Ján Buc: Život plný lásky (recenzia)

Kniha, ktorá osvieži unavenú dušu.

Ján Buc: Život plný lásky (recenzia)

Začnem tak osobne. O. Janka Buca som spoznala ešte na strednej škole. Prišli sme do Važca ako prváci na gymnáziu a mnohí z nás tam zažili asi prvú duchovnú obnovu v živote. Doteraz z toho času čerpám. Už tam ma doslova dostalo jeho zapálenie pre Božie veci. Preto som neváhala siahnuť ani po knihe jeho zamyslení.

A neľutujem. Nie je to síce kniha na jeden hlt, ale určite osvieži unavenú dušu. Taká bola aj moja, keď som ju začala čítať. Stala sa mojou domácou duchovnou obnovou.

Zamyslenia sú rozdelené do troch častí – láska k Bohu, k sebe a k blížnemu. Každý potrebujeme tieto tri rozmery napĺňať, aby sme žili život plný lásky. A pekne postupne. Začať treba od Boha.

Prvá časť „Láska k Bohu“ zaberá aj najväčšiu časť knihy. Nebojte sa, nie je to zas tak veľa angel. A právom. Veď ak nemám dobrý vzťah s Bohom či k Bohu, nemôžem pravdivo milovať seba a obetavo tu byť pre druhých. Tieto prvé zamyslenia sú takou osviežujúcou citronádou pre smädnú dušu, ktorá vie, že potrebuje Boha, že potrebuje s ním tráviť čas. Ako? V JEHO prítomnosti a jednoducho byť ticho. Je to investícia, ktorá ti zabezpečí silný vnútorný život. Ak budeš tráviť dosť času v jeho prítomnosti, zistíš, kto Boh naozaj je. Je tvoj Otec, je Boh pokoja, je silný, vždy dobrý, blízko, verný, všemohúci.

Nápoveda: Tento posledný odsek som vyskladala z názvov zamyslení, ktoré v knihe takto krásne po sebe nasledujú a postupne sa pred tebou začne rozvíjať niť myšlienok, otázok, odpovedí. Otvor srdce a čítaj.

Druhá časť mi nastavila zrkadlo, ako vnímam samu seba. Či hľadám Boží pohľad na tú Veroniku, ktorou som alebo nie. Či chcem spoznávať Jeho srdce, ktorým ma miluje a či samu seba vnímam ako dar pre druhých. Po osviežujúcej citronáde som si dopriala kúsok čokolády, miestami horkej, ale v konečnom dôsledku chutnej.

Tretiu časť by som prirovnala ku káve. Nakopne ťa milovať druhého, ako seba samého. Skutočná láska je milosrdná, praktická a šialená. Všetko, len nie vlažná.

Zamyslenia veľmi trefne dopĺňajú otázky autoriek Soni Valachovej a Sáši Butášovej Bidleňovej. Celú knihu zostavili veľmi pútavo, prakticky a dizajnovo. Nie je hrubá, preto sa vojde do každej tašky či kabelky. V tento letný čas dovoleniek ju vnímam ako možnosť stráviť aj oddych v Božej prítomnosti.

Ak sa po nej rozhodneš siahnuť, tak mám pre teba jedno odporúčanie. Nečítaj ju rýchlo. Dopraj si čas. Nastav sa tak, že Boh ti chce cez ňu niečo povedať. Nečítaj, ale počúvaj Jeho hlas.


Ak vás táto kniha zaujala, môžete si ju objednať tu: GODZONE SHOP

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!