Nebezpečná rozprávka pre budúce manželky

Čo sa stane, keď realita nekopíruje naše tajné plány a sny?
Ako malé dievčatká sme sa rady hrávali na nevinné princezné – zajaté hrozivým drakom chrliacim oheň a zachránené rytierom v žiarivom brnení. Vyrástli sme z hrania sa, ale ako ženy nás to stále ťahá k snívaniu nad romantickými knihami a filmami.

Nebezpečná rozprávka pre budúce manželky
Foto: © freepik.com

​To, čo na rozprávkach máme najradšej, je šťastný koniec. Nezáleží na tom, koľko mu predchádza sklamaní a pádov, nádherný pár ich všetky prekoná a dosiahne dokonalé šťastie. Je to tak krásne, čisté a perfektné. Napriek tomu, že je to len vymyslené. 

V realite je nám ponúkaná moderná rozprávka – americký sen, ktorý prichádza s úspešnou kariérou, dvomi deťmi (chlapcom a dievčaťom, samozrejme), milujúcim a oddaným manželom, pevným zdravím a hmotnými statkami. 

Avšak čo sa stane, keď realita nekopíruje naše tajné plány a sny? Čo ak nás skutočný život a manželstvo sklame? Je náš rytier v žiarivom brnení taký, akého sme si ho vysnívali, keď sme si ho brali? Vie a chce nás ochrániť pred zlým drakom? 
 

Také manželstvo neprišlo

Problémom pri transformovaní rozprávky do našich osobných životov sú naše nereálne očakávania. Dúfame v šťastný koniec a myslíme si, že tým požehnaním bude práve manželstvo. Očakávame šťastný koniec – a niekedy ho aj vyžadujeme. Prehrávame si pred očami vysnívaný romantický príbeh o tom, aké krásne to v manželstve bude, až nakoniec narazíme na realitu a zistíme, že tento vysnený svet v skutočnosti neexistuje. Naše vznešené a krehké sny sa zboria. Sme zranené a zmätené z hriechov našich manželov (a svojich hriechov). Nikdy sme si nemysleli, že manželstvo môže byť také náročné. 

Máme radi bezchybné romantické knihy a filmy – rozprávky, pretože v našich životoch sa často môžeme sklamať. A keď konečne zmeníme status zo single na vydatú, pochabo si myslíme, že už to prišlo. Avšak Boh vie, že v skutočnosti sme len na začiatku. Musíme sa na manželstvo začať pozerať z iného uhla pohľadu – ako na vojnový film. 
 

Vojnové svadby

Na bojisku s názvom manželstvo je nevyhnutná vojenská mentalita. Keď sa prenesieme cez rozhodnutia pri výbere svadobných šiat, kvetov, či jedla, sme konfrontovaní s rozhodnutiami, ako žiť svoje manželské sľuby. Sladké blaho romantiky ako počas svadobného dňa by malo byť trvalou súčasťou manželstva – chvíle a zážitky, ktoré si chceme navždy uchovať v pamäti. Tieto sladké víťazstvá sú ale ťažko vybojovanými vojnami.

Či si to už uvedomujeme, alebo nie, táto bitka začína momentom vyrieknutia manželských sľubov. Naše hriešne túžby sa hneď začnú vzpínať ako ten oheň chrliaci drak. Diabol nám bude pod nohy hádzať svoje polená klamstiev. Budeme si musieť dávať pozor na naše kroky, aby sme nespustili jeho nášľapné výbušné míny ukryté aj v našich domovoch. Koľkokrát sú to práve naše nereálne manželské očakávania tým, čo nám bráni vidieť projektily lietajúce okolo nás! Musíme opustiť našu vysnívanú detskú rozprávku a poprosiť Boha, aby nám v tejto duchovnej vojne otvoril oči, vo vojne, v ktorej musíme bojovať za našu vieru.
 

Diablov plán pre naše manželstvo

Diabol chce roztrhať nádherný obraz evanjelia v manželstve -  obraz lásky Krista – ženícha ku svojej neveste Cirkvi. V snahe zničiť stopy Krista v tomto svete ho nezastaví nič. Dobre vie, že naše nereálne vysnené predstavy o manželstve mu pomôžu zahubiť, čo Boh miluje. Chce nás podviesť tým, že nám predkladá len útržky z toho, čo Boh pripravil pre manželstvo, len to, čo mu vyhovuje. 

Diabol nám núka predstavu, že manželstvo je len o vzájomnom plnení našich nesplnených snov a túžob, žití snov predávaných v románoch, zaškrtnutí políčka splnené v zozname prianí a formálnom spojení našich životov. Ide na to pomaly a jemne nás privádza do apatického spánku, v ktorom si nestihneme všimnúť, že nás chce uspokojiť s niečím, čo v skutočnosti manželstvo nie je. Musíme sa zobudiť a uvedomiť si, ako naše nereálne sny nastavili latku tak úboho nízko. Naše túžby sú také chabé, ak všetku svoju nádej upriamime len na nášho manžela alebo manželstvo samo. Naopak, naše túžby by mali rásť s Bohom, ktorý chce použiť naše nenaplnené očakávania – a z nich vyplývajúce sklamania a bolesti na to, aby nás pritiahol k sebe. Manželstvo sa tak stáva cestou, ktorá nás privádza do tej najlepšej destinácie – k Bohu.
 

Príbeh lásky väčšej než manželstvo

V hĺbky duše však vieme, že v našich životoch je niekto, kto vie každú vojnovú bitku premeniť na rozprávku so šťastným koncom. Vieme, že ten rytier v žiarivom brnení, ktorý skántri draka týčiaceho sa nad nami, skutočne existuje. Ten, ktorý uhladí každý spor a vyhrá vojnu, ten, ktorý za nás bude bojovať v prvej línií, keď už nebudeme vládať a zachráni nás. Ako Snehulienkin princ, ktorý bozkom priviedol svoju princeznú k životu, tak nám aj Boh dáva bozk skrze svojho Syna.

Náš rytier v žiarivom brnení je tesárik z Betlehema, a on nikdy nesklame. Možno si myslíme, že naše manželstvá sú tu len pre nás a pre splnenie našich pozemských túžob, ale v skutočnosti sú časťou príbehu, ktorý nám Boh rozpráva cez Ježiša. Naše sny a túžby teda musia byť utvárané chválou Krista. Až potom môžeme prestať žiť v predstavách a zapojiť sa do armády bojujúcej za pravé manželstvo, za rozprávku bez konca.


Autor: Liz Wann

Preklad: Veronika Teťáková

Zdroj: http://www.churchleaders.com/outreach-missions/out​...

 

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!