11 pravidiel ak ste už úplne otrávení z dnešného randenia

Hoci takmer vôbec nepočúvam populárnu hudbu, aj ja som zaregistrovala jeden singel. Udržal sa sedem týždňov v rebríčkoch v Spojenom kráľovstve a toto leto sa mu v Británii podarilo byť na prvom mieste dva týždne po sebe. Melódia skladby New Rules od speváčky Dua Lipa je nepochybne chytľavá, ale za jej úspechom stojí práve jej text. V skladbe speváčka popisuje nové pravidlá, ktoré sa rozhodla dodržiavať, aby zabudla na chlapca, ktorý sa s ňou zahrával:

11 pravidiel ak ste už úplne otrávení z dnešného randenia
Foto: © pexels.com

„Jedna, nezdvíhaj telefón, vieš, že ti volá lebo je opitý a sám. Dva, nevpúšťaj ho dnu, musela by si ho znova vykopnúť. Tri, nebuď jeho kamarátka, vieš, že by si sa ráno zobudila v jeho posteli.“

Považujem to za smutné a fascinujúce zároveň, že pesnička s takýmito slovami sa dostala na prvú priečku. To, že tento text zjavne hlboko rezonuje v dostatočne veľkom množstve ľudí, hovorí veľa o spoločnosti, v ktorej žijeme. Ani ja nepozorujem tento song z diaľky. Tiež vo mne zarezonoval a zabolelo to.

Prečo to bolí?

Trápi ma myšlienka, s ktorou sa veľa ľudí stotožňuje a je vyjadrená v piesni: že sa od nás všetkých očakáva, že budeme hrať túto novú, odvážnu hru, v ktorej sa muži a ženy navzájom využívajú, trávia spolu čas, nič si nesľubujú a nechávajú si otvorené zadné dvierka. Hru, v ktorej je jedna strana nutne zaangažovaná viac, ako druhá, kde sa zjavuje a mizne zo vzťahu (ktorý vlastne vzťahom ani nie je, pretože jedna strana nechce nič sľubovať) a kde jedna strana všetko naháňa a druhá osoba ju necháva poskakovať ako na špagátiku. 

Rovnaká hra ako tá, kde jeden hovorí „skoč“ a druhý sa pýta „ako vysoko“. Z vlastnej skúsenosti a z rozhovorov s priateľmi som si všimla, že toto býva často bežná prax v randení mojej generácie a mladších.

Mala by som tiež spomenúť, že tieto vágne, nezáväzné vzťahy môžu existovať aj bez sexu. 
Ženy a muži sa môžu navzájom využívať emocionálne, ak nie fyzicky.

„Oh, pri ňom sa cítim ako pri nikom inom, ale moja láska, on ma nemiluje... Tak som si povedala.“

Tieto typy vzťahov prežívajú na adrenalíne a pocite, ktorý prichádza keď sa ten druhý vráti späť po tom, čo sa stratil. Sú to tí „hladkači ega“ ktorí číhajú v pozadí, keď je život fádny a celkove sa cítime zabudnutí. Zvyčajne to nie sú ozajstné priateľstvá, ale sú založené na tom, čo môže jeden od druhého získať. Ľahko sa ich vzdať, ale ťažšie zabudnúť. Problém je, že majú svoje vzostupy a pády, pričom vzostupy sú veľmi návykové. A ako všetky závislosti, chce to veľa energie pretrénovať svoj mozog aby sa oslobodil.

Hoci sa nestotožňujem so všetkými postojmi speváčky, rozumiem a stotožňujem sa s jej posolstvom. Konkrétne s tým, že ak sa s vami niekto zahráva, treba zdvihnúť hlavu a odísť. Nezáleží na tom, aký príťažlivý je alebo ako dobre sa pri ňom cítite, ak sa ku vám nespráva s rešpektom, ktorý si zaslúžite.

Tu sú moje návrhy na jedenásť „nových pravidiel“ počas randenia. Vzťahujú sa k laxnému, nezáväznému prístupu ku vzťahom, ktorý zanecháva každého využitého alebo využívajúceho. Samozrejme, píšem zo ženskej perspektívy a zameriavam sa na skutočné správanie mužov, ktorých som stretla. Avšak toto správanie sa viaže k mužom aj k ženám, čiže ich adresujem obidvom pohlaviam.

