Čo robiť s Tvojím srdcom stvoreným pre materstvo, keď nemáš vlastné deti?

Niektoré ženy sa rodia s miestom v srdci, ktoré je stvorené pre dieťa. Myslí sa tým na vlastné dieťa alebo deti. Prečo potom predstierať, že sa tým myslí niečo iné?

Čo robiť s Tvojím srdcom stvoreným pre materstvo, keď nemáš vlastné deti?
Foto: © pexels.com

V knihe Becoming God’s True Woman (Stávať sa pravdivou Božou ženou) Dorothy Keller Patterson píše: „Ak si ženou, vydatou či slobodnou, či máš alebo nemáš svoje vlastné deti, duch materstva je v tvojej prirodzenosti prítomný. Tento duch materstva ti bol daný Bohom samým a je podstatnou súčasťou Jeho plánu na sprítomnenie Jeho srdca v ďalších generáciách.“

Vždy, keď si to prečítam, pýtam sa sama seba, či moja túžba po materstve môže byť dnes naozaj premenená na motiváciu potrebnú na podporovanie a venovanie sa deťom. Znie to dobre a duchovne. A vysvetľuje to, prečo chcem byť tak veľmi matkou. Ale naozaj to pomôže dievčaťu, ktoré s bolesťou preciťuje každé odbitie jej biologických hodín?

Úprimne povedané, nechcem byť motivovaná. Chcem, aby mi bolo dopriate byť matkou vlastných detí skôr, než bude príliš neskoro.

Život je taký rušný, taký ťažký, taký únavný. Ak k tomu pridáme bolesť zo  samoty alebo neplodnosti, nie je potom príliš jednoduché venovať sa mladým generáciám. Možno neskôr, zajtra; inokedy, keď to bude jednoduchšie. Menej komplikované. Menej bolestivé.

Ale pravdou je, že všetko, čo máme, je dnešok.

Je takmer isté, že sa musíme o niečo starať.

Mnoho slobodných dievčat má mačky jednoducho preto, že ich srdcia potrebujú niečo, o čo by sa mohli starať. Nehovorím, že si musíš vybrať medzi vlastnením mačky a starostlivosťou o hocaké deti alebo tínedžerov. Ale prečo si  neobľúbiť srdcia detí, ktoré Boh prináša do tvojho života? Veľmi skoro sa tak stanú jedinečnými, milovanými a zodpovednými osobnosťami.

Trik nie je v tom, že sa budeš venovať deťom v nádeji, že tým tvoja túžba po materstve zmizne. Pravdepodobne to tak nebude. Venovanie sa iným však môže povzbudiť teba. Vyjdi z domu alebo kostola. Angažuj sa na miestach mimo svojej komfortnej zóny. Spoj sa so srdcami, ktoré potrebujú to, čo ty dokážeš dávať - lásku a smiech. Už dnes.

A slovo na „m" - mentoring? Áno. Tiež ma to vydesí. Ale je to len slovo. A ak máš vo svojom srdci miesto pre dieťa, mentoring je len slovom, ktoré hovorí o tom, že svojimi rukami a srdcom plným lásky a smiechu môžeš pomôcť deťom alebo tínedžerom, ktorí sú práve teraz v tvojom živote. V skutočnosti je to podobné inému slovu na „m" - materstvo. Mentoring môže byť iba ďalším vyjadrením materstva.

Mentoring znamená pomoc rukami a srdcom plným lásky a smiechu.

4 spôsoby, ako osloviť iných a venovať sa im.

1. Venuj sa deťom v tvojej rodine a rodinách priateľov
Bratia a sestry. Netere a synovci. Bratranci a sesternice. Väčšina z nás má v rodine deti alebo tínedžerov. A ak nie v našich rodinách, potom v rodinách našich priateľov. Modli sa za deti a ich rodiny. Prilep si ich fotografie na stenu a spoznávaj ich tváre. Stráv s nimi čas hraním hier a čítaním si príbehov. Buď zábavnou osobou, s ktorou sa môžu zahrať a dôveryhodnou osobu, ktorej môžu povedať svoje tajomstvá a príbehy. Počúvaj ich slová a ich srdcia. Prijímaj od nich darčeky. A tiež im darčeky dávaj!

2. Venuj sa deťom alebo tínedžerom v tvojej  duchovnej rodine
Zapoj sa do služby pre deti alebo tínedžerov vo vašom miestnom kostole. Možno budeš  viesť (alebo pomáhať viesť) stretko pre malé deti alebo pre staršie dievčatá. Modli sa za nich a ich rodiny. Buď prístupná. Buď zábavná. A buď aj Božia! Nech vidia lásku Boha v tvojich očiach a ovocie ducha v tvojom živote a chcú byť niekedy ako ty.

3. Venuj sa deťom alebo tínedžerom v tvojom susedstve
Poznáš potreby detí v tvojom susedstve? V mnohých komunitách - dokonca aj v tých "privilegovaných" - sú deti, ktoré sú osamelé a zranené. Je potrebné sa k nim správať  podľa zákonov krajiny, ale väčšinou chýbajú ľudia, ktorí by si tieto deti všimli a venovali im čas, aby sa ich život zlepšil. Obhajuj ich právo na detstvo. Vlievaj lásku a smiech do ich sŕdc. Daj im čas a priestor, aby rozkvitli do detí, akými ich Boh zamýšľal mať.

4. Venuj sa  tínedžerkam a mladým ženám
Tak mnoho mladých žien medzi nami túži po mentorkách, ba dokonca po matkách. Buď "veľkou sestrou" mladému dievčaťu, ktoré poznáš. Stretnite sa na čaji a koláči. Píšte si  listy. Zdieľajte sa o Svätom Písme. Modli sa za ňu a povzbudzuj ju v jej viere alebo v jej hľadaní viery. Buduj jej Božie a vášnivé ženstvo prístupným, citlivým spôsobom. Daj jej vedieť, že ti na nej záleží a chceš, aby bola ženou, ktorú Boh stvoril a povolal k bytiu.

Mentoring nemusí byť strašidelný. Nemusí byť takým, ako sa o ňom hovorí v nejakej  knihe (hoci je múdre poučiť sa zo skúsenosti druhých). Ak máš v srdci miesto pre deti, vždy existuje niečo, čo môžeš urobiť, aby si ich oslovila a dala im niečo z toho, čoho máš na rozdávanie.

Možno, že tvoju túžbu po materstve nepociťuješ ako niečo, čoho máš na rozdávanie. Možno je to viac prekliatie ako požehnanie, pretože ti to spôsobuje trápenie srdca a plač každý požehnaný deň.

Ale možno máš v svojom srdci miesto určené pre dieťa z nejakého dôvodu.
Možno to nie je dar pre teba samu. Možno je to dar pre deti vo tvojej rodine alebo vo vašej komunite. Možno ti to bolo dané, aby si dokázala pomáhať deťom alebo tínedžerom v kostole. Možno to má zabrániť tomu, aby si sa starala iba o mačku.

Autor: Elisabeth Allen

Preklad: Vierka Urigová

Zdroj: https://kindredgrace.com/mentoring-mothers-heart/

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!