Hymnus na lásku: Láska všetko znáša, všetko vydrží... 10/12

Pokračovanie výbornej série od katolíckeho kňaza o. Peťa Olasa, Hymnus na lásku, vám poradí, ako prežívať lásku, ktorá všetko znesie a vydrží.

Hymnus na lásku: Láska všetko znáša, všetko vydrží... 10/12
Foto: © pixabay.com

Detskí hrdinovia

Keď sme boli malými deťmi (najmä ako chlapci), mali sme rozličných hrdinov. Hrdina mal dych vyrážajúcimi činmi zachrániť niekoho v ohrození života, zmocniť sa najkrajšej ženy, zachrániť mesto či vyslobodiť niekoho z väzenia. Na druhej strane dievčatá túžili byť tými, ktoré sú zachraňované, vyslobodzované a obdivované. Hrdinstvo nejakým spôsobom fascinuje každého jedného z nás. Všetci túžime robiť veľké a zmysluplné veci, ktoré prinášajú veľkú odmenu a ktoré budú druhí ľudia obdivovať. Iba láska alebo veľká motivácia dokážu človeka hnať ku konaniu veľkých vecí. Apoštol Pavol Korinťanom predstavuje lásku, ktorá „všetko znáša, všetko vydrží“, a teda silnú a odvážnu lásku. Milovať znamená mať v sebe nadšenie, ktoré sa nechce dať len tak ľahko zastaviť. Tak ako nám to predstavil Ježiš: skutočne milovať znamená aj zaprieť či obetovať seba samého.

Problémy písané životom

V našich medziľudských, no najmä partnerských vzťahoch existujú situácie, ktoré nezvládneme, ak milujeme „iba trochu“. Aj do vzťahov ako je priateľstvo alebo manželstvo sa vedia vkradnúť rozličné problémy, ktoré vzťahom otrasú úplne od základov. Jedným z tých najhorších je nevera. Ten, kto si tým prešiel, dokáže povedať, akú bolesť pociťuje niekto, kto je zradený, napriek tomu, že toho druhého miloval z celého srdca. Avšak nie je málo prípadov, kedy zradený človek dokáže dať milovanému druhú šancu a opäť mu veriť. No to dokáže iba veľká láska, o akej nám hovorí svätý apoštol Pavol.

Až keď prijmeme, že druhý nie je stvorený na náš obraz a podľa našej vôle a že tak ako my môže mať aj on svoje chyby, naše srdce znovu nájde pokoj a začne vidieť na druhom viac dobra.

Iným nežiaducim problémom v našich ľudských vzťahoch je choroba. Môžeme sa zaľúbiť, dokonca vziať, a zrazu... prichádza ťažká choroba. Manželka či manžel sa ocitne na posteli a viac sa nedokáže o seba postarať. Alebo skončí na vozíku či dostane rakovinu. Jedným z rýchlych riešení viacerých ľudí je útek a zbavenie sa zodpovednosti. No ak je láska skutočná, vezme tento kríž na svoje plecia a miluje nielen v dobrom, ale aj v zlom, nielen v zdraví, ale aj v chorobe.

Vzťahy často zápasia aj s odlúčenosťou. Túžim byť pri tom druhom aj fyzicky, nielen virtuálne na diaľku, aj ho chytiť, nielen ho nosiť v srdci. Čo ak si niekoho medzi tým nájde a vykašle sa na mňa? Aj tieto myšlienky nám môžu prechádzať hlavou a ak je odlúčenie dlhšie, môžu byť naozaj veľmi intenzívne. No aj tu platí, že ak je naša láska pravá a skutočná, prevedie nás aj cez takýto typ krízy a prinesie zaslúžený odmenu posilnením vzťahu vo vzájomnej dôvere.

Nie menej náročným a asi najčastejším problémom je znášanie a ladenie vzájomných povahových odlišností. Niekedy nám celý manželský život nestačí na to, aby sme si na ne zvykli alebo ich na tom druhom prijali. No „láska zakrýva množstvo hriechov“ (1 Petr 4,8) a dokáže viac pozerať na dobro ako zlo v človeku. Až keď prijmeme, že druhý nie je stvorený na náš obraz a podľa našej vôle a že tak ako my môže mať aj on svoje chyby, naše srdce znovu nájde pokoj a začne vidieť na druhom viac dobra.

Motivácia v Biblii

Život píše naozaj originálne situácie a príbehy, no láska, ktorá je mocná, sa nenechá zastaviť, všetko znesie, všetko vydrží. Vidíme to aj na príklade biblických postáv. Panna Mária, ktorá sa od archanjela Gabriela dozvedá okrem správy, že sa stala matkou Mesiáša, aj správu o Alžbetinom tehotenstve, sa za ňou ihneď vyberá. Mária bola vtedy skutočne veľmi mladá, no neváha sa sama ako mladé dievča vybrať 120 km cez púšť a hory plné zbojníkov za Alžbetou, len aby jej pomohla v prípravách na pôrod a podelila sa s ňou aj o radosť z Božieho materstva. Rovnako jej manžel Jozef neváhal zniesť krivé pohľady a obvinenia celého Nazareta za to, že si zobral Máriu za ženu, pretože nakoľko počala mimo manželstva, pred všetkými bola ako poškvrnená žena.

Nenechaj sa zastaviť v láske!

Ten, kto miluje, jednoducho ide napred v láske, nenechá sa zastaviť ani odradiť. Ani matka pri posteli chorého dieťaťa nebude natoľko hľadieť na svoju únavu ako na zdravotný stav svojho dieťaťa. Toto je jednoducho láska. Nebojme sa bojovať o lásku, ktorá nikdy nezanikne, ktorá rastie každou skúškou. Ani divoké prívaly vôd nášho života nemôžu uhasiť lásku, ktorá je odhodlaná vydržať a zniesť všetko pre svojho milovaného.


Predchádzajúca časť: Láska sa neteší z neprávosti, ale sa raduje z pravdy

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!