Muži, buďte bojovníkmi. Ženy, buďte pevnosti.

Žijeme v dobe, kedy sme zvyknutí dostať sa k veciam rýchlo a ľahko. Chcete pôžičku? Príďte k nám a vybavíme vám ju na počkanie. Potrebujete doviezť nábytok? Do 24 hodín vám ho dopravíme, nech ste kdekoľvek. Potrebujete poradiť? Zavolajte nám a odpovieme vám. A presne toto – teóriu rýchleho a ľahko dostupného – sme preniesli do našich vzťahov.

Muži, buďte bojovníkmi. Ženy, buďte pevnosti.
Foto: © pixabay.com

Odnaučili sme sa byť trpezliví, vytrvalí a odhodlaní. Keď som prednedávnom premýšľala nad vzťahmi medzi mužmi a ženami, uvedomila som si, že je to jeden veľký začarovaný kruh, z ktorého nie je nikto ochotný vystúpiť ako prvý, pretože ten druhý by to mal urobiť skôr.

Vysvetlím to na príklade stromu s jablkami. Ženy sú jablká a muži sú zberači. Muži často zberajú tie jablká dole na strome, pretože sú ľahko dostupné, hoci často bývajú ešte nezrelé. Niektorí sa uspokoja aj s popadanými jablkami okolo neho. Zrelé a chutné jablká na vrchole vidia, že jablká dole sú už obraté a pre ne nikto nejde. Myslia si, že s nimi nie je niečo v poriadku a tak sa vzdávajú a padajú na zem, odkiaľ ich je ľahké zodvihnúť a ochutnať. 

Z toho vyplýva, že ženy pod tlakom spoločnosti sa stávajú omnoho dostupnejšími, často sa vzdávajú svojich ideálov a hodnôt, len aby niekoho získali. Keď muži vidia, že ženy sú ľahko dostupné, stávajú sa pasívnymi. Ženy sa im ponúkajú samy, tak prečo by mali bojovať? V niektorých prípadoch muži povedia: „Tak ty nechceš urobiť to, čo chcem ja? Okej. Príde ďalšia, ktorá to urobí. Môžeš odísť.“
A vtedy si žena povie: „Ale ja ho nechcem stratiť, veď ho ľúbim“ – a ustúpi zo svojich nárokov.

Keď muži vidia, že ženy sú ľahko dostupné, stávajú sa pasívnymi.

A takto to ide dokola a dokola... Muži aj ženy majú o sebe pokrivenú mienku, myslia si, že sa musia dať rýchlo a hneď, aby udržali niečo, čo možno ani nechcú, ale uspokoja sa aj s tým málom, aby aspoň niečo mali.

Ale vieš čo? Toto ťa nikdy neurobí TRVALO šťastnou. Toto ťa nikdy neurobí TRVALO šťastným. 

Nikdy sa neuspokoj s málom. Človek nebude spokojný a šťastný, ak nebude robiť to, o čom je vnútorne presvedčený. 

Tiež som kresťanka a každý deň sa stretám s nátlakom tejto spoločnosti. Mať sex pred svadbou je normálne. Pohádala si sa s partnerom? Nevadí. Odíď od neho a nájdi si ďalšieho. Budúcnosť nie je dôležitá, dôležité je tu a teraz. Si tehotná? Stačí ti jedna tabletka je po probléme... Avšak takto ešte nikto nikdy nevybudoval niečo stabilné, trvalé a dobré. 

Tu je môj odkaz pre ženy:

Neboj sa byť tou, ktorou chceš naozaj byť. Buď pevnosťou. Nepoľavuj zo svojich hodnôt len preto, že muž, ktorý sa ti páči, chce od teba niečo, s čím nesúhlasíš. Môj otec mi vždy vravel: „Keď ťa muž bude do niečoho tlačiť, nie je ťa hoden“. Nedovoľ, aby s tebou niekto jednal bez rešpektu, úcty a lásky. Si Božie dielo, Božia dcéra, nie nejaká handra, s ktorou sa môže pohadzovať. Aj keď si možno obklopená kamarátkami, ktoré bývajú so svojimi priateľmi, spia s nimi a mnoho ďalšieho... Často to len vyzerá ideálne. Nikdy nevieš, ako sa v skutočnosti cítia. Každá žena túži po tom, aby pred ňou jej vyvolený pokľakol, požiadal ju o ruku a urobil tak záväzok na celý život; netúži byť len zábavkou na jednu noc. Preto sa nabudúce spýtaj samej seba: „Je toto naozaj to, čo chcem? Chcem to dať teraz? Chcem to dať tomuto mužovi?“ Ak je odpoveď nie, nerob to. MÁŠ PRÁVO POVEDAŤ NIE. A ako to je v jednom citáte: „Človeka spoznáte až vtedy, keď mu poviete nie“. 

Neboj sa byť tou, ktorou chceš naozaj byť. 

A vy, muži: 

Buďte bojovníkmi. Neberte len to, čo je ľahko a každému dostupné. Prebuďte v sebe lovcov, princov, ochrancov a rytierov, ktorí túžia získať tú, pre ktorú stojí za to bojovať. My ženy túžime po mužoch ktorí (ako to raz povedala jedna moja kamarátka) dokážu jednou rukou objímať svoju drahú a druhou uloviť mamuta :D. Nevzdávajte sa a buďte trpezliví v hľadaní a v dobíjaní. Ak žijete s Bohom, On vám ukáže cestu a spôsob, ako získať vašu vyvolenú. Nebuďte padavky, ktoré čakajú na zázrak. Nestačí sa len modliť, treba aj konať, ísť do spoločnosti, spoznávať nových ľudí a hľadať, otvoriť sa novým možnostiam, aj keď to niekedy môže znamenať, že sa zraníme. Vždy musíme investovať, aby sme niečo získali. A keď zo strachu nebudeme dávať nič, nič ani nezískame. Buďte tými mužmi, ku ktorým ste povolaní byť. My nepotrebujeme svaly, six-pack a ferrari v garáži. Chceme muža, ktorý bude mať psychickú silu, podporí nás, zabojuje, a vydrží aj tie najťažšie búrky, ktoré vzťah prinesie. Buďte Božími mužmi. Jakub čakal na Ráchel 14 rokov. Nevzdal to a jeho odmena bola veľká. A je mnoho ďalších biblických mužov, ktorí vám môžu byť vzorom. Bojujte, lebo tá odmena nakoniec bude stáť za to.

Nevzdávajme to, aj keď nám svet ponúka ľahšie a možno príjemnejšie spôsoby života. Aj keď nám tvrdí, že to, čo zastávame je „psycho“, „postavené na hlavu“ alebo „staromódne“. Spomeňme si na mnoho biblických príbehov o partneroch, ktorí spolu vydržali, pretože išli s Bohom, plnili jeho vôľu a boli tými, kým boli povolaní byť.

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!