Z poradne: Ako zistím, že môj priateľ je ten pravý?

Pýtate sa a my odpovedáme. Na túto konkrétnu otázku odpovedal gréckokatolícky kňaz o. Erik Hrabčák.
A ak si náhodou pomyslíte, že ide len o ďalšiu teóriu, už čoskoro vám prinesieme odpovede zo života - originálne a jedinečné odpovede kresťanských manželiek a manželov.
Lebo žiaden ľúbostný príbeh nemá rovnaký dej, aj keď základ majú všetky veľmi podobný - veď uvidíte sami.

Z poradne: Ako zistím, že môj priateľ je ten pravý?
Foto: © pexels.com

Otázka: 

Dobrý deň, 
chcela by som sa spýtať, ako zistím, či je priateľ, s ktorým dlhodobo chodím, ten pravý? Ten, ktorého mi vyvolil Boh za môjho budúceho manžela.  
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. 


Odpovedá gréckokatolícky kňaz o. Erik Hrabčák: 

Asi vás sklamem, ale nejde o to, či je pravý alebo nie. Ale ide o vaše rozhodnutie, ktoré Boh požehná. 

V prvom rade nám Boh nenaprogarmuje človeka, aby sme iba s ním jediným na svete boli šťastní, spokojní, a tak ďalej, lebo potom by to nebol Boh a išiel by proti sebe, pretože nás stvoril ako bytosti so slobodnou vôľou. 

Avšak máme za úlohu rozlišovať, aké hodnoty má náš priateľ, ako sa správa v súkromí a na verejnosti, ako sa správa ku mne, či je ku mne úctivý, aj keď s ním v niečom nesúhlasím a či chcem, aby ten muž bol otcom mojich detí. 

Taktiež je dôležité si všímať, či náš vzťah vťahuje priateľov a rodinu alebo sa skôr pred nimi uzatvára, pretože blízki ľudia si môžu všimnúť veci, ktoré my v zaľúbenosti môžeme ľahšie prehliadnuť. 

Zároveň sa neodporúča ísť do manželstva s človekom, ktorý má nejakú závislosť a nerieši ju. Je dôležitá otvorená a pravdivá komunikácia snúbencov o tejto téme, lebo prípadné dôsledky závislosti si ponesú už obaja manželia a mnohokrát aj deti. Môžeme povedať, že niekoho dobre poznáme, ak nevieme o jeho duchovných zápasoch? (Dokonca aj kňaz si so snúbencami prechádza túto otázku pred uzavretím Cirkevného manželstva pri vypisovaní zápisnice, aby sa predišlo neplatnosti manželstva.)

Keďže sa bavíme v kresťanskom duchu, tak by ma malo zaujímať ako miluje Boha, ako sa správa k sebe a či chce na sebe pracovať. 

Pamätám si, ako nám profesor na vysokej škole povedal, že nejde len o to, ako sa rozhodnem, ale či aj ostanem tomu rozhodnutiu verný. Takže vyvstáva otázka, či je váš priateľ verný svojim rozhodnutiam. Lebo v manželstve ide práve o to - byť verný svojmu sľubu a rozhodnutiu. A aj my sa potrebujeme rozhodnúť, s čím sme ochotní celý život žiť a čo nebudeme tolerovať, lebo po svadbe sa človek zázračne nezmení. 

Prajem vám a žehnám Ducha múdrosti a rozlišovania na ceste, po ktorej kráčate.


Potrebuješ aj ty poradiť vo vzťahu? Neboj sa a napíš nám svoju otázku cez tento formulár (klik sem) - tvoju otázku vieme zverejniť aj anonymne a zmeníme aj údaje, cez ktoré by ťa ktokoľvek mohol identifikovať ako to môžeš vidieť aj v tejto poradňovej otázke.

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!