Šatník mladej štýlovej kresťanky

„Mastné vlasy, sivé tričká, to je predsa katolíčka!“ hovoria si o nás obyčajní muži. Samozrejme, toto porekadlo má mnoho obmien. Raz som ho počula od mojej sestry a musela som sa nad ním zamyslieť. Naozaj som odsúdená na nemoderné a zahaľujúce oblečenie, len preto, že som katolíčka? A čo mám robiť? Veď aj ja sa chcem páčiť. A prečo by som sa nemohla obliekať tak, ako sa obliekajú moje neveriace kamarátky?...

Šatník mladej štýlovej kresťanky
Foto: © pexels.com

Naozaj platí, že šaty robia človeka. Ak vidíte niekoho na ulici, kto je celý v čiernom a má ofinu až po bradu, asi to nebude denný návštevník filharmónie. A takisto dievča od vrchu po spod v ružovom, nebude fanúšičkou metalovej hudby. To, čo máme na sebe reprezentuje, kým sme. Je to naša vizitka bez slov. Preto je dobré zamyslieť sa nad tým, čo chcem, aby táto moja vizitka vravela...

Sú dve veci, ku ktorým nechceme našim obliekaním dospieť: vyzerať nemoderne a vyzerať vyzývavo.

Som nemoderná
Chápem, že nie každý má peniaze na stále nové oblečenie, ale obliekať sa v súlade s dobou je dôležité. Moje oblečenie prezentuje navonok moje vnútro. Nechcem predsa, aby o mne hovorilo, že som vyrabovala skriňu svojej babky. Preto je dobré čerpať inšpiráciu z rôznych časopisov a módnych blogov. Áno, je v nich často prezentované oblečenie, ktoré nie je práve v súlade s dress-codom kresťana, ale inšpirovať sa nie je zlé. Niekde môžeš uvidieť ultra krátku sukňu, avšak s pekným motívom. Môžeš si zohnať látku a ušiť si vlastnú. Na youtube je veľa tutorialov, ako si ušiť sukňu a ďalšie kúsky do šatníka jednoducho a rýchlo. (Ak by si to chcela skúsiť, odporúčam zadovážiť si šijací stroj.)

Som vyzývavá
Mám 19 rokov a tiež sa chcem páčiť. Avšak neoplatí sa snažiť zapáčiť sa za každú cenu. Ako som už okúsila na vlastnej koži, „slintavé“ pohľady, narážky a pískanie od mužov nie je práve to, po čom by som túžila (a zrejme ani ty). Sukne, pri ktorých nevieš, či to sú ešte sukne, alebo opasok, blúzky s výstrihom, že ti je vidieť spodná bielizeň a tričká, ktoré sú priehľadné takmer ako celofán, to nie sú kúsky, ktoré by som ti odporúčala nosiť. Ako je napísané v písme: „Všetko môžem, ale nie všetko mi osoží“ (1 Kor 6,12).

Čo si teda mám obliecť? Tu je zopár rád ku konkrétnym kúskom zo šatníka:

Tielko
Vonku je 35 stupňov a nikto sa nechce potiť vo svojom oblečení. Tielka sú preto často volenou možnosťou na vyriešenie tohto problému. Daj si však pozor, aby ti z neho nevytŕčala časť spodnej bielizne, pretože to nepôsobí príliš esteticky. Ak ideš do kostola, zober si niečo na prehodenie cez plecia (sveter/sako), pretože tam je to brané ako nevhodné.

Top/blúzka
Rovnako ako pri tielku, daj si pozor na vytŕčajúcu spodnú bielizeň. Takisto si nekupuj blúzky a tričká, ktoré sú príliš priehľadné (pôsobí to lacno). K blúzkam, ktoré sú mierne priehľadné nos spodnú bielizeň prípadne tielko telovej farby.

Sukňa
Mnoho mužov si robí žarty, že ženy nosia už nie sukne, ale len opasky. V niektorých prípadoch to naozaj tak pôsobí. Ja najradšej nosím sukne s dĺžkou „midi“ (po kolená). Tie, čo mám kratšie, nie sú kratšie než do polky stehien. Krátke sukne nie sú príliš komfortné, pretože si ich musíš stále naprávať a máš stres, či ti z nich náhodou nie je niečo vidieť. Takisto pri krátkych sukniach A-čkového strihu hrozí, že už aj pri miernom vetríku uvidia okoloidúci tvoje nohavičky. Preto zvoľ radšej dlhšie sukne a mysli na svoj komfort. 

Šortky
V posledných rokoch som si všimla, že viac a viac dievčat nosí šortky, z ktorých im je vidieť nie nohavičky, ale rovno zadok. To je už naozaj cez. Áno, každý si môže nosiť čo chce. Ale čo týmto oblečením dané dievča prezentuje? Pôsobí to naozaj ľahko. Ak chceš nosiť šortky, kúp si také, pri ktorých vieš, že nech spravíš akýkoľvek pohyb, tvoje pozadie bude stále zakryté. 