1. Ak ťa nezaujíma, povedz nie.

Buď slušný/á a rešpektuj. Nemusíš byť hrubý/á. Ale buď priamy/a a povedz na rovinu, že ťa nezaujal/a hneď od začiatku. Nezahrávaj sa s ním/ňou niekoľko týždňov kým nezistíš, ako ju/jeho jemne poslať k vode.

2. „Vyraď“ sa

Ak ťa nezaujal/a, ale rád/rada s ňou/ním chodíš von, flirtuješ a využívaš toho druhého ako emočnú bútľavú vŕbu, daj si imaginárnu facku, niekam sa posaď a poriadne o sebe porozmýšľaj.
Ak s ním/ňou naozaj rád/rada tráviš toľko času a máš ho/ju naozaj rada/rád, zaviažte sa a randite spolu. Ak  sa v skutočnosti nechceš viazať, randiť a investovať do neho/nej reálny čas a city, ihneď to ukonči a zostaňte kamaráti. Urob to, pretože si slušný človek, ktorý rešpektuje iných a správa sa k nim tak, ako by chcel, aby sa správali k nemu.

3. Ak randíte a ty zistíš, že už ťa nezaujíma...

Alebo to proste nebude fungovať, buď otvorená/ý a povedz to hneď ako si uvedomíš, že to tak cítiš. Nenechávaj si „otvorené možnosti“. Nebuď sebecký/á a nevyužívaj ho/ju napriek tomu, že sa nechceš viazať.

4. Ženy:

V prvom rade - ak ste si vymenili kontakt, nechajte muža, nech sa vám ozve ako prvý. Ak sa vám neozve po tom, čo si od vás vypýtal číslo, nestrácajte čas a nekontaktujte ho ako prvá. Áno, naozaj. Myslím to vážne. Pred pár rokmi som tú myšlienku tiež neznášala. Považovala som to za nefeministické a že to zanecháva ženu na neaktívnej a slabej pozícií. Že iba čaká na svojho rozprávkového princa kým sa objaví a zachráni ju. Teraz to vidím ináč. Týmto si vlastne nastavujem štandardy, ktoré očakávam. Rozhodla som sa, že stojím mužovi za ten risk vypýtať si odo mňa číslo a potom mať odvahu ma osloviť a aktívne robiť niečo pre to, aby ma pozval na rande. Ak nemá odvahu mi napísať alebo zavolať a pozvať ma von, tak ho nejdem naháňať. Ak nedokáže ani toto, aké ďalšie rozhodnutia sa bojí urobiť?
 
Stále nepresvedčivé?
„Si hodná toho risku, ktorý muž musí podstúpiť, aby získal tvoje telefónne číslo. Si hodná tej energie, ktorú musí vydať, aby sa dostal k tebe bližšie. Si hodná tej rozhodnosti, ktorú musí zapojiť, aby si ťa vybral.
 
Keď muž, ktorého mám rada neurobí tieto veci, ale ja mu aj tak dovolím mať ku mne prístup, podporujem ho v jeho zotrvávaní v pasivite.
 
Usádzam sa.
 
Kvôli nám aj kvôli nemu, už je čas toto zastaviť a znovu sa priznať k cnosti, ktorá nám umožňuje čakať tak dlho, ako treba, kým stretneme muža, ktorý nás bude naozaj milovať: trpezlivosti.“
 
Samozrejme, buď prístupná. Nemusíš byť ľadová kráľovná, kým na neho čakáš. Tiež sa s ním nezahrávaj. Existujú spôsoby ako mu dať najavo, že máš o neho záujem a si otvorená tomu, aby ťa kontaktoval, bez toho aby si ho musela naháňať.

5. Muži:

K bodu č. 4 – ak ste si vymenili čísla, buďte odvážni a urobte prvý krok! Ak vás vysmeje alebo odmietne, tak ste vystrelili. Ak ste nervózni a neistí, prosím, zapamätajte si, že ak je to niekto slušný a nádherný a niekto, s kým možno strávite zvyšok života, potom je to dievča 100% hodné toho dobrodružstva zavolať ju na prvé rande. Navyše takýto skok buduje charakter.

