Identita ženy - Kto som v Bohu

Každá jedna z nás túži vo svojom živote poznať odpoveď na otázku, kto som. Možno si to často neuvedomujeme, ale podvedome hľadáme svoje miesto vo svete a v spoločnosti, v ktorej žijeme. Túžime zistiť, či do nej patríme a zapadáme a či sa v niečom naopak odlišujeme a vynikáme. Hľadáme svoj vlastný štýl, niečo, čo by za nás hovorilo aj navonok. Chceli by sme spoznať a objaviť naše dary a talenty. To, čo je výnimočné a príznačné len pre nás samé. V hĺbke srdca chce byť každá z nás pre ostatných darom. Krásnym a jedinečným. Chceme byť druhými poznané, videné a ocenené. Chceme byť pre nich užitočné. Aby sme cítili, že náš život má hodnotu a že sme pre niekoho nenahraditeľné a dôležité. A ono to tak naozaj je. Je to pravda o každej jednej z nás. Ak si to nemyslíme a ak tomu neveríme, je to preto, že sme na otázku o našej identite dostali v živote nesprávne odpovede.

Identita ženy - Kto som v Bohu
Foto: © freepik.com

​Ľudia okolo nás nám nikdy nebudú môcť dať odpoveď na to, kto sme. Žiaden človek to nedokáže. Ak budeme čakať, že slová uznania alebo prijatia od ľudí určia našu cenu a hodnotu, môžeme sa veľmi pomýliť. Možno máš pocit, že si bola pre rodičov sklamaním. Že nie si taká šikovná, krásna a obľúbená ako tvoja staršia sestra. Alebo si mala pocit, že vaši vždy chceli radšej chlapca. Možno si sa v rodine cítila ako čierna ovca, ničím nezaujímavá, vždy prehliadaná. Alebo si naopak bola stredobodom pozornosti, neustálym problémom a všetko, čo si urobila, bolo zle. Možno si v škole bola to snaživé dievča z prvej lavice, ktorému sa všetci posmievali. Alebo samotárka zozadu, ktorú všetci prehliadali. Možno si si nikdy nedokázala nájsť skutočných priateľov a každý, komu si dôverovala, ťa opustil a zradil. Možno si sa často cítila iná, zvláštna, s pocitom, že nikde nezapadáš. A pritom si túžila po priateľoch, spoločenstve, láske. Alebo si bola naopak dušou partie. Obľúbená a vyhľadávaná, a predsa si sa často cítila sama. Ako keby ťa nikto v skutočnosti nepoznal a nechápal. Každá z nás vďaka okolnostiam, v ktorých žila a ľuďom, ktorých stretla, uverila rôznym klamstvám o sebe.
 

Ak nespoznáš a neprehliadneš túto jeho lož, nebudeš môcť byť slobodná a stať sa tým, kým máš byť.


Som škaredá. Som opustená. Nemám žiadnu cenu a hodnotu. Nikto ma nevidí. Nikto ma nepozná. Nikto ma nehľadá. Neuspejem v živote. Som neschopná. Som hlúpa a nudná. Nemám žiadne dary a talenty. Nie som milovaná.

Ak si sa v niečom z toho našla, ver mi, že to, ako vidíš samu seba, je klamstvo. Lož, ktorú musíš teraz odmietnuť, a ktorej sa musíš vzoprieť. Nič z toho nie je pravda o tebe. To, kým naozaj si, ti môže odhaliť jedine Boh. Pretože On ťa stvoril a ako jediný ťa dokonale pozná. Lepšie, než môžeš poznať ty samu seba. Rozhodni sa v tejto chvíli, že uveríš práve jeho slovám a nie klamstvám sveta. Zlý, ako Otec lži, sa teší z toho, že veríš tomu, čo ti hovorí. Tak, ako oklamal Evu, snaží sa oklamať aj teba. To je jeho taktika. A jeho klamstvá často znejú ako tá najpravdivejšia vec na svete, pretože ťažia z tvojich zranení. Z toho, čo nám možno kedysi dávno povedali iní. On je inteligentný. Ak nespoznáš a neprehliadneš túto jeho lož, nebudeš môcť byť slobodná a stať sa tým, kým máš byť. Boh má s tebou plán, znejú nad tebou jeho slová, ktorými ťa chce požehnať. Nezačuješ ich však, pokiaľ budeš veriť slovám Nepriateľa.