Nohavice
Najmä medzi mladými sa rozšíril trend roztrhaných nohavíc/riflí. Toto oblečenie je často kritizované staršou generáciou, ktorá ho vníma ako nevkusné. Ak ich však rada nosíš, zohľadni miesto, na ktoré sa chystáš ísť. Nie všade sa spoločensky hodia. 

Vysoké topánky
Každý muž, s ktorým som sa na túto tému rozprávala mi povedal, že žena mu príde atraktívnejšia v topánkach na podpätku. Nie všade sa však hodia vysoké topánky. Na rôzne akcie sú vhodné topánky s rôznou výškou podpätku. Ak ideš na ples, nedávaj si ihličky, pretože si v nich veľmi nezatancuješ. Príliš vysoké topánky častokrát pôsobia ľahko. Faktory, ktoré by si mala zohľadniť pri výbere podpätkových topánok sú tvoje zdravie a čas, ktorý na nich budeš musieť stráviť. Pri nadmernom nosení vysokých topánok sa ti môžu vytvoriť rôzne otlaky, môžeš mať bolesť chrbtice, nôh, chodidiel a takisto sa ti môžu vytvoriť haluxy. Hoci sa pre krásu musí trpieť, zdravie máme stále len jedno... 

Nápisy na oblečení
V nákupných centrách môžeme nájsť tričká, svetre a mikiny s rôznymi nápismi po anglicky alebo po francúzsky. Skôr, než si dané oblečenie kúpiš, zisti si, čo znamená nápis na ňom, aby si potom náhodou všetkých okoloidúcich neposlala do... veď vieš kam. :)

Možno ti práve prišla na myseľ otázka: „Čo mám robiť s nevhodnými kúskami oblečenia, ktoré už mám vo svojom šatníku?“ Skús popremýšľať, či by sa nedali prerobiť na menej vyzývavé oblečenie, prípadne sa zamysli nad využitím danej látky na niečo iné. 

Neobliekame sa len pre seba
Keď stojím pred skriňou a vyberám si, čo si oblečiem, musím zohľadniť ešte fakt, ako to bude pôsobiť na druhých ľudí. Ak sa oblečiem vyzývavo, môžem mnoho mužov priviesť do pokušenia. Možno mi povedia že som sexy, alebo atraktívna, ale budú na mňa pozerať len ako na pekné telo so zmyselným oblečením, nie ako na ženu, ktorá si zaslúži úctu a rešpekt. Mnoho žien sa svojím obliekaním snaží prilákať mužskú pozornosť, ale zabúdajú na fakt, že svojím vyzývavým oblečením „neočaria“ len šarmantných a charizmatických mužov, ale aj mužov, ktorí by pre ne mohli byť nebezpečnými. Nie každý muž dokáže ovládať svoje myšlienky a túžby, preto keď sa budeš nabudúce obliekať, mysli na to, že si aj ty čiastočne zodpovedná za čistotu ich myšlienok a možno aj skutkov... Toto isté platí aj pre líčenie, ku ktorému sa vyjadrím v nasledujúcich riadkoch.

A čo make-up? 
Každý človek v puberte sa stretol s nepriateľom menom akné. Či už ide o vyrážky alebo čierne bodky, rozhodne to nie je príťažlivé. Nie je zlé, keď použiješ make-up na to, aby si zakryla nedokonalosti tvojej tváre. Je správne chodiť upravený. Ale všetkého veľa škodí. Môžeš nosiť rúž, aj očné tiene aj si kontúrovať tvár... no všetko s mierou. Nikto nechce, aby si ho pomýlili s cirkusantom. 

Rada na záver: Nahoď sa!
Nič sa mužom nepáči viac, ako keď vidia ženu, ktorá vyzerá a správa sa žensky. Mnoho dievčat a žien stále nosí nohavice, preto sa neboj zaexperimentovať aj so sukňami. Aj keď je vonku zima, kúp si nejaké pekné pančušky a skombinuj to s čižmami. Ak máš pekné nohy, nie je dôvod skrývať ich v nohaviciach. Rovnako sa neboj experimentovať s make-upom. Je mnoho videí, ako si zvýrazniť oči, lícne kosti, pery a podobne. Preto sa neboj zvýrazniť na sebe to, čo je pekné. Z mojej osobnej skúsenosti ti môžem povedať, že vždy keď spojím pekné oblečenie s dobre urobeným make-upom a potom vyrazím do mesta, cítim sa sebavedomejšie a lepšie. Ak ti kombinovanie farieb a štýlov veľmi nejde, zober so sebou kamošku, aby ti poradila. Keď budeš nabudúce stáť pred regálmi v obchode pamätaj ešte na jednu vec: je rozdiel byť príťažlivá a byť vyzývavá.

A ako raz povedal Ježiš, neboj sa o to, čo si oblečieš. Tvoj nebeský Ocko vie, že to potrebuješ (Mt 6, 31-32). Vždy, keď som sa ráno pomodlila predtým, než som išla nakupovať, tak mi Boh poslal do cesty zopár pekných kúskov za dobrú cenu, štýlových, no zároveň vkusných. Preto sa neboj zobrať Ho so sebou na nákupy a požiadať ho, aby Ti poradil, čo sa mu na tebe bude páčiť. Si predsa jeho dcéra, určite s tebou rád pôjde. 

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!