6. Odíďte z messengeru a aplikácii a vráťte sa do reálneho života.

Messenger a podobné aplikácie sú na podporenie vášho vzťahu. Sú to užitočné nástroje na dohadovanie stretnutí v reálnom živote, alebo vám pomáhajú zostať v kontakte počas dočasných vzťahov na diaľku. Ich zmyslom nie je byť celým základom vášho vzťahu. Ak sa len ťažko stretnete v reálnom živote a vediete väčšinu vzťahu online, tak váš vzťah a druhá osoba pre vás vlastne nie je prioritou. Vzťahy, ktoré sa odohrávajú iba online, nie sú reálne. Môžu skončiť tak jednoducho, ako je stlačiť „vymazať“, alebo „blokovať“ a zvyčajne existujú na zidealizovanej predstave inej osoby, ktorá je príjemne nezatienená realitou ozajstného života. Ste hodní/é času a snahy o stretnutie a ktokoľvek, kto vás stále odsúva vo svojom zaneprázdnenom pracovnom živote alebo programe, ale potom vám hodiny vypisuje keď sa mu to hodí, z vás robí možnosť a nie prioritu.

7. Majte začiatky a konce svojich vzťahov!

Nedostaňte sa do fázy vzťahu, ktorý vlastne ani nie je vzťah pohodlne, bez rozhovoru „kto sme/nie sme?“, aby ste si mohli zobrať čo chcete a nechať, čo nechcete. Vzťahy, ktoré nemajú jednoznačný začiatok ani ukončenie, presné rozhovory, aby obidve strany vedeli na čom sú, sú veľmi nefér. Umožňujú niekomu užiť si všetky výhody vzťahu bez snahy o záväzok. Umožňujú ľuďom odísť bez nesenia zodpovednosti za ublíženie niekomu pretože „my sme vlastne ani neboli vo vzťahu“. Umožňujú sa o pár mesiacov vrátiť, pretože „veď my sme sa vlastne ani poriadne nerozišli“. Netrpte takéto vzťahy! Nevyžadujete príliš, nie ste iracionálni, nadržaní, alebo ťažko uspokojiteľní preto, že očakávate jednoduchú slušnosť byť vlastne vo vzťahu, v ktorom môžete druhého volať priateľ/priateľka a oni sa zaviazali byť súčasťou vášho života. Všetko menej než toto znamená, že sa s vami niekto zahráva. Zaslúžite si viac. Bodka.

8. Ak ste “iba kamaráti”, buďte kamaráti

Viete čo? Mám zopár naozaj úžasných kamarátov, ktorých priateľstvo si veľmi vážim. Nie sú to „iba kamaráti” akoby to bola nejaká cena útechy. Sú moji kamaráti – a sú dobrí. A správame sa k sebe ako kamaráti. Radi spolu trávime čas, rozprávame sa o našich myšlienkach a pocitoch a pomáhame si. Ale vieme, kde sú naše hranice. Sú to moji kamaráti a nie emočné náhrady za priateľa, ktorého nemám. Pozrime sa na to, čo je to vlastne kamarátstvo – vždy si vyžaduje nejaké zdravé hranice. Nikto by nemal byť tvoj „iba kamarát” a potom dostať viac, ako mu patrí. Nie je váš „náhradný manžel”, ktorý môže chodiť dnu a von bez viazania. V tejto súvislosti si rýchlo spomeňme „priateľov s výhodami”, čo je ďalší klamlivý typ vzťahu, ktorý neprospieva nikomu. Ak ste v tomto type vzťahu, prosím, premyslite to. Poučte sa o úžasnom dare cudnosti a zapamätajte si, že ste hodné/í ozajstného, záväzného vzťahu.

9. Odíďte! Ženy: Prestaňte byť také milé k chlapcom, ktorí nie sú milí k vám!

Vždy, keď necháš chlapca (áno, chlapca, pretože ozajstný muž sa tak nespráva) vrátiť sa späť do tvojho života napriek tomu, že si to nezaslúžil (a tým myslím skutočne s rešpektom, nie darčekmi a lacnými rečami), hovoríš mu, že prehliadaš jeho hanebné správanie. Viem, že je to nanič, že táto zodpovednosť je na nás, keď na prvom mieste by sa muži mali správať dobre so samozrejmosťou. Žiadnemu chlapcovi nič nedlhuješ, ak sa s tebou zahráva. Slová sú prázdne. Čiže nesúď muža podľa jeho slov, ale podľa toho, ako sa k tebe správa.

