Ako sa prijať, keď nedokážem to, čo dokážu iní?

Vo všetkých vidíme dary. Ona vie napríklad pekne spievať a on skvelo hrá na klavíri. Hentá je krásna a henten vtipný. Len ja som taký... Bezvýznamný. Nemám na nič talent. Čo s tým?

Ako sa prijať, keď nedokážem to, čo dokážu iní?
Foto: © pexels.com

Je ťažké prijať sa.

Najmä keď nemáš talenty, aké by si možno chcel/a mať. Niekedy chceme mať takú postavu, chceme byť múdri alebo takí obľúbení, chceme takých kamarátov... Ako tí druhí.  Nechceme byť takí, akí sme.  

Musíme sa však prijať. Je napísané, že milovať budeš blížneho svojho ako seba samého. Z toho vyplýva, že ak nemiluješ seba, nemôžeš milovať ostatných. Ak seba nenávidíš, tak nenávidíš aj ostatných ľudí (napríklad na nich žiarliš, závidíš im...). Nedokážeš prijať seba, nedokážeš prijať ostatných. Nedokážeš ich skutočne milovať.

Ak nemiluješ seba, nemôžeš milovať ostatných.

Vtedy musíš zistiť, akú máš hodnotu. A tvoja hodnota je nevypočítateľná. Človek je veľmi cenný v Božích očiach. V knihe proroka Izaiáša sa hovorí: „Egypt dám ako výkupné za teba, Kuš a Sábu za teba. Pretože si drahý mojim očiam, vzácny a ja ťa milujem“ (Iz 43,3-4).

On sa na nás rád pozerá a Jemu je jedno, či máme krivé zuby, či sme tučnejší... On nás miluje. Dá hocičo za nás. Dal dokonca za nás svojho jediného Syna. Za teba dal svojho Syna. Jediného, ktorého tak veľmi miloval.

A v toto verí Božie dieťa.

Ja sama som v minulosti neverila, že som pekná, šikovná...

Pomohol mi v tom možno jeden známy, ktorý vždy, keď ma stretol, pozdravil ma: „Ahoj, princezná“. Predtým som mala problém uveriť, keď mi niekto povedal, že som krásna alebo podobný kompliment. Ale potom som si uvedomila – pre Boha som možno naozaj princeznou.

Keď som sa tak nad tým zamýšľala...

Ak ma niektorí ľudia sú schopní vidieť ako krásnu, akú krásu vo mne musí potom vidieť Boh? Mala som z tejto myšlienky veľkú radosť. Mala som radosť z Boha, ktorý nás miluje až tak, že v nás vidí to krásne a vzácne aj vtedy, keď to nevidíme my.

Prajem ti, aby si aj ty spoznal svoju hodnotu a prijal sa ako nádherné Božie dieťa. Možno v sebe nevidíš svoje dary, nevidíš v sebe výnimočnosť, ale ver, že Boh ti ich pomaly bude odhaľovať, ak sa za to budeš modliť. Si výnimočný, si výnimočná. Takto by som mohla vymenovať každého  – a na všetkých by to platilo. Pretože Otecko miluje každého rovnako. Ježiš ťa miluje a On sa za teba obetoval, nechal sa pribiť na kríž a On ti teraz hovorí, že tam pôjde znova. Iba kvôli tebe – a dá aj poslednú kvapku krvi. Taká je tvoja hodnota. Si výnimočný, si krásny, si múdry, si dosť, si to ty.

A keďže sa máme starať aj o dobro druhých, musíme im pomôcť sa tiež prijať. Lebo ľudia uveria tomu, čo sa o nich hovorí. Ak ty teda povieš o tom dievčati, že je krásna, ona tomu uverí. Ale ak o nej povieš, že je zlá či škaredá,  bude veriť v to – a dlho sa trápiť. Preto hovorme o druhých len dobre, a aj keď majú nejaké zlé vlastnosti, tak im pomáhajme ich naprávať a nezhadzujme ich za to. Pretože oni majú takú istú hodnotu, ako máš ty a ako má každý jeden z nás.

Autor:  Zuzana Loduhová 

 

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!