 

Si Božia dcéra

V krste si sa stala adoptívnym Božím dieťaťom a dedičkou jeho kráľovstva. Boh je už navždy tvojím Otcom a už teraz máš prisľúbené celé nebo a všetky jeho poklady a tajomstvá. Máš v ňom svoje pevné a isté miesto, pripravené presne pre teba. V Kráľovom srdci je miesto, ktoré môžeš naplniť iba ty a nikto iný. Boh túži práve po tvojej láske, po tvojich slovách, po tvojej modlitbe. Ak mu ich ty nedáš, miesto po tebe ostane navždy prázdne, pretože ho nikto iný nemôže zaplniť.
 

Si nádoba Ducha Svätého. Nosíš ho v sebe kamkoľvek ideš a s kýmkoľvek sa stretneš.


Môžeš volať na Boha ako na otca a On sa vždy postaví za teba. Predkladaj mu všetky svoje túžby, prosby, radosti a trápenia a nikdy nebudeš opustená. Máš rodinu v nebi, do ktorej si včlenená. Si postavená na celej generácií svätcov, prorokov a mučeníkov. V Božích očiach si rovnako mimoriadna a dôležitá ako oni. Pokračuješ v ich stopách v budovaní Božieho kráľovstva. Mala by si vedieť, že si hodnotná a vzácna. Že si drahšia než všetky peniaze a poklady sveta. Nič nemá takú hodnotu, aby ťa to mohlo vyvážiť. Nikto si ťa nemôže kúpiť, pretože by na to nemal. Najvyššia suma už za teba bola zaplatená. Ježišova krv na kríži. Si hodná toho, aby sa kvôli tebe Boh stal človekom a zomrel za teba. Ak máš pre Neho takú cenu, neurážaj ho tým, že sa predáš za niečo, čo ani zďaleka nie je dokonalou láskou.

 

Si nádherná

Bola si stvorená ako vrchol stvorenia. Majstrovské dielo. Každý kúsok tvojho tela je dômyselným aktom veľkého Umelca. Každá jedna črta, každý jeden rys a ťah je jedinečný a nádherný. Tvoje telo hovorí o kráse Boha. Tvoje telo má byť cenným darom. Tvoje telo môže spolupracovať na diele stvorenia tým, že dáva život. Si nádoba Ducha Svätého. Nosíš ho v sebe kamkoľvek ideš a s kýmkoľvek sa stretneš. Boh hovorí k svetu skrze tvoj úsmev. Díva sa na teba a je spokojný. Ba viac, je uchvátený. Každý deň nad tebou opakuje, že ťa utvoril zázračne a že si hodna obdivu. Je to tvoja ženská duša a tvoje srdce, ktoré bolo stvorené pre krásu. V plnosti zažiari až vo večnosti, kedy sa z nej budeš spolu s ostatnými ľuďmi a svojím Bohom naplno radovať. Nepoužívaj svoju krásu ľahkovážne. Nerob z nej prostriedok manipulovania či pokušenia. Nepredávaj ju lacno, ani ju nerozdávaj zadarmo. Tvoja krása nie je príťaž ani bremeno. Je to súčasť teba. Zaobchádzaj s ňou preto múdro. Nie je náhoda, že Boh stvoril človeka na svoj obraz ako muža a ženu. Mužské srdce zjavuje o Bohu niečo iné, ako to ženské. Ak budeš potláčať to, kým si a ak sa budeš snažiť pripodobniť mužom, stratíš to dôležité, čo v tebe hovorí o Bohu. Tvoja ženskosť je tvoje svedectvo. Nemusíš robiť nič výnimočné, stačí, že si. Nie je to o šatách, ktoré máš. Nie je to o tom, ako si upravená, či máš dlhé zlatisté vlasy alebo či rada nosíš šaty. Toto je skreslený obraz ženskosti. Tvoja ženskosť je v srdci. Máš to v sebe, nemusíš sa tomu učiť, stačí to len prijať a objaviť. Ak budeš vždy hovoriť a konať v súlade so svojím srdcom, ak budeš prirodzená a úprimná, bude tvoja ženskosť výrazná a neodolateľná. To je to, čo Boh od teba čaká. Aby si bola sama sebou, slobodná a šťastná a zjavovala svetu, aké je srdce nášho Boha.

 

Si milovaná

Boh by nestvoril nič, čo by nemiloval. Nestvoril človeka, pretože by ho potreboval, ale pretože po ňom túžil. Túžil po jeho láske. Po tvojej láske. Vieš si predstaviť, s akou úžasnou nástojčivosťou ťa Boh prosí, aby si ho milovala? Už keď na teba myslel, ešte skôr, než si sa narodila, jasal nad každým tvojím úsmevom. Už dopredu počul všetky slová modlitby, ktoré mu adresuješ. Zakusoval tvoju lásku a vnímal tvoju dôveru voči nemu. Už pred stvorením sveta sa nevedel dočkať, ako položí k tvojim nohám všetko. Východ aj západ slnka. Vôňu kvetov. Čistotu a belobu čerstvo napadnutého snehu.
 