10. Nezačínaj vzťahovú „vec“, v ktorej nevidíš reálny, život dávajúci výsledok.

Týmto myslím, ak iba hľadáš niekoho na utešenie, pretože si osamelá/ý, ale nevidíš sa randiť s ním/ňou, potom nezačínaj ten „tanec“ hore-dolu, to označovanie jeden druhého pod obrázkami a neodpovedanie na správy a potom vypisovanie o druhej v noci. Rozumiem, osamelosť je nanič. Žijeme v epidémii osamelosti. Je ťažké neprestávať dúfať a čakať na niečo skutočné. Kde sú všetci správni muži? Kde sú všetky správne ženy? Viem, že je to ťažké. Ale vážne! Neskonči na polceste pri mizerných „pauzách“ a ne-vzťahoch iba na vyplnenie prázdna. Nikdy nie sú uspokojujúce, nie sú ozajstné, bolia obidvoch (aj keď to tak možno nevyzerá). Iba sa podieľajú na spoločnosti, v ktorej jeden druhého využíva na vlastné ciele.

11. Nakoniec, ak si zranený/á, buď zranený/á.

Zaujímavosť, ktorú som si často všimla pri takomto type vzťahov je, že nikto nechce priznať, že bol takouto skúsenosťou zranený. Ak si priznáme, že sme zranení, priznáme, že ten koncept slobody robiť si čo chceme, kedy chceme a s kým chceme, je nepodarený pokus. A kto si toto chce priznať? Kto chce vlastne dodržiavať pravidlá? (Celkom dosť ľudí, súdiac podľa úspechu pesničky od Dua Lipa.) Ale pravidlá a hranice majú svoje dôvody. Dávajú istotu, že sa ľudia nezrania. Čiže zatiaľ čo si želám, aby sa spoločnosť uzdravila do tej miery, že takéto správanie sa v prvom rade nebude diať, medzitým by som poradila byť čestný/á, keď vás to bolí. Nemyslím správať sa odporne keď vás chalan odmietol, alebo vám zamotal hlavu (napriek tomu, že prepichnutie pneumatík alebo rozbitie jeho okien by bolo mimoriadne uspokojujúce). Čo tým myslím, je neodkráčať tvrdá ako kus granitu od bolesti, ktorá sa na vás spustila. Takéto správanie bolí, nie je správne, nezaslúžiš si to a nikto nemôže čakať, že sa budeš tváriť, že je všetko v poriadku, že je v pohode hrať túto bolestivú hru a že to je iba súčasť „chlapi sú chlapi“ a my všetci sa s tým musíme popasovať.
 
Michelle Obama k tomu má čo povedať:
„Všetky robíme to, čo ženy vždy robili: Snažíme sa udržať hlavy nad vodou, iba sa cez to dostať, tváriť sa, že nás to vôbec nevyrušilo. Možno je to preto, že si myslíme, že priznanie, ako veľmi to bolí, nás ako ženy robí slabými.“
 
Myslím, že tento výrok sa dá aplikovať na obe pohlavia. Nie je slabosťou byť zranený, keď ste boli zneužití v mene zábavy, lásky, nezáväzného vzťahu alebo akokoľvek si to chcete nazvať. Vyraďte sa z hry, čakajte na niekoho, kto vidí vašu hodnotu, pre koho budete prioritou a bude sa o vás zaujímať, chcieť vám iba dobre a nie len uspokojiť svoje potreby.
 
Povedzte tomu človeku, že vás nerešpektuje a že do toho nejdete. Každý si zaslúži byť rešpektovaný. Ak vám ublížili, nenechajte ich vplaziť sa znovu do vášho života, akokoľvek očarujúci a sladkí sa snažia byť. Skoncujte s tým. Nahnevajte sa na tento stav vo svete a nechajte ten hnev poháňať vaše úsilie o niečo lepšie. Odpustite, ale nedávajte niekomu priestor vo vašom živote, ak sa neunúva dať vám priestor v tom svojom.
 
Využívajúce a manipulatívne vzťahy môžu spôsobiť veľa škody. Ak ste nimi boli ovplyvnení, odporúčame vám vyhľadať profesionálnu/a alebo duchovnú pomoc a podporu. Nemali by ste sa cítiť, že musíte to bremeno niesť sami. Modlíme sa za vás.
 
Autor: Ruth Baker

Preklad: Mária Mazúrová

Zdroj: https://catholic-link.org/rules-when-sick-dating-scene/ 

 

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!