4 tipy v čom mať jasno, kým pôjdeš na rande

Moja manželka bola mojou prvou priateľkou, prvým dievčaťom, ktoré som kedy pobozkal a tou jedinou, ktorú som si chcel vziať za manželku. Chodili sme spolu od 17. júna 2009 a prsteň som jej nasadil 1. septembra 2012. Dnes mám 26 rokov a som nadšený zo svojej rodiny. Rozhodli sme sa hneď na začiatku, že sex chceme praktizovať až v manželstve. Bolo to ľahké rozhodnutie? Áno - keď som to vyslovil prvýkrát. Už o pár hodín na to som si uvedomil, že to bude veľmi dlhá cesta.

4 tipy v čom mať jasno, kým pôjdeš na rande
Foto: © unsplash.com

Píšem predovšetkým pre mužov z postoja muža, ale ak si dievča a zaujal ťa tento článok, niečo mi hovorí, že tu nájdeš to, čo hľadáš. Keď sme spolu chodili, čítal som si nejaké knihy na túto tému a absolvoval niekoľko rozhovorov, ale nestačilo to. U nás v rodine sme prirodzene tieto veci nikdy neprediskutovali, a tak som musel mnohými vecami prejsť sám a "za jazdy". Toto sú moje štyri rady, v čom máš mať jasno pred tým, ako zatvoríš za sebou dvere a pôjdeš na rande.
 

Čo očakávaš od vzťahu?

Moja, dnes už manželka, ma odmietala po dobu 6 mesiacov. V živote mladého človeka je 6 mesiacov dlhá doba a to bola aj pre mňa. Dostal som však veľmi veľa času na premýšľanie, prečo vlastne chcem chodiť s týmto dievčaťom. Vôbec nenavrhujem, aby ste si teraz hovorili "nie" - odmietali sa, ale nie je nič dôležitejšie ako vedieť, prečo robím rozhodnutia, aké robím.

Odpovedz si na tieto otázky: Má celá moja trieda už frajerky? Smejú sa mi kamaráti, že by som mal mať už dievča? Nudím sa a potrebujem s niekým chodiť von? Ak si si aspoň raz odpovedal "áno", čítaj ďalej. Nehľadaj si dievča, kým sa nerozhodneš, že dievča, ktoré budeš brávať von, bude pod tvojou ochranou, zodpovednosťou a budeš rozhodnutý bojovať za tento vzťah. Nenechaj sa oklamať, že vzťahy sú dnes pre zábavu a nemusíš nič brať vážne. To je lož. Tvoje aj jej srdce nie sú ako starý smartfón, ktorý vymeníš za nový. Srdce môžeš zraniť práve tým, že tvoj vzťah začne nesprávnym krokom. Daj si pozor na svoj úmysel!
 

Nenechaj sa oklamať, že vzťahy sú dnes pre zábavu a nemusíš nič brať vážne. To je lož. Srdce môžeš zraniť práve tým, že tvoj vzťah začne nesprávnym krokom.


Máš bojový plán?

Ak si zodpovieš otázku, čo očakávaš od vzťahu, do ktorého sa púšťaš, potrebuješ veľmi dobrý plán. A nemám na mysli, čo budete robiť, keď skončí film v kine, ale skôr dlhodobý „bojový“ plán.

Ak máš v záujme počkať so sexom až do manželstva, nestane sa to samo od seba. Jednou z mnohých vecí, ktoré môžeš spraviť, je nájsť si mentora alebo človeka, s ktorým sa budete rozprávať o svojom vzťahu. Môžete si vymedziť pravidlá, že sa, napr. budete vždy stretávať iba vonku. Jedným z nápadov je, že nebudete pozerať filmy pri zhasnutom svetle sami doma. Možno sa to všetko zdá komické a trápne, ale keď príde na „ten“ moment, je veľmi náročné vycúvať. Pravidlá vás budú držať ďaleko od tohto momentu. Vypracujte si spoločne plán, ktorý vás bude oboch držať v pravde, a za ktorý sa budete spoločne modliť.
 

...to, čo prežívaš, je úplné prirodzené a sexuálna príťažlivosť voči opačnému pohlaviu je Boží plán.


Tvoje túžby sú prirodzené

Možno je tvoj príbeh podobný a nemal si nikoho, kto by ťa vo všetkom upokojil. A preto ti to chcem povedať ja – to, čo prežívaš, je úplné prirodzené a sexuálna príťažlivosť voči opačnému pohlaviu je Boží plán.

Neznamená to, že striedanie partnerov každý piatok alebo predmanželský sex je v poriadku. Znamená to, že sex je Boží nápad, ktorý funguje perfektne v manželstve. Určite v sebe pociťuješ množstvo rozličných pocitov a sexuálnu príťažlivosť, keď tráviš čas so svojou priateľkou alebo priateľom. Je prirodzené sa tak cítiť, a preto je dôležité zodpovedať si otázku – mám dostatočne dobrý bojový plán, ktorý mi pomôže zvládať samého seba a chrániť srdce svojej priateľky alebo svojho priateľa? Ak nie, potrebuješ sa vrátiť o krok späť a pracovať na tom.
 

Je to Božia dcéra a syn

Dievča, s ktorým chodíš, je Božia dcéra a chlapec, ktorého držíš za ruku, je Boží syn. Teda tvoj a aj jej otec, je Boh. Preto je dôležité, aby ste mali úctu jeden voči druhému. Chcel by si dcéru Boha Otca zraniť alebo ju vystaviť hriechu? 
 

Čokoľvek sa rozhodneš spraviť vo vzťahu, nezodpovedáš len sebe, ale zodpovedáš Bohu za to, ako sa správaš voči svojej priateľke alebo priateľovi.


V amerických filmoch je veľmi často vidieť otcov, ako prísne kontrolujú chlapcov, ktorí prídu zobrať ich nádherné dcéry na rande. Nemyslím si, že Boh čaká na ten moment, keď ťa bude môcť kvalitne pogrilovať v rozhovore, ale viem, že Boh miluje svoje deti a chce vidieť zdravé a čisté srdcia. Čokoľvek sa rozhodneš spraviť vo vzťahu, nezodpovedáš len sebe, ale zodpovedáš Bohu za to, ako sa správaš voči svojej priateľke alebo priateľovi.

Ak máš jasno v tom, aké máš úmysly a pripravil si si svoj plán, potrebujete byť obaja pripravení byť zodpovednými. Váš vzťah je dlhá cesta, ktorá vyžaduje vašu pozornosť každý deň. Váš bojový plán by mal byť aktívny neustále. Modlite sa spolu za váš vzťah a odovzdávajte Bohu čas, ktorý spolu trávite. Dnešný svet sa vás bude snažiť oklamať a povedať vám, že vzťah je zábava a sloboda.

Zamerajte sa na to, že Boh je váš Otec, ktorý vás stvoril s cieľom. Tvoja zodpovednosť a plány, ktoré si vypracujete, sú len prostriedkami. Po čom Boh naozaj túži, je tvoje srdce. Dôveruj Mu na každom svojom rande.


Napadla ti nejaká konkrétna otázka čo sa vzťahov, randenia, čistoty týka, s ktorou sa sám/sama už dlho trápiš a hľadáš na ňu odpoveď? Napíš nám na bezhranicna.redakcia@gmail.com, kde ti na ňu odpovie, buď niekto z tímu, alebo naši kňazi či psychológovia formou anonymného poradňového článku. Nemusíš sa preto obávať, že by ťa niekto mohol "odhaliť".

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!