adrienne a Jon sa hneď zblížili.

„Už pred naším druhým rande som vedel, že je to tá pravá pre mňa. Predtým, než sme spolu šli na štvrté rande, som nakoniec nabral dosť odvahy a spýtal som sa jej, či bude mojou priateľkou a prvýkrát sme sa pobozkali,“ povedal Jon.

O šesť mesiacov neskôr, Jon s Adrienne sa zasnúbili a o menej než rok neskôr sa vzali. Sobášnu omšu, na ktorej prijali sviatosť manželstva slúžili ich kňazi z detstva. Adrienne hovorí, že veľa ľudí opisuje jej svadbu ako jednu z najradostnejších, akej sa kedy zúčastnili.

Všetko vyšlo perfektne; bol nádherný júnový deň, boli sme privítaní v historickom hoteli v Portlande. „Bola to naozaj naša vysnívaná svadba a perfektná oslava našej lásky,“ povedala Adrienne.

„Skutočne sme boli Bohom požehnaní, tým, že sme obnovili našu komunikáciu cez CatholicMatch a tiež tým, že nás podporovala naša rodina a naši kňazi,“ povedal Jon. „Cítime, že všetko sa vydarilo presne podľa Božieho plánu.“

Meg sa obrátila na CatholicMatch, aby znovu získala dôveru k mužom

„Chcela som veriť tomu, že kdesi existujú dobrí muži, ale nevedela som, ako inak ich mám nájsť,“ hovorí Meg Huening, ktorej 24-ročné manželstvo bolo anulované. „Čítala som veľa krásnych komentárov od členov CatholicMatch inštitútu, ktorí mi na fórach dodávali dôveru, ktorú som potrebovala. Hľadala som podporu kamarátov a nádej na uzavretie manželstva v budúcnosti.“

Meg, ktorá je z Kansas City, Missouri, našla túto podporu na fórach, skamarátila sa s mnohými mužmi a ženami.

„Džentlmeni, s ktorými som sa rozprávala na týchto fórach, mi pomohli znovu získať dôveru k mužom,“ povedala Meg. „Zistila som, že mám šancu na dobré manželstvo.“

Jeden z tých džentlmenov bol Jim Huening, vdovec z Cincinnati. Keď si Meg všimla, že sa mu páčili niektoré jej fotky, Meg tomu uverila, a poslala mu správu. Rýchlo jej odpísal a dvojica sa začala rozprávať o spoločných záujmoch- o psychológii, vhodnom správaní a zdokonaľovaní seba. V tej chvíli, Meg začala považovať Jima za kamaráta, ale neuvedomila si, ako na ňom lipla, až dokým jej jeden deň neposlal ráno správu.

Och, môj Bože, tu je ďalší. Nemôžem sa spoliehať na mužov, pomyslela si Meg.

Neskôr v ten deň jej poslal správu a Meg mu vysvetlila, že bola smutná, keď jej nenapísal. Predtým jej Jim rýchlo odpisoval, preto Meg si myslela, že sa k sebe dobre hodia.

„Odvtedy nikdy nevynechal raňajšiu správu,“ povedala Meg.

Jim povedal, že jednou z vecí, ktoré má najradšej na svojom vzťahu s Meg, je otvorenosť, vždy sú totiž k sebe otvorení.

„Čoskoro nám bolo obidvom zrejmé, že sme sa mohli spolu rozprávať takmer o hocičom. Rozhovor začal prebiehať takmer okamžite s ľahkosťou a nadväznosťou,“ povedal.

Po trojmesačnej online komunikácii sa nakoniec pár stretol osobne v St. Louis, kde strávili víkend tým, že sa zúčastnili na svätej omši a obzreli si pamiatky. Jim sa dokonca ponamáhal tým, že skúsil spoločenské tance s Meg, ktorá tieto tance praktizuje viac ako 16 hodín za týždeň.

„Myslím si, že už vtedy som si bol takmer stopercentne istý, že si ju chcem vziať za manželku - ak by ma chcela,“ povedal Jim.

Avšak Meg pociťovala strach, keď víkend uplynul.

„Keď som sa vrátila späť do Kansas City, pomyslela som si, že som si to možno len všetko nahovárala, že môžem dôverovať mužom a že mám šancu na dobré manželstvo,“ povedala.

Keďže Meg a Jim vedeli navzájom dobre komunikovať, to im znovu umožnilo byť spolu. Keď sa Meg s ním rozprávala, prezradila mu o svojom strachu, a on ju upokojil.

„Prestala som pochybovať, či mu naozaj môžem dôverovať,“ povedala.

Meg potrebovala viac času na svoje citové rozpoloženie, avšak Jim bol trpezlivý a požiadal ju o ruku dvakrát.

„Požiadal som ju o ruku počas návštevy v Cincinnati v septembri (2015),“ povedal Jim, „ale povedala, že potrebuje trochu viac času.“ O zopár dní neskôr mu dala vedieť, že už bola pripravená a ak by ju znovu požiadal, či by si ho zobrala za manžela, povedala by „áno“.

O mesiac neskôr, Jim romanticky požiadal Meg o ruku po spoločnom tanci na pieseň od Anne Murray: „Môžem poprosiť o tanec?“

„Na konci piesne som si kľakol a požiadal som ju znovu o ruku,“ povedal Jim.

V marci 2016 sa Meg presťahovala do Cincinnati, aby bola bližšie pri Jimovi a  v júni 2016, boli zosobášení počas krátkeho svadobného obradu v katolíckom kostole svätého Andrew v Kansas City, Missouri.

„Obaja sme mali rovnaký názor, že sme odovzdali naše životy do Božích rúk, aby nám pomohol vyriešiť naše hľadanie životného partnera,“ povedala Meg o ich manželstve.

A to je práve to, čo urobili.

„Žiť v manželstve s Jimom je skvelé! Niekedy prekonávame hranice svojich možností. Spojili sme naše životy a prispôsobili sme sa jeden druhému,“ povedala Meg.

Ella Hadacek


Preložila: Viera Šoganová

Zdroj:http://www.catholicdigest.com/family/catholic-looking-love-online/

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!