Existuje láska na prvý pohľad?

Vari každý občas sníva o tom, že stretne toho pravého/pravú ako z filmu. Existuje však niečo také ako láska na prvý pohľad? A nie je to skôr iba falošná ilúzia, ktorá patrí skôr na filmové plátna? Existujú dobré dôvody, prečo si myslieť, že ide skôr o ilúziu ako o skutočnosť.

Existuje láska na prvý pohľad?
Foto: © freepik.com

Poznáme to z romantických filmov a románov. Pohľady dvoch úplne neznámych ľudí sa náhodne stretnú a láska je na svete. Hrdinov romantických príbehov stretávajú rôzne prekážky, no zaľúbenci väčšinou napokon všetko prekonajú a žijú šťastne až do smrti.

Existujú dobré dôvody, prečo si myslieť, že ide skôr o ilúziu ako o skutočnosť. A zdá sa, že je lepšie hovoriť o príťažlivosti na prvý pohľad ako o láske. 

„Samozrejme, že ma zaujal nejaký cudzí muž na prvý pohľad. Párkrát to bolo aj obojstranne a začali sme sa spolu rozprávať, no nikdy z toho nič viac nebolo. Väčšinou som zistila, že osobnostne sme úplne iní a iba na príťažlivosti sa vzťah nedá postaviť,“ uvádza napríklad istá mladá žena v prieskume českého denníka idnes.cz 

Minianketa spomínaného denníka poukázala na to, že z 18 účastníkov iba jedna žena mala skúsenosť s láskou na prvý pohľad, ktorá prešla do dlhodobejšieho, konkrétne päťmesačného vzťahu.
 

Prijímať toho druhého s jeho nedostatkami a limitmi je prejavom skutočnej lásky. Láska je predovšetkým cnosť, nie náhla búrka citov.


Výskumníci časopisu Nature dokonca zistili, že v priemere stačí 0,2 sekundy na to, aby človek pocítil lásku na prvý pohľad. Táto láska však je podľa odborníkov v skutočnosti iba skôr eufóriou a náhlym pocitom šťastia z človeka, o ktorom si zrazu myslíme, že je ako stvorený pre nás.

Neurovedkyňa Renáta Androvičová dodáva, že „stav zamilovaného je podobný stavu človeka, ktorý užíva stimulačné drogy. Dochádza k zvýšenej aktivite organizmu. Telo je v strese.“

Príznaky zamilovaného človeka sú nám dobre známe: nedokáže dobre spať, jesť ani dobre sa sústrediť. Potrebuje byť predovšetkým s objektom svojho záujmu.   

Zaujímavým zistením je aj to, že častejšie sú to muži, ktorí sa dokážu zamilovať na prvý pohľad. Súvisí to s tým, že muži vnímajú ženu viac vizuálne, kým žena skôr potrebuje muža spoznať a urobiť si o ňom názor. (Nič sa však nedá zovšeobecniť.) 
 

...láska sa nie vždy nutne spája s príjemnými pocitmi.


Tzv. láska na prvý pohľad teda oveľa viac súvisí s fyzickou príťažlivosťou ako s reálnou láskou voči partnerovi, ktorá je postavená najmä na dôvere, schopnosti obetovať sa, plniť si záväzky, robiť kompromisy. A to aj vtedy, keď nám nie je partner práve najpríjemnejší. Prijímať toho druhého s jeho nedostatkami a limitmi je prejavom skutočnej lásky. Láska je predovšetkým cnosť, nie náhla búrka citov.

Je preto potrebné zdôrazniť, že o skutočnej láske sa dá hovoriť skôr vtedy, keď dotyčného/dotyčnú poznáme. Ak ho vidíme prvýkrát v živote, tak ide skôr o lásku k predstave o danom človeku, nie k skutočnému človeku.

Navyše, láska sa nie vždy nutne spája s príjemnými pocitmi. Reálny život nanešťastie nie je romantický film, láska niekedy bolí a často vyžaduje sebazápor. Je však lepšie postaviť svoj život na realite, ako na ilúziach. 


Zdroj: https://www.idnes.cz/onadnes/vztahy/laska-na-prvni-pohled.A150929_155545_vztahy-sex_pet

https://blog.postoj.sk/130302/zamilovanost-co-sa-odohrava-v-cloveku-ktory-miluje

 

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!