Vieš si predstaviť, s akou úžasnou nástojčivosťou ťa Boh prosí, aby si ho milovala.


Poznal tvoj vkus a vedel presne, čo ťa poteší. Jeho Božské srdce jasalo radosťou pri predstave, ako to všetko vnímaš a prijímaš a ako mu za to ďakuješ. Neodoprel ti nič, ani seba samého. Poslal svojho Syna, ktorý prišiel v tele ako je tvoje, aby ti bol bližšie. Dokonca za teba zomrel. Urobil všetko, čo bolo v jeho silách, aby dokázal svoju lásku k tebe. A chce urobiť aj viac. Každý deň ti chce nanovo ukázať, ako ťa miluje, lebo jeho nikdy neomrzí hovoriť ti o láske. Pretože On sám je láska. Nie si prehliadaná. Nie si opustená a sama. Práve naopak! Si veľmi bedlivo pozorovaná a chránená. Tvoja ruka je stále v jeho dlani a všetky tvoje cesty vedie a stráži. Jeho láska k tebe nemá žiadne podmienky ani hranice. Miluje ťa, lebo sa tak sám rozhodol a tomu rozhodnutiu zostane verný, pretože je Boh. Odpustí ti všetko, o čo ho s ľútosťou poprosíš a jeho náruč je vždy otvorená a pripravená na chvíľu, keď sa k nemu vrátiš.

 

Máš svoje jedinečné poslanie

Nikto z nás nie je na tomto svete náhodou a už vôbec nie zbytočne. Nie je náhoda, že žiješ práve na tom mieste, v tej dobe a s týmito ľuďmi. Nie je náhoda, že si presne taká, aká si. Tvoj charakter, temperament, záľuby, talenty, to všetko má svoje miesto v dokonalom pláne pre tvoj život a pre životy ostatných ľudí. Si časťou Kristovho mystického tela - Cirkvi. Si súčasťou spoločenstva. Si jedným dielikom veľkej skladačky. Bez teba obraz nikdy nebude úplne kompletný. Možno sa ti tvoj život zdá obyčajný. Možno si nemyslíš, že by si niekedy mohla urobiť či dokázať niečo veľké, či výnimočné. Plán s našim životom nám Boh nevložil do kolísky, ani nám ho nepošle poštou či emailom. Treba ho postupne odhaľovať. Treba sa naučiť počúvať v modlitbe Boží hlas a vnuknutia jeho Ducha a nechať sa nimi viesť. Krok za krokom.

Nečakaj, že spoznáš naraz všetky cesty, ktorými v živote pôjdeš. Často budeš prechádzať búrkou a skúškou, ale aj tá je súčasťou niečoho väčšieho. Ver mi, že každé tvoje slobodné rozhodnutie má moc nakloniť misku váh smerom k dobru alebo k zlu. Vždy, keď povieš áno Bohu, láske, službe, tak pridávaš svoj diel k budovaniu Jeho kráľovstva tu na zemi. Vďaka tebe môže armáda Kráľa v tomto svete vyhrávať. Každý tvoj dobrý skutok, každá obeta, každé rozvinutie tvojho talentu, každá nezištná služba má nesmiernu váhu. Tvoj život je súčasťou väčšieho príbehu, ktorý sa od stvorenia sveta odohráva okolo nás. Nejde len o teba. Máš poslanie zachraňovať duše a privádzať ich k svetlu a pravde. Boh sa na teba spolieha. Dôveruje ti. Ste v tom spolu. V žiadnom boji, do ktorého ťa povolá, neostaneš sama, pretože On bojuje po tvojom boku. A On je víťaz. S Ním si môžeš víťazstvo rovno zobrať, pretože On ho na kríži už získal. Nemaj nikdy strach. Tvoj Boh je väčší ako všetko, čo by ťa v živote stretlo. 
 

Nejde len o teba.​ Máš poslanie zachraňovať duše a privádzať ich k svetlu a pravde. Boh sa na teba spolieha.​


Ani ja sama ti nemôžem dať všetky odpovede na otázku, kto si. Tvoja osobnosť je tajomstvom. Je taká hlboká a tajomná, že k nej treba pristupovať s bázňou a úctou. Je to úloha na celý život. Bude to úžasná a dobrodružná cesta, na ktorej ťa Nepriateľ bude chcieť často znechutiť a zmiasť. Ak však budeš stáť na týchto pravdách a z celého srdca im uveríš, budeš môcť zažiť radosť a slobodu, akú dáva len Boh.

Si vzácna! Nezabúdaj na to!

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!