Riziká hormonálnej antikoncepcie

Hormonálna antikoncepcia (HAK) – v dnešnom svete tak často a s obľubou používaná forma „prevencie“ tehotenstva. Vedeli ste, že ju užíva približne 150 miliónov žien na celom svete? Samozrejme, je to účinná a spoľahlivá metóda ako predísť tehotenstvu, ale má aj svoju odvrátenú stranu (ako všetky lieky) v podobe nežiaducich účinkov a zdravotných rizík, ktorých nie je málo a ktoré si o chvíľu rozoberieme, no na začiatok si v krátkosti priblížime menštruačný cyklus ženy a aký vplyv má naň HAK.

Riziká hormonálnej antikoncepcie
Foto: © pexels.com

Menštruačným cyklom sa označujú pravidelne sa opakujúce zmeny celého organizmu ženy. Dĺžka cyklu v priemere trvá 28 dní. Na začiatku cyklu narastajú hladiny estrogénov, ktoré majú pozitívny vplyv na pleť a náladu a podporujú rast sliznice maternice. Po uvoľnení vajíčka (ovulácii) dochádza k poklesu hladiny estrogénov, vo vaječníku vzniká žlté teliesko, ktoré produkuje ďalšie hormóny – gestagény – tie majú, naopak, negatívny vplyv na náladu a zastavujú rast sliznice, pripravujú ju na uhniezdenie oplodneného vajíčka. Ak nedôjde k uhniezdeniu oplodneného vajíčka, ich tvorba sa zníži, klesne ich vplyv na sliznicu maternice a dôsledkom je jej odlučovanie vo forme menštruačného krvácania.

Najpoužívanejším typom HAK je kombinovaná antikoncepcia, ktorá obsahuje obidva typy hormónov – estrogény aj gestagény. Pri jej užívaní je v tele vyššia hladina týchto hormónov, čo spôsobí, že si telo myslí, že je tehotné, preto nedôjde k ovulácii.
Poďme sa teraz pozrieť na to, aké riziká so sebou prinášajú tieto lieky.

1. Kardiovaskulárne problémy
HAK zvyšuje krvný tlak, riziko vzniku srdcového infarktu, vytvára dvakrát vyššiu pravdepodobnosť vzniku cievnej mozgovej príhody a strojnásobuje riziko vzniku krvných zrazenín. Tieto riziká sa ešte zvyšujú pri fajčení, veku nad 35 rokov, pri vyššom krvnom tlaku, pri už existujúcom srdcovom ochorení, diabete alebo výskyte krvných zrazenín, srdcovom infarkte a cievnej mozgovej príhode v rodine.

2. Rakovina
Ženské hormóny, ktoré sa vyskytujú prirodzene v tele, napríklad estrogén, majú vplyv na vznik niektorých typov rakoviny. Preto ak je v tele ženy dlhodobo zvýšená hladina estrogénov z HAK, je vyššie riziko vzniku rakoviny, najmä rakoviny prsníka a kŕčka maternice.

3. Problémy s otehotnením
HAK privádza do tela hormóny stále, nie prirodzene cyklicky, a tieto menia sliznicu maternice tak, aby nebola schopná uhniezdiť oplodnené vajíčko. Pri dlhodobom užívaní HAK môže mať takáto sliznica problém s uhniezdením aj dlho po ich vysadení. Pri dlhšom používaní kŕčok maternice neprodukuje takú kvalitnú tekutinu ako za fyziologických okolností a nevytvára prospešné prostredie pre spermie, a môže trvať aj roky, kým sa znova začne produkovať kvalitná tekutina.

4. Vplyv na tvorbu materského mlieka
HAK s obsahom estrogénov znižuje nutričnú hodnotu materského mlieka a jeho tvorbu až o 5%.

5. Autoimunitné ochorenia
Estrogén môže mať negatívny vplyv na imunitné odpovede tela, čo vytvára predispozíciu    na vznik autoimunitného ochorenia, najmä lupusu.

6. Zníženie množstva živín
Na zmetabolizovanie HAK pečeň používa vitamíny typu B, vitamín C, horčík a zinok. Dlhodobé užívanie HAK môže viesť k nedostatku vitamínu B6, B12 a kyseliny listovej. Tieto živiny metabolizujú homocysteín, zlúčeninu, ktorá, ak je zvýšená, môže zvýšiť riziko kardiovaskulárnych ochorení. Tiež dochádza k vyčerpaniu vitamínu C, horčíka, selénu, zinku a aminokyseliny tyrozínu. Nedostatok týchto živín zvyšuje riziko vzniku srdcových chorôb, depresie, osteoporózy, vysokého krvného tlaku, krvných zrazenín, svalových kŕčov, slabosti a úzkosti.

7. Kvasinkové infekcie
Medzi užívaním HAK a výskytom vaginálnej infekcie bol zistený silný vzťah. Niektoré kvasinkové infekcie sa môžu až v 70%  vyskytnúť u žien užívajúcich HAK.

8. Zmeny nálad
Keďže HAK mení hladinu hormónov v tele, negatívne tým ovplyvňuje náladu. Môže znižovať chuť do jedla, sebavedomie a celkovú pohodu. Ženy, ktoré užívajú HAK, majú dvakrát vyššiu pravdepodobnosť, že budú trpieť depresiami.

9. Zníženie libida
Ženy majú v tele malé množstvo testosterónu (nazýva sa aj hormón túžby), ktorý je produkovaný aj vaječníkmi. Keďže HAK tlmí funkciu vaječníkov, znižuje sa produkcia testosterónu, a tým aj pohlavná túžba.

10. Zníženie príťažlivosti
Keď žena ovuluje, jej telo vydáva určitú ,,vôňu“, ktorá je charakteristická pre každú ženu, a tým sa stáva pre mužov príťažlivejšia. Niektorí muži tak dokonca vedia odhadnúť, kedy je ich žena v plodnom období. HAK zabraňuje ovulácii, preto ženy tak ,,nevoňajú“ svojim mužom a môžu byť pre nich menej príťažlivé.

11. Poruchy spánku
Keďže HAK spôsobuje nedostatok vitamínu C aj horčíka, má žena vyššiu pravdepodobnosť vzniku nespavosti alebo inej poruchy spánku.

12. Nevoľnosť
Jedným z najčastejších vedľajších účinkov je pocit nevoľnosti hneď po užití dennej dávky.

13. Iné
Zníženie alebo zvýšenie hmotnosti, zhoršenie predmenštruačného syndrómu, bolestivosť prsníkov, akné, bolesti hlavy a rednutie vlasov.

Autor: Dominika Trnková

Jazyková korektúra: Kamila Kravcová